pomoč gospodarstva

Golob o interpelaciji vlade: Gre za navaden politični teater

23. 04. 2025 12.48

Premier Robert Golob je v zagovoru pred poslanci ob interpelaciji vlade očitke predlagateljev iz SDS označil za lažne, sejo za politični teater, stranki pa očital blokado dela vlade. Orisal je vizijo države, ki sloni na štirih stebrih – socialni državi po meri ljudi, družbi znanja, gospodarski uspešnosti ter varnosti in odpornosti države.

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti

10. 04. 2025 06.17

Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?

08. 04. 2025 20.22

Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Hitreje do poslovnih ciljev s programi za podjetnike

07. 04. 2025 00.15

Brezplačni programi SPIRIT Slovenija za mikro, mala in srednje velika podjetja.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično

12. 03. 2025 18.00

Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Janša bi za obrambo vzel od zelenega prehoda in nevladnih organizacij

06. 03. 2025 17.17

Prvak opozicijske SDS Janez Janša je prepričan, da bo treba sredstva za obrambo dvigniti prej in bistveno bolj kot na dva odstotka BDP. Obenem pa meni, da ti dvigi ne smejo iti na račun zdravstva, šolstva, konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Rezerve medtem med drugim vidi v sredstvih za zeleni prehod in za nevladne organizacije.

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

Že 30 let 'kravjega terorja': 'Bik se je zapodil v avto z žensko in otroki'

21. 01. 2025 13.15

Prebivalci iz okolice hrvaškega mesta Drniš se soočajo z nenavadno težavo. Na rob živčnega zloma jih namreč spravljajo krave. Policija na teren prihaja vse bolj pogosto, v zadnjih treh mesecih so jih poklicali kar 30-krat. Domačini pa se sprašujejo, kako je možno, da lastnik dobiva državno pomoč, če za živali ne skrbi.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'

23. 12. 2024 07.04

Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

17. 12. 2024 15.26

Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Kako bodo ravnali uporniki? V Damasku uvedena policijska ura

08. 12. 2024 06.48

Sirski uporniki na čelu z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so po bliskoviti ofenzivi s severozahoda države zavzeli Damask in strmoglavili avtokratski režim. Predsednik Bašar al Asad je pobegnil iz države in skupaj z družino azil dobil v Rusiji. V prvih odzivih prevladuje navdušenje nad padcem diktature, nihče pa ne ve, kako bodo naprej ravnali uporniki. HTS ima namreč korenine v teroristični mreži Al Kaida in nasilno preteklost.

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?

05. 12. 2024 06.00

Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

27. 11. 2024 17.45

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze

24. 11. 2024 07.06

Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Golob: Strošek za elektriko to zimo kljub novemu sistemu omrežnine ne bo višji

18. 11. 2024 13.58

Ljudje po uvedbi novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki po besedah premierja Roberta Goloba to zimo ne bodo imeli višjih stroškov. "Vlada je z regulacijo cen poskrbela, da bodo te ostale na enaki ravni, kot so bile pred uvedbo novega sistema," je povedal. Po novici, da je ruski Gazprom ustavil dobavo plina Avstriji, pa je povedal, da cena zemeljskega plina v Sloveniji za prihodnost pada. "Slovenija je danes neodvisna od dogajanj med Rusijo, Ukrajino in Evropo," je dodal.

Družina Francija Pliberška ostaja vpeta v podjetje

14. 11. 2024 17.15

Potem ko se je 8. novembra poslovil ustanovitelj in dolgoletni generalni direktor družbe MIK Celje Franci Pliberšek, so iz podjetja sporočili, da preostali družinski člani ostajajo aktivno vpeti v vodenje podjetja in so zavezani nadaljevati izvajanje ambicioznih poslovnih načrtov. "Podjetje nemoteno nadaljuje z obratovanjem. Veliki investicijski projekt, ki se zaključuje s koncem leta 2024, predstavlja močne temelje za dolgoročno rast in razvoj podjetja," pravijo.

Čakanje na delo, moratorij na posojila: kako rešiti več tisoč delovnih mest?

12. 11. 2024 06.00

Bo zaradi 'kihanja' Nemčije Slovenija res staknila le gripo, ne pa tudi pljučnice? Tako je namreč prepričan gospodarski minister Matjaž Han, ki se je srečal z novo veleposlanico naše najpomembnejše gospodarske partnerice. Beseda je tekla tudi o vse hujši krizi v avtomobilski industriji, po Volkswagnu in Audiju namreč ukinitev na tisoče delovnih mest načrtuje še Nissan. Posledice pa že krepko čutijo tudi slovenska podjetja, povezana s to industrijo. Zaradi upada naročil jih o odpuščanjih, ki so sicer že pretresla zaposlene Mahleja, Boxmarka in Magne, razmišlja skoraj 70 odstotkov. Časa za oklevanje ni več, svarijo v obrtno-podjetniški zbornici, zato so na vlado naslovili ukrepe za ohranitev delovnih mest.

Golob po Trumpovi zmagi: Veselimo se sodelovanja. Janša: Slovenija je naslednja

06. 11. 2024 09.12

Iz sveta se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer je zmagal republikanski kandidat Donald Trump. Še preden je bilo jasno, da je dobil dovolj elektorskih glasov in je Trump že razglasil svojo zmago, mu je čestitalo več svetovnih voditeljev. Med prvimi so bili madžarski premier Orban, ki je Trumpovo zmago označil za 'največji povratek v ameriški politični zgodovini', srbski predsednik Vučić, avstrijski kancler Nehammer, francoski predsednik Macron in ukrajinski predsednik Zelenski. Čestitala sta mu tudi slovenska predsednica Pirc Musarjeva in premier Golob.

Sedem zveznih držav, ki v rokah držijo ključ do Bele hiše

06. 11. 2024 05.23

Približno 240 milijonov Američanov ima volilno pravico, a lahko bi rekli, da bo o tem, kdo bo naslednji ameriški predsednik, odločala le peščica. Običajno se namreč že vnaprej ve, v kateri zvezni državi bo zmagal republikanski in v kateri demokratski kandidat. Ključno vlogo imajo torej zvezne države, kjer izida volitev vnaprej ni mogoče predvideti. Letos tako ključ do Bele hiše tako rekoč v rokah držijo Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje

05. 11. 2024 08.28

Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo

27. 10. 2024 07.00

Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke

17. 10. 2024 09.39

Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Admixer Media postal uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji

25. 09. 2024 00.15

Google je imenoval Admixer Media, del podjetja Admixer Advertising, za uradnega zastopnika za medijski zakup Google Ads v Sloveniji. To strateško partnerstvo je namenjeno zagotavljanju boljše podpore, deljenju uvidov in širjenju primerov dobrih praks med lokalnimi oglaševalci in agencijami. Vse to pa vodi k boljšim poslovnim rezultatom in rasti podjetij.

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?

17. 09. 2024 11.17

Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

Reševali bodo 'nerešljivo' ladjedelnico

11. 09. 2024 15.13

Nemški poslanci so v sredo odobrili 200 milijonov evrov pomoči ladjedelnici Meyer Werft, ki se je znašla v hudih finančnih težavah. S tem bo država začasno postala lastnica 80-odstotnega deleža v podjetju. Naložbo v ladjedelnico v enaki vrednosti načrtuje tudi nemška zvezna dežela Spodnja Saška, v kateri je sedež ladjedelnice.

Kumer: Maksimalno se bom potrudil, da denar ne bo šel iz davkoplačevalske malhe

04. 09. 2024 06.00

Spomenik korupciji pada. Termoelektrarna Šoštanj je pred stečajem, 35.000 ljudi iz Šaleške doline, ki jim domove ogreva TEŠ, pa besnih in v stiski. Bo vlada res preprečila stečaj Teša in Premogovnika Velenje s predlaganim interventnim zakonom, ki bi zagotovil javno službo za oskrbo s toploto? Ali pa bodo preprečitev stečaja TEŠ 6 spet plačali davkoplačevalci?

Znate reči ne? Poglejte nekaj nasvetov, kako postaviti meje ...

26. 08. 2024 08.49