pomoč bolnikom

Kralj o diagnozi raka: V središče lahko postavi najboljše človeške lastnosti

01. 05. 2025 11.26

Kralj Karel III. je nedavno spregovoril o diagnozi raka, ki jo je prejel pred več kot letom dni. Britanski monarh je v Buckinghamski palači gostil sprejem za podpornike organizacij, ki podpirajo zdravljenje, in bolnike, ki so zboleli za to boleznijo. Kot je dejal 76-letni kralj, je diagnoza zastrašujoča, a hkrati osvetli in v središče postavi tisto najboljše, kar človek nosi v sebi.

Že 17 let živi brez pljučnega krila

26. 04. 2025 09.58

Tik preden bi se lahko upokojil, je pred skoraj dvajsetimi leti za pljučnim rakom zbolel danes 75-letni Faik Ajdarović. Bil je strasten kadilec, dolga leta zaposlen v kemični tovarni. Diagnoza je njegovo življenje postavila na glavo, podobno kot papež Frančišek, ki je v mladosti ostal brez dela pljučnega krila, tudi Faik danes diha le s polovico pljuč. Svoje navade je moral povsem spremeniti, a zaradi vztrajnosti in dobre volje ni opravila, ki ga ne bi zmogel. Tu in tam še vedno osvoji kakšen hrib, čisto vsak dan se odpravi tudi na daljši sprehod.

Ugovor vesti: sindikat farmacevtov z zahtevo za oceno ustavnosti

25. 04. 2025 12.53

Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

Vučić objavil fotografije s hudo poškodovanimi bolniki, javnost ogorčena

18. 03. 2025 08.45

Številne države so po tragični nesreči v nočnem klubu v Severni Makedoniji ponudile pomoč in sprejele najtežje poškodovane bolnike. Med njimi je tudi Srbija. Srbski predsednik je celo obiskal bolnike in se z njimi fotografiral, nanj pa se je vsul plaz kritik, saj da bi morali biti tako hudo poškodovani pacienti na intenzivni negi v izjemno sterilnih pogojih in nikakor ne v sobi z več deset novinarji. Poleg tega je na fotografijah videti, da se je bolnikov celo dotikal.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'

28. 02. 2025 15.33

Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

V 35 letih opravili 2600 presaditev krvotvornih matičnih celic

18. 12. 2024 13.33

Na kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana letos zaznamujejo 35 let od prve presaditve krvotvornih matičnih celic. Zdaj letno opravijo okoli 140 posegov, od začetka pa so jih doslej skupno opravili več kot 2600.

Bruselj odobril 52-milijonsko državno podporo Lekovi naložbi v Lendavi

13. 12. 2024 13.05

Evropska komisija je odobrila državno podporo v vrednosti 52 milijonov evrov za Lekovo naložbo v visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi. Lek center na skrajnem severovzhodu države že gradi, naložba je bila ob njeni napovedi ocenjena na 400 milijonov evrov.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'

20. 11. 2024 07.00

Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Od bolniške postelje do strehe sveta le z enim pljučnim krilom, presmučal Severni in Južni pol

08. 11. 2024 06.00

Od mučnega plazenja od bolniške postelje do kopalnice pa do strehe sveta z le enim pljučnim krilom. Spoznajte navdihujočo zgodbo Seana Swarnerja. Zgodbo, ki je danes ne bi mogel pripovedovati svetu, če ne bi imel, kot je prepričan, največje sreče v nesreči. Zgodbo, ki je lahko hkrati zgodba vsakega izmed nas, saj ima v življenju, kot pravi Sean, vsak svojo goro, ki jo mora preplezati. Za Seana, ki mu je dvakrat uspelo premagati raka, pa je bila pot na vrh sveta le začetek. Kmalu zatem je presmučal Severni in Južni pol, zdaj pa želi v znak podpore bolnikom z rakom v sedmih dneh na sedmih celinah preteči sedem maratonov.

Bela žogica s čarobno močjo

20. 10. 2024 17.57

Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.

Propad Biobanke: starši shranili, plačali, zdaj pa ni ne obvestil, ne odgovorov

30. 09. 2024 07.58

Okoli 4000 staršev je Biobanki v zadnjih 15 letih zaupalo hrambo vzorcev popkovnične krvi. Za to so vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov. Zdaj naj bi Biobanka propadla, čeprav na spletni strani še vedno zagotavljajo, da trenutno ne sprejemajo novih vzorcev "zaradi modernizacije laboratorija, postopkov ter poslovnih sprememb" – ter da načrtujejo, da bodo "lahko v prihodnje ponudili še boljšo in dostopnejšo storitev". A vzorci so že pri novem podjetju, kjer pa bodo hrambo ponovno zaračunali. Zagotavljajo, da so vzorci na varnem, kako globoko bo za hrambo ponovno treba seči v žep, pa še ni znano.

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...

05. 09. 2024 06.00

Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati

21. 08. 2024 07.50

V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Zaradi vročine pogosta poslabšanja kroničnih obolenj

13. 08. 2024 14.09

Na urgenci UKC Maribor se vsako poletje soočajo s povečanim številom obravnav. Pacienti zdravstveno oskrbo običajno iščejo zaradi svojih siceršnjih kroničnih bolezni, ki se ob vročini poslabšajo. Podobno je tudi v UKC Ljubljana, kjer pacienti med vročinskimi valovi pomoč iščejo predvsem zaradi poslabšanja kroničnih pljučnih in srčno-žilnih obolenj.

Anita Ogulin prejela državno odlikovanje zlati red za zasluge

20. 05. 2024 08.44

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je Aniti Ogulin v znak hvaležnosti in spoštovanja za njeno življenjsko delo, predano prostovoljstvu in pomoči potrebnim ljudem, s katerim je neizbrisljivo zaznamovala slovensko družbo ter nas navdihovala v dobrodelnosti, solidarnosti in sočutju, podelila državno odlikovanje zlati red za zasluge.

Oprah se je opravičila, ker je imela velik vpliv na 'kulturo hujšanja'

13. 05. 2024 07.00

Televizijska voditeljica Oprah Winfrey se je opravičila, ker je imela v preteklih 25 letih tako velik vpliv na ljudi, ki so se tako kot ona borili s prekomerno težo, in je vzpodbujala hujšanje. Zvezdnica, ki je v preteklih 25 letih pogosto govorila o dietah in metodah hujšanja, je dejala, da je predvsem z vzpodbujanjem stradanja dajala slab zgled in to obžaluje.

Sezona čemaža: več oseb s prebavnimi težavami, dve hospitalizirali

26. 04. 2024 14.32

Pomlad je čas, ko v gozdu zadiši po čemažu. A pri nabiranju moramo biti previdni, da ga ne zamenjamo za jesenski podlesek ali šmarnico. V UKC Ljubljana so v letošnjem letu obravnavali približno 10 do 15 klicev pacientov, ki so poiskali zdravniško pomoč zaradi prebavnih težav po zaužitju domnevnega čemaža. Dve osebi so morali hospitalizirati, pri eni je prišlo do prehodne jetrne okvare.

Javno pismo družinskih zdravnikov: Kmalu bomo pisali le še recepte

15. 04. 2024 15.48

336 družinskih zdravnikov se je podpisalo pod javno pismo, v katerem sporočajo, da imajo dovolj. Edino rešitev za izboljšanje stanja vidijo v večjem številu družinskih zdravnikov, ki bi jih morali razbremeniti tudi administrativnega dela. "Na koncu je vedno zdravnik tisti, ki obravnavo zaključi in nosi tudi vso odgovornost," trdijo in dodajajo, da so v času stavke enako dostopni kot običajno in predstavljajo "prvo bojno linijo", s katero se srečajo bolniki.

Beović: Obravnava zdravnikov zadnje čase ne sproža prijetnih občutkov

10. 04. 2024 17.16

Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je v odzivu na neuspelo mediacijo med Fidesom in vlado dejala, da je obravnava zdravništva s strani odločevalcev zadnje čase neverjetna in ne sproža prijetnih občutkov. Razočarani so tudi pacienti, saj ni jasno, kdaj in kako se bo stavka končala, poudarja zastopnik pacientovih pravic za območje Ljubljane Marjan Sušelj. V prihodnjih mesecih bi se lahko zaradi stavke stanje v zdravstvu zelo poslabšalo, opozarja.

Izraelska vojska še naprej oblega bolnišnico v Gazi, ubili naj bi 140 pripadnikov Hamasa

21. 03. 2024 09.56

Prelivanje krvi se v Gazi nadaljuje z enako vnemo kot prejšnje dni. Kljub številnim pozivom, da morajo biti civilisti zaščiteni, temu ni tako. Izraelska vojska je razseljene ljudi v medicinskem kompleksu al Šifa v Gazi opozorila, naj se nemudoma evakuirajo. Izraelska vojska je v zadnjih 24 urah na zasedenem Zahodnem bregu v več ločenih napadih ubila najmanj osem ljudi. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je medtem v intervjuju za savdsko televizijo med obiskom v Džedi izrazil prepričanje, da je možen dogovor glede prekinitve ognja v Gazi in izpustitvi talcev.

Delo v pro bono ambulanti: 'Bolniki pogosto razkrijejo težke osebne zgodbe'

07. 03. 2024 16.11

V ambulanti s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Mislejevi ulici v Ljubljani so na novinarski konferenci povabili vse osebe brez zdravstvenega zavarovanja, da jih obiščejo. V prihodnosti se želijo posvetiti tudi preventivi in bolnikom pomagati, preden se zaradi svoje bolezni soočijo z resnimi zapleti.

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka

16. 02. 2024 11.00

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Zaposleni Salonita Anhovo protestirali: Okoljsko stanje ni tako slabo

15. 02. 2024 16.15

Pred stavbo občine Kanal ob Soči je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov protestiralo proti sprejetju predlaganih sprememb zakona o varstvu okolja. Predlagana novela po njihovem mnenju ogroža obstoj cementarne in s tem več sto delovnih mest. Državni zbor bo zakonski predlog obravnaval v petek. Nevladna organizacija EKO Anhovo in dolina Soče pa je medtem v izjavi za javnost sporočila, da je stanje še kako obupno, zaradi podjetja je v zadnjih treh desetletjih zbolelo ali umrlo več kot 3000 ljudi, onesnaževanje je namreč obsežno.

'Imamo občutek, da ZZZS preferira hrvaške zobozdravniške stole'

13. 02. 2024 14.39

Zobozdravniki opozarjajo na problematiko napotovanja zobozdravstvenih bolnikov v tujino. Do vse več napotitev prihaja, ker ZZZS ne zagotovi dovolj programov v slovenski javni mreži, so ocenili in izpostavili tudi primere zavajajočih oglaševanj, ki pri bolnikih vzbujajo nerealna pričakovanja.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Bolnišnico po operaciji zapustil tudi kralj: hvaležen za prijazna sporočila

29. 01. 2024 17.29

Kraljeva palača je sporočila, da je bolnišnico po operaciji prostate zapustil tudi kralj Karel III., okrevanje pa bo nadaljeval v domači oskrbi. Kralj se je domov odpravil kmalu zatem, ko so sporočili, da je isto bolnišnico zaradi operacije abdomna zapustila že princesa Kate Middleton, ki je bila hospitalizirana 13 dni.

Kralj Karel III. sprejet v bolnišnico, kjer bo prestal operacijo prostate

26. 01. 2024 12.17

Britanskega kralja Karla III. so sprejeli v eno izmed londonskih bolnišnic, kjer bo prestal načrtovano operacijo prostate, so sporočili iz Buckinghamske palače. Že pred tednom dni so na presenečenje javnosti razkrili, da bo britanski monarh zaradi povečane prostate moral na operacijo.