podzemni svet

Svetovni fenomen: Podzemna nebesa, ki jih lahko doživimo le v Sloveniji

25. 12. 2024 11.52

V Postojnski jami v božičnem času oživi čarovnija, ki je ne moremo doživeti nikjer drugje na svetu. Prelevi se v podzemna nebesa. V njih ušesa božajo izbrani glasovi uveljavljenih glasbenikov in domačih mladih upov, ki v tem posebnem ambientu hitro prodrejo do src obiskovalcev. Dovršene podobe živih jaslic postrežejo z umetelnimi detajli, ki poskrbijo, da se prisotni kot začarani potopijo v nek drug svet: svet luči, svetopisemskih podob in miru.

'Živimo v rudarskem mestu, vemo, da se bomo nekega dne morali preseliti'

15. 10. 2024 20.54

Na skrajnem severu Švedske, v okrožju Kiruni, leži največji podzemni rudnik železove rude na svetu. Zaradi globalnega povpraševanja po železu in jeklu ga bodo še razširili, s tem pa ogrozili mestece Kiruni. Švedske oblasti so skupaj z upravo rudnika našle rešitev. Tamkajšnje prebivalce bodo preselili oziroma jih že preseljujejo, in sicer z njihovimi domovi vred. Celotno sosesko, 30 hiš skupaj s cerkvijo, bodo preselili na varnejše območje, le štiri kilometre od trenutne lokacije.

Kaj je jamarje pričakalo na dnu slovenske jame z nenavadnim imenom Dlvn?

04. 10. 2024 17.44

Da imamo čudovit podzemni svet, vemo. Verjetno pa ne vemo, da se naši jamarji zadnja leta spustijo v od 300 do 500 slovenskih jam letno, skupno so jih do sedaj odkrili že več kot 15 tisoč. Najgloblje, natančneje 1505 metrov, so prišli na Kaninskem pogorju v jami Čehi 2, ki je tako postala 13. najgloblja jama na svetu. Jamski navdušenci pravijo, da je prebitje magične meje tisočih metrov izjemnega pomena. In to jim je znova uspelo pred kratkim, odkrili so novih 1011 metrov. Kako se prebijajo skozi nekaj deset centimetrske ožine, kaj jih je pričakalo na dnu in zakaj so jamo poimenovali Dlvn?

So za jamski turizem dovolj Postojnska in Škocjanske jame?

13. 07. 2024 13.00

Februarja letos je bilo v Sloveniji registriranih 15.265 jam, vsako leto odkrijejo na ducate novih. In jamski turizem je ena najstarejših oblik turizma v Sloveniji. Imamo tako najstarejšo turistično jamo na svetu kot najbolj znano turistično jamo na svetu. Če Postojnska jama beleži pravi naval obiskovalcev, si jih v nekaterih podzemnih lepoticah želijo več. Potrebna zakonska dopolnila pa že 20 let niso urejena.

Ukrajinski droni pahnili Belogorod v temo, ruska vojska še vedno napreduje

01. 07. 2024 15.26

Spopadi med Ukrajino in Rusijo se nadaljujejo z nezmanjšano intenzivnostjo, o več eksplozijah poročajo iz ozemlja Ruske federacije, kjer je na območju belgorodske in kurske oblasti prišlo do izpada elektrike in oskrbe z vodo. Na drugi strani pa ruska vojska napreduje vzdolž celotnega bojišča z izjemo severnega dela regije Harkov, kjer so ukrajinske sile s pomočjo številčnih okrepitev uspele zaustaviti začetni ruski prodor.

Izraelska vojska naj bi zavzela bolnišnico v Gazi in ujela 80 osumljencev

18. 03. 2024 07.30

Izraelske sile so sprožile novo operacijo na bolnišnico al Šifa v Gazi, pri čemer naj bi bolnišnico napadali s tanki, vladala pa naj bi panika. Vojska je zatrdila, da so nadzor nad bolnišnico že prevzeli in pridržali 80 ljudi. Medtem še vedno v svetu zaskrbljeno pogledujejo proti Rafi, kjer je izraelski premier napovedal veliko ofenzivo. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je sicer znova opozoril na katastrofalne humanitarne razmere v Gazi in pozval k ukrepanju, da bi potrebna pomoč prišla do ljudi v palestinsko enklavo. Zaradi vse hujše humanitarne krize je lakota na severu Gaze neizogibna in bo izbruhnila najkasneje do konca maja, opozarja objavljeno poročilo agencij ZN.

'Dogodke, kot so se zgodili v Postojni, je treba preprečiti, ne le reševati'

26. 02. 2024 19.54

Veliko onesnaženje vodotokov z gnojevko v Studencih pri Postojni k sreči ni povzročilo hujše ekološke katastrofe v Postojnski jami. Madež, ki bi bil lahko usoden za enega izmed simbolov Slovenije – človeško ribico – je jamo dosegel v petek in skozi njo zaradi obilnega deževja in posledično visokega vodostaja Pivke stekel precej hitro. Črn scenarij se tako ni uresničil, v Postojni pa vseeno bijejo plat zvona. Takšne nesreče je, kot poudarjajo, treba preprečevati, ne pa le reševati.

Madež gnojevke že prišel do vstopa v Postojnsko jamo

23. 02. 2024 20.37

Po izlivu gnojevke na kmetiji v okolici Postojne, se je zgodilo onesnaženje vodotokov na območju. Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da je madež že vstopil v Postojnsko jamo. Na območju izvajajo redne kontrole pitne vode, ki ni ogrožena.

Ameriška vlada zaskrbljena zaradi voznikov Tesle, ki se vozijo kar z VR-očali

06. 02. 2024 14.58

Po družbenih omrežjih se pojavljajo posnetki voznikov "samovozečih" Tesel, ki med vožnjo uporabljajo očala za virtualno resničnost. Takšno početje bi bilo lahko zelo nevarno, ameriški sekretar pa opozarja, da morajo biti vozniki ves čas pozorni na cesto. Se pa sicer na spletu pojavljajo tudi posnetki nekaterih drugih posameznikov, ki po svetu korakajo z omenjenimi očali, ob tem pa z rokami krožijo po zraku in izbirajo aplikacije, ki jih vidijo le oni.

Izpuščena talka: Odpeljali so nas v tunele, kjer smo jedli sir in kumarice

24. 10. 2023 08.34

Hamas je v ponedeljek izpustil še dve talki. Ena od njih je 85-letna Yocheved Lifschitz, ki je iz bolnišnice sporočila, da so jo pripadniki Hamasa v Gazo odpeljali na motorju. Več kot dva tedna je skupaj z drugimi talci preživela v tunelih pod zemljo, kjer jih je na vsake dva do dni obiskalo tudi zdravstveno osebje. Tako kot Hamasovci so tudi talci jedli sir in kumarice. Izraelska vojska je v prizadevanjih za osvoboditev talcev območje Gaze zasula z letaki, na katerih prebivalce poziva, naj posredujejo podatke o talcih v zameno za denarno nagrado

Se po letu dni ponavlja primer brutalno ubite Mahse Amini?

23. 10. 2023 08.40

Iranska moralna policija je obtožena, da je zaradi nenošenja naglavne rute na podzemni železnici v Teheranu v začetku oktobra brutalno pretepla 16-letno Iranko, ki je utrpela tako hude poškodbe, da so jo štiri tedne pozneje razglasili za možgansko mrtvo. Oblasti očitke zavračajo in vztrajajo, da je 16-letna Armita padla v nezavest in se pri tem poškodovala.

Povečane aktivnosti na treh poligonih za preizkušanje jedrskega orožja

24. 09. 2023 07.38

Rusija, ZDA in Kitajska so v zadnjih letih na območjih, kjer se nahajajo poligoni za preizkušanje jedrskega orožja, zgradile nove objekte, kar bi lahko pomenilo, da se pripravljajo na razširitev obsega preizkušanja jedrskega orožja. To naj bi razkrivale satelitske fotografije, ki jih je ekskluzivno pridobil CNN.

Nazaj v prihodnost ali Indiana Jones – petič!

03. 07. 2023 09.05

Na peti film Indiana Jones in artefakt usode smo morali čakati kar petnajst let, hkrati pa drži, da je celotna filmska serija prisotna že vse od leta 1981, ko je Steven Spielberg ponudil prvi film. Režijo petega je Spielberg prepustil Jamesu Mangoldu, debeli dve uri in pol filma pa ponudita več kot dovolj razlogov, da Indyjevi oboževalci ne bodo razočarani.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Poletje 2023: Tunizija in Djerba last minute ponudbe – 20 %

08. 05. 2023 00.15

Tunizija in Djerba nista samo ugodni poletni all inclusive destinaciji ob Sredozemskem morju – predstavljata tudi vrata v Saharo, v mistični svet sipin ter puščavskih oaz.

Z bunkerji prepredena Albanija v lovu na turiste

31. 03. 2023 15.17

Dobrodošli v podzemni svet kraja Kukës. Pod ulicami mesta, ki leži na severu Albanije, se razteza labirint bunkerjev, ostanek paranoičnega komunističnega režima. V strahu pred invazijo je albanski diktator Enver Hoxha "bunkeriziral" državo. 700 tisoč bunkerjev je zgradil praktično v vseh kotičkih ene najrevnejših držav v Evropi. Kukës pa predstavlja najrevnejše območje Albanije, ki si želi s pomočjo bunkerjev in pomoči Evropske unije v ta pozabljeni kraj privabiti trume turistov.

Bi odkrivali skrivnosti potopljenih vasi ali veslali po čarobnih podzemnih jezercih?

17. 12. 2022 20.57

Slovenija ne slovi le po svoji lepoti in raznolikosti pokrajine, pač pa tudi po nepozabnih doživetjih, ki jih ne boste našli nikjer drugje. Če želite doživeti nekaj res edinstvenega, butičnega, avtentičnega, bodite pozorni na oznako Slovenia Unique Experiences, ki označuje edinstvena 5-zvezdična doživetja. Trenutno jih je 26, nekatera smo preizkusili tudi mi – med njimi Zeliščno čarovnijo v Savinjski dolini, virtualni potop in odkrivanje potopljenih vasi v Šaleški dolini ter avanturo s kajakom v podzemlju Pece.

Obramba pred Rusijo: zaklonišča za 900.000 ljudi

30. 06. 2022 19.37

Helsinki slovijo kot lepa prestolnica ob vodi. Obstaja pa še ena druga podoba finske prestolnice, ki se skriva pod zemljo. Gre za podzemni svet, ki ga je Finska ustvarila po drugi svetovni vojni. Pomeni pa, da danes država razpolaga z jedrskimi zaklonišči, ki po kapacitetah sodijo med največja na svetu.

Nekoč fotografiral ukrajinski ponos, zdaj spremlja uničevanje

20. 04. 2022 21.43

Azovstal, ogromna železarna in jeklarna s površino desetih kvadratnih kilometrov na jugovzhodu Mariupola, je bil zgrajen leta 1933. Ena največjih metalurških tovarn v Evropi je vsako leto proizvedla več kot štiri milijone ton surovega jekla in Mariupol z zlatimi črkami izpisala na gospodarski zemljevid Ukrajine. Danes je kraj v ruševinah, velik tovarniški kompleks s podzemnimi tuneli pa je tarča intenzivnega obleganja ruskih sil, saj predstavlja zadnjo točko ukrajinskega odpora v mestu. Ob pogledu na uničevanje infrastrukture zmajuje z glavo tudi znani češki fotograf.

Legendarno ljubljansko kopališče bo postalo velik športni kompleks

28. 12. 2021 18.52

Ljubljanska občina je po pogajanjih za izvajalca za gradnjo Kopališča Ilirija izbrala podjetje Makro 5, je na novinarski konferenci sporočil župan Zoran Janković. Ta je pred natančno tremi leti podpisal pogodbo za izdelavo projekta faz za pridobitev gradbenega dovoljenja in projekta, ki bo obsegal precej več od bazena. Takrat je napovedoval, da bo prenovljeno športno središče na obrobju Tivolija nared do leta 2021, zdaj pa je nova časovnica postavljena na leto 2024. Medtem pa je slišati tudi očitke o večmilijonski podražitvi projekta. Kopališče v samem osrčju prestolnice bilo sicer odprto spomladi 1929 in je bilo takrat eno najmodernejših v Evropi.

Neznosna lahkost ameriške smrti

24. 07. 2021 14.58

Tudi ko so Združene države najbolj mirne, so izjemno nasilna skupnost. Leta 2014 so imeli najnižjo raven umorov v moderni zgodovini, a je imel Američan v povprečju vsaj trikrat večje možnosti, da ga ubijejo, kot Evropejec. Sedaj število umorov v ZDA skokovito narašča, pri čemer (še) nihče ne zna zares pojasniti, zakaj.

Bordo: Podzemni svet kot ogledalo naše nove realnosti

07. 04. 2021 08.00

Glavni Bordo protagonist Tomaž Štular, katerega besedila po šivih pokajo od sporočilnosti in družbene kritike, je v novi pesmi Dihaj to združil z vizualno podobo sveta navzven, četudi se vse skupaj dogaja pod zemljo.

Neymar organizira(l) zabavo za 500 ljudi. Telefoni prepovedani

27. 12. 2020 08.49

Zlovešča pandemija, ki še naprej diktira način življenja ljudi po vsem svetu, le ni prevelika težava in ovira za Neymarja, da živi tako kot pred njo. Medtem ko koronavirus "zaustavlja" svet, se zloglasni Brazilec ne pusti motiti. V njegovi domovini je v času pandemije umrlo več kot 190 tisoč ljudi, situacija pa se nikakor ne izboljšuje. In medtem ko se njegovi rojaki bojijo/borijo za življenje, se Neymar noro zabava. Da je sam, bi še razumeli, tako pa gre, kot poročajo svetovni mediji, za zabavo za 500 ljudi, ki bo neprekinjeno trajala kar pet dni.

Odstranili več ton odpadkov, ki so jih Italijani odvrgli pri udornici Risnik v Divači

26. 11. 2020 14.59

Del nezakonito odloženih odpadkov, ki so jih Italijani že spomladi nelegalno odložili ob regionalni cesti med Divačo in Lipico, so odpeljali nazaj v Italijo. Na lokaciji je ostalo še približno 20 ton odpadkov, za katere pa ugotovitveni postopek še poteka. Prebivalci so bili sicer že več mesecev zaskrbljeni, ali so odpadki morda nevarni. Opozarjali so na počasno reakcijo oblasti na prijavo nelegalnega odlagališča.

Pod cerkvijo v Malečniku pri Mariboru znova obujene 300 let stare katakombe

02. 11. 2020 18.49

Pred skoraj 300 leti je dal tedanji malečniški župnik tik pod osrednjo cerkvijo zgraditi katakombe. Več kot 100 let so bile zaprte, nov, mladi župnik, ki je v župniji šele tri mesece, pa jih je ob pomoči sokrajanov obudil. Še vedno pa ostaja skrivnost, kam vodi podzemni rov. Po pričevanju naj bi bil rov iz katakomb speljan celo pod reko na drugo stran Drave.

Podzemno bogastvo, ki ga moramo varovati

16. 08. 2020 07.00

Del naše narave so tudi jame. Izjemne in zelo raznolike imamo v Sloveniji. Skoraj polovico naše države pokriva kraški svet, več kot polovica prebivalcev Slovenije je odvisna od kraške podtalnice. Smo tudi eni od začetnikov jamskega turizma, slovenski jamarji-reševalci pa so izjemno cenjeni v svetu.

Kras: pokrajina, ki ponuja mnogo več kot samo teran in pršut

06. 08. 2020 19.58

Če vam razkrijemo, da vas v tokratni rubriki Moja Slovenija peljemo v deželo terana in pršuta, zagotovo že veste, da smo se odpravili na Kras. In čeprav so Kraševci na svoja simbola zelo ponosni, ne želijo, da bi jih poznali samo po tem. Pokrajina, ki so jo izoblikovali burja, kamen in pester podzemni svet, ponuja še veliko več.

Italijani v Divačo nelegalno pripeljali več ton smeti, prebivalci čakajo na ukrepanje pristojnih

16. 07. 2020 08.33

Kako je mogoče, da nelegalno pripeljani kup več ton smeti po štirih mesecih še vedno ogroža prebivalce Divače? Dogodek smo prijavili okoljskemu inšpektoratu, a se v vsem tem času ni spremenilo še nič, pravi županja. Prebivalci se namreč bojijo, da so med smetmi mogoče tudi nevarni odpadki.

'Poznam zvok granat, zato me je še danes strah grmenja'

25. 01. 2020 07.00

"Ko je granata padla na našo hišo in smo bežali, sem bila prestrašena. Nisem razumela, kaj to pomeni in zakaj nam kdo hoče kaj slabega. Oče mi je rekel: Amila, moraš teči, ustrelili nas bodo! Takrat ugotoviš, da ni časa za igro, smeh ali da se ustaviš in rečeš 'ne morem'. Prevzame te adrenalin, dobiš moč in tečeš ...," se spominja kustosinja v t. i. Tunelu spasa, ki je Sarajevo iz mesta smrti spremenil v mesto preživetja.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?