poletno varstvo

Dostop v dolino Vrata odslej omejen z zapornico

07. 11. 2024 07.20

V dolini Vrata je dnevno parkiralo tudi več kot 300 vozil, zdaj pa so njihovo število omejili na največ 195. Za to bo skrbela zapornica, ki bo vstop omogočala samo do omenjene omejitve. Predvideli so več izjem, med drugim za stanovalce, ki živijo za zapornico, in lastnike zemljišč, pa tudi za turiste, nastanjene v nastanitvenih objektih v dolini. Hkrati so začele veljati nove, nekoliko nižje, a še vedno visoke cene parkiranja, že več kot 3000 ljudi pa je podpisalo peticijo za prost dostop do gorskega sveta.

'Na Poletni šoli: Pot do uspeha sem se naučil več kot v štirih letih srednje šole!'

05. 09. 2024 15.35

Tradicionalni dobrodelni projekt, ki ga že od leta 2019 organizira skupina mladostnikov s cele Slovenije, srednješolcem omogoča, da pridobijo dragocena znanja in veščine, ki jih šolski sistem prepogosto ne zajema. V soboto se je na ZATO! Kamp Krka zaključila še zadnja, 10. izvedba v tem letu.

Za večjo varnost: ob Soči informator, elektrarne pa s prilagojenim režimom

19. 06. 2024 18.23

Za boljše varstvo pred utopitvami so Mestna občina Nova Gorica, Soške elektrarne Nova Gorica in Kajak klub Soške elektrarne sklenile sporazum o sodelovanju pri izvedbi ukrepov varstva pred utopitvami na lokaciji Stari jez na Soči pri Solkanu. Ta predvideva, da bodo elektrarne prostovoljno prilagodile obratovalni režim, da bo pretok stabilnejši.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Kje bodo počitnice preživljali šolarji?

26. 06. 2023 19.40

Počitnice so tu. In kje jih bodo preživljali šolarji? Kdor si lahko privošči, ima otroka možnost vpisati v katero od številnih varstev, a cene marsikje letijo v nebo. Od 160 evrov naprej za petdnevne počitnice zaračunavajo zasebni ponudniki. In medtem ko so na boljšem starši iz Celja, kjer npr. 1. osnovna šola nudi poletno varstvo po subvencionirani ceni, brez omejevanja števila otrok, ali na Vrhniki, kjer občina omogoča brezplačno varstvo, pa marsikje drugje skrb za šolarje prevzamejo kar stari starši, sorodniki ali prijatelji.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'

24. 06. 2023 12.56

Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

Kam je izginil člen, ki šolam nalaga poletno počitniško varstvo?

02. 06. 2023 20.03

Kdo in zakaj je iz novele Zakona o osnovni šoli izbrisal člen, ki je šolam nalagal poletno počitniško varstvo? V začetku maja so ravnatelji prejeli okrožnico, v kateri je bilo v 27. členu šolam črno na belem dovoljeno, da v času poletnih počitnic za otroke od 1. do 5. razreda do 10 ur na dan organizirajo dejavnosti, ki bi jih izvajali delavci šole v okviru svojega delovnega časa. Šolnike, ki so sicer čez poletje doma, je sporni člen postavil na okope. Nato pa je iz nepojasnjenega razloga izginil iz novele.

Janković o zavrnitvi otroka z downovim sindromom: Društva se odločijo sama

30. 05. 2023 19.32

Po našem razkritju, da ljubljanska mestna občina obljublja sofinanciranje počitniškega varstva tudi otrokom s posebnimi potrebami, v praksi pa jim ponudniki nato varstvo odrekajo – se je odzval ljubljanski župan Zoran Janković. Pravi, da v tem ne vidi diskriminacije, ki jo očita zavodom mama otroka z downovim sindromom, in dodaja, da so varstva s svojo odločitvijo, da fantka v varstvo ne prejmejo, kvečjemu odgovorna. Občina bo še naprej oglaševala takšno ponudbo, a da se ima pravico vsak ponudnik sam odločiti, ali bo določenega otroka sprejel ali pa ne, so neomajni pri Jankoviću.

Ponudniki počitniškega varstva zavrnili otroka z Downovim sindromom

29. 05. 2023 20.14

"Nad mojim otrokom se vrši huda oblika diskriminacije," pravi mama, katere otroka različne organizacije niso pripravljene sprejeti na organizirano poletno počitniško varstvo samo zato, ker ima Downov sindrom. Še več, varstvo so ji odrekli klubi, katerih programe sofinancira ljubljanska mestna občina. In to kljub temu, da občina na spletu zagotavlja, da so vsi sofinancirani programi namenjeni tudi mladostnikom do 18. leta starosti, če gre za osebe s posebnimi potrebami. Kaj pravi župan Zoran Janković?

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona

06. 10. 2022 11.34

Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Za intenzivnejše odpadanje plodov oljk krive vremenske razmere

29. 07. 2021 17.09

V času prve faze razvoja oljčnih plodov so oljkarji na vseh treh območjih pridelave oljk v Sloveniji zaznali intenzivnejše trebljenje oziroma odpadanje plodičev. Inštitut za oljkarstvo Znanstveno-raziskovalnega središča Koper je zato priredil mednarodno srečanje, na katerem so strokovnjaki in izkušeni oljkarji izmenjevali informacije in mnenja o možnih vzrokih za ta pojav. Ugotovitve pa: glavni vzrok so vremenske razmere.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov

06. 07. 2021 06.26

Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Nekoč iztrebljeni bober se vrača v Slovenijo

07. 04. 2021 15.27

V aprilu, natančneje 7. aprila, obeležujemo dan bobrov, ko po vsem svetu potekajo delavnice o teh živalih in njihovi vlogi v ekosistemu. Na območju Slovenije je bil bober v preteklosti iztrebljen, zdaj pa se nanj počasi ponovno privajamo. Je zavarovana vrsta, opozarjajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Odkrili ostanke mogočnega dvora, kjer je nekoč menda užival tudi Dante Alighieri

29. 08. 2020 07.00

Po uspešnih arheoloških raziskavah na Kozlovem robu so se arheologi izkopavanj lotili še na bližnjem Doru v Tolminu. Po pripovedih in pisnih virih je tam stal dvor oglejskega patriarha. In raziskave niso bile zaman – našli so ostanke mogočne grajske stavbe. Gre za poletno rezidenco, ki so jo zgradili konec 13. stoletja, po legendi pa naj bi patriarh tam nekoč gostil celo slavnega Alighierija.

Kako izpostavljeni smo Slovenci sevanju, kako je z rakom v okolici NEK?

05. 08. 2019 08.50

Ko govorimo o jedrski energiji, ljudje ob njeni omembi pogosto najprej pomislijo na sevanje, običajno tudi na podobe ljudi, ki so umrli zaradi izpostavljenosti smrtonosnim dozam sevanja. Dejstvo je, da o sevanju večina ve malo, pravijo strokovnjaki in s prstom kažejo na šolski sistem, ki bi naj temi namenil tako malo prostora, da danes sevanje spada med pojave, o katerih kroži vrsta neresnic, polresnic, celo mitov.

Kam z otroki med poletnimi počitnicami?

08. 05. 2019 19.48

Počitnice naj bi bile brezskrbne, vendar pa se za mnoge starše, posebej mlajših otrok, s koncem pouka začnejo skrbi. Najbolj priljubljeno je počitniško varstvo, ki ga organizirajo številni zavodi in društva po Slovenijii, nekateri tudi s pomočjo občinskega denarja. In ker je takšna oblika varstva za starše cenejša, je tudi naval večji.

'Kako vas ni sram? Mojo sLOVEnijo ste zavozili, pokradli in jo spremenili v ZLOvenijo'

21. 07. 2018 14.43

"Vse, kar lahko rečem, je, da ne morem verjeti, kako vas ni sram." To vsem izvoljenim poslancem sporoča Mariborčanka Polona Lah, ki je v organizaciji, ki nudi poletno varstvo otrokom, dobila prošnjo mamice dveh deklic varovank, da naj ju pošljejo pred vrata, ko bodo drugi otroci jedli, če bakrenih kovancev, ki so jih nabrale, ne bo dovolj za štiri evre, kolikor znese plačilo varstva, hrane in programa za dva otroka.

Varstvo otrok poleti: vprašanj in stisk staršev je veliko

02. 06. 2018 07.00

Veliko staršev je te dni v stiski, saj ne vedo, kako bodo 'sestavili' poletje. Otroci nižjih razredov namreč še vedno potrebujejo varstvo, to pa je pogosto za številne družine predrago, subvencionirane aktivnosti pa poidejo včasih že v nekaj minutah po začetku zbiranja prijav.

Ljubljana bogatejša še za en urbani čebelnjak

22. 05. 2018 07.27

Čeprav čebelarjenje v urbanem okolju ne prinaša presežkov medu, pa je pomembno predvsem z vidika opraševanja in ozaveščanja javnosti o pomenu čebel in drugih žuželk za človeštvo. Iz rastlin, ki jih oprašijo, proizvedemo kar 90 odstotkov svetovne hrane. V Ljubljani že nekaj let narašča število urbanih čebelnjakov, ki si jih na svojih balkonih, strehah ali dvoriščih ne želijo le posamezniki, ampak tudi podjetja.

Vrhunec turistične sezone na Bledu se počasi začenja, parkirišča pa še vedno niso urejena

11. 03. 2017 12.37

Pred začetkom poletne sezone na Bledu še vedno niso uspeli skleniti dogovora glede izgradnje novega parkirišča. Območje Seliš, ki je v minulih letih služilo za ta namen, je pozidano. V prihodnje naj bi težavo rešili z novim velikim parkiriščem pod gradom in s parkirno hišo, a izgradnja v letošnjem letu še ni predvidena.

FOTO: Bi mu pripisali 60 let?

15. 07. 2016 13.05

Toliko je namreč na odru v Laškem dopolnil legendarni kitarist Joe Satriani, vsaj na papirju glavna zvezda prvega dne 52. festivala Pivo in cvetje. Sodeč po količini občinstva, ki se je zbralo pod odrom in vzdušju, ki so ga pričarali, pa je ta naziv pripadel skupini Sidddharta, ki ji je bilo tokrat - za razliko od ljubljanskega koncerta – vreme na srečo bolj naklonjeno.

'V letu 2015 je samo 22 odstotkov čebelarjev kupilo uradno registrirana in preverjena zdravila.' Kaj pa ostali?

22. 12. 2015 12.25

Veterinarji trdijo, da ''so med ali izdelki iz medu, če so v njih dokazane katerekoli koncentracije prepovedanih snovi, kot sta klorfenvinos in rotenon, neuporabni in zdravstveno neustrezni za prehrano ljudi''. Prav tako so sprožili vprašanje, ali je uporaba zdravil s črnega trga še veliko večja, kot menimo?

Za pasji hotel boste odšteli med 15 in 20 evrov na dan

10. 06. 2013 06.30

Latniki psov, ki boste svojega ljubljenčka v času dopusta zaupali pasjemu hotelu, boste za to morali odšteti med 15 in 20 evrov dnevno. Če se odločite, da boste psa vzeli s seboj na pot, poskrbite, da bo vožnja zanj udobna in varna, nikakor pa ga v vročih poletnih dneh ne puščajte zaprtega v avtomobilu.

SVIZ grozi s stavko, vlada odgovarja, da so obtožbe neutemeljene

14. 06. 2012 13.12

Vlada omejuje podaljšano varstvo v osnovnih šolah. Gre za kršitev stavkovnega sporazuma, pravi Štrukelj. Če vlada tega iz varčevalnega zakona ne umakne, bodo stavkali, pravi. Tokrat zagotovo na stroške države.

Hrvaško morje je odlično

24. 06. 2011 12.58

Nova redna analiza kakovosti morja ob hrvaških jadranskih plažah je pokazala, da je bilo morje na 690 od 701 pregledane točke ob obali odlične kakovosti. Na sedmih krajih je bilo morje dobre kakovosti, na štirih pa zadovoljivo za kopanje.

Razočarana stranka mladih

17. 04. 2007 13.17

Ker ministrstvo še ni pripravilo sprememb na področju plačevanja vrtcev, razmišljajo o skrajnih ukrepih.

Prvi dan razprodaj dobra kupna moč

19. 07. 2004 00.00

Trgovske hiše s tekstilom in obutvijo svoje blago ponujajo po nižjih cenah. Trgovci prvi dan razprodaj ocenjujejo pozitivno.