politična kadrovanja

SDS in NSi s preiskovalno komisijo o delovanju podjetij v slovenski energetiki
19. 07. 2024 13.20
Poslanci opozicijskih SDS in NSi so v parlamentarni postopek vložili zahtevo za začetek nove parlamentarne preiskovalne komisije o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja zaradi ogrožanja energetske neodvisnosti Republike Slovenije. Pod drobnogled želijo vzeti delovanje energetskih podjetij v državni lasti v zadnjih desetih letih.

Sumi vmešavanja v Policijo: na seznamu prič Vesna Vuković in Miloš Milović
16. 11. 2023 13.56
Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v Policijo, nadaljuje svoje delo. Na seznamu potencialnih prič so tudi direktor Sove Joško Kadivnik in direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič, generalna sekretarka Gibanja Svoboda Vesna Vuković in nekdanji neformalni svetovalec predsednika vlade za varnost Miloš Milović. Vmesno poročilo predsednik komisije Miha Lamut pričakuje predvidoma spomladi.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer
27. 02. 2023 09.00
Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

'Nikoli ne bom pozabil štirih obrazov, ki so mi skušali vročiti aneks o premestitvi'
04. 08. 2022 10.43
Darko Muženič se je po dobrih dveh letih ponovno vrnil na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada. To mu ni preprečila niti kazenskega ovadba nekdanjega šefa Urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je marca ovadil za več kaznivih dejanj, ker naj bi dal navodilo, kdo naj bo izbran na javnem razpisu.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00
Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

SAB
28. 03. 2022 14.31
Stranko je leta 2014 ustanovila prva predsednica vlade Republike Slovenije mag. Alenka Bratušek s takratnimi somišljeniki, ministri, poslanci in ostalimi ustanovnimi člani. Sprejeli so socialno-liberalni program. Leta 2018 je stranka vstopila v vlado Marjana Šarca, dobili so tri ministrska mesta. Po odstopu Marjana Šarca z mesta predsednika vlade je stranka odšla v opozicijo.

Poziv k ločitvi politike od upravljanja družb v državni lasti
17. 02. 2022 13.02
Združenje nadzornikov Slovenije in Komisija za preprečevanje korupcije sta političnim strankam poslala poziv k uveljavitvi družbenega konsenza na področju upravljanja državnih družb. To je po njunem mnenju primeren trenutek, da se na tem področju dajo ustrezne zaveze za nujno ločitev politike od upravljanja družb v državni lasti.

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00
Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Direktorji policijskih uprav in komandirji postaj prejeli sklepe o prenehanju položaja
17. 11. 2021 11.45
V obeh policijskih sindikatih so nam potrdili, da so komandirji policijskih postaj ter direktorji policijskih uprav in notranjih organizacijskih enot GPU že prejeli sklepe o prenehanju opravljanja dela na teh delovnih mestih. Neuradno naj bi na lokalnem in državnem nivoju že potekali pogovori vladajoče politike z njej naklonjenimi posamezniki, ki bi se zavihteli na vodilne položaje v Policiji.

Janša o Vizjaku: V zadevi, o kateri govorite, davki niso bili osnovni problem
15. 11. 2021 14.05
Vlada namenja veliko pozornosti temu, da so davki pravični, odpravila je veliko nepotrebnih birokratskih ovir za davčne zavezance, še nekaj bolj obsežnih predlogov je v postopku, je v DZ povedal premier Janez Janša. Poudaril je tudi, da ne podpira pozivov k izogibanju plačevanja davkov. Osrednje težave države danes izhajajo iz tega, da v njej udbomafija ali, kot je to v zadnjem času nov uveljavljen termin, vzporedni mehanizem brez volitev in brez legitimitete obvladuje velike dele sistemov in podsistemov, pa je odgovoril na poslansko vprašanje glede korupcije in mafijskega upravljanja z državo.

Golob: Pripravlja se t. i. načrt, kako prevzeti celotno skupino Gen
12. 11. 2021 07.15
Predsednik uprave podjetja GEN-I Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril glede političnega kadrovanja. Meni, da se z menjavo predsednika uprave mudi zato, ker so si razdelili teren in zdaj vsak pleni, kjer je možno. "In ta nesrečnež, ki naj bi prišel na moje mesto, tudi vizije ni imel časa pripraviti, saj do jutra sploh ni vedel, da bo kandidiral za predsednika uprave," je dejal. Poudaril je tudi, da slovenska vlada ni naredila še nič, da bi poskrbela za energetsko krizo gospodarstva in dodal, da je vsak državljan lahko politični aktivist, a dodal, da svoje stranke ne namerava ustanoviti.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'
11. 11. 2021 18.00
20 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih
03. 10. 2021 08.56
Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Grims o 'socialističnih značilnostih programa Levice', Mesec o 'zametkih totalitarizma'
08. 06. 2021 07.59
Ni se še zgodilo, da bi v slovenskem hramu demokracije razpravljali o tem, ali je program ene izmed parlamentarnih strank tak, da ruši temelje ustavne ureditve, okrog katerih velja v slovenski politiki in družbi najmanj dvotretjinski konsenz, oblikovan v času osamosvajanja Slovenije. V največji vladajoči stranki menijo, da program Levice v nekaterih točkah ruši temelje ustavne ureditve in propagira moderni socializem oziroma komunizem, zato menijo, da se je o tem treba na izredni seji pogovarjati v parlamentu. Gre za izjemno občutljivo zadevo, saj naj bi politiki govorili o temeljih naše družbe, ki določajo tudi naše vsakdanje življenje.

Aleksander Jevšek razžalil Petro Grah Lazar, ki zaradi njegovih izjav zdaj slabo spi
31. 05. 2021 13.04
Zaradi izjav nekdanjega direktorja Uprave kriminalistične policije Aleksandra Jevška v oddaji Preverjeno, kjer je komentiral razmere v slovenski Policiji, pa tudi dogajanje na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU), ga je vodja Petra Grah Lazar kazensko ovadila zaradi razžalitve.

Jevšek: Mirno lahko rečem, da gre za strokovno lustracijo v Policiji
14. 04. 2021 07.39
"Tako brutalnih posegov v kadrovsko politiko Policije ne pomnim, pa sem bil v tej službi kar 30 let. Policija mora biti strokovna, neodvisna in ločena od politike. Lahko mirno rečem, da gre za strokovno lustracijo v Policiji. Policija si tako grobih in brutalnih posegov ter napadov na ljudi, ki so vse življenje pošteno delali, ne zasluži," pravi nekdanji prvi mož Uprave kriminalistične policije Aleksander Jevšek. "Nacionalni preiskovalni urad vodi oseba, ki nima vodstvenih izkušenj, oseba, ki nima ne notranje ne zunanje strokovne avtoritete, ki jo predstojnik takšnega organa mora imeti. Poleg tega pa je ta oseba povezana še z nekaterimi ljudmi, ki jih isti NPU preiskuje. V nobeni sodobni evropski državi se to ne bi smelo zgoditi."

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi
02. 03. 2021 08.51
DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

Prevzem Policije z devetimi menjavami in 'eksperimentom' na NPU
18. 12. 2020 06.00
Le ena politična menjava in kar osem strokovnih, samo vprašanje časa je še deseta na PU Ljubljana, pritiski, izbira lojalnih, sodni postopki, višanje plač izbranim – takšna je kadrovska kombinatorika Janševe vlade na Policiji. Čistka se je začela praktično s prvim dnem vladanja, ko je morala oditi generalna direktorica Tatjana Bobnar, ki jo je najprej nasledil Anton Travner, zdaj je v. d. Andrej Jurič. Sledile so razrešitve šefov kriminalistične policije Boštjana Lindava, uniformirane policije Srečka Jarca in vodje odnosov z javnostmi Vesne Drole. Odšel je Franc Pavlin, vodja sektorja za notranje preiskave in integriteto. Na NPU so se v nekaj mesecih zamenjali kar štirje šefi – po Darku Muženiču, Igorju Lambergarju in Urošu Lepoši, so postavili prijateljico Roka Snežiča, Petro Grah Lazar.

Novi direktorji območnih Zavodov za zaposlovanje iz kroga SDS, SMC in NSi
17. 12. 2020 13.00
"Takšnega brutalnega strankarskega kadrovanja nismo bili deležni še nikoli. Na direktorska mesta prihajajo ljudje brez ustreznih izkušenj, od zunaj, štirje na novo izbrani direktorji prihajajo iz kroga SDS-a, SMC-ja in Nove Slovenije, odstavljajo pa strokovnjake s 30-letnimi izkušnjami," nam osupla pripoveduje zaposlena na Zavodu za zaposlovanje. Še en dokaz podrejanja vlade Janeza Janše, še en poseg v izključno strokovna delovna mesta, pri katerih prostora za politizacijo ne sme biti.

Imenovanja kot podreditev institucij?
16. 12. 2020 14.59
Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88
16. 12. 2020 06.04
Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

Z novo protestniško akcijo nazorno sporočili: 'Situacija je smrtno resna'
09. 12. 2020 14.56
Na Trgu republike v Ljubljani je potekala nova protestniška akcija, s katero so opozorili na katastrofalne razmere glede okuženih in umrlih za boleznijo covid-19. V Protestni ljudski skupščini so vlado pozvali, naj prevzame odgovornost za nastale smrti in nemudoma odstopi. "Njihova nesposobnost, neukrepanje, ignoriranje stroke, igranje političnih igric in dopisovanje po Twitterju je namreč soodgovorno za smrt 1.862 ljudi ter za nepopravljivo izgubo in trpljenje njihovih bližnjih."

'Na nas je, da ohranjamo svoje dostojanstvo. Da nekako ostajamo ljudje'
07. 12. 2020 16.38
V času, ko v Sloveniji zaradi covida-19 na dan umre od 40 do več kot 60 ljudi, ko je stisk zaradi bolezni, smrti, strahu, izgube zaposlitve veliko, smo se za rubriko 24ur Fokus v sredini prejšnjega tedna pogovarjali z nagrajevanim pisateljem in režiserjem Goranom Vojnovićem. O stanju v družbi in kulturi, odnosu politike do ljudi, odgovornosti državljanov ... Objavljamo celoten intervju.

Notranji minister Hojs spet s svojimi podatki zavaja o NPU
06. 11. 2020 07.50
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je na seji odbora za notranje zadeve, na temo političnega kadrovanja, spet zlagal poslancem o številu preiskav, ki jih trenutno obravnava Nacionalni preiskovalni urad. Dejal je, da 70 preiskovalcev preiskuje 33 primerov. Z zavajanjem je tako utemeljeval, da je treba NPU postaviti v takšno kondicijo, da bo upravičil svoj namen. S Policije pa so nam sporočili povsem drugačne podatke - da 50 preiskovalcev obravnava 147 kaznivih dejanj oziroma 59 zadev.

Opozicija opozarja na nedopustnost 'preobsežnih kadrovskih menjav'
27. 10. 2020 07.19
Seja odbora za notranje zadeve na temo političnega kadrovanja je minila v znamenju opozicijskih opozoril o nedopustnosti po njihovem preobsežnih menjav v državnih institucijah v času zdravstvene krize, a tudi koalicijskih zagotovil, da je kadrovanje pravica vsakokratne vlade in je prav, da si imajo pristojni možnost izbrati ljudi, ki jim zaupajo.

Kolesarili niso, a pred vlado so pritrdili opomnik - protestniško kolo
23. 10. 2020 16.56
Ta petek protivladnih kolesarjev na ulicah prestolnice ni bilo. Se je pa pred poslopjem vlade zbralo nekaj predstavnikov protestniškega gibanja, ki so na poslopje vlade pritrdili 'odlok ljudstva' in simbol upora - protestniško kolo. Med drugim zahtevajo odstop vlade, se pa obenem distancirajo od vseh provokatorjev, ki na primer ne nosijo zaščitnih mask na javnih mestih. Policisti so sporočili, da je v večernih urah kolesarilo le kakih deset oseb.

'Vršijo se nedopustni pritiski in poskusi razgradnje medijev s strani vlade'
22. 10. 2020 10.47
Opozicijske poslanske skupine SAB, Levica, SD in LMŠ so podale zahtevo za sklic nujne seje odbora za kulturo glede prisilne izselitve kulturniških in civilnodružbenih organizacij iz stavbe na Metelkovi ulici 6 in nedopustnih poskusov razgradnje javnih medijev s strani Vlade. Predstavniki opozicije so poudarili, da želi vlada "zadušiti vse, dokler ne bo tiho vsa opozicija, tako družbena kot politična". Seja odbora za kulturo bo sicer na urniku državnega zbora predvidoma naslednji teden.

Opozicija zaradi spornih političnih kadrovanj zahteva sklic izredne seje
19. 10. 2020 15.42
Poslanske skupine LMŠ, SD, Levica in SAB so na predsednika DZ Igorja Zorčiča naslovile zahtevo za sklic izredne seje DZ. Predlagajo sprejem več priporočil vladi glede kadrovanja v državne institucije in gospodarske družbe. Med drugim bi vladi priporočili, naj takoj preneha s političnim poseganjem v njihovo neodvisnost, avtonomijo in strokovno delo.

Jurša: Poslanci in velik del članstva enotni, da s Pivčevo ni poti naprej
21. 08. 2020 10.48
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je izpostavil, da so poslanci DeSUS in velik del članstva enotni v mnenju, da z aktualno predsednico Aleksandro Pivec ni poti naprej. "Najti je treba nov obraz, ki bo vodil DeSUS," je prepričan.

Opozicija vložila interpelacijo zoper ministra Hojsa
09. 06. 2020 15.48
Opozicijske stranke SD, LMŠ, Levica in SAB so vložile interpelacijo zoper notranjega ministra Aleša Hojsa. Napoved interpelacije je sledila odpravi prepovedi koncerta kontroverznega hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona, opozicija pa jo je nato dopolnila tudi z drugimi očitki - med drugim kadrovanje, postopke za aktivacijo vojske na meji, v interpelaciji pa so se znašli tudi Hojsovi tviti, katerimi je "policiji javno sugeriral, na kakšen način naj postopa v določenih konkretnih zadevah".