pogoji za delo

Ribiči o odškodninah: Pomoč je dobrodošla, a ne pokrije celotne izgube
23. 07. 2025 20.39
208 tisoč evrov bo Ministrstvo za kmetijstvo razdelilo med 42 ribičev, ki so utrpeli škodo zaradi oviranega gospodarskega ribolova v slovenskem morju zaradi spora o meji s Hrvaško. Ribiči vse od neuspešne tožbe Slovenije na Evropskem sodišču za človekove pravice ne ribarijo več prek sredinske črte Piranskega zaliva, z nadomestili so zadovoljni, a hkrati pravijo, da je njihov izpad večji od tega, kar jim nameni država.

Usoda zakona o gostinstvu bo znana septembra
23. 07. 2025 15.19
DZ bo o zakonu o gostinstvu, ki med drugim ureja kratkoročno oddajanje nepremičnin v turistične namene, ponovno odločal na septembrski seji, potem ko so državni svetniki v torek nanj izglasovali veto. O ostalih treh zakonih, na katere so svetniki izglasovali veto, bodo odločali na četrtkovi izredni seji.

Spremembe, ki jih vaš dom nujno potrebuje
19. 07. 2025 13.59
Dom se razvija skupaj z družino, ki v njem prebiva. Prostori, ki so nekoč služili svojemu namenu, postanejo ozka grla vsakdanjega življenja. Kuhinjski pult, nekoč dovolj velik za jutranji zajtrk, zdaj komaj prenese nakupovalne vrečke. Hodnik, kjer so se včasih zbirale le čevlji, je postal skladišče športne opreme, šolskih torb in sezonskih oblačil.

Kaos pri izplačevanju plač v ljubljanskih srednjih šolah
18. 07. 2025 11.48
Revizija izplačevanja plač na treh ljubljanskih srednjih šolah je razkrila velike nepravilnosti. Na eni od njih so v štirimesečnem obdobju iz naslova delovne uspešnosti izplačali kar za 43.382 evrov preveč plač, na drugi pa za 23.927 evrov nadurnega dela, ki ga niso znali utemeljiti. Medtem ko so nekateri uslužbenci dobili plačano za delo, ki ga niso opravili, so drugim nakazovali prenizke plače.

Višje pokojnine in pravičnejši sistem: kaj prinaša pokojninska reforma
18. 07. 2025 00.15
Slovenski pokojninski sistem je pred pomembnim novim obdobjem. Predlagana pokojninska reforma, ki je v parlamentarni razpravi, prinaša celovit paket sprememb, ki pomenijo višjo odmero pokojnin za večino, večjo pravičnost in boljšo socialno varnost najranljivejših ter stabilnost sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja za naslednja desetletja.

Življenje brez pisarne: Slovenca in Španca združuje svoboda digitalnega nomadstva
17. 07. 2025 06.00
Od Londona do Balija, od Kube do Ljubljane – delo na daljavo ni več izjema, temveč globalni trend. Tudi Slovenija se pridružuje državam, ki digitalnim nomadom odpirajo vrata: z novembrom uvaja posebno vizo, ki tujcem omogoča enoletno bivanje brez obdavčitve. Medtem ko tujci prihajajo, Slovenci, kot je Jan Haložan, svet že osvajajo. Njegova pisarna je tam, kjer je Wi-Fi – in razgled.

SBC za takojšnjo zamrznitev plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo
10. 07. 2025 16.14
Področje dolgotrajne oskrbe je treba urediti, vendar ne na način, kot se ga je lotila vlada, so sporočili iz Kluba slovenskih podjetnikov. Kritični so predvsem do prispevka za dolgotrajno oskrbo, ki bo po njihovih besedah namenjen v resnici nedelujočemu sistemu. Pozvali so k takojšnji zamrznitvi plačevanja prispevka.

Kako izbrati pravo mehanizacijo za gradnjo, kmetijstvo in gozdarstvo
26. 06. 2025 09.51
Izbira prave mehanizacije je ključna za uspešno delo v različnih industrijskih panogah, kot so gradbeništvo, kmetijstvo in gozdarstvo. Vsaka od teh panog ima svoje specifične zahteve, zato je pomembno, da izberemo opremo, ki je prilagojena konkretnim nalogam. Ustrezna mehanizacija neposredno vpliva na večjo učinkovitost, zmanjšanje stroškov dela, izboljšano varnost na delovišču, ter obenem pripomore k zmanjšanemu vplivu na okolje. Napačna izbira strojev lahko vodi do pogostih okvar, višjih stroškov vzdrževanja in slabših delovnih rezultatov.

Kako mlade pritegniti za življenje in delo na podeželju?
05. 07. 2025 13.21
Zanimanje mladih za kmetovanje zadnja leta precej upada. Le dobre tri odstotke slovenskih kmetij vodijo mlajši od 35 let. V spodbudo mladim, naj prevzamejo družinske kmetije, ministrstvo za kmetijstvo letos namenja skupno 13 milijonov evrov. A tudi to očitno ni dovolj. Zadnji dve leti so namreč sredstva, namenjena mladim prevzemnikom kmetij, ostala neporabljena.

Digitalni nomadi vabljeni v Slovenijo
02. 07. 2025 08.41
Slovenija bo postala najnovejša evropska država, ki bo uvedla vizum za digitalne nomade. Vizum naj bi bil na voljo od začetka novembra letos. Delavcem na daljavo bo pod določenimi pogoji ponudila enoletno dovoljenje za bivanje v državi.

Po Jevškovem pozivu vodstvo Petrola odgovarja: Trenutna regulacija cen povzroča poslovno škodo
26. 06. 2025 21.33
"Skupaj obiščiva župane v okoljih, kjer je Petrol zaradi neprofitabilnega poslovanja zaprl prodajna mesta," predsednik uprave Petrola Berger predlaga ministru Jevšku. Ta je namreč v sredo vodstvo Petrola pozval k odpravi ukrepov, ki jih je sprejelo zaradi nasprotovanja novi regulaciji cen pogonskih goriv. Ob tem je Berger poudaril, da trenutni model regulacije cen povzroča poslovno škodo. Izpostavil je še, da so maloprodajne cene dizelskega goriva zaradi visokih dajatev države občutno višje kot v sosednji Hrvaški.

Obsežen požar v podjetju, ki proizvaja jahte na hibridni pogon
26. 06. 2025 06.38
V sredo nekaj po 23. uri je zagorelo v industrijskem objektu na območju Begunj na Gorenjskem. Več kot 162 gasilcev je požar ponoči pogasilo. "Nastala je velika premoženjska škoda. Vzrok požara, višina premoženjske škode in vse okoliščine požara še niso znane in so predmet nadaljnje kriminalistično-forenzične preiskave," so sporočili iz Policijske uprave Kranj. Zagorelo je na območju podjetja, ki proizvaja jahte na hibridni pogon.

Vročina na delovnem mestu: zakon dovoljuje največ 28 stopinj Celzija
23. 06. 2025 06.00
Začel se je teden, ko lahko temperature narastejo na 35 stopinj in več. Na inšpektoratu za delo so zato nanizali nekaj nasvetov za delodajalce, kako zagotoviti, da na delovnem mestu na bo pretoplo. Ob tem so spomnili tudi na pravilo –7 stopinj Celzija, ki velja za uporabo klimatskih naprav v delovnem okolju.

'Vsako leto izgubimo 800 hektarjev rodovitne zemlje'
22. 06. 2025 09.59
"V desetih letih smo izgubili prehransko varnost za občino v velikosti Izole," je opozorila kmetijska ministrica Mateja Čalušić, ki je izpostavila, da Slovenija vsako leto izgubi 800 hektarjev rodovitne zemlje. Kako namerava država poskrbeti za zaščito kmetijskih zemljišč, semen, pridelkov, živali in nenazadnje hrane, ki jo uživamo vsi? O tem, zakaj je prehranska varnost strateškega pomena in kako jo bomo dosegli, smo se z ministrico pogovarjali v Popkastu.

Urno postavko za dolgotrajno oskrbo na domu bodo zvišali na 32,93 evra
18. 06. 2025 12.10
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na posvetu o dolgotrajni oskrbi napovedal zvišanje cene osnovne urne postavke za dolgotrajno oskrbo za nekaj evrov, in sicer na domu na 32,93 evra, v institucijah pa na 26,56 evra. "S tem želimo poslati jasno sporočilo, da ministrstvo ne deluje samovoljno, temveč sodelovalno," je dejal.

Vas je banka zavrnila? S podjetjem D-Dota do odobritve podjetniškega kredita v 24 urah
13. 06. 2025 13.01
Vemo, kako izgleda, ko pred vami stoji velika priložnost, vi pa ste ujeti v počasne postopke in zavrnitve bank. V podjetništvu ni prostora za čakanje – zato smo tukaj mi. Pri D-Doti vsak dan pomagamo podjetnikom, ki potrebujejo hitro, transparentno in prilagodljivo financiranje. Smo rešitev za vse, ki se ne želijo več izgubljati v birokraciji in dolgih čakalnih vrstah.

Kdo bo še skrbel za planinske koče?
15. 06. 2025 13.00
Slovenske planinske koče so več kot le postojanke za pohodnike. So simboli gorništva, kraji z dušo, ki s toplim obrokom in prijazno besedo sprejmejo vsakega obiskovalca. Zadnje čase pa se soočajo s številnimi izzivi – pomanjkanje kadra, vse zahtevnejši pogoji dela in težavne obnove.

O menjavi službe razmišlja 70 odstotkov zaposlenih
14. 06. 2025 07.56
Stanje na trgu dela bo po oceni večine sodelujočih v raziskavi portala MojeDelo ostalo stabilno, a se ob tem povečuje delež tistih, ki napovedujejo povečanje brezposelnosti. Raziskava je pokazala tudi, da novo službo aktivno ali pasivno išče 70 odstotkov zaposlenih, kar je največ po pandemiji covida-19.

Fides vložil zahtevo za oceno ustavnosti
12. 06. 2025 12.38
Sindikat Fides je na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti ključnih določb novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. Na ministrstvu za zdravje zahteve niso želeli komentirati, državni sekretar Denis Kordež je dejal le, da je Fides izkoristil svojo legitimno pravico. Podpredsednik vlade Matej Arčon pa je potezo Fidesa označil za pričakovano. "Svojo bolečino so prenesli na ustavno sodišče, ali jo bo ozdravilo ali ne, pa bodo odločali ustavni sodniki," je dejal.

Janković bo lahko svetoval pri srbskem Expu 2027
10. 06. 2025 10.35
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću izdala dovoljenje za opravljanje vloge posebnega svetovalca pri projektu Expo v Beogradu leta 2027. KPK je Jankoviću sicer postavila nekatere pogoje in omejitve, med drugim tudi, da za delo, povezano s tem projektom, ne sme uporabljati finančnih, prostorskih, kadrovskih in materialnih sredstev občine. Janković je za dovoljenje hvaležen, svetoval pa bo, če bodo pogoji, ki jih navaja KPK, za programski odbor Expa sprejemljivi. Sam vztraja, da bo delo opravljal brezplačno in v prostem času. Deloval bo sicer kot zunanji svetovalec odbora za pripravo dogodka.

Župan, ki so ga na veselici pretepli: Počutim se ogroženega
08. 06. 2025 11.32
Na gasilski veselici v Ribnici so zapele pesti. Dva napadalca sta pretepla župana Sama Pogorelca. "Jaz in moja družina se počutimo ogrožene," po dogodku priznava župan, gasilci pa, da starši mladih zaradi nevarnosti ne pustijo več na takšne dogodke. Poškodbe sta sicer utrpela še en občan in policistka, ki je posredovala. Ker niso bili izpolnjeni zakonski pogoji za pridržanje, privod ali predlog za odreditev pripora zoper osumljene, bo policija po končanem postopku na pristojno okrožno državno tožilstvo posredovala kazensko ovadbo, so pojasnili na vrhovnem državnem tožilstvu.

Odslej leti v Tel Aviv, Bratuškova po kritikah: Vse je v skladu z zakonom
02. 06. 2025 18.10
Ministrstvo za infrastrukturo je pri izdaji dovoljenja izraelski letalski družbi Israir za opravljanje rednih letov med Tel Avivom in Ljubljano upoštevalo vso veljavno zakonodajo, je danes v odgovor na pozive premierja Roberta Goloba, Levice in nevladnikov pojasnila ministrica Alenka Bratušek. Ob tem je tudi obsodila dogajanje v Gazi.

Karim Merdjadi je na zadnjem MasterClassu sezone ukradel šov
29. 05. 2025 22.25
Zadnji MasterClass sezone je bil zelo poučen, pa tudi zelo zabaven. Za to je še posebej poskrbel Karim Merdjadi, ki je med pripravo sladice dodobra nasmejal tekmovalce. Vsi sodniki pa so, kot vedno, navdušili s svojimi jedmi.

Jorge Martin potrdil: Po koncu sezone zapuščam Aprilio
29. 05. 2025 11.56
Aktualni svetovni prvak v MotoGP Jorge Martin je prekinil molk in v uradni izjavi razkril, da namerava po koncu sezone 2025 zapustiti moštvo Aprilia. Njegova odločitev prihaja po številnih govoricah in medijskih ugibanjih, da želi v pogodbi aktivirati t. i. klavzulo o uspešnosti.

So bili zakonca Vovk in Nika Zorjan v delovnem razmerju?
27. 05. 2025 18.01
Epiloga spora med Raay produkcijo in pevko Niko Zorjan še ni na vidiku. Po tem, ko sta zakonca Vovk dosegla, da so z različnih spletnih platform odstranili vse videe pevke Nike Zorjan, ki so nastali v času skupnega sodelovanja, se je javnost in glasbena scena razdelila na dva pola. Vnel se je javni spor, pravni spor pa rešujeta odvetnika obeh strani. Kot pravi Nikin odvetnik Rok Šonc, se je pevka slabo leto pred iztekom pogodbe odločila zaključiti sodelovanje, saj so bile okoliščine zanjo nevzdržne. Šonc meni, da je imela Nika v pogodbenem razmerju z Raay produkcijo vse okoliščine in elemente redne delovne zaposlitve, zato zdaj zahtevajo znesek v višini 134 tisoč evrov za pokojninske in zdravstvene prispevke za nazaj, kar gre državi in ne v pevkin žep. Medtem se odvetnik zakoncev Vovk dr. Aljoša Dežman po podrobni preučitvi situacije s tem nikakor ne strinja.

Odprto tudi ob nedeljah: naval turistov in domačinov med police
27. 05. 2025 06.52
Nakupovalni voziček zdrsne iz objema tistega pred seboj in velika drsna vrata se odprejo, čeprav je na koledarju označena nedelja, kar je ob sami najavi delovnega časa sprva dvignilo marsikatero obrv. A vse je v skladu z zakonom, povedo v novi trgovini na skrajnem severozahodu države. Med prodajnimi policami se sučejo tako domačini kot obiskovalci, zadovoljni, da si lahko napolnijo hladilnike in želodce. Čeprav je Kranjska Gora ena izmed najbolj turističnih občin – v sezoni s 5000 stalnih prebivalcev število naraste na tudi do 12.000 ljudi –, so trgovine tam že vrsto let pereča tema. Sploh turisti, ki ne poznajo slovenske zakonodaje, se med nedeljami in prazniki zmedeno ozirajo naokrog.

Utrujenost ni vedno fizična – tudi odnosi lahko močno izčrpajo
24. 05. 2025 11.02
Doživljanje stresa je sestavni del življenja in zmerna raven stresa je koristna. Ko pa stres doživljamo preveč intenzivno ali prepogosto, se pojavijo težave. V primerih, ko se stiska povečuje do te mere, da posameznik težko opravlja vsakdanje obveznosti, je dobro, da poišče strokovno pomoč, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Javno in zasebno zdravstvo ločena, novela zakona začela veljati
21. 05. 2025 06.49
Veljati je začela novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ločuje javno in zasebno zdravstvo. Javni zdravstveni delavci in sodelavci za delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih odslej ne bodo več mogli pridobiti novega soglasja, obstoječa soglasja pa bodo ostala v veljavi do poteka veljavnosti, a ne dlje kot 12 mesecev.

Odslej blažji pogoji za prihod visokokvalificirane tuje delovne sile
21. 05. 2025 06.46
Veljati začenjata noveli zakonov o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev ter o tujcih, ki rahljata pogoje za prihod visoko kvalificirane tuje delovne sile. Poleg tega bo sezonsko delo tujcev po novem poleg v kmetijstvu na voljo tudi v gostinstvu in turizmu.

Družinski zdravniki opozarjajo na 'nevarno kadrovsko vrzel'
19. 05. 2025 15.42
Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine so v Zdravniški zbornici Slovenije opozorili, da razmere v družinski medicini terjajo celostno sistemsko preobrazbo, ki temelji na resničnih potrebah pacientov. Odločevalce pozivajo, da odločno pristopijo k sprejemanju ukrepov za zagotovitev stabilnosti osnovnega zdravstva.