posledic

Pregled posledic uvedbe DDV
14. 07. 1999 19.58
Na ministrstvu za finance so po dveh tednih uveljavljanja davka na dodano vrednost (DDV) pripravili prvi podrobnejši pregled posledic in postopkov pri obračunavanja novega davka.

Neurje povzročilo za dve milijardi SIT škode
12. 07. 1999 20.45
Neurje, ki je ob koncu tedna prizadelo nekatere dele severovzhodne Slovenije, je po prvih ocenah povzročilo za dve milijardi tolarjev škode.

Supertankerji motijo podvodno komunikacijo
30. 06. 1999 07.34
Podvodni hrup, ki ga povzročajo supertankerji, naftne vrtine v morju in vojaške zvočne meritve, moti komunikacijo med kiti in ostalimi prebivalci oceanov. To je razvidno iz študije, ki jo je v ponedeljek v Los Angelesu predstavila okoljevarstvena organizacija Natural Resources Defence Council. Združenje zahteva natančnejše preiskave posledic podvodnega hrupa in zakonske ukrepe za zmanjšanje le-tega. Glede na izsledke študije so na določenih delih kalifornijske obale, kjer so zabeležili močno stopnjo podvodnega hrupa, že izginili številni prebivalci morja.

Objava študija o gospodarskih gibanjih
25. 06. 1999 07.33
Dunajski inštitut za mednarodne gospodarske (WIIW) primerjave je v študiji o gospodarskih gibanjih v reformnih državah Srednje in Vzhodne Evrope v letih 1999 in 2000 nekoliko znižal prvotne napovedi. To je storil na podlagi gibanj gospodarskih kazalcev v letošnjem prvem četrtletju ter zaradi posledic kosovske krize. Napovedi gospodarske rasti so še posebej neugodne za Bolgarijo in Romunijo. Slovenija naj bi letos po ocenah avstrijskih strokovnjakov dosegla 2,5-odstotno, leta 2000 pa triodstotno realno gospodarsko rast. Najvišjo rast je dunajski inštitut pripisal Madžarski in Poljski, in sicer letos 3,7 oz. 3,5 odstotka, prihodnje leto pa po štiri odstotke. Češka naj bi letos zabeležila negativno konjunkturo v višini poldrugega odstotka, prihodnje leto pa dvoodstotno povečanje. Med peterico najrazvitejših srednje- in vzhodnoevropskih držav naj bi se po ocenah inštituta z negativno gospodarsko rastjo v letu 2000 soočila Slovaška. Prvič po začetku prehoda v tržni sistem se je letna inflacija v vseh reformnih srednje- in vzhodnoevropskih državah, z izjemo Romunije, znižala pod deset odstotkov. Avstrijski inštitut še napoveduje, da bi se na podlagi ugodnih gibanj v zahodni Evropi utegnilo pospešiti oživljanje gospodarstva v reformnih državah, ki bo opazno že v drugi polovici leta. Kot še ocenjuje WIIW, bo Slovenija letos dosegla sedemodstotno rast cen na drobno, leta 2000 pa šestodstotno. Stopnja brezposelnosti naj bi znašala 14, prihodnje leto pa 13 odstotkov.

Sestanek nacionalnih koordinatorjev za reševanje problema Y2K
21. 06. 1999 09.21
Na sedežu OZN se bodo v torek, 22. junija, sestali predstavniki več kot 170 svetovnih držav, ki bodo pregledali dosedanji napredek v pripravah na računalniški problem prehoda v novo tisočletje oz. tako imenovanega računalniškega hrošča 2000 (Y2K). Sestanka se bodo udeležili nacionalni koordinatorji, ki so zadolženi za pripravo računalniških sistemov na morebitne težave ob prehodu na leto 2000, in vodilni strokovnjaki iz različnih mednarodnih organizacij.

ZRJ pričakuje odškodnino za odpravo posledic napadov NATO
11. 06. 1999 21.49
ZRJ pričakuje od držav zveze NATO odškodnino za odpravo posledic vojne in celotno nadomestilo za obnovo objektov, poškodovanih med zračnimi napadi zveze NATO, je v Beogradu danes sporočila jugoslovanska vlada.

Belgijski kmetje iz protesta zaprli številne mejne prehode
10. 06. 1999 14.35
Razjarjeni kmetje in trgovci z živino so v Belgiji danes zaprli številne ceste in mejne prehode s Francijo in Nizozemsko. Z akcijo, ki po besedah belgijskih policistov poteka mirno, želijo kmetje izraziti protest zaradi zanje katastrofalnih posledic škandala v zvezi z dioksinom, in preprečiti uvoz konkurenčnih izdelkov iz sosednjih držav. Združenje belgijskih kmetov je sporočilo, da želijo zapreti vse meje. V Belgiji že dva tedna velja prepoved prodaje piščancev in jajc. Minuli konec tedna so prepoved prodaje razširili še na nekatere izdelke iz govejega in prašičjega mesa. Belgijska vlada je prepoved medtem omilila, tako da sta od danes vnovič dovoljena zakol in prodaja piščancev, od jutri pa tudi govedine in svinjine. Živali morajo biti iz podjetij, pri katerih je bilo dokazano, da niso uporabljala krme s kancerogenim dioksinom

Slovenija mora z EU vztrajati pri kompenzacijah za kmetijstvo
09. 06. 1999 12.00
Slovenija mora v procesu vključevanja v Evropsko unijo na področju kmetijstva vztrajati pri pridobitvi kompenzacijskih plačil in na enakopravnem obravnavanju v primerjavi s sedanjimi članicami, saj je to izrednega pomena za zaščito slovenskega kmetijstva ter tudi z vidika izravnave proračunske bilance s skupno blagajno EU. To je pokazalo preučevanje posledic, ki jih bo imela Agenda 2000, unija jo je sprejela na izrednem vrhu v Berlinu konec marca, za slovensko kmetijstvo; o tem je danes razpravljala komisija državnega zbora za evropske zadeve.

Vzhod ZDA se sooča z vročino
08. 06. 1999 16.48
Vzhodni deli ZDA so zadnje dni izpostavljeni rekordno visokim temperaturam, ki dosegajo nad 40 stopinj Celzija, spremlja pa jih velika vlažnost zraka.

Petletni fantek ustrelil svojega sedemletnega brata
08. 06. 1999 08.56
V ameriški zvezni državi Aljaska je nek petletni fantek s puško ustrelil svojega sedemletnega brata. Mati je že zanikala trditve policije, da naj bi se dečka sprla zaradi videoigrice. Po njenih besedah se fantek ni zavedal posledic strela iz puške. Puško je v dnevni sobi odložil dedek, ki se je vrnil z lova in živi z družino. V Aljaski je to že tretji primer, da je otrok ustrelil otroka.

Nato nadaljuje z letalskimi akcijami
29. 05. 1999 08.56
Letala zveze NATO so v noči na soboto začela z letalskimi akcijami šele nekaj ur po odhodu posebnega ruskega odposlanca za ZR Jugoslavijo Viktorja Černomirdina. Letala zveze NATO so napadla več ciljev v Srbiji in na Kosovu, po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije pa tudi položaje jugoslovanske vojne mornarice v Črni gori.

Odzivi na obtožbo proti Miloševiću
28. 05. 1999 07.36
Francoski predsednik Jacques Chirac je v sinočnjem nagovoru na francoskem radiu in televiziji v neposrednem prenosu iz Elizejske palače ocenil, da obtožba jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića na haaškem sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji potrjuje upravičenost napadov zveze NATO na ZRJ. Poudaril je, da odločitev haaškega sodišča nikakor ni spremenila strategije zavezništva, ki je končati ''Miloševićevo škandalozno politiko etničnega čiščenja''.

Skoraj 83 milijard tolarjev ''težak'' zakon o zapiranju RTH, sanaciji TET2 in razvoju Zasavja
27. 05. 1999 21.13
Vlada je na današnji seji za prvo obravnavo v državnem zboru sprejela predlog zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), ekološki sanaciji Termoelektrarne Trbovlje 2 (TET2) in spodbujanju razvojnega prestrukturiranja zasavske regije. Parlamentu predlaga, naj ga obravnava po hitrem postopku. Ocena potrebnih sredstev za vse tri programe znaša skupno 82,7 milijarde tolarjev, od tega predstavlja postopno zapiranje rudnika 80 odstotkov vrednosti, ekološka sanacija elektrarne 13 odstotkov ter revitalizacija regije sedem odstotkov celotne vrednosti.

Največje japonske banke bremenijo slaba posojila
25. 05. 1999 15.11
Največjih 17 japonskih bank ima po izračunih na podlagi novih računovodskih standardov skupaj za 171,7 milijarde dolarjev slabih posojil, piše vodilni japonski gospodarski časnik. Skupni znesek problematičnih posojil se je po izračunih z novo metodo zvišal za 9,84 milijarde dolarjev.

State Department prikazal posnetke vojnih zločinov
20. 05. 1999 08.25
Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin je na novinarski konferenci prikazal videoposnetke posledic vojnega zločina v kraju Izbica na Kosovu, njihovo verodostojnost pa utemeljil s fotografijami iz zraka in pričevanji beguncev, ki so se zatekli v Makedonijo. Kombinacija vseh treh dejavnikov, ki jih je predstavil Rubin, postavlja na laž uradne trditve beograjskega režima, da na Kosovu ni nobenih zločinov in da je za vse civilne žrtve kriv NATO.

Minister za zdravstvo pohvalno o uslužbencih celjske bolnišnice
19. 05. 1999 11.37
Ministrstvo za zdravstvo ob nedavni tragični prometni nesreči v Podlogu pri Šempetru izreka pohvalo in zahvalo osebju ter vodstvu celjske splošne bolnišnice, so sporočili z ministrstva.

Jalabert dobil 4. etapo, Blijlevens v rumenem
18. 05. 1999 19.22
Francoz Laurent Jalabert je zmagovalec 4. etape kolesarske dirke Giro d'Italia od Vibo Valentie do Terme Luigianeja dolge 186 kilometrov. Jalabert je bil v šprintu močnejši od Italijanov Gianmattea Fagninija in Davida Rebellina. Rumeno majico vodilnega v skupnem seštevku dirke je obdržal Nizozemec Jeroen Blijlevens.

EU o Kosovu in načrtih za prihodnost regije
17. 05. 1999 17.40
Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju izrazili obžalovanje, da jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še vedno ni izpolnil pogojev, ki mu jih je v zvezi s kosovskim konfliktom postavila mednarodna skupnost. Poleg tega so se zavzeli za intenzivno iskanje politične rešitve ter za čimprejšnje oblikovanje ustrezne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.

Moški s prišito tujo roko bo igral klavir
17. 05. 1999 07.27
Clint Hallam, ki so mu kot prvemu na svetu prišili tujo roko, namerava ob prvi obletnici operacije zaigrati na klavir. Nekaj dni po svojem 49. rojstnem dnevu je Novozelandec za avstralski časnik The Sunday Times je povedal, da ni več možnosti, da bi njegovo telo roko zavrnilo. Hallam je z novo roko že napisal zahvalno pismo svojim zdravnikom, ki so mu 23. septembra lani v 13-urni operaciji v Lyonu presadili roko nekega motorista, ki je življenje izgubil v prometni nesreči. Hallam je brez roke ostal zaradi nesreče z žago v enem izmed novozelandskih zaporov, kjer je bil zaprt zaradi goljufij. Ena izmed presenetljivih posledic operacije je, da Hallamu, sicer očetu štirih otrok, na >>novi roki<< nohti rastejo dvakrat hitreje. >>Menimo, da poskuša telo samo pomagati in poskuša v ta del telesa dovesti kar največ energije in hranilnih snovi,<< je dejal Hallam. Po mnenju zdravnikov naj bi Hallamova nova roka v dveh letih najverjetneje dosegla 80-odstotno moč in gibljivost od prvotne.

Zunanji ministri EU jutri o kosovski krizi
16. 05. 1999 09.09
Zunanji ministri Evropske unije bodo v ponedeljek na zasedanju v Bruslju osrednjo pozornost posvetili reševanju kosovske krize.

OMO o Perryjevem posredovanju in Clintonovem obisku
12. 05. 1999 16.23
Člani parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) so na današnji seji v okviru točke vprašanja in pobude zunanjemu ministru Borisu Frlecu postavili več vprašanj v zvezi s posredniško vlogo Williama Perryja pri reševanju odprtih mejnih vprašanj s Hrvaško. Minister je ponovil, da bo Perry Slovenijo in Hrvaško predvidoma obiskal še ta mesec, da bi si na kraju samem ogledal položaj ter se pogovoril s pristojnimi organi in ljudmi na obeh straneh meje.

Na Hrvaškem v glavni turistični sezoni tudi za polovico manj turistov
12. 05. 1999 16.16
Po podatkih jadranskih hotelirjev bo v letošnji glavni turistični sezoni turistični promet v povprečju manjši tudi za polovico v primerjavi z lanskim letom, so zapisali v analizi o gibanju turističnega prometa, ki jo je napravila hrvaška turistična skupnost.

EU formalno odobrila dodatnih 150 milijonov evrov za kosovsko begunsko krizo
12. 05. 1999 15.43
Evropska unija je danes formalno odobrila napovedanih dodatnih 150 milijonov evrov pomoči za reševanje kosovske begunske krize. 100 milijonov bo unija namenila takoj, 50 milijonov pa prihranila za kasnejšo pomoč pri vračanju beguncev na Kosovo.

Obnova Kosova bo počasna, njeni stroški pa visoki
10. 05. 1999 19.51
Politični voditelji in gospodarstveniki iz Albanije, Makedonije in Grčije so danes v Solunu, kjer so se zbrali na dvodnevni konferenci, ocenili, da je kosovski spor povzročil veliko škodo v regiji, zato bo obnova tega območja počasna, njeni stroški pa bodo visoki.

Kanada pripravljena sprejeti 5000 beguncev s Kosova
01. 05. 1999 21.09
Kanadski zunanji minister Lloyd Axworthy je po današnjem srečanju z makedonskim kolegom Aleksandrom Dimitrovom v Skopju dejal, da je Kanada pripravljena sprejeti 5000 kosovskih beguncev in sprostiti 45 milijonov kanadskih dolarjev za pomoč Makedoniji pri blažitvi posledic kosovske krize.

Jezerniški comeback v velikem slogu
30. 04. 1999 08.59
V devetih tekmah so zabeležili le tri zmage in uvrstitev v končnico severnoameriške košarkarske lige NBA je bila že krepko ogrožena. Verjetno sta bila tudi to razloga, da so se Jezerniki sinoči prebudili in trenutno najuspešnejši ekipi na zahodu, Portland TrailBlazersom, sprašili hlače.

Cohen opozarja Moskvo pred morebitno kršitvijo naftnega embarga proti ZRJ
29. 04. 1999 23.26
Ameriški obrambni minister William Cohen je nocoj opozoril Rusijo pred političnimi in gospodarskimi posledicami morebitnega kršenje naftnega embarga, ki sta ga proti ZRJ uvedla Evropska unija in zveza NATO.

Jelcin in Annan o Kosovu
29. 04. 1999 17.18
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes v Kremlju sprejel generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana.

Kriza v Republiki srbski
28. 04. 1999 07.45
Republika srbska je po začetku napadov zveze NATO na ZRJ izgubila svoje glavno tržišče, zato se vodilni predstavniki srbske entitete BiH bojijo posledic za gospodarstvo. Republika srbska je z izgubo tržišča v ZRJ izgubila 80 odstotkov svojega tržišča za izvoz in 90 odstotkov virov za uvoz. Ministrstvo Republike srbske za gospodarstvo opozarja, da bo brez službe kmalu ostalo 30.000 od skupno 180.000 zaposlenih v entiteti. To število pa bi utegnilo biti še večje, če Republika srbska kmalu ne bo našla novih tržišč. Največje izgube grozijo industriji, kjer naj bi brez službe ostala skoraj polovica delavcev.

Zaključki sestanka finančnih ministrov G-7
28. 04. 1999 07.44
Finančni ministri sedmih industrijsko najbolj razvitih držav na svetu (G-7) so v ponedeljek na sestanku v Washingtonu ugotovili, da se je položaj gospodarstva v nekaterih delih sveta sicer popravil, vendar pa še vedno obstajajo številne težave, za rešitev katerih bo potreben čas. Finančni ministri so v sklepni izjavi pozvali mednarodno skupnost, naj pomaga sosednjim državam ZRJ pri odpravljanju gospodarskih in finančnih posledic spora na Kosovu. Finančniki so pozdravili gospodarski razvoj v Braziliji, obenem pa so izrazili zaskrbljenost zaradi finančne in makroekonomske nestabilnosti v Rusiji. Po mnenju ministrov je stabilnost in rast v Rusiji mogoče ponovno doseči le v okviru trajnega proračunskega programa ter ob pospešitvi strukturnih in institucionalnih reform. Ministri G-7 so se zavzeli tudi za razširitev pobude o odpisu dolgov najrevnejšim državam.