pomembno

V Rotterdamu velika retrospektiva Pabla Picassa

14. 03. 1999 19.05

Likovno razstavišče v Rotterdamu je v čast Pablu Picassu pripravilo veliko razstavo z naslovom Umetnik stoletja. Obiskovalci si bodo lahko do 4. julija ogledali 86 slik, 250 skic, nekaj keramik in fotografsko zbirko španskega umetnika. Razstava, ki so jo odprli včeraj, bo po 32 letih na Nizozemskem prvič ponudila pregled obsežnega Picassovega opusa.

Dallas že v končnici

13. 03. 1999 11.38

Zvezde iz Dallasa so si z visoko zmago s 4:0 v dvoboju s čudežnimi rački iz Anaheima že zagotovile uvrstitev v končnico letošnjega tekmovanja za Stanleyev pokal. Vratar Ed Belfour je ubranil 27 strelov na svoj gol in dosegel 44. ''shotout'' (zmaga brez prejetega zadetka) v karieri. Izkazal se je tudi dvakratni strelec Joe Nieuwendyk, njegovo moštvo pa je doseglo osmo zaporedno zmago in s 94 osvojenimi točkami še naprej zanesljivo vodi v letošnjem tekmovanju lige NHL.

Rusi bi imeli za predsednico žensko

13. 03. 1999 09.38

Po podatkih neke javnomnenjske raziskave skoraj petina Rusov želi, da bi funkcijo predsednika države v prihodnjem mandatu opravljala ženska. Nekaj več kot polovica vprašanih bi na omenjenem položaju raje videla moškega predstavnika, medtem ko četrtina Rusov spolu predsednika države ne pripisuje nobenega pomena. Približno tretjina vprašanih meni, da bi moral biti voditelj države privlačnega videza, za približno tri petine Rusov pa je to vprašanje drugotnega pomena. Za nekaj več kot polovico Rusov je pomembno, da je predsednik države ruske narodnosti, za dve petini vprašanih pa ni pomembno, katere narodnosti je državni voditelj.

Svetovna banka: Slovenija mora povečati svojo konkurenčnost

12. 03. 1999 17.18

Pri pripravah na vključitev v EU je za Slovenijo pomembno, da poveča svojo konkurenčno sposobnost na tujih trgih, pri čemer je možnost izvoza njenih proizvodov najpomembnejši dejavnik za nadaljnji razvoj, je eden glavnih poudarkov študije Svetovne banke (SB) z naslovom Slovenija - gospodarska preobrazba in vstop v EU.

Banka Slovenije ima vse manj maneverskega prostora

10. 03. 1999 17.33

Banka Slovenije ima ob sedanji odprtosti slovenskega gospodarstva in ob prihodnjih spremembah vedno manj maneverskega prostora pri vplivu na tečaj, je ob okrogli mizi Cisefa dejal guverner Banke Slovenije France Arhar, ki je udeležencem seminarja Banke, podjetja in tolar ob rojstvu evra spregovoril še o sedanjih razmerah na svetovnih trgih. Kot je dejal, je stabilnost in kredibilnost denarne politike pogoj za dolgoročno rast, ostale cilje pa si morajo prizadevati doseči druge politike.

Predstavitev slovenskega prevoda knjige Murva Fabianijevih

09. 03. 1999 16.45

V Peterlinovi dvorani Društva slovenskih izobražencev v Trstu so sinoči predstavili slovenski prevod knjige Renata Ferrarija Murva Fabianijevih s podnaslovom Stoletje miru na Krasu, ki je pred kratkim izšla pri založbi Mladika v Trstu.

Predstavitev poročila o človekovem razvoju

09. 03. 1999 16.35

Koncept človekovega razvoja se osredotoča na širše področje, kot je ekonomija, in zajema tudi znanje, zdravje, zaposlenost, odpravljanje materialne, socialne in kulturne revščine, medčloveške odnose, svobodo, človekove pravice ipd. Cilj vsake družbe je ustvariti okolje, ki bo ljudem omogočalo dolgo, zdravo in ustvarjalno življenje, je zapisano v publikaciji Poročilo o človekovem razvoju - Slovenija 1998, ki ga je predstavil Urad republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj pod okriljem Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP) in je prvo takšno poročilo, narejeno v Sloveniji ter hkrati mednarodno primerljivo. Namen publikacije je usmeriti pozornost z zgolj ekonomskih vidikov razvoja na človeške dejavnike, ki igrajo pomembno vlogo v vsakdanjem življenju.

Minister Senjur kritičen do študije dunajskega inštituta WIFO

08. 03. 1999 16.22

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je današnji novinarski konferenci opozoril na odprta vprašanja pri ekonomskem rangiranju držav in se pri tem dotaknil študije avstrijskega inštituta WIFO o stopnji zrelosti srednje in vzhodnoevropskih kandidatk za vstop v EU.

Položaj žensk se v slovenski družbi slabša

08. 03. 1999 16.19

Ob današnjem mednarodnem dnevu žensk je izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Metka Roksandič s kolegicami na novinarski konferenci spregovorila o diskriminaciji pri zaposlovanju žensk v slovenski družbi ter poudarila, da se položaj žensk v samostojni Sloveniji slabša.

Začasna ustavitev trgovanja z delnicami Kovinotehne

02. 03. 1999 16.36

Uprava Ljubljanske borze je danes zaradi varstva interesa vlagateljev sprejela sklep o začasni ustavitvi trgovanja z rednimi in prednostnimi delnicami družbe Kovinotehna. Omenjene delnice so uvrščene v borzno kotacijo B, so sporočili z Ljubljanske borze.

Thaqi novi mandatar začasne vlade Kosova

02. 03. 1999 10.57

Poveljstvo Osvobodilne vojske Kosova (OVK) je imenovalo Hasima Thaqija za mandatarja nove začasne vlade Kosova, ki se bo ukvarjala s pripravami na parlamentarne volitve, je danes sporočila agencija OVK Kosovapress.

Precejšnje izgube na tokijski borzi

02. 03. 1999 09.04

Delniški trg v Tokiu je današnje trgovanje sklenil s precejšnjo izgubo. Vrednost indeksa Nikkei se je znižala kar za 300,69 točke ali 2,1 odstotka ma 13.921,06 točke.

Zahvala Albrightove Drnovšku pri reševanju kosovske krize

01. 03. 1999 19.33

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se je slovenskemu premieru Janezu Drnovšku v pismu danes iskreno zahvalila za podporo Slovenije pri pogajanjih v Rambouilletu in še zlasti za njegovo osebno prizadevanje pri iskanju miroljubne rešitve na Kosovu, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

V Rambouilletu prvi, pomemben uspeh

01. 03. 1999 17.21

Francoski in makedonski predsednik, Jacques Chirac in Kiro Gligorov, sta v skupni izjavi pozdravila izid pogovorov v Rambouilletu kot pomembno etapo v iskanju miroljubne politične rešitve za Kosovo.

Pogovori med Kitajsko in ZDA v polnem teku

01. 03. 1999 09.14

Kitajske oblasti so ob današnjem sprejemu Madeleine Albright v Pekingu zvišale ton in obsodile ZDA, da skušajo z vrsto ''protikitajskih'' ukrepov upočasniti razvoj ameriško-kitajskih odnosov, kot je dejal zunanji minister Tang Jiaxuan. Madeleine Albright je potrdila, da Washington zelo skrbi stanje človekovih pravic na Kitajskem, kar bo tudi ena najtežavnejših tem pogovora med dvodnevnim obiskom na Kitajskem. Madeleine Albright je sicer pred današnjim srečanjem s kitajskim kolegom Tangom Jixuanom čestitala kitajskim oblastem, da niso razvrednotile juana, in zdaj upa na napredek v sprejemanju Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), kar je po besedah Albrightove zelo pomembno tudi za ZDA. Kitajska, ki se že več kot dvanajst let trudi vstopiti v WTO, je v četrtek dala vedeti, da se je ''pripravljena potruditi'' za sklenitev sporazuma z ZDA o tem vprašanju.

Obuči pozval k širitvi Varnostnega sveta ZN

24. 02. 1999 11.49

Japonski premier Keizo Obuči je danes zahteval korenito reformo Varnostnega sveta Združenih narodov, s katero bi zagotovili povečanje števila stalnih in nestalnih članic tega organa ZN.

V Ramsauu predstavitev skupne kandidature za ZOI 2006

24. 02. 1999 08.25

Skupno kandidaturo avstrijske Koroške, Furlanije-julijske krajine in Slovenije za pridobitev organizacije zimskih olimpijskih iger leta 2006 so včeraj predstavili tudi v Ramsauu, na prizorišču svetovnega prvenstva zimskih olimpijskih iger leta 2006. Po govoru predsednika organizacijskega komiteja za kandidaturo Michaela Ausserwinklerja na snežnem stadionu v Ramsauu je manager kandidature Dieter Kalt v govoru navzoče opozoril na vse prednosti skupne kandidature in na pomembno idejo združevanja treh držav, kultur in jezikov, ki jih predstavlja kandidatura Celovca.

Slovenska delegacija na screeningu zakonodaje tretjega stebra

23. 02. 1999 11.06

Slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Slavka Debelaka bo od 25. februarja do 4. marca Evropski komisiji v Bruslju predstavljala usklajenost zakonodaje in siceršnji napredek na področju tretjega stebra, ki zajema zakonodajo s področja pravosodja in notranjih zadev.

Lepota in Nemci

21. 02. 1999 08.44

Lepota se za večino Nemcev začne na glavi. Skoraj dve tretjini žensk (63 odstotkov) in dobra polovica moških (52), ki želijo polepšati svojo zunanjost, se najprej loti pričeske, je pokazala anketa Neue Revue. Za izboljšanje svojega videza se kar 62 odstotkov žensk rado še dodatno naliči, medtem ko se h kozmetičnim preparatom zateče le enajst odstotkov moških. Za vsakega drugega Nemca je lepo športno oblikovano telo pomembnejše za lastno privlačnost - to pa je pomembno le 42 odstotkom žensk. O solarijih imata oba spola skoraj podobno mnenje: z lepo porjavelo kožo se odlično počuti 17 odstotkov vprašanih žensk in 15 odstotkov moških.

Feng shui pripomore k blagostanju in sreči

21. 02. 1999 08.44

Helen Weinstein ni mogla razumeti, zakaj ji v desetih mesecih ni uspelo prodati svojega enosobnega stanovanja, četudi je to bila luksuzna garsonjera s pogledom na East River, ki jo je sama uredila. Helen je poiskala pomoč R.D. China, mojstra feng shuija, ki ji je predlagal, naj premakne nekaj stolov, doda ogledalo in naredi še nekaj manjših sprememb. Stanovanje je nato prodala v enem tednu. Feng shui, kar pomeni ''veter in voda'', je tradicionalna kitajska veščina upravljanja s srečo in sicer z izgradnjo hiš ter razporeditvijo opreme v prostoru v skladu z naravo. Pomembno je takorekoč vse: od vhodnih vrat, kjer vstopa ''chi'' - življenjska sila, do kopalnice, kjer chi izstopa. Sicer zelo razširjen v Aziji postaja feng shui vse bolj priljubljen tudi v ZDA kot novodobni način, kako doseči blagostanje in srečo. Znanstvena razlaga za to kitajsko veščino je zelo šibka, zato je eno od ključnih vprašanj, ki se zastavlja, kako to življenjsko silo izmeriti? In zakaj doslej tega še nihče ni storil? To se sprašuje tudi upokojeni psihiater v Allentownu Steven Barrett, ki se je specializiral za razkrivanje mitov o zdravju. ''Obstaja logična povezava,'' trdi Chin. ''Bolje kot se počutite, bolj zdravi ste. Če ste zdravi, lahko več delate, zaslužite več denarja in izboljšate svoje zasebno življenje.''

ZLSD in hrvaška SDP za ureditev odnosov med državama

20. 02. 1999 15.45

Mednarodne konference z naslovom Hrvaška in evropske integracije, ki se je začela danes v Zagrebu, se je udeležil tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor. Ob tej priložnosti se je sestal s predsednikom opozicijske Socialdemokratske stranke Hrvaške (SDP) Ivico Račanom.

Razprava o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije

20. 02. 1999 10.25

Župani pomurskih občin in direktorji tamkajšnjih gospodarskih družb so na pogovoru v Murski Soboti, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Milan Kučan, razpravljali o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije. Predsednik Kučan je izrazil mnenje, da zanemarjanje regionalnega razvoja ni v prid razvoju Slovenije in da smo zato izključeni tudi iz evropskega regionalnega sodelovanja, kjer so denarni skladi in intelektualni potenciali. Razvoj pa je po Kučanovem mnenju marsikdaj odvisen tudi od županov, ki bi si morali prizadevati za razvojni interes občine in širše regije. Ustrezna regionalna povezanost je temelji pogoj za razvoj sedanjih 26 pomurskih občin. Zato ni pomembno, kako bodo občine povezane in kako se bo regija imenovala, temveč kako bo zaživela, meni vodja projekta razvojne strategije Prekmurja in Prlekije, poslanec v DZ Feri Horvat. Po njegovem mnenju bi bila za Slovenijo najboljša razdelitev na osem do dvanajst regij, kar bi bilo primerljivo tudi z Evropo.

Po ocenah OVK dogovor ne bo dosežen v dogovorjenem času

16. 02. 1999 16.54

Po ocenah pogajalca Osvobodilne vojske Kosova (OVK) na mirovnih pogovorih v Franciji Pleurata Sedjiuja pogajalci dogovora o prihodnosti Kosova ne bodo dosegli v dogovorjenem času. Predstavnik OVK je pojasnil, da glavno vprašanje o varnosti ostaja nerešeno, zato je nerealno pričakovati, da bodo sprte strani tako pomembno zadevo uredile v nekaj dneh.

Indeks Nikkei za 0,6 odstotka navzgor

15. 02. 1999 08.53

Tečaji delnic na tokijski borzi so se danes v povprečju zvišali. Vrednost indeksa Nikkei se je povečala za 81,03 točke ali 0,6 odstotka na 14.054,72 točke.

Začetek pogajanj o statusu Brčkega

08. 02. 1999 13.34

Na Dunaju se je danes začelo novo zasedanje mednarodne arbitražne komisije, ki odloča o bodočem statusu mesta Brčko.

Blair začel kampanjo laburistov za volitve na Škotskem

05. 02. 1999 14.24

Britanski premier Tony Blair je danes začel predvolilno kampanjo laburistov za parlamentarne volitve na Škotskem, napovedane za 6. maj prihodnje leto. Na teh volitvah bodo Škotje dobili svoj prvi parlament po 300 letih.

Nov obrambni minister Franci Demšar ob izvolitvi

04. 02. 1999 16.48

Franci Demšar je ob današnji izvolitvi za obrambnega ministra v državnem zboru dejal, da bo njegova prva naloga prizadevanje za umiritev razmer na obrambnem ministrstvu. Glede obveščevalno-varnostne službe in razmer pa gre po Demšarjevih besedah za eno pomembnejših zadev, ki se je bodo sistematično lotili, vendar za zdaj ni želel govoriti o konkretnih načrtih oz. ukrepih.

Nove ameriške grožnje Srbiji

03. 02. 1999 12.19

Združene države Amerike so ponovno opozorile srbskega predsednika Slobodana Miloševića, naj začne z mirovnimi pogajanji glede Kosova, ali pa naj se sprijazni z letalskimi napadi zveze NATO. Medtem še potekajo pogajanja o razporeditvi ameriških vojakov v to srbsko provinco. >>Veseli smo, da so se vsaj kosovski Albanci pripravljeni pogajati o miru. To je zelo pomembno. Med tem pa še čakamo na odločitev srbske strani. Naj pa vam zagotovim, da bo NATO zelo strogo reagiral, če se Srbi na pogajanja ne bodo pristali<<, je povedal ameriški predstavnik James Rubin.

D'Alema namerava na Sicilijo poslati vojake

01. 02. 1999 17.58

Po zadnjih napadih mafije na Siciliji namerava italijanska vlada na otoku namestiti vojake. Premier Massimo D'Alema je danes napovedal, da bo za čuvanje javnih zgradb na Sicilijo poslal petsto vojakov.

Trimble: IRA je ponovno prekršila premirje

28. 01. 1999 16.07

Predsednik nove severnoirske vlade, protestant David Trimble, je Irski republikanski armadi (IRA) pripisal odgovornost za umor svojega nekdanjega člana Eamona Collinsa. S tem je IRA po Trimblovih besedah tako kot že večkrat prej prekršila dogovor o premirju.