politični indeks

Negotovost, Trump in megatrendi: Kako vlagati v letu 2025?

11. 05. 2025 20.24

Kapitalski trgi letos doživljajo negotovo obdobje, polno preobratov. Po rekordnih vrednostih ameriškega indeksa S&P 500 februarja 2025, je v marcu in aprilu sledil močan padec – indeks je izgubil več kot 21 % vrednosti, preden je v maju ponovno zabeležil odboj, 16 % vrednosti. Trgi tako ostajajo občutljivi na politične in gospodarske novice.

Finančni komentar: Bitcoin predsednik

12. 11. 2024 07.16

Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih

05. 11. 2024 08.53

Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem

31. 08. 2024 07.00

Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice

18. 06. 2024 08.41

Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo

30. 01. 2024 10.37

Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Naomi Klein v Doktrini šoka ne razvija resne analize neoliberalizma

23. 09. 2023 07.00

Leta 1970 je socialist in marksist Salvador Allende demokratično in z velikim zanosom prišel na oblast čilske države. Tri leta kasneje ga je z oblasti prek nasilnega državnega udara (ki ga je ZDA podpirala) izrinil general Augusto Pinochet, s čimer se je za skoraj 20 let končala čilska demokracija. General je bil brutalen diktator, njegov režim izjemno okruten. Tisoči so bili usmrčeni, več deset tisoč zapornikov je bilo mučenih, več sto tisoč ljudi je bilo potisnjenih v izgon.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?

22. 02. 2023 08.43

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Izzivi lokalnih medijev: pomanjkanje finančnih virov in politični pritiski

02. 12. 2022 11.24

V časih, ko se lažne novice na družbenih omrežjih širijo nekajkrat hitreje kot resnične informacije, potrebujemo kakovostno novinarstvo. Slovenija je letos na indeksu medijske svobode padla za 18 mest in je med 180 državami zasedla 54. mesto. Glavni vzrok nazadovanja so bili pritiski politike, tako v javnih kot lokalnih medijih, ki jih bremeni tudi pomanjkanje finančnih virov. Lokalni vpliv politike se izvaja tudi s pomočjo kapitala in poskusa vstopa v samo lastništvo medijev, še posebej problematična pa so t. i. občinska glasila, v katerih se za promocijo županov porablja javni denar.

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'

21. 08. 2022 16.49

Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?

04. 06. 2022 07.00

Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Poročilo RSF: Nevarna pot za svobodo medijev v Sloveniji

20. 04. 2021 09.09

Številne vlade po svetu so pandemijo covida-19 izkoristile za povečanje represije, novinarstvo pa je blokirano v več kot 130 državah, v tokratnem objavljenem letnem poročilu opozarja organizacija Novinarji brez meja (RSF). Poročilo opozarja na "nevarno pot za svobodo medijev" v Sloveniji, ki je glede indeksa medijske svobode nazadovala za štiri mesta.

Covid-19: Kakšno tveganje predstavlja za zdravje Donalda Trumpa?

03. 10. 2020 15.32

Ameriški predsednik Donald Trump, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom preventivno premestili v bolnišnico, je javnosti v videonagovoru - sicer vidno bled - zagotovil, da se počuti dobro. Svetovni politični vrh mu je ob tem zaželel čimprejšnje okrevanje. A dejstvo je, da 74-letnik spada v rizično skupino obolelih - tako zaradi starosti kot svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Kako resno je torej ogroženo zdravstveno stanje predsednika ZDA?

Tudi uradno: japonski premier Abe odstopa iz zdravstvenih razlogov

28. 08. 2020 07.46

Da odstopa s položaja predsednika vlade, je sporočil japonski premier Šinzo Abe, ki je pred štirimi dnevi presegel rekord svojega strica in postal premier z najdaljšim neprekinjenim mandatom v zgodovini te otoške države. Kot razlog je navedel kronično vnetno črevesno bolezen. Zdravljenje terja redno spremljanje, kar mu ne pušča dovolj časa, da bi se lahko v zadostni meri posvetil vodenju vlade, je Abe pojasnil na novinarski konferenci.

Odgovor Svetu Evrope: 'Izvzeto iz konteksta, levičarji in napadi'

27. 08. 2020 17.31

Premier Janša je z majsko objavo zapisa Vojna z mediji pozval k razpravi o medijskem monopolu in svobodi interneta, pa čeprav na provokativen način, pojasnjuje Stalno predstavništvo RS v Strasbourgu Svetu Evrope in dodaja, da svoboda izražanja ni omejena na nekritično izražanje misli, ampak je lahko podana tudi v obliki informacij, ki šokirajo ali užalijo.

Štirje mlinski kamni dušijo največje gospodarstvo sveta

25. 06. 2020 08.06

Združene države se prebujajo iz pandemične ohromelosti, napovedi o hitrosti okrevanja pa so izjemno raznolike. Bela hiša optimistično trdi, da prihaja V-okrevanje, kar naj bi pomenilo hiter vzpon. Nekoliko bolj previdni omenjajo U-okrevanje s počasnejšo rastjo gospodarske dejavnosti in zaposlovanja. Centralna banka Fed napoveduje počasno krevsljanje na nekdanjo raven, z njo se strinja veliko ekonomistov.

Veliki bleščeči kazino ne sliši stokanja glavne ulice

06. 06. 2020 06.08

V državi z eno največjih neenakosti med razvitimi državami je vedno nekaj napetosti med Wall Streetom, finančnimi trgi, in med Main Streetom, ljudmi, ujetimi v splošno stanje gospodarstva. Zadnje tedne je državo ohromela pandemija, mesta protesti, borza pa je vseeno nezadržno rasla.

Slovenija pod povprečjem EU, napredka že od leta 2012 ne opažamo

23. 01. 2020 06.27

Slovenija je na indeksu zaznave korupcije Transparency International dosegla 35. mesto in se znova znašla pod povprečjem Evropske unije. Ob tem pri TI Slovenija opozarjajo, da že vse od leta 2012 ne opažamo napredka v boju proti korupciji.

Sarajevo je najbolj onesnaženo mesto na svetu

13. 01. 2020 11.27

Glavno mesto Bosne in Hercegovine se zadnje dni duši v smogu, merilne postaje dosegajo rekordne vrednosti. Raven delcev PM2,5 presega "varne" vrednosti za najmanj desetkrat, Sarajevo je tako na mednarodni lestvici z veliko prednostjo za seboj pustil indijska in kitajska mesta.

Tipologija političnih sil v Evropi

13. 04. 2019 16.40

Politična in druge sektorske elite demokracijo razumejo kot statični sistem, ki ga je treba ubraniti pred spremembami, ki jih nosijo kritična obdobja v zgodovini. Eno takih je zagotovo kriza, ki se ji v različnih časovnih točkah pripisujejo različni pridevniki (vojaška, solidarnostna, gospodarska, begunska, moralna kriza itd.), in v katero se je ujela celotna Evropa.

Nekdanji vojak priznal umor novinarja in njegove zaročenke

12. 04. 2019 11.45

Po poročanju slovaških medijev je nekdanji vojak Miroslav Marček priznal umor slovaškega novinarja Jana Kuciaka in njegove zaročenke Martine Kušnirove. Njun umor je pretresel slovaško javnost in sprožil številne proteste proti korupciji, ki vlada v državi.

Zmagala odvetnica in borka proti korupciji Zuzana Čaputova

31. 03. 2019 08.39

Neuradni končni izidi, ki jih je objavila slovaška volilna komisija, kažejo, da je na predsedniških volitvah slavila odvetnica Zuzana Čaputova. Izid volitev (svoj glas ji je namenilo 58,4 odstotka volivcev) je po njenih besedah znak, da "je mogoče zmagati brez napadanja nasprotnikov".

Trumpova trgovinska vojna: Kitajska že odgovorila s povračilnimi ukrepi

15. 06. 2018 09.42

Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da uvaja 25-odstotne carine na kitajsko blago v skupni vrednosti 50 milijard dolarjev. Kitajska je že odgovorila s povračilnimi ukrepi. Po uvedbi carin padajo tudi newyorške borze, saj vlagatelje skrbijo morebitne trgovinske vojne.

Vas bodo vodila burna čustva, čredni nagon, stereotipi ali hladnokrven razum?

01. 06. 2018 12.46

Čas, ki še manjka do letošnjih volitev, se zdaj odšteva le še v urah. Na naklonjenost nekaj več kot 1,7 milijona volivcev upa več kot 1600 kandidatov na 25 kandidatnih listah. Kaj pa je tisto, kar prevesi tehnico, ko se odločamo? Čustva ali razum?

Merklova napovedala začetek koalicijskih pogovorov, analitiki medtem opozarjajo na nestabilnost Nemčije

25. 09. 2017 15.15

Nemška kanclerka Angela Merkel je po zmagi na parlamentarnih volitvah napovedala začetek koalicijskih pogovorov z liberalci, Zelenimi in socialdemokratsko stranko. Zavzela se je za stabilno vlado. Politični analitiki medtem opozarjajo, da je Nemčija na pomembni prelomnici in v zelo nestabilnem položaju, Merklova je izgubila veliko moči tako doma kot na evropskem odru.

Nova zgodovina svetovnih borz je napisana! + Brezplačni priročnik za trgovanje na borzi

10. 05. 2017 07.49

Od začetka leta do danes, je indeks Dow Jones zrasel za 5.4%, pred dvema mesecema je dosegel svoj zgodovinski maksimum, prebil je mejo 21.000 točke.