podnebni cilj

Vrh EU dosegel dogovor o zmanjšanju izpustov do leta 2030 za najmanj 55 odstotkov

11. 12. 2020 08.39

Po celonočni razpravi so evropski voditelji le dosegli dogovor o zmanjšanju izpustov do leta 2030. Kot je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel, "Evropa vodi v boju proti podnebnim spremembam", voditelji pa so se zavezali, da bodo v naslednjem desetletju dosegli cilj zmanjšanja izpustov na najmanj 55 odstotkov glede na leto 1990. Slovenski premier je vrh opisal kot zelo uspešen ter dokaz, da ko "gre zares članice EU stopijo skupaj in najdejo rešitve".

Blokada svežnja: EU Madžarski in Poljski grozi z načrtom B

07. 12. 2020 15.37

Od Madžarske in Poljske, ki blokirata sprejem svežnja za spoprijem EU s pandemijo v vrednosti 1824 milijard evrov, pričakujejo "jasne signale" za pripravljenost na rešitev blokade "danes ali najpozneje jutri". V nasprotnem primeru bo EU prešla na načrt B, torej k alternativnim scenarijem za vzpostavitev sklada za okrevanje brez njiju, so v Bruslju povedali visoki diplomatski viri v EU.

Poljska pripravljena na kompromis pri finančnem svežnju EU

04. 12. 2020 08.30

Namestnik poljskega premierja Jaroslaw Gowin je povedal, da je pri sprejemanju svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 možen kompromis. Po njegovem mnenju bi lahko zadoščala že zavezujoča izjava, s katero bi pojasnili sporen mehanizem o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Evropski komisar za gospodarstvo pravi, da EU ne bo popuščala Poljski in Madžarski, predsednik Evropskega sveta pa ostaja optimističen.

ZDA odstopajo od pariškega podnebnega sporazuma

04. 11. 2020 05.50

ZDA se z današnjim dnem uradno odmikajo od pariškega podnebnega sporazuma, ki dvig globalne podnebne temperature do konca stoletja omejuje na manj kot dve stopinji Celzija glede na predindustrijsko raven. Postopek odstopa je sicer sprožil ameriški predsednik Donald Trump, morebitna zmaga Josepha Bidna pa bi lahko napovedala vrnitev k sporazumu.

Kdo bo drugi najpomembnejši funkcionar v ZDA: zvesti Pence ali progresivna Harrisova?

16. 10. 2020 06.00

Podpredsednik ZDA je zelo pomembna funkcija v ameriški politiki. Gre za drugo najvišjo izvršilno funkcijo v državi s skoraj 330 milijoni prebivalcev. Če bo zmagal Trump, bo njegova desna roka še naprej Mike Pence. Če vajeti prevzame Biden, bodo ZDA dobile prvo žensko, temnopolto podpredsednico azijskega rodu Kamalo Harris. Kandidata sta po stališčih vsak na svojem bregu.

Zaradi Pahorjeve neodzivnosti odstopil odbor za podnebno politiko

04. 06. 2020 19.50

Vsi člani stalnega posvetovalnega odbora za podnebno politiko pri predsedniku republike Borutu Pahorju so odstopili. Geograf in ekolog Dušan Plut je pojasnil, da je ključni razlog za odstop Pahorjeva neodzivnost na omejitve, ki jih je nedavno sprejeta interventna zakonodaja postavila nevladnikom pri zaščiti narave in okolja. Pahor se je na to odzval s pojasnilom, da "predsednik republike nima ustavne pravice zadržati podpisa ukaza o razglasitvi zakona".

'EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje'

04. 03. 2020 13.40

Evropska komisija je predlagala prvi evropski podnebni zakon, ki bo pravno zapečatil politično zavezo, da bo Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina. Okoljevarstveniki so kritični, ker predlog ne vključuje ukrepov za zmanjšanje izpustov do leta 2030, in opozarjajo, da EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje.

Imeli bomo še dražje položnice za elektriko

04. 02. 2020 19.06

Negotovi časi čakajo energetsko zahtevno industrijo, treba bo znižati izpuste toplogrednih plinov in več energije bo treba pridobiti iz obnovljivih virov. Ukrepe novega energetsko-podnebnega načrta, ki ga bo konec februarja v Bruselj poslala Slovenija, bomo občutili vsi.

Letošnji november drugi najbolj topel v zadnjih 140 letih

17. 12. 2019 07.40

Tudi letošnja jesen in leto sta zaenkrat druga najbolj topla od začetka meritev, je razvidno iz poročila znanstvenikov Ameriške agencije za oceane in ozračje (NOAA). Izjemno visoke temperature so zabeležili na obeh delih sveta, saj je ledena površina tako na Arktiki kot Antarktiki padla na rekordno nizko raven, huje je bilo le še novembra 2016.

Maratonska podnebna konferenca: ključno odločitev prestavili na naslednje leto

15. 12. 2019 10.24

Podnebna konferenca v Madridu se je po 40-urnem podaljšku končala s kompromisnim dogovorom, a najbolj ključno vprašanje o regulaciji svetovnega trga ogljika so preložili na naslednjo konferenco, ki bo prihodnje leto potekala v Glasgowu. Da je izkupiček konference "daleč od tistega, kar nam znanost pravi, da moramo storiti," se glasijo odzivi.

Razočaranje na podnebni konferenci: 'Raje gledamo nazaj kot naprej'

14. 12. 2019 14.04

Na podnebni konferenci v Madridu, ki bi se morala zaključiti že v petek, a se je zavlekla v podaljške, trenutno vlada predvsem razočaranje. Kljub temu, da so se predstavniki držav pogajali vso noč, še ni bližanja o tem, kako se boriti proti globalnemu segrevanju in njegovim posledicam.

Podnebno nevtralna celina: zadržana Poljska, spor zaradi jedrske energije

13. 12. 2019 06.33

Voditelji članic EU so v Bruslju po dolgi razpravi le dosegli dogovor o cilju podnebne nevtralnosti do leta 2050, je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Ena članica, Poljska, se na tej točki ne more zavezati k uresničitvi tega cilja, k temu vprašanju se bomo vrnili junija, je še povedal.

Jedrski strokovnjaki opozarjajo na odmik od trajnostnega razvoja energetike

11. 12. 2019 17.44

Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije je na predstavitvi osnutka nacionalnega energetskega in podnebnega načrta opozorilo, da je glavni cilj razogljičenja v osnutku dober, vendar predlagani ukrepi temu ne sledijo oz. degradirajo ključne stebre trajnostne energetike. Predlaga namreč izgradnjo termoelektrarn na fosilna goriva - zemeljski plin.

Evropski parlament razglasil podnebne izredne razmere

28. 11. 2019 12.56

Evropski parlament je s 429 glasovi za in 225 glasovi proti podprl resolucijo o razglasitvi podnebnih izrednih sprememb v Evropi in po svetu. Resolucijo je predlagala politična skupina liberalcev, in sicer zaradi stalnega naraščanja globalnih temperatur, najvišjih ravni emisij toplogrednih plinov in ekstremnih vremenskih pojavov.

'Naraslega morja v Izoli ne moremo pripisati podnebnim spremembam'

14. 11. 2019 15.30

Posamične naravne nesreče, denimo naraslega morja v Izoli ta teden, ne moremo pripisati podnebnim spremembam. Na dogajanje namreč vedno vpliva več dejavnikov, vreme pa je spremenljivo. Je pa posledica podnebnih sprememb večja pogostost takih pojavov, ob robu posveta 'Podnebna prihodnost' pojasnjuje klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Greta Thunberg svetovnim voditeljem: Kako si drznete, da kradete moje sanje in otroštvo?

23. 09. 2019 20.31

V New Yorku se je začel podnebni vrh Združenih narodov. Ob tej priložnosti je 66 držav izrazilo namero doseganja ogljične nevtralnosti do leta 2050. Podnebna kriza je tekma, ki jo izgubljamo, a jo lahko še zmagamo, je poudaril generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Švedska aktivistka Greta Thunberg pa je voditeljem jezno očitala neukrepanje.

'Glede uporabe jedrske energije imam mešane občutke, toda bolj naklonjene kot ne'

26. 07. 2019 09.49

Vlada mora do konca leta pripraviti nacionalni podnebno-energetski načrt in energetski koncept. Ena od pomembnih obravnavanih opcij bo tudi jedrska energija, s tem pa projekt JEK 2. Preverili smo, kakšni so pogledi političnih strank na to možnost in ali ocenjujejo, da bi bil za sprejetje takšne odločitve potreben referendum. O odnosu do jedrske energije smo povprašali tudi predsednika republike.

Se bomo proti podnebnim spremembam borili s posebnim podnebnim zakonom?

23. 05. 2019 14.43

"Boj proti podnebnim spremembam je dolg boj in zahteva da sodelujemo vsi, posamezni resorji, celotna vlada, parlament in širša javnost," je dejal okoljski minister Simon Zajc. V boj proti podnebnim spremembam pa bi se njegovo ministrstvo podalo s posebnim podnebnim zakonom.

Razogljičenje družbe v luči Poljske: ko je na tehtnici socialni mir

18. 05. 2019 07.00

Evropska unija si je za cilj zadala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. Vendar niso vse države pripravljene podpisati te časovno določene zaveze. Ena od teh je tudi Poljska. Razlog: premog je tam še vedno nacionalno blago, saj državi omogoča energetsko neodvisnost. Se pa kar 33 poljskih mest zato uvršča med 50 najbolj onesnaženih v EU.

Težave s sestavo koalicije ob tesni zmagi socialdemokratov

15. 04. 2019 18.36

Na parlamentarnih volitvah na Finskem so tesno zmagali socialni demokrati pred skrajno desno stranko Pravi Finci. Zmagovalci volitev bodo imeli v parlamentu 40 sedežev, drugouvrščeni nacionalisti pa kar 39.

'Na opustošenem planetu ne moremo živeti'

15. 03. 2019 09.27

Val podnebnih štrajkov je preplavil slovenska in svetovna mesta. Mladi so se v več kot 1650 svetovnih mestih pridružili okoljskim protestom in vzklikali 'ni planeta B' . V Ljubljani se jih je po ocenah organizatorjev zbralo med sedem do devet tisoč. Svoje zahteve so predali tudi premierju Marjanu Šarcu, ki pravi, da jih jemlje z vso resnostjo.

Svetovna mesta tonejo: trenutno ogroženih več kot 800 milijonov ljudi

25. 01. 2019 09.28

"Nekoč je bila naša vas zeleni raj, porasel z riževimi polji. Zdaj pa je voda slana in drevesa so mrtva. Srce me boli, ko pomislim, da bom moral zapustiti svoj dom," pripoveduje Saber Saladas iz Bangladeša. On in njegova družina sta le peščica od več kot 800 milijonov ljudi na svetu, ki so ogroženi zaradi naraščajoče gladine morja in jim preti, da postanejo podnebni begunci.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost

23. 01. 2019 06.00

Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

Slovenija v boj proti podnebnim spremembam: v skladu skoraj 150 milijonov evrov

02. 01. 2019 08.37

V sklad za podnebne spremembe se bo v letu 2019 steklo okoli 64 milijonov evrov, iz letošnjega leta pa se bo vanj preneslo še dodatnih 84 milijonov evrov, tako bo v letošnjem letu v skladu za ukrepe blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje na voljo 148 milijonov evrov, so sporočili z Ministrstva za okolje in prostor.

V Katovicah dosegli dogovor, ki bo obudil pariški podnebni sporazum

15. 12. 2018 22.36

Na podnebni konferenci COP24 v poljskih Katovicah so predstavniki skoraj 200 držav po večdnevnih pogajanjih vendarle sklenili dogovor o pravilih za izvajanje pariškega sporazuma iz leta 2015.

'Na obzorju je propad civilizacij'

03. 12. 2018 06.17

Ob začetku podnebne konference v Katovicah na Poljskem se je središču Bruslja zbralo več deset tisoč ljudi, ki so se zavzeli za večja prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam. Konference se udeležuje tudi predsednik Pahor, ki je pariški sporazum ocenil za enega od najpomembnejših dogovorov v zgodovini Združenih narodov.

Največja grožnja za dosego podnebnih ciljev pomanjkanje denarja

02. 12. 2018 11.17

V poljskih Katovicah poteka podnebna konferenca COP24, katere temeljni cilj je sprejetje t. i. knjige pravil za izvajanje pariškega podnebnega sporazuma od leta 2021. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo ta cilj sicer težko doseči. Glavna razloga sta nezaupanje med razvitimi in nerazvitimi državami ter pomanjkanje denarja.

Še 12 let imamo, da ustavimo katastrofo

08. 10. 2018 08.28

Zadnje opozorilo. Svet je izgubil kompas. Idioti, ukrepajte takoj. To je le nekaj jasnih in močnih sporočil, ki sledijo objavi posebnega poročila o omejitvi globalnega segrevanja. Svet je trenutno na poti, da se segreje celo za dve do tri stopinje Celzija, in to pomeni tveganje za ekstremne vremenske pojave. A okno priložnosti še ni povsem zaprto.

Tožba, v kateri ne zahtevajo odškodnin, ampak lepšo prihodnost

30. 05. 2018 11.49

Ker se politika ne zgane, ljudem, ki jim je mar za naš planet, očitno preostane le še pravna pot. ''Za sodni boj pa so se odločili zato, ker vrhovna evropska politika podnebnih sprememb ne jemlje dovolj resno.''

Merklova in Macron s Trumpom o Iranu: odstop od pogodbe bi prinesel 'drastične ukrepe'

22. 04. 2018 10.47

Donald Trump bo z vsemi častmi gostil Emmanuela Macrona, v Belo hišo pa prihaja tudi Angela Merkel. Francoz in Nemka bosta Američana v glavnem prepričevala, naj ne uvede carin za Evropo in pusti Iran pri miru.