poročilo o človekovih pravicah

Zaradi poslušanja južnokorejske glasbe naj bi usmrtili 22-letnika

29. 06. 2024 07.43

V Severni Koreji si očitno obupano želijo zatreti vsakršen poskus sprejemanja zahodne kulture, saj naj bi po zadnjem poročilu južnokorejskega ministrstva za združitev usmrtili 22-letnika, ker je gledal in poslušal južnokorejske filme in glasbo. Usmrčen naj bi bil že leta 2022.

Kriminalisti preiskujejo odtekanje milijonov s Telekoma na Nova24TV

29. 05. 2024 08.55

Hišne preiskave na Telekomu in Nova24TV, pod lupo kriminalistov pa posli iz časa zadnje Janševe vlade, ko naj bi Telekom Nova24TV začel plačevati nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov. Ali s tem dobiva piko na i delo državnozborske preiskovalne komisije, ki se je lotila sumov nezakonitega financiranja strank? Osem fizičnih je osumljenih kaznivih dejanj zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu

18. 02. 2024 17.58

Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Na ESČP lani vloženih 978 pritožb proti Sloveniji, največ na prebivalca

06. 02. 2024 10.33

Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani proti Sloveniji vloženih 978 pritožb, kar je največ glede na število prebivalcev, kaže konec januarja objavljeno letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Skupno je sodišče izreklo 1014 sodb, od tega dve proti Sloveniji, v katerih je ugotovilo kršitve evropske konvencije o človekovih pravicah.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'

26. 03. 2023 07.00

Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Ukrajina: Rusija izvaja največjo prisilno deportacijo otrok v sodobni zgodovini

27. 02. 2023 15.34

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je vrhovnega vojaškega poveljnika Eduarda Moskaljova razrešil dolžnosti, razloga za to pa ni navedel. Ukrajinski minister za zunanje zadeve Dmitro Kuleba pa je medtem Rusijo obtožil "genocidnega zločina". Ponoči so prebivalce Ukrajine znova prebudile sirene za zračni napad, ki so v Kijevu odzvanjale več kot pet ur. V jutranjih urah naj bi Ukrajini uspelo uničiti 11 brezpilotnih letal iranske izdelave, je pa ruski napad na zahodno mesto Hmelnicki terjal dve življenji.

'Za dostojno življenje najemnina ne sme presegati 30 odstotkov družinskega prihodka'

20. 10. 2022 10.39

Inštitut za druga vprašanja Danes je nov dan je predstavil poročilo Neznosna negotovost bivanja: stanje na ljubljanskem najemnem trgu, s katerim želi opozoriti na nevzdržne pogoje in nujnost javne intervencije na lokalni in nacionalni ravni.

ZDA: V Sloveniji omejevanje svobode medijem in grožnje novinarjem

13. 04. 2022 11.22

Ameriški State Department vsako leto izda poročilo o položaju človekovih pravic po svetu. Del poročila, ki sicer zajema 198 držav in ozemelj, je letos glede Slovenije nekoliko daljši, med drugim tudi zaradi položaja medijev. V poročilu so izpostavljeni predvsem pritiski vlade na STA in RTV Slovenija, pa tudi premierjevi napadi na našo medijsko hišo.

Na ESČP lani več tožb proti Sloveniji

25. 01. 2022 15.05

Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani vloženih 234 tožb proti Sloveniji, kar je več kot leta 2020, ko jih je bilo vloženih 180, kaže najnovejše letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Več tožb kot predlani je sodišče prejelo tudi v celoti, skupaj več kot 44.000.

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'

25. 11. 2021 11.37

Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče

18. 11. 2021 07.28

V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

Hrvaška policija obtožena kraje in nasilnega zavračanja afganistanskih beguncev

31. 08. 2021 18.31

Medtem ko so se zavezniške sile trudile evakuirati na tisoče beguncev iz Kabula, naj bi hrvaška policija domnevno okradla in v Bosno nezakonito vrnila več deset Afganistancev, ki so svojo državo zapustili zaradi strahu pred talibansko represijo.

Von der Leynova ob zaključku na Bledu: Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan

01. 07. 2021 07.16

Slovenija je od Portugalske prevzela polletno predsedovanje Svetu Evropske unije, v ospredju katerega bodo boj s pandemijo covida-19 in okrevanje ter krepitev odpornosti Unije na krize ter širitev EU. Prav ta je po besedah premierja Janše odgovor na strateške izzive, vrh o Zahodnem Balkanu je podprla tudi von der Leynova. Poudarila je pomen vladavine prava, neodvisnih medijev in spoštovanja evropskih vrednot, ki so bistvo EU.

AI: Kitajske zlorabe Ujgurov so zločini proti človečnosti

11. 06. 2021 10.50

Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je kitajsko represijo nad muslimanskimi Ujguri v avtonomni pokrajini Sinkiang označila za zločine proti človečnosti.

'V Sloveniji pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti hiter preobrat na slabše'

31. 03. 2021 08.39

Ameriški State Department je v torek izdal poročilo o položaju človekovih pravic po svetu v letu 2020, ki se glede Slovenije obširneje kot kadarkoli doslej ukvarja z napadi na medije in novinarje. "IPI ocenjuje, da je le malo držav v Evropi, ki so doživele tako hiter preobrat na slabše pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti. To je v kratkem času privedlo do zaskrbljujočega padca medijske svobode v državi, ki je bila doslej relativno varna za neodvisno novinarstvo," poročilo IPI navaja State Department.

ZDA zoper savdskega prestolonaslednika ne bodo uvedle nobenih sankcij

27. 02. 2021 09.23

Ameriško finančno ministrstvo je v petek po objavi obveščevalnega poročila, ki odgovornost za umor savdskega novinarja Džamala Hašokdžija pripisuje savdskemu prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu, uvedlo sankcije proti nekdanjemu visokemu uradniku obveščevalnih agencij, Ahmedu Al Asiriju, in več drugim. Noben od ukrepov ZDA pa ne zadeva prestolonaslednika bin Salmana. Neimenovani visoki uradnik ameriške vlade je dejal, da ZDA na splošno ne sprejemajo sankcij proti najvišjim voditeljem držav.

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?

22. 11. 2020 08.00

Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.

ZDA v poročilu o človekovih pravicah posebej kritične do Kitajske, Irana, Kube in Venezuele

12. 03. 2020 09.24

Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je v predstavitvi letošnjega poročila State Departmenta o položaju človekovih pravic po svetu v letu 2019 posebej kritiziral Kitajsko, Iran, Venezuelo in Kubo ter zagotovil, da bodo ZDA še naprej zavezane zaščiti človekovih pravic po vsem svetu.

Simona Drenik bo delala na uradu varuha človekovih pravic

18. 12. 2019 17.13

Nekdanja slovenska agentka Simona Drenik s 1. januarjem začenja novo službo na uradu varuha človekovih pravic. Tja je bila na svojo željo premeščena s pravosodnega ministrstva, kamor so jo pred petimi leti zaradi arbitražne afere premestili z zunanjega ministrstva.

'Verodostojni dokazi' kažejo na vpletenost savdskega princa v umor novinarja Hašokdžija

19. 06. 2019 12.04

Savdskega princa Mohameda bin Salmana bi morali preiskovati zaradi vpletenosti v umor novinarja Džamala Hašokdžija, kaže posebno poročilo Združenih narodov. Za to naj bi namreč obstajali "verodostojni dokazi".

'Idealov ni. Nismo pa sprejeli nobenega ukrepa, ki bi tej državi škodil'

10. 01. 2019 22.18

Premier Marjan Šarec je v pogovoru z Urošem Slakom razkril, kaj nas čaka v času njegove vlade, katerih projektov se bo vlada letos prioritetno lotila. Odgovarjal pa je tudi na vprašanja, povezana z razmerami v koprskem zaporu in obnovo bežigrajskega stadiona.

State Department Slovenijo opozoril glede Romov, migrantov in sodnih zaostankov

21. 04. 2018 09.11

Ameriški State Department je objavil letno poročilo o položaju človekovih pravic v svetu, ki je prvo v času predsednika Donalda Trumpa. V njem je Kitajsko in Rusijo označil za sili nestabilnosti in ju postavil ob bok Iranu in Severni Koreji. Glede Slovenije opozarja na položaj Romov in gospodarske pritiske.

Za ustavitev deportacije sirskega begunca tudi premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez

13. 11. 2017 18.06

Poslanci vseh treh koalicijskih strank in Levice, premier Miro Cerar in predsednik državnega zbora Milan Brglez pozivajo ministrstvo za notranje zadeve, naj ustavi postopek deportacije sirskega begunca Ahmada Šameja. Po njihovem je Šamej eden najboljših primerov integracije beguncev v slovensko družbo. "Namesto, da bi ga postavili za zgled, ga pošiljamo stran", poudarjajo.

Sodišče za človekove pravice odločilo: Slovenija je odgovorna za smrt Branka Štefančiča iz Ajdovščine

24. 10. 2017 11.22

Evropsko sodišče za človekove pravice je ugotovilo, da je Slovenija odgovorna za smrt Branka Štefančiča iz Ajdovščine, ki je leta 2008 preminil med policijskim poskusom prisilne hospitalizacije. Tožnici, Štefančičevi materi, je prisodilo 36.000 evrov odškodnine.

FOTO: V Istanbulu protesti, Zahod zadržan zaradi izida referenduma. Si je Turčija zaprla pot v EU?

17. 04. 2017 07.12

Turška volilna komisija je potrdila zmago zagovornikov sprememb ustave. Erdoganu se obeta še več moči in oblast do leta 2029. Omenja se tudi ponovno uvedbo smrtne kazni. S slednjim ukrepom bi Turčija dokončno zapustila pot k EU. Opozicija je odločena, da je treba rezultate razveljaviti.

Poročilo State Departmenta Sloveniji znova očita sodne in administrativne zamude

04. 03. 2017 12.46

Ameriški State Department je v objavil poročilo o položaju človekovih pravic po svetu. O Sloveniji je poročilo večinoma pozitivno, znova pa opozarjajo na sodne in administrativne zaostanke, diskriminacijo Romov in homoseksualcev v družbi ter nekaj drugih težav. Kot največji problem lani navaja zagotavljanje humane obravnave migrantov.

Nož na vratu ali prazen krožnik. V katerem primeru bi bežali, kolikor bi vas nesle noge?

04. 09. 2015 08.30

Vas lahko revščina preganja v smrt ali ne? Je njeno uničevalno moč mogoče enačiti z grožnjo vojne? Realne življenjske izkušnje beguncev pravijo, da ja. Pravo pravi - ne. In tukaj nastane črna luknja, v kateri ljudje umirajo, tihotapci in zločinske združbe pa si polnijo žepe.

Begunec, ne jezi se: Vaš čoln zajame nevihta in se potopi. Vseh 300 potnikov se utopi

17. 06. 2015 09.24

AI je na Prešernovem trgu v Ljubljani pripravil veliko polje, na katerem je met kocke določil, za koliko mest in v katero smer so se lahko begunci premaknili. Ovire niso bile izmišljene. Na polje so lahko stopili tudi vsi ostali - za lažje razumevanje, kaj se dogaja in zakaj je treba ukrepati.

Ameriško pravosodno ministrstvo: policija v Fergusonu je do temnopoltih pristranska

03. 03. 2015 22.03

Potem ko je po smrti temnopoltega 18-letnika v Fergusonu v ospredje prišla razprava o diskriminaciji temnopoltega prebivalstva, je sedaj tudi ameriško ministrstvo za pravosodje našlo dokaze o rasni diskriminaciji. Med drugim naj bi policisti pri temnopoltih uporabljali prekomerno silo.

Z migranti delajo kot z živino: živijo v ekstremni vročini, umazaniji, brez zasebnosti

11. 12. 2014 19.14

Poročilo o življenju v vojaških oporiščih, kjer ima Malta centre za pridržanje migrantov, razkriva grozljive rezmere, v katerih živijo migranti in prosilci za azil. Ne le, da z njimi ravnajo kot z živino, dokazi kažejo tudi na spolne zlorabe.