pobiranje

Sin napadenega kmetovalca: 'Nezaslišano, da se lahko zgodi kaj takega'

10. 07. 2025 13.32

Govorili smo s sinom kmetovalca, ki je bil v torek zvečer napaden na svoji njivi na obrobju Ljubljane. Imeli so že težave s krajami pridelkov, a nikoli si niso predstavljali, da se lahko zgodi tudi kaj takega - napad objestnežev na starega človeka, je dejal za 24ur.com. Na Policijski upravi (PU) Ljubljana so potrdili, da je na polju prišlo do konflikta, trojica je oškodovanca popršila s solzivcem in ga fizično napadla.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti ostaja 46.

17. 06. 2025 15.12

Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 69 državami uvrstila na 46. mesto. S tem je ohranila lansko uvrstitev, potem ko je pred tem v 2023 in 2024 skupaj izgubila osem mest. Najboljšo slovensko uvrstitev še naprej poslabšujejo kazalniki poslovnega okolja in naklonjenosti družbe prilagajanju in spremembam.

Dobičkonosen radar je nazaj: vozniki v enem dnevu tudi z dvema kaznima

07. 06. 2025 20.02

Skrb za prometno varnost ali zgolj pobiranje denarja? V Kopru se krešejo mnenja zaradi radarjev, ki so jih postavili lansko jesen, še posebej zaradi radarja v Pobegih. Na podlagi meritev tega radarja so izdali več kot 5000 kazni. Zato so se radarja večkrat lotili vandali - z barvo, lepilnim trakom, jajci, tudi tako, da so ga fizično uničili. Občina pa ga vestno popravlja.

Han: Časa za davčno zakonodajo ni več. Cvar za pravično porazdelitev davka

15. 05. 2025 07.00

Bo nova, še ena v nizu vladnih delovnih skupin, res pravi odgovor na vse več odhajajočih obrtnikov in podjetnikov, ki boljše pogoje za svoje poslovanje najdejo v tujini, veliko tudi na Hrvaškem? V OZS so premierju Robertu Golobu in njegovi vladni ekipi predali 139 zahtev, kako izboljšati domače poslovno okolje. A že prvo v nizu zahtev, da bi bil prispevek za dolgotrajno oskrbo nižji, je premier zavrnil. Medtem ko se Blaž Cvar, predsednik OZS, sprašuje, kako smiselno je pobiranje denarja na zalogo, gospodarski minister Matjaž Han priznava, da časa za sprejemanje davčne zakonodaje v tem mandatu ni več dovolj.

Od lokalnega "plogginga" do Bruslja: slovenska ambasadorja, ki sta s fotografijo navdušila Evropo

22. 04. 2025 00.15

Nejc Gajšek in Katja Kovše sta s svojo fotografijo navdušila na natečaju Evropskega podnebnega pakta in se uvrstila med deset zmagovalcev – njuno delo je sedaj razstavljeno v Bruslju.

Edini muzej, kjer nihče ne ostane resen

03. 04. 2025 07.00

Se radi smejete ali ste med tistimi bolj resnimi? Ker smeh je pomemben za naše zdravje. K sreči nedaleč stran obstaja kraj, kjer prav nihče ne ostane brez privzdignjenih ustnih kotičkov. Imenuje se HaHa House in je edini muzej smeha na svetu.

Obrtniki bi za leto dni zamaknili plačevanje novega prispevka

27. 02. 2025 06.00

Zakaj bi plačevali za storitve, ki jih v praksi sploh ne bomo mogli uporabljati, se sprašujejo na obrtno-podjetniški zbornici in zato predlagajo, da se pobiranje novega prispevka za dolgotrajno oskrbo zamakne za eno leto. Ta naj bi vse državljane bremenil od 1. julija naprej, v državno blagajno bi delavci in delodajalci v povprečju plačali po 25 evrov na mesec, upokojenci okoli osem. A zdravstvenega kadra že za trenutne potrebe naše, starajoče se družbe ni dovolj, opozarjajo obrtniki in podjetniki, zato menijo, da se, dokler ni kadra in storitev, pobiranje tega prispevka odloži vsaj za eno leto.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'

25. 02. 2025 15.38

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Bomo za prevoz čez prelaz Vršič plačevali cestnino?

18. 01. 2025 09.17

To se sprašujejo podporniki peticije za prost dostop do gora, ki jo je podpisalo že več kot 5000 ljubiteljev gora. Peticijo je spodbudila zapornica, ki jo je država novembra lani postavila v Mojstrani, na cesti, ki pelje v eno najlepših alpskih dolin – dolino Vrata. Zdaj na Ministrstvu za infrastrukturo napovedujejo, da bodo, če bo le možno, že pred začetkom gorske turistične sezone zapornico postavili tudi na cesto, ki Gorenjsko preko prelaza Vršič povezuje s severno Primorsko.

Prihaja 'davek', ki ga bodo plačevali zgolj lastniki psov

31. 12. 2024 20.05

Leto 2025 bo prineslo spremembe za lastnike domačih živali, predvsem psov. Legalno lastništvo štirinožnih prijateljev jih bo lahko stalo do 20 evrov letno. Vlada namreč pripravlja novo spremembo zakona o zaščiti živali, ki naj bi reformirala financiranje zavetišč za zapuščene živali. Nov prispevek bodo lahko zaračunale občine, porabile pa ga bodo lahko tudi za druge ukrepe v dobrobit domačih živali.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična

24. 12. 2024 09.47

V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Intervju z dvema sodelavkama: svetovni dan ESG

30. 11. 2024 07.00

Na PRO PLUS veliko vlagamo v trajnostni razvoj, nižamo negativni vpliv na okolje med snemanji naših vsebin ter vzpodbujamo trajnostno oglaševanje. Vračamo skupnosti. Podpiramo nevladne organizacije, doniramo oglaševalski prostor, smo medijski partner Verige dobrih ljudi, z Rdečim križem Slovenije imamo sklenjeno dolgoročno partnerstvo. Skrbimo za dobro počutje zaposlenih in jim omogočamo mnoge brezplačne ugodnosti, vzpodbujamo prostovoljstvo, saj smo prepričani, da ni potreben praznik, da delamo dobro.

Gore so terjale že 19. žrtev letos

28. 10. 2024 19.47

Ne le v eksotičnih krajih, sončno in prijetno toplo bo tudi doma, napovedujejo vremenoslovci. Če so krompirjeve počitnice družine nekoč izkoristile za pobiranje krompirja, od tod tudi ime, se danes sprašujejo, kam na izlet? Ob morje, ki še vedno dosega temperature do 20 stopinj Celzija? Ali morda v gore, kjer je prvi sneg že skopnel? To pa nikakor ne pomeni, da bodo za obisk gora ta teden zadostovali jopica in športni copati, opozarjajo gorski reševalci. Na pohodnike v gorah kljub ugodnemu vremenu še vedno prežijo pasti. Slovenske gore so namreč terjale še eno življenje.

733 milijonov ljudi po svetu se sooča z lakoto

16. 10. 2024 06.49

Po vsem svetu obeležujemo svetovni dan hrane, ki s sloganom Pravica do hrane za boljše življenje in prihodnost osvetljuje stisko 733 milijonov ljudi, ki se soočajo z lakoto. Svetovni dan hrane bodo po podatkih Organizacije ZN za hrano in kmetijstvo (FAO) z več sto aktivnostmi obeležili v 150 državah.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo

13. 08. 2024 11.27

Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Barcelona odganja turiste, København jih nagrajuje

15. 07. 2024 09.02

Medtem ko v Barceloni turiste praktično odganjajo in jih škropijo z vodnimi pištolami, je Danska ubrala povsem drugačen pristop. V danski prestolnici naj bi bili turisti v prihodnje deležni finančnih in drugih spodbud za obisk. A le, če se bodo obnašali odgovorno in primerno.

Ob otvoritvi novega postajališča BicikeLJ napovedali pilotni projekt zelene patrulje v središču mesta

13. 06. 2024 00.29

Na Šmartinski cesti je zaživelo novo postajališče BicikeLJ, ki se nahaja na prometno živahni lokaciji v križišču z Ameriško ulico, tik pred restavracijo McDonald's. Izgradnjo nove, že 85. postaje v sistemu samopostrežne izposoje koles, je omogočila družba Alpe-Panon, nosilec franšize McDonald's v Sloveniji. Kot prispevek k čistejšemu okolju v podjetju stopajo še korak dlje, saj so v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana uvedli pilotni projekt zelene patrulje, ki skrbi za čistočo središča mesta, tako da vsak dan pobira nepravilno odvrženo embalažo izdelkov iz McDonald'sa.

Vstopnina za Benetke: v 11 dneh zbrali skoraj milijon evrov

06. 05. 2024 17.17

Za dnevne turiste obisk Benetk od 25. aprila ni več brezplačen, ampak morajo za vstop plačati pet evrov na osebo. Vstopnina za dnevne obiskovalce je v testni 11-dnevni fazi v beneško blagajno že prinesla skoraj milijon evrov. Stroški novega sistema so sicer še vedno višji od prihodkov.

V Benetkah konec meseca začne veljati sistem vstopnic za dnevne turiste

04. 04. 2024 14.12

Dnevni obiskovalci Benetk bodo morali od konca aprila naprej določene dni v letu plačati pet evrov za vstop v mesto, je sporočil beneški župan Luigi Brugnaro. Kot je pojasnil, bo plačilo potrebno za obisk med 8. in 16. uro, in sicer med 25. aprilom in 5. majem ter vse konce tednov do sredine julija. Izjemi bosta 1. in 2. junij. Vstopnino bo treba plačati s kreditno kartico ali s Paypalom, vstopnice pa si bodo morali obiskovalci po spletu rezervirati vnaprej.

Andreja Slokar in Andrea Massi odslej z roko v roki

26. 03. 2024 10.15

Kar se je v zadnjem času šušljalo v smučarskih krogih, bo kmalu očitno postalo tudi uradno. Nekdanji idejni vodja ekipe Team to aMaze in trener najboljše slovenske alpske smučarke vseh časov Tine Maze, Andrea Massi, je za 24ur.com potrdil, da bo v novi sezoni pristopil k zgodbi, ki jo piše Andreja Slokar, specialistka za tehnični disciplini.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil

04. 03. 2024 06.00

Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'

02. 03. 2024 12.44

Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: jasno ni niti, kdo bo denar pobiral

22. 11. 2023 19.46

Pred ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in uvedbo obveznega zdravstvenega prispevka v višini 35 evrov ostaja še vrsta odprtih vprašanj. Čeprav se finančna uprava pripravlja na pobiranje novega prispevka, finančni minister Klemen Boštjančič opozarja, da nalog še niso povsem razdelili in da ni prav, da bi Furs opravljal delo Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Obvezen prispevek bo sicer prvič obračunan pri izplačilu plač oziroma pokojnin za januar 2024. Kakšna bo pri tem vloga delodajalcev? Kaj morajo storiti brezposelni in kaj vsi drugi?

Pečečnik s Klubom slovenskih podjetnikov zapušča Hanovo ministrstvo

25. 10. 2023 14.49

Vlada pripravlja zakon o obnovi in razvoju po avgustovskih poplavah, ne da bi sprejela roko sodelovanja, ki ji jo ponujajo delodajalske organizacije, je povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Skrbi jo, da bo gospodarstvo spet deležno dodatnih obremenitev, ki pa jih bo težko preneslo. Predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Joc Pečečnik je medtem gospodarskega ministra Matjaža Hana obvestil, da klub izstopa iz gospodarske koordinacije, posvetovalnega telesa, ki deluje pod okriljem ministrstva.

'Ljudje so obupani, stradajo in umirajo zaradi pomanjkanja zdravil'

18. 08. 2023 07.35

Severna Koreja vse bolj krši človekove pravice, ljudje v nekaterih delih države so vse bolj obupani in naj bi zaradi poslabšanja gospodarskih razmer stradali, je dejal visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice.

Prišli na plažo, pobrali vse brisače in jih odpeljali

15. 07. 2023 15.50

Komunala v dalmatinskem mestu Gradac je uresničila grožnje. Njihovi delavci so ob zori pobrali brisače in ostale rekvizite z mestne plaže, jih natovorili na komunalno vozilo in odpeljali v neznano.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'

14. 07. 2023 06.53

Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

150 milijonov evrov za hitrejše uvajanje obnovljivih virov

22. 06. 2023 15.08

Vlada je sprejela uredbo o pomoči za pospeševanje uvajanja energije iz obnovljivih virov, shranjevanja in toplote iz obnovljivih virov. Gre za podzakonski akt lani sprejetega interventnega zakona, ki je med drugim prinesel podlago za spodbude za naložbe v obnovljive vire energije. Za podpore bo na voljo 150 milijonov evrov.

Vlada zamika preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

14. 06. 2023 06.12

Odbor DZ za zdravstvo je dopolnjeni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, danes pripravil za obravnavo na seji DZ. Za je bilo deset poslancev, proti pa pet. Sprejeli so tudi približno 20 dopolnil, ki jih je vložila vlada, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024.