politizacija

Skoraj 30 evroposlancev za izključitev Izraela iz letošnje Evrovizije

11. 04. 2025 13.40

Med tridesetimi evroposlanci, ki so podpisali javni poziv za izključitev Izraela iz letošnje Evrovizije, so tudi trije Slovenci z Matjažem Nemcem na čelu. Podpisniki pobude pričakujejo, da bo Evropska radiodifuzna zveza letos ravnala v skladu z vrednotami, ki jih sama izpostavlja – solidarnostjo, mirom in odgovornostjo.

Golob: Predsednica ne zmore opravljati svoje naloge. Pirc Musarjeva: Razočaral me je

14. 03. 2025 11.50

Predsednik vlade Robert Golob je bil oster do odločitev predsednice republike Nataše Pirc Musar – njeno ravnanje v postopkih imenovanja kandidatov za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic je označil za "nedržavotvorno in neodgovorno". Predsednica je v odzivu povedala, da je nad njegovimi izjavami zgrožena, saj "kažejo na nespoštovanje in nerazumevanje načela delitve oblasti", razočarana pa je tudi po človeški plati. Pomislekov glede imenovanja Jazbečeve javno ni razkrila, jih bo pa predstavila premierju, s katerim sta se sestala ob 13. uri.

Poklukar zadovoljen z razpravo, nizko število glasov podpore ga ne skrbi

22. 01. 2025 06.21

Notranji minister Boštjan Poklukar je po interpelaciji v DZ zadovoljen z razpravo. Tudi rezultat glasovanja, na katerem ga je podprlo zgolj 35 koalicijskih poslancev, ga ne skrbi. "Glasovanje je jasno, ostal sem minister in gremo naprej," je dejal. Kot pravi, se veseli, da bo s sodelavci nadaljeval delo, ki ga je začrtal ob prihodu na resor. Po uspešno prestani interpelaciji lahko nadaljuje svoje delo ocenjujejo člani ministrske ekipe Roberta Goloba. Pri nadaljnjem zaupanju v ministrovo delo ne vidijo težav. Medtem v SD in Levici, kjer so se glasovanja vzdržali, na to vprašanje neposredno ne odgovarjajo.

Nemčija bo izključila kitajske telekomunikacijske velikane iz omrežja 5G

11. 07. 2024 15.09

Nemčija bo v prihodnjih letih postopoma ukinila uporabo komponent kitajskih telekomunikacijskih velikanov Huawei in ZTE v svojih omrežjih 5G. Kot razlog so navedli pomisleke glede nacionalne varnosti. V Pekingu so opozorili, da politizacija gospodarskih in tehnoloških vprašanj zgolj ovira sodelovanje.

Golob: S priznanjem Palestine pošiljamo upanje palestinskemu narodu

04. 06. 2024 22.05

"S priznanjem Palestine kot suverene in neodvisne države pošiljamo upanje palestinskemu narodu na Zahodnem bregu in v Gazi," je na družbenem omrežju X poudaril premier Robert Golob. Tudi stranki Levica in SD pozdravljata priznanje samostojne in neodvisne države Palestine. Z odločitvijo je zadovoljna tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.

Ministrstvo: Politizacija izvedbe evropskih volitev je nesprejemljiva

30. 05. 2024 14.52

Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je odzvalo na odločitev vlade BiH, ki ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Kot poudarjajo, je politizacija vprašanja izvedbe evropskih volitev s strani države, ki je nedavno dobila zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj za članstvo v EU, nesprejemljiva.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini

10. 05. 2024 06.00

Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe

17. 04. 2024 13.50

Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

E-glasovanje: preteklost, sedanjost in prihodnost z vidika kibernetske varnosti

18. 02. 2024 11.52

Prizadevanje za sisteme e-glasovanja predstavlja pomemben premik v tem, kako demokracije izvajajo volitve. Ta prehod pa je zajet v polemike in pomisleke glede kibernetske varnosti, kar so še posebej poudarile sporne predsedniške volitve v ZDA leta 2016 in 2020. Medtem ko privlačnosti izboljšane dostopnosti in učinkovitosti ni mogoče zanikati, ostaja varnost takih sistemov najpomembnejša skrb.

Odbor DZ za dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost RTVS

06. 12. 2023 14.25

Odbor državnega zbora za kulturo, ki je obravnaval finančni položaj Radiotelevizije Slovenija (RTVS), je z devetimi glasovi za in tremi proti sprejel sklep, s katerim podpirajo prizadevanja ministrstva za kulturo, da v dialogu z vodstvom javne radiotelevizije pripravi dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost in neodvisnost zavoda.

Inšpektorica stoji za odločitvijo: Živali šepajo, so zgrbljene, imajo mastitise

20. 11. 2023 11.24

"Ogroženo je bilo življenje živali," za svojo odločitvijo za odvzem 24 glav goveda kmetu pri Krškem, ki je v zadnjih dneh razburkal javnost, stoji inšpektorica Danuša Štiglic, saj da so bile v ogradi skupaj nezdružljive živali, prostor je bil v celoti poplavljen z meteorno vodo, blatom in fekalijami. Živali niso imele nobenega suhega mesta za počitek, bile so brez vode in hrane," našteva. Kmetijsko ministrstvo bo storilo vse v svoji pristojnosti, da se ugotovi ustreznost postopka odvzema, obljublja Šarec, ki začasno opravlja naloge kmetijskega ministra.

Je Robert Golob prekoračil svoja pooblastila?

25. 10. 2023 06.00

Kar je začela vlada Janeza Janše leta 2020, vlada Roberta Goloba nadaljuje – nova razkritja na parlamentarni komisiji, ki preiskuje vmešavanje v delo Policije. Tako neposrednih obtožb o vmešavanju kateregakoli dosedanjega slovenskega premierja, kot jih je nekdanja ministrica Tatjana Bobnar izrekla na račun Goloba, v zgodovini Slovenije še ni bilo. Golob pa medtem: "Edina resnica, ki jo je povedala, je, da sva se dogovorila, da Policijo očisti 'janšistov'." Je predsednik vlade s tem prekoračil svoja pooblastila? Profesor na Pravni fakulteti in strokovnjak za javno upravo Rajko Pirnat je jasen: "Predsednik vlade nima tu nobenih pooblastil. Kakršno koli vmešavanje je tako že pomenilo prekoračenje pooblastil."

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Odstrel medvedov: lovci vsak dan ustrelijo približno sedem živali

03. 05. 2023 19.38

Odstrel 230 medvedov še naprej ostaja vroča okoljska in, kot se zdi, predvsem politična tema. Četudi so, kot je potrdil minister, lovci tri tedne po izdanem dovoljenju iz gozdov odstranili kar 158 medvedov, so poslanci dveh parlamentarnih odborov na nujni seji razpravljali o smotrnosti te odločitve. Pa tudi o tem, ali je predsednik vlade Golob nedopustno posegel v odločitev stroke, ko je ministra pozval k zamrznitvi odstrela. Poslanci na seji v DZ pa so obsodili politizacijo tega vprašanja, ki razdvaja slovensko javnost.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer

27. 02. 2023 09.00

Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Generalni direktor policije po opozorilu stroke branik samostojnosti policije

23. 02. 2023 16.03

Policijska stroka ob vsaki menjavi na čelu policije opozarja na nujnost strokovnega delovanja direktorja policije. Tega sicer imenuje vlada, a mora biti prvi policist v svojih odločitvah neodvisen. Če minister v svojih usmeritvah presega zakonska pooblastila, ga je dolžan na to opozoriti, opozarja Andrej Sotlar s Fakultete za varnostne vede. Tudi dosedanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav pravi, da je glede zagotavljanja neodvisnosti dela Policije pričakoval več. Za SDS je medtem menjava na čelu policije politizacija pod krinko depolitizacije, za NSi pa imenovanje poslušnih kadrov.

Golob: Politični pritisk je, ko se politika vtika v stroko. Mi se nismo

14. 12. 2022 23.10

Po odgovarjanju na poslanska vprašanja glede odstopa notranje ministrice Tatjane Bobnar in vloge nekdanjega nepravnomočno obsojenega specialca Miloša Njegoslava Milovića pri njegovem varovanju, je premier Robert Golob v 24UR ZVEČER pojasnil, kje so nastala razhajanja med njim in Bobnarjevo ter zakaj je včasih treba iti po nasvet tudi na 'temno stran'.

Golob: Točka razhoda z Bobnarjevo je bilo vprašanje varovanja mene in moje družine

14. 12. 2022 06.20

DZ se je seznanil z odstopom notranje ministrice Tatjane Bobnar, nato pa so bila na vrsti poslanska vprašanja. Ta so se nanašala predvsem na odnos med Bobnarjevo in Golobom. "Točka, na kateri smo se razšli, je bila zame banalna," je dejal premier in pojasnil, da je bil razlog v različnih pogledih na delo varnostne službe. "Začela se je politizacija moje pravice izbire do tega, kdo bo varoval mene in mojo družino," je povedal.

Notranja ministrica razkrila vsebino pisma Golobu

07. 12. 2022 19.17

Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je razkrila vsebino pisma o političnih pritiskih v Policiji, ki ga je posredovala premierju Robertu Golobu. V njem je izpostavila, da ne more opravljati svojega dela, če si ne more ekipe, ki ji zaupa in ki je strokovna, sestaviti sama. "Očitno mi jo želi sestaviti nekdo drug," je dejala ter premierju očitala, da demokratizacija in depolitizacija Policije ni stvar zamenjave posameznih obrazov v Policiji. Navedbe o političnih pritiskih bo naznanila tudi tožilstvu RS.

Slovenski in češki javni mediji v boju za depolitizacijo medijev

27. 11. 2022 15.05

V zadnjih nekaj letih se je srednja Evropa izkazala kot regionalno žarišče v boju za prihodnost neodvisnih javnih medijev v EU. V tem sta tudi naša država in Češka. Na spletnem seminarju 'Grožnje neodvisnim javnim medijem v srednji Evropi' so govorci razpravljali o situaciji na javnem medijskem parketu v obeh državah in raziskovali vzporednice pri izzivih, s katerimi se soočajo. Češka nova vlada je namreč blizu sprejetja zakonodaje, namenjene omejevanju političnega vmešavanja in krepitvi institucionalne neodvisnosti izdajateljev televizijskega programa.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral

25. 09. 2022 07.00

"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Vlada imenovala Petro Bezjak Cirman za novo v. d. direktorice Ukoma

11. 08. 2022 20.38

Vlada je za novo v. d. direktorice Urada vlade za komuniciranje (Ukom) imenovala Petro Bezjak Cirman. Dosedanji v. d. direktorja Dragan Barbutovski pa se seli v kabinet predsednika vlade. Razpis za direktorja Ukoma s polnim mandatom bodo po napovedih predsednika vlade Roberta Goloba objavili v dveh mesecih.

Medijsko-komunikacijske rošade nove oblasti

11. 08. 2022 18.44

Dosedanji direktor vladnega urada za komuniciranje Dragan Barbutovski je bil "zmerno uspešen" in mu bolj ustrezajo drugačne vloge. Tako premier Golob, ki je v bran vzel tudi ostale medijsko-komunikacijske rošade nove oblasti. Postavljanje političnih kadrov iz novinarskega bazena je problematično, opozarja predsednica društva novinarjev Slovenije Petra Lesjak Tušek. Pri tem pa opaža tudi poseben paradoks Golobove oblasti.

DZ vnovič potrdil zakon proti škodljivim posegom prejšnje oblasti

21. 07. 2022 19.26

DZ je po vloženem vetu DS na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike, ki ga je pripravil Inštitut 8. marec, zakon vnovič potrdil. Za je bilo 49 poslancev, proti pa 24. Za vnovično potrditev bi bilo dovolj 46 glasov. Inštitut 8. marec želi z zakonom za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države v prejšnje stanje vrniti 11 zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše.

Novela zakona o RTVS znova potrjena, SDS začel postopek za referendum

21. 07. 2022 13.16

Državni zbor je na današnji izredni seji ob vnovičnem odločanju o noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija, na katero je Državni svet v sredo vložil odložilni veto, novelo potrdil. Za novelo je glasovalo 50 poslancev, proti pa 24. Za vnovično potrditev novele je bilo treba sicer zbrati vsaj 46 glasov. V SDS so zaradi nasprotovanja zakonu vložili nekaj več kot 6200 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o vladni noveli zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakonu nasprotujejo, saj bi ta po besedah poslanke SDS Alenke Jeraj pomenil "konec neodvisne RTVS".

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve

21. 05. 2022 10.25

Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.

Hojs pred preiskovalno komisijo zavrnil očitke o političnem vmešavanju v Policijo

10. 02. 2022 06.28

Notranji minister Aleš Hojs je v štirih urah zaslišanja pred preiskovalno komisijo zavrnil očitke o političnem vmešavanju v Policijo. Minister je sicer napovedal, da bo v vseh postopkih sodeloval s kar največjo mero odgovornosti. Glavne teme zaslišanja so bile Nacionalni preiskovalni urad, ustanovitev delovne skupine za migracije, preiskovanje nabav zaščitne medicinske opreme in ukrepanje Policije ob protestih. Komisija je o svojem delu že izdala vmesno poročilo, s katerim je Hojsa pozvala k odstopu, a državni zbor teh sklepov ni podprl.

90. protest: opozorili na politično podrejanje RTV in ostalih medijev

07. 01. 2022 20.58

Petkovi protestniki so se znova zbrali na Trgu republike, kjer so na 90. protestu opozorili na politično podrejanje RTV in ostalih slovenskih medijev. Protestniki od nove vlade zahtevajo takojšnjo razveljavitev vseh imenovanj in postopkov, ki jih je na RTV Slovenija v zadnjih 20 mesecih izvedla vlada Janeza Janše, so sporočili.

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo

20. 12. 2021 06.40

Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.