pojedo

'Pojedo celo posodo pisanih bombonov in se zastrupijo'
21. 07. 2025 18.50
Vse več ljudi se premalo zaveda nevarnosti prepovedanih substanc. Seznam teh je vse daljši in vse več je ljudi, ki pojedo karkoli, ne da bi se zavedali tveganja. In tudi če mislijo, da vedo, kaj so na ulici ali spletu kupili, imajo lahko resne zdravstvene težave. Govorili smo z mladeničem, ki ima izkušnje z uživanjem različnih vrst neznanih substanc. Vse bolj priljubljeni so bomboni, lizike in čokoladice s posebnimi dodatki.

Prizori kot iz grozljivke: Haag so napadle gosenice
28. 05. 2025 06.00
Ali noč čarovnic po novem praznujemo v maju, se sprašujejo številni Nizozemci. V Haagu so namreč opazili srhljive podobe, dele mesta so prekrile dolge bele mreže, ki so jih spletle gosenice moljev. Zaradi njihove požrešnosti so nekatera drevesa povsem gola. Gosenice se s svileno mrežo med drugim zaščitijo pred naravnimi sovražniki. Toda zakaj jih je letos toliko?

Tyra Banks po selitvi v Avstralijo: Zaljubila sem se vanjo
16. 04. 2025 07.00
Tyra Banks že 18 mesecev ne živi več v ZDA, temveč v Avstraliji. "Zaljubila sem se vanjo. Vsakič sem se vračala in vračala," je pojasnila razloge za selitev. V Avstraliji je namreč odprla proizvodnjo sladoleda. Kot pravi, Avstralci obožujejo sladoled.

Zaradi strupenih alg morski lev napadel deskarja: 'Kot bi ga obsedli demoni'
09. 04. 2025 09.56
Surfer Rj LaMendoli že 20 let išče mir med valovi. A prejšnji mesec je doživel negativno izkušnjo, ki si bi jo težko predstavljal. Nanj je planil morski lev, ga ugriznil in odvlekel z deske. Žival je bila bolna, zastrupljena zaradi cvetenja strupenih alg, ki pri živalih povzročajo epileptične napade in dezorientacijo.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55
Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Italijanski panettone – božično pecivo, ki postaja globalni trend
21. 12. 2024 07.00
Če bi vas pred denimo desetimi leti vprašali, ali ste že poskusili panettone, bi se zagotovo našel kdo, ki ne bi vedel, kaj panettone sploh je. Danes je drugače. Trgovci so namreč pred leti to italijansko tradicionalno božično pecivo postavili na police, potrošniki smo ga začeli kupovati, potem pa so ta poseben sladek kruh začeli pripravljati tudi butični peki. Mi smo obiskali dva: Andreja Gerželja, ki v centru prestolnice vodi pekarno Osem, in Andraža Bajžlja, ki pekovske izdelke iz svoje Androžarne prodaja preko spletne tržnice Mali plac za prihodnost.

Kaj jedo vrhunski kolesarji?
08. 11. 2024 18.56
Če želiš zmagovati kot vrhunski kolesarji, moraš jesti kot vrhunski kolesarji. Sliši se preprosto, a daleč od tega. Da se lahko kolesarji posvetijo izključno treningom in doseganju zmag, načrtovanje in pripravo jedilnikov prevzamejo kuharji. V hiši kulinarike Jezeršek so pripravili dneva odprtih vrat, kjer so dijakom in študentom gostinskih šol predstavili zakulisje gostinskega poklica, mobilna kuhinja kolesarske ekipe Bahrain Victorious pa nam je zaupala, kaj dobrega sploh lahko pojedo Matej Mohorič in ostali kolesarji.

Invazivne orjaške kače na Floridi pojedo vse, od jelena do aligatorja
02. 11. 2024 14.59
Trditve Donalda Trumpa, da migranti v Ohiu jedo mačke in pse, so se izkazale za neutemeljene. A na Floridi so hišni ljubljenčki in preostale živali zelo zlahka hrana nečemu drugemu. No, to niso ljudje, temveč orjaške invazivne kače.

'Nekatere države so, kot kaže, nad zakonom in globalno pravičnostjo'
25. 09. 2024 08.08
Večina govornikov prvega dne splošne razprave svetovnih voditeljev ob začetku zasedanja 79. Generalne skupščine ZN je opozarjala na številne resne spopade po svetu in propadanje planeta zaradi podnebnih sprememb. Vsak je dodal tudi svojo nacionalno agendo.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18
Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Bo na šolskih jedilnikih kmalu na voljo tudi meni brez svinjine?
23. 09. 2024 19.51
Islamska skupnost opozarja, da osnovnošolci trenutno najmanj enkrat tedensko za malico dobijo svinjino, zato številni muslimanski otroci takrat pojedo le kos kruha in jabolko. Za šolske jedilnike zato predlagajo tudi meni brez svinjine. Šolniki pa jim odgovarjajo, da šole niso restavracije in da imajo za tovrstne prilagoditve premalo kadra. V enem od zavodov dodajajo še, da se morajo priseljenci prilagoditi našim navadam, če se hočejo integrirati v slovensko družbo. "Takšna trditev je nezaslišana in nedopustna," pa poudarjajo v islamski skupnosti.

Dieta Rogliča? 'Vsak gram v prehrani preštevamo'
28. 08. 2024 09.49
Vadbeni fiziolog in nutricionist z doktoratom univerze Birmingham dr. Tim Podlogar je eden ključnih mož iz ozadja, ko gre za prehrano kolesarske ekipe Red Bull Bora Hansgrohe, kjer ima na Dirki po Španiji vlogo kapetana Primož Roglič. "Vsak gram v prehrani preštevamo," je med drugim povedal v intervjuju.

V Mozirskem gaju razstava eksotičnih živali in poletnega cvetja
15. 08. 2024 20.16
Poročali smo o incidentu v Mariboru, ko je zelo strupena kača ugriznila direktorja tamkajšnjega vivarija, kar je mnoge kar razburilo. A živali za to nikakor ne bi smeli kriviti. Če boste do nedelje zavili v Mozirje, se lahko prepričate, da se denimo kač običajno ni treba prav nič bati. Društvo BioExo je pripravilo razstavo, na kateri ljudem kažejo, kakšne so kače, ki jih imajo poznavalci ponavadi doma in zakaj to nikogar ne ogroža. Stik s temi živalmi je namreč najboljše zdravilo proti strahovom in predsodkom.

Mikroplastiko prvič odkrili tudi v penisu
19. 06. 2024 12.58
Raziskovalci so po tem, ko so mikroplastiko odkrili v moških testisih, to odkrili tudi v penisih. Gre sicer za študijo na manjšem vzorcu, odvzeli so tkivo šestih moških. To odpira nova vprašanja o vplivu mikroplastike na spolno zdravje.

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?
28. 02. 2024 06.11
Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

Nogometašica, ki je tožila Rubialesa, bo vodila novoletni program v Španiji
18. 12. 2023 14.06
Španska nogometašica Jennifer Hermoso, ki je tožila predsednika nogometne zveze, ker jo je poljubil na usta, bo med voditeljicami novoletnega programa na španski javni televiziji TVE. "Hermoso, svetovna prvakinja in španska reprezentantka, bo posebna gostja programa in bo z voditeljema nazdravila letošnjim uspehom in enakosti spolov v letu 2024," so sporočili iz TVE.

Odlični namazi, primerni tudi za pogostitve in kuhanje
03. 11. 2023 07.33
Ekosirarna vam predstavlja naravne sirne namaze, ki so plod dela slovenske ekološke kmetije Kukenberger. Toni Kukenberger je z globokim spoštovanjem do tradicije prevzel kmetijo svojih prednikov, ki so na njej že štiri generacije. Njegovo zootehniško znanje o živalih in njihovi reji ter sveža energija sta skupaj ustvarila sodobno kmetijo, ki odpira novo poglavje v zgodbi slovenskih mlečnih izdelkov.

En mesec, en teden in en dan: ležijo še štirje, kdo bo zmagal?
26. 09. 2023 14.45
Prejšnji teden jih je bilo še pet, zdaj so ostali štirje: dve ženski in dva moška se v Črni gori že od sredine avgusta borijo za 1000 evrov in naslov najboljšega v ležanju. Z vztrajnostjo so presenetili tudi organizatorja, dosedanji rekord so namreč podrli že pred mesecem dni. Nekdanji tekmovalci pa pravijo, da bi moral vsakdo vsaj en dan ležati, se ne premikati, biti sam s seboj in razmišljati o življenju.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00
So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Izjemna priljubljenost veselic: 'Najbolj sta mi všeč glasba in hrana'
24. 06. 2023 09.52
Med bolj priljubljenimi oblikami zabave, zlasti v poletnem času, so v Sloveniji gasilske veselice. Čeprav se o njih v javnosti ne govori ali piše veliko, naj bi jih letno po grobih ocenah pripravili vsaj okoli 570, skupno pa naj bi jih obiskalo 850.000 obiskovalcev. Ti pravijo, da jim pomenijo predvsem druženje in zabavo.

Zaradi jelenjadi 'izginjajo žlahtni listavci', kmetje morajo kupovati krmo
09. 06. 2023 20.02
Veliko govorimo o škodi, ki jo povzročajo medvedi, divje svinje in volkovi, na območju od Triglava do reke Idrijce na jugu pa že več let največ težav povzroča jelenjad. Zadnjih šest let se je število jelenjadi namreč občutno povečalo, posledično pa je večja tudi škoda, ki jo povzroča, opozarjajo tako kmetje in lovci kot tudi župani občin zahodne Slovenije. Na posameznih pašnikih v vaseh se ob jutrih pase tudi več kot 60 živali, trave ni, kmetje pa morajo krmo za svojo živino dokupovati. Cerkljanski kmetje in lastniki gozdov si želijo, da bi populacijo zmanjšali. Predviden je sicer odvzem 1900 glav jelenjadi, a vprašanje je, ali bo to dovolj.

Požrešni piton tajskemu kmetu pojedel več kot 100 kokoši in rac
14. 04. 2023 09.47
Tajski kmet se je spopadal z nenavadno težavo. Ob vsakem obisku svojega hleva s kokošmi in racami jih je namreč več pogrešil. Ko je izginotja začel preiskovati, je ugotovil, da mu je perutnino kradel požrešni piton. Kača je v nekaj dneh požrla več kot 100 kokoši in rac.

Čeprav so videti ljubke, so lahko izredno nevarne
11. 03. 2023 18.07
Te dni je marsikdo na svojem sprehodu po Istri opazil kolone kosmatih gosenic, ki so sicer na videz videti prav prikupne, a je zelo pomembno, da se jih ne dotikate. Gre namreč za pinijev in hrastov sprevodni prelec, to sta vrsti metulja, katerih razvojne oblike veljajo za ene glavnih škodljivcev borov in pogoste škodljivce hrastov. Gosenice se premikajo v značilnih 'vlakih', od tod tudi ime sprevodni prelec, predstavljajo pa veliko nevarnost za ljudi in živali.

MasterChefov sodnik med polnimi krožniki tekačev in VIP gosti
04. 03. 2023 10.54
"Ko se sprehodiš skozi restavracijo, točno veš, kdo je skakalec in kdo tekač. Tisti, ki ima prazen krožnik, skače, tisti, ki ima polnega, teče na smučeh," se nasmeji Luka Jezeršek, ki skupaj s svojo ekipo v okviru svetovnega nordijskega prvenstva vsak dan nahrani več kot 1500 lačnih ust. Poleg tekmovalcev in njihovih spremljevalcev tudi VIP goste. Ujeli smo ga med enim od redkih dni v Planici, saj ima te dni v Ljubljani polne roke dela s snemanjem nove sezone našega priljubljenega resničnostnega šova Masterchef, v katerem nastopa kot sodnik.

'Doniraj doner': popotresnim območjem na pomoč s kebabom
02. 03. 2023 21.21
Več kot 20 dni po potresu v južnem delu Turčije in sosednji Siriji svet državama še vedno pomaga z različnimi donacijami. Pekarne v Veliki Britaniji še na posebej iznajdljiv način, saj so začele s kampanjo 'Doniraj Doner', kjer lahko Otočani prebivalcem prizadetih območij z nakupom kebaba podarijo nekaj sredstev.

Danci ukinjajo državni praznik, da bi več sredstev namenili za obrambni proračun
01. 03. 2023 10.28
Danski parlament je sprejel sporni zakon o ukinitvi državnega praznika z letom 2024, da bi v luči vojne v Ukrajini več sredstev namenili za obrambni proračun. Z ukinitvijo verskega praznika, ki ga praznujejo od 17. stoletja, bi po ocenah vlade letno prihranili okoli 430 milijonov evrov.

Velikanski kup snega, ki je v Planici prezimil čez poletje
15. 01. 2023 21.59
"Zima, bleda starka, je snega nasula, drevju bele čevlje zopet je obula," je v nedeljo kot pobožna želja odmevalo ob vznožju kranjskogorskega smučišča, medtem ko so se na pobočju risale grde rjave zaplate trave. Praznoval pa se je, ironično, prav svetovni dan snega. Medtem ko je naslednja generacija bratov Prevc in Nike Križnar preizkušala svoje sposobnosti letenja, smo za rokav pocukali vodjo smučarskih prog. Izvedeli smo tudi podrobnosti o kupu umetnega snega, ki je v Planici preživel celo poletje, naš hišni "vremenko" pa je ob tem postregel s podatki iz slovenske snežne zgodovine.

'Staro pravilo pravi, da je treba za božič jesti 'nekaj od prašiča''
24. 12. 2022 11.03
"Bistvo božiča je druženje, najprej na božični večer, ki je najbolj magični dogodek, naslednji dan pa je na vrsti sproščeno druženje in pa božično kosilo," je dejal etnolog Janez Bogataj. In za marsikoga je najboljše druženje tisto ob dobri hrani. Bogataj je med drugim pojasnil, da po starem pravilu velja, da je treba za božič jesti "nekaj od prašiča" in dodal, da čeprav živimo v družbi pretiravanja, pregovor pravi – več je manj.

Podgane pojedle 200 kilogramov zasežene konoplje
24. 11. 2022 20.20
Indijska policija krivi podgane za uničenje skoraj 200 kilogramov konoplje, ki so jo zasegli preprodajalcem in hranili na policijskih postajah. Sodišče je od policije zahtevalo, naj zaseženo zalogo predloži kot dokaz, a do tega zdaj ne bo prišlo.

V rove pod Kranjem preselili človeške ribice, videli jih boste lahko decembra
10. 11. 2022 17.04
22 metrov pod Kranjem, v rovih, ki jih letno obišče 10.000 ljudi in kjer je dobro viden konglomerat, na katerem stoji stari del mesta, si bodo obiskovalci po novem lahko ogledali tudi človeško ribico. Kranj bo tako po Postojnski jami postal druga lokacija v državi, kjer bo to možno. Ta edinstvena bitja bodo tja preselili iz bližnjega Jamskega laboratorija Tular ter kot prvi začeli izvajati monitoring vpliva obiskovalcev nanje. Dve ribici, črna in bela, sta že v novem domu in že kažeta znake vedenja, ki so bili raziskovalcem do zdaj neznani. Za vstopnico bo treba odšteti med 10 in 15 evrov, vsa zbrana sredstva pa bodo namenjena nadaljnjim raziskavam.