položaj Slovenije in Hrvaške

Vlada določila strateške mejne točke na meji s Hrvaško
26. 09. 2024 16.44
Vlada je za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku pripravila predlog novele zakona o nadzoru državne meje. Določila je strateške mejne točke na meji s Hrvaško in obseg strateških mejnih območij. Strateške mejne točke so ključne za ohranjanje državne pripravljenosti na morebitne varnostne izzive, je sporočil urad vlade za komuniciranje.

Kosovi resor za širitev, von der Leynova v DZ poslala pismo s pomisleki o Veselu
17. 09. 2024 08.07
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Strasbourgu predstavila novo sestavo Evropske komisije, kandidate mora sicer zaslišati še Evropski parlament. Ugibanj, kaj se bo zgodilo s slovensko izbranko ter kako bo von der Leynova izpeljala predstavitev, je torej konec. Marti Kos je namreč dodelila resor za širitev, a ob tem dodala, da postopek potrditve njene kandidature v Sloveniji še poteka. Predsednik vlade Robert Golob je slednje označil za slovensko zgodbo o uspehu. Ursula von der Leyen pa je potrdila tudi, da je Francu Brezniku poslala želeno pismo, v katerem je premierju izrazila pomisleke o Tomažu Veselu. Breznik je v odgovor za sredo sklical sejo pristojnega odbora.

Zlom poletja, sneg, komercialni sprehod v vesolju in Šeškov hat-trick
14. 09. 2024 18.28
Dež je odplaknil poletje. Narava se je od najtoplejšega letnega časa silovito poslovila tako pri nas kot drugod po Evropi. Zabeležili smo prvi 'neprofesionalni' sprehod – nikjer drugje kot po vesolju. Poklonili smo se slovenskim paraolimpijcem, ljubitelje nogometa pa je navdušil hat-trick Benjamina Šeška.

Zgodovinska romanca Bridgerton o državi Sloveniji, ki je takrat še ni bilo
01. 09. 2024 17.30
Le kdo še ni slišal za priljubljeno britansko družino Bridgerton? Najprej so srca bralcev osvojila književna dela, nato še popularna televizijska serija. A najbrž tega, da v eni od zgodb nastopi tudi naša mala podalpska država, vseeno ni vsesplošno znano dejstvo. V ljubezenski zgodbi o Hyacinth Bridgerton namreč omenijo tudi državo oz. pokrajino Slovenijo, ki da je del Avstro-Ogrske, pred tem pa del Svetega rimskega cesarstva. No, Slovenija kot država seveda takrat še ni obstajala. Kako močno se navedbe v zgodovinski romanci razlikujejo od zgodovinskih dejstev?

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'
16. 05. 2024 10.12
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Krogle, noži, bombe: atentati, ki so pretresli Evropo (in svet)
15. 05. 2024 22.38
Najodmevnejši atentat v zgodovini je bil umor ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, zaradi opravljanja svoje funkcije pa so umirali tudi evropski politiki. Srbski premier Zoran Đinđić je bil ustreljen v srce, za španskega predsednika vlade je bila usodna bomba baskovske separatistične organizacije. Umor švedskega premierja, ki je obležal v mlaki krvi, je več kot 30 let ostajal neraziskan. V Sloveniji bi bil napad lahko usoden za Boruta Pahorja, duhove pa še vedno buri tudi atentant na Ivana Krambergerja, znanega tudi kot "dobrega človeka iz Negove".

Slovensko občinstvo dobilo, kar je pričakovalo in še več
01. 04. 2024 18.50
Največji dogodek v zgodovini slovenskih mešanih borilnih veščin je uspel. Hrvaška organizacija FNC je s 15. izvedbo borilnega spektakla napolnila Areno Stožice, kjer se je zmage razveselilo pet izmed sedmih Slovencev, ki so dokazali, da je prihodnost tega športa v Sloveniji še kako svetla. Njihove borbe si lahko kadarkoli ogledate v bogati zbirki VOYO.

Mercator kupil trgovsko verigo Tuš
15. 11. 2023 10.05
Mercator oziroma njegov lastnik Fortenova je s podpisom pogodbe prevzel trgovsko verigo Tuš. Transakcija naj bi bila vredna 30 milijonov evrov, svoje soglasje prodaji pa mora dati še agencija za varstvo konkurence.

Umrl nekdanji italijanski predsednik Giorgio Napolitano
22. 09. 2023 20.31
V starosti 98 let je v rimski bolnišnici umrl nekdanji italijanski predsednik Giorgio Napolitano, je sporočila italijanska vlada. Že dalj časa je imel zdravstvene težave, v zadnjih dneh pa se je njegovo stanje še poslabšalo. V Italiji se medtem vrstijo odzivi na njegovo smrt.

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'
18. 06. 2023 07.00
Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

Poklukar: Noben policist zaradi ukinitve schengena ni izgubil službe
14. 06. 2023 16.53
Notranji minister Boštjan Poklukar je s policijskima sindikatoma podpisal sporazum o razreševanju položaja uslužbencev Policije v okviru prilagajanja delovanja Policije po vstopu Hrvaške v schengensko območje. Sporazum ureja premeščanja policistov iz mejnega območja v novoustanovljene organizacijske enote.

'Vitez' Berlusconi: milijarder, ki je začel kot pevec na ladjah
12. 06. 2023 11.21
V milanski bolnišnici je umrl 86-letni trikratni italijanski premier in medijski mogotec Silvio Berlusconi, ki je bil dve desetletji v vrhu italijanske politike kljub spolnim škandalom in sodnim postopkom, ki so omadeževali njegovo podobo. Najbolj trdoživ italijanski politik, znan tudi pod vzdevkom vitez, je bolehal za levkemijo.

Koncesije bi ukinili, zdravstvene zavode pa preoblikovali v javna podjetja
04. 04. 2023 20.44
Pri Zdravniški zbornici Slovenije so na konferenci o izzivih zdravstva v prihodnosti predstavili tudi zakonske predloge za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenega sistema. Med drugim predlagajo preoblikovanje zdravstvenih zavodov v javna podjetja, ukinitev koncesij in uvedbo instituta neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev. Minister Danijel Bešič Loredan napoveduje odkrite pogovore, tudi o ekscesih, ki da jih ni malo.

Fajonova: Slovenija povečala kredibilnost na Zahodnem Balkanu
23. 12. 2022 12.58
Slovenija je v zadnjem času dvignila svoj ugled in kredibilnost na Zahodnem Balkanu, to, da je BiH dobila status kandidatke za članstvo v EU, je tudi uspeh slovenske diplomacije, je ob koncu leta ocenila zunanja ministrica Tanja Fajon. V prvi polovici prihodnjega leta bodo sicer v ospredju prizadevanja za uspeh kandidature za Varnostni svet ZN.

Policijski sindikat ob napovedanem odstopu Bobnarjeve presenečen in zaskrbljen
08. 12. 2022 14.39
V Policijskem sindikatu Slovenije pravijo, da jih je napoved podaje odstopne izjave Tatjane Bobnar s funkcije ministrice za notranje zadeve presenetila. Ob tem opozarjajo, da se Policija nahaja v prelomnem času in so zaradi aktualnega dogajanja zaskrbljeni, da bo reševanje že odprtih vprašanj zastalo na škodo njihovih članic in članov.

Izzivi lokalnih medijev: pomanjkanje finančnih virov in politični pritiski
02. 12. 2022 11.24
V časih, ko se lažne novice na družbenih omrežjih širijo nekajkrat hitreje kot resnične informacije, potrebujemo kakovostno novinarstvo. Slovenija je letos na indeksu medijske svobode padla za 18 mest in je med 180 državami zasedla 54. mesto. Glavni vzrok nazadovanja so bili pritiski politike, tako v javnih kot lokalnih medijih, ki jih bremeni tudi pomanjkanje finančnih virov. Lokalni vpliv politike se izvaja tudi s pomočjo kapitala in poskusa vstopa v samo lastništvo medijev, še posebej problematična pa so t. i. občinska glasila, v katerih se za promocijo županov porablja javni denar.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02
Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Zagreb vztraja: vstop Hrvaške v schengen bo najbolj koristil Sloveniji
19. 05. 2022 10.17
"Vstop hrvaške v schengenski prostor je najbolj v interesu slovenskih državljanov," je dejal hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman. V koalicijski pogodbi nove slovenske vlade vidi veliko pozitivnih stvari in upa, da bosta državi vprašanje meje rešili dvostransko, ne z blokado vstopa Hrvaške v schengen.

Ropret podpredsednik združenja MEVZA
09. 04. 2022 15.19
V Luksemburgu je potekala skupščina srednjeevropskega združenja MEVZA, na kateri so predstavniki osmih držav članic izvolili novo vodstvo. Predsednica organizacije je postala Hrvatica Valentina Bifflin, predsednik OZS, Metod Ropret, pa bo v vlogi podpredsednika.

Je napotitev Lesjaka v Kijev res zakonita? Kdo vodi slovensko zunanjo politiko?
01. 04. 2022 07.04
Slovenski veleposlanik v Ukrajini Tomaž Mencin, ki je trenutno na Poljskem, še vedno opravlja svojo funkcijo, Slovenija pa je v ukrajinsko prestolnico vseeno poslala še začasnega odpravnika poslov. Je napotitev Boštjana Lesjaka, ki nima opravljenega diplomatskega izpita, na pomemben diplomatski položaj nezakonita? Nekdanji veleposlanik v ZDA in na Nizozemskem Roman Kirn meni, da je, in dodaja, da je zunanje ministrstvo "ustvarilo dvoživko". Slovenijo namreč sedaj uradno zastopata dve osebi, ki skrbita za državne posle v Ukrajini, kar je nenavadno.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?
31. 03. 2022 15.11
Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Mufti islamske skupnosti uradno prejel pooblastila
18. 03. 2022 21.05
Mufti islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić je tudi uradno prejel pooblastila za ta položaj. Slovenske muslimane sicer vodi že od lanskega junija, ko so ga izvolili, a so tudi zaradi protikoronskih ukrepov uradno inavguracijo izvedli šele danes. Kot pravi Porić, bo nadaljeval z delom predhodnikov, predvsem pa islamsko skupnost razvijal v dialogu z vsemi v Sloveniji.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo
22. 02. 2022 05.49
Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00
Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Vplivne ženske v slovenskem gospodarstvu
04. 01. 2022 11.00
V Sloveniji potrebujemo več žensk na vodilnih položajih. V času predsedovanja smo bili edina država v Evropski uniji, ki se ji je indeks enakosti poslabšal. V oddaji Preverjeno smo izpostavili šest vplivnih menedžerk, ki ustvarjajo nova delovna mesta, širijo proizvodnjo in razvijajo različne gospodarske sektorje.

Ministri EU pozvali k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi
08. 10. 2021 13.22
Notranji ministri EU so v Luksemburgu razpravljali o migracijskih izzivih v senci novih posnetkov, ki prikazujejo nasilje nad migranti na zunanjih mejah. Ob tem se je znova razplamtela ostra razprava o pravem ravnotežju med obrambo vrednot in zaščito meje. Dvanajst članic je pozvalo k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi; čeprav med njimi Slovenije ni, pa je slovenski notranji minister Aleš Hojs pismo dvanajsterice podprl.

Pahor in Kosorjeva 12 let po Trakošćanu: Vse bi ponovila še enkrat
30. 07. 2021 16.16
Slovenski predsednik Borut Pahor in nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor sta se srečala na Trakošćanu in se spomnila 12 obletnice dogovora, ki je bil korak k odstranitvi ovir pri hrvaških pogajanjih z EU in podpisu arbitražnega sporazuma. Oba sta izpostavila velik pomen dogovora in zatrdila, da danes ne bi ravnala nič drugače, kot sta takrat.

Predsedniki Slovenije, Avstrije in Hrvaške za pospešitev cepljenja in širitev EU na Zahodni Balkan
15. 07. 2021 12.19
Predsedniki Slovenije, Hrvaške in Avstrije, Borut Pahor, Zoran Milanović in Alexander Van der Bellen, so se na srečanju v Kostanjevici na Krki zavzeli za pospešitev cepljenja. Podprli so tudi širitev EU na države Zahodnega Balkana. Govorili so še o jedrski elektrarni Krško.

Borrell zagotovil Iranu: Izjave Janše ne izražajo stališča EU
12. 07. 2021 08.14
Iranski zunanji minister Mohamed Džavid Zarif je v nedeljo v telefonskem pogovoru z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom obsodil izjave premierja Janeza Janše glede pokola v Iranu leta 1988. Borrell mu je zagotovil, da izjave premierja ne izražajo stališča Evropske unije, piše na spletni strani iranskega zunanjega ministrstva. Medtem je zunanje ministrstvo na pogovor poklicalo iranskega veleposlanika v Sloveniji. Pojasnili so mu, da Slovenija vselej zagovarja človekove pravice in temeljne svoboščine.