pot v šolo

Na domu strelca našli nedelujočo bombo in 'opuščene načrte za bombni napad'
11. 06. 2025 08.14
Avstrijski kancler Christian Stocker je po smrtonosnem strelskem pohodu na eni od graških srednjih šol razglasil tri dni žalovanja. Lokalni mediji poročajo, da so policisti med hišno preiskavo stanovanja 21-letnega strelca odkrili nedelujočo cevno bombo ter nekaj, "kar je bilo videti kot opuščeni načrti za bombni napad". Avstrijec je sicer mami tik pred streljanjem poslal poslovilni videoposnetek, a si ga je ta ogledala šele, ko je bila policijska operacija na šoli že v teku.

Po devetih otrocih izgubila še moža, z edinim preživelim sinom v Italijo
11. 06. 2025 17.14
Poročali smo že o grozljivi usodi palestinske zdravnice, ki je v izraelskem napadu na njen dom izgubila devet od desetih otrok. Tudi njen mož je zaradi hudih poškodb pred dnevi umrl v bolnišnici. Z edinim preživelim sinom pa sta zdaj sprejela ponudbo za zdravljenje v Italiji. 11-letni Adam je bil namreč med napadom hudo poškodovan. Ko so ga vprašali, kaj si želi v prihodnosti, je Adam odgovoril, da bi rad živel v lepem kraju. "Lep kraj je kraj, kjer ni bomb. V lepem kraju moja mama ni žalostna," je pojasnil.

Dončić o težki preizkušnji iz mladosti: Drl se je name in me spravil v jok
10. 06. 2025 07.00
LeBron James je v podkast, ki ga gosti z legendarnim nekdanjim košarkarjem Stevom Nashem, povabil soigralca Luko Dončića. Po prvem delu pogovora so zdaj objavili tudi drugi del. V njem je slovenski zvezdnik spregovoril o zahtevnem začetku košarkarske poti v Real Madridu in izkušnji z nekdanjim trenerjem, ki se je še danes spomni.

Družinska kalvarija: sestricama z redko gensko mutacijo presadili jetra
31. 05. 2025 07.00
Če bi vedela, da nosiva gen, ki povzroča okvaro in posledično odpoved jeter pri otrocih, najmlajše hčerke danes morda ne bi bilo, iskreno pripovedujeta Nataša in Matej Repina, ki sta prestala peklensko preizkušnjo. In to ne le enkrat. Obema hčerkama so morali namreč presaditi jetra. 14-letna Alja in 11-letna Gloria imata zelo redko gensko mutacijo. Da otrok zboli, morata biti nosilca gena oba starša. Dekleti sta večino svojega otroštva preživeli v bolnišnici, a so jima naposled v italijanskem Bergamu presadili jetra. Doživljenjsko bosta sicer morali jemati zdravila proti zavrnitvi organa in se paziti raznih okužb, a zdaj končno živita polno, kakovostno življenje, po dolgi kalvariji - pravijo - končno vsi mirno spijo.

'Namesto da bi za otroka zavijala zvezke, sem zanju izbirala žare'
30. 05. 2025 18.35
"Meni se to ne more zgoditi," je pogost izgovor, ko pride do prometnih nesreč. A dejstvo je, da ena nesreča s smrtnim izidom prizadene 113 ljudi, ki morajo živeti s tragedijo. Več kot je avtomobilov, več je možnosti za nesrečo. Nesreče so veliko več kot le statistika. Številke ne povedo zgodbe tistih, ki vsak dan živijo s posledicami prometnih nesreč. Prisluhnimo jim.

Kdo je JJ?
18. 05. 2025 11.27
24-letni JJ je Avstriji prinesel tretjo zmago na Evroviziji in čast, da bo prihodnje leto gostila okroglo 70. edicijo festivala. Simpatični glasbenik je Evropo prepričal z visokimi toni in teatralno izvedbo operne balade Wasted Love. Kdo je JJ in kakšna je njegova zgodba?

Od knapov do inovatorjev
10. 05. 2025 13.45
Nekdaj srce slovenskega premogovništva in težke industrije, ki je po zapiranju rudnikov zapadlo v apatijo, negotovost, visoko brezposelnost, množično izseljevanje. A zdaj Trbovlje, s tem pa tudi Zasavje, stopata na pot globalne tehnološke prihodnosti. Visokotehnološko podjetje Dewesoft in podjetniški pospeševalnik Katapult s projektom Mesto akrobatov nekdanje rudarsko območje spreminjata v središče inovacij in tehnološke revolucije. Kaj si v Zasavju obetajo od novega tehnološkega parka?

'Pogosto so starši, ki prepovedo uporabo telefona, v družbi označeni kot čudni'
01. 05. 2025 18.41
Če smo nekoč za glavne dejavnike vzgoje naštevali družino, šolo in okolje, dandanes igrajo pri vzgoji precej veliko vlogo tudi splet in družbeni mediji, predvsem če upoštevamo dejstvo, da veliko otrok svoj prosti čas preživlja ob pametnih telefonih, tablicah in računalnikih. Internet in družbeni mediji so "živa" stvar, so čisto svoj ekosistem, ki se nenehno spreminja in z njim tudi družba. Prekomerna uporaba telefona in vpliv družbenih omrežij na otroke zahtevata premislek in aktivno vlogo staršev. Čeprav strokovnjaki popolne prepovedi ne priporočajo, pa svetujejo določitev jasnih pravil glede rabe pametnih telefonov.

Trobentač Sandi Štor: Slovenija ima vrhunske jazzovske umetnike
30. 04. 2025 07.00
Zadnji dan meseca aprila je od leta 2011 razglašen za mednarodni dan jazz glasbe, glasbenikov, ki izvajajo to zvrst, pa tudi pri nas ne manjka. Eden teh je trobentač Sandi Štor, ki ga je pot iz Pirana vodila na Nizozemsko, kjer je diplomiral na univerzi Hanzehooge v Groningenu iz smeri jazz trobente, zdaj pa se je vrnil še na magistrski študij. Kot pravi, mu je prav jazz odprl vrata v svet, dal mu je ustvarjalno svobodo in priložnost, da razvija svoj lasten glasbeni izraz. Z njim smo se pogovarjali o njegovi glasbeni poti, slovenski jazz sceni in o tem, kaj mu jazz pomeni.

'Saj že itak vse vesta ali pa ju ne zanima zares, kaj se z mano dogaja'
29. 04. 2025 13.29
Razumevanje otrok in mladostnikov ter njihovega sveta zahteva več kot le dobro voljo staršev. Ključno je aktivno poslušanje, opazovanje sprememb v vedenju in prepoznavanje čustev. Katere veščine bi morali starši razvijati?

Ganjena Martina, njeno iskrenost in toplino so prepoznali Slovenci in Hrvati
24. 04. 2025 12.07
Martina Trgovec je v MasterChefu Slovenija dobila moč in zagon, da še naprej raste na kulinaričnem področju. Poleg pohval sodnikov in pozitivnih odzivov gledalcev jo je ganilo tudi vabilo Luke Jezerška, a jo je želja po pridobivanju izkušenj in znanj popeljala na priznano šolo v Bologni.

Počitnice na preizkušnji: Ko je treba v tujini sredi noči poiskati zdravniško pomoč
22. 04. 2025 13.55
Družina Marletič iz Krškega (imena, priimek in kraji so spremenjeni zaradi potreb članka) si je februarja 2024 za prvomajski oddih v Grčiji rezervirala avtodom.

Kdo je bil priljubljeni 'liberalni' papež: reformator in simbol upanja
21. 04. 2025 10.18
Papež Frančišek, ki se je poslovil s tega sveta, je bil 266. rimski škof in pastir vesoljne Cerkve. Na čelu rimokatoliške cerkve je bil 12 let. Staršem italijanskega rodu se je kot Jorge Mario Bergoglio rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu v Argentini.

Mladi borec z redko boleznijo, ki mu je prisluhnil tudi Beckham
13. 04. 2025 07.19
To ni zgodba o zbiranju pomoči, ampak zgodba o življenju in enakosti. Jane Velkovski se je rodil z redko boleznijo. O svojem svetu pa govori v jeziku, ki ga razumemo vsi. 16-letnik, ki se mu oči zasvetijo ob besedi nogomet, a mu je bolezen odvzela zmožnost hoje, se že od devetega leta bori za svoje pravice in pravice ostalih v njegovih čevljih. Nogomet je, kot pripoveduje, igra, ki je narejena za vse – del nje so lahko vsi, ne glede na omejitve, vsak k tej umetnosti prispeva malo drugače. In če se na nogometnem igrišču to da, je njegov vsakdanjik in vsakdanjik ostalih oseb z gibalno oviranostjo še vedno prepogosto posejan z ovirami. Kot so odsotnost klančin, dvigal, neprilagojenost šol in enakih možnosti. Danes dijak šolskega centra BIC in strasten navijač Rdečih vragov je na svoji poti borca za bolnike z redkimi boleznimi srečal svoje idole. Med njimi tudi legendo zelenic Davida Beckhama, s katerim se je celo fotografiral. Jane od vas ne potrebuje denarja. Želi si le, da bi vsak po svoje prispeval k svetu, ki bo ponujal enake možnosti za vse.

Fiasko na Škotskem: nova trajekta za 400 milijonov sta za pristanišče prevelika
12. 04. 2025 16.27
Prebivalci otoka Arran, ki je od Škotske oddaljen dobrih 27 kilometrov, se večkrat dnevno s trajektom odpravijo v Ardrossan, kjer imajo šolo, službe in druge opravke. Da bi jim dnevne migracije olajšali in pohitrili, se je skupnost odločila za nakup dveh novih plovil, a se je projekt konkretno zapletel in zavlekel. Eno plovilo je bilo dostavljeno s sedemletno zamudo, drugo šele gradijo, cena pa se je vmes početverila. Glavna težava pa: plovili sta preveliki za domače pristanišče.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00
Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država
02. 04. 2025 06.00
"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

Sake: Prestraši me, če ni kritike, saj je vedno nekaj, kar se da izboljšati
23. 03. 2025 07.00
Sara Ilić je bolj znana kot Sake. Pred nekaj meseci je izdala prvo samostojno ploščo in tako tudi uradno postala del slovenske rap scene. Čeprav je glasba tista veja umetnosti, zaradi katere jo je spoznala širša javnost, pa je Tržičanka vsestranska umetnica, ki zelo rada kvačka, dela izdelke iz gline in fotografira.

Tadej je v službi dal odpoved, da bi sledil svojim sanjam
21. 03. 2025 09.04
Tadej Ladinek je v želji po novih izzivih dal odpoved v službi in se prijavil v MasterChef Slovenija. Pridobljena znanja in izpopolnjene veščine bo s pridom uporabil pri uresničevanju svojih sanj, ob tem pa uživa veliko podporo najdražjih.

Lara Kutnar: MasterChef je res odlična priložnost za učenje in rast
15. 03. 2025 08.54
Lara Kutnar želi postati vrhunska slaščičarka s svojo slaščičarno. Sedaj prihaja v MasterChef Slovenija, ki ga vidi kot izjemno priložnost za pridobivanje novih znanj ter odpiranje novih poti in poslovnih priložnosti.

'Še preden razumem jezik, v njem pojem'
14. 03. 2025 07.00
Razumete natakarja na hrvaški obali? Znate v Londonu vprašati za pot od podzemne železnice do hotela? Kako pa bi se na indonezijskem podeželju pozanimali, kdaj pripelje naslednji avtobus? Ali pa na ulicah Ria de Janeira vprašali, koliko je ura? Ramona Irgolič iz okolice Maribora je jezikovno suverena v vseh naštetih državah – in še mnogo več. Prepotovala je 80 držav, živela v desetih in je hiperpoliglotka.

Iz Kopra proti Madagaskarju 11 ton težek konvoj pomoči
12. 03. 2025 13.23
V Luki Koper so na pot slovesno pospremili donirana sredstva v sklopu projekta Slovenija za Madagaskar, ki se je začel pred poldrugim letom, ko je predsednico republike Natašo Pirc Musar obiskal slovenski misijonar na Madagaskarju Pedro Opeka. Na otok je odpotoval več kot enajst ton težek konvoj pomoči za novo šolo in medicinsko oskrbo.

Anamarija je doktor medicine, težke življenjske preizkušnje so v njej prebudile druge strasti
09. 03. 2025 09.30
Anamarija Truden je po izobrazbi doktor medicine, a še pred dokončanim študijem se je po spletu okoliščin začela spraševati, ali je medicina resnično to, kar si želi. Veliko strast in veselje je našla v kuhanju, zato prihaja v novo sezono MasterChefa Slovenija.

Za Astrid ni meja, vsaj tistih časovnih ne
07. 03. 2025 07.00
Ima tudi vaš dan v norem tempu življenja premalo ur? Bi radi imeli več hobijev in prostega časa, pa delate v službi do poznega popoldneva, potem pa morate v trgovino, psa peljati ven, otroke pa na trening in v glasbeno šolo in je dneva konec?

Slovenska mesta zavzeli kurenti, čebelice, pirati, klovni, superjunaki ...
01. 03. 2025 15.13
Po Sloveniji se bodo ta konec tedna zvrstile številne pustne prireditve in povorke. V Ljubljani je dopoldne na ulicah starega mestnega jedra potekal že tradicionalni Zmajev karneval, pestro je tudi na Obali in v Kranju, vrhunec najbolj tradicionalnih povork pa bo v nedeljo na Ptuju, v Cerknem in Cerknici.

'Izsiljevanje in grožnje spremenijo otrokovo obnašanje, pot v šolo'
28. 02. 2025 06.00
Kako prepoznati, da je otrok tarča izsiljevanja, je vprašanje, ki skrbi številne starše. Kriminalist Vinko Stojnšek je v oddaji 24UR ZVEČER razložil, na katere elemente morajo biti starši pozorni. Močno namreč odmeva zadnji primer iz Maribora, ko je vrstnik skupaj s polnoletnim pomagačem od devetošolca izsilil vrtoglav znesek družinskih prihrankov, ki so bili namenjeni nakupu hiše. Policija je lani sicer obravnavala 53 kaznivih dejanj izsiljevanja, v katerih so bile žrtve mlajše od 18 let.

Boj z multiplo sklerozo: 37-letnica, ki ruši tabuje in kljubuje oviram
23. 02. 2025 11.15
37-letna Darja Majce je pogumna mlada ženska, ki jo življenje preizkuša že od malega. Ob vstopu v osnovno šolo so ji diagnosticirali kronični uveitis - očesno vnetje, sčasoma je na desnega oslepela, na levega vidi le še 30 odstotno. Ko je postala polnoletna, pa nov šok: multipla skleroza. Ni se ji povsem sesul svet in ni se preveč spraševala, zakaj ona. So dnevi, ko je težko, ko boli in jo je strah, priznava. A ustvarjalka bloga "Izgubljena v vesolju" hkrati ruši tabuje in kljubuje oviram, živi karseda polno življenje, ozavešča in motivira, piše tudi svojo prvo knjigo.

Obradović: Najboljši igralci dokazujejo, da je tudi v teh časih predanost najpomembnejša
19. 02. 2025 12.50
S sinočnjim premiernim predvajanjem nove epizode se je začela tretja sezona športne oddaje (Ne)uspeh prvakov. To je bila prva od dveh epizod pogovora med novim voditeljem Slavenom Bilićem in košarkarskim trenerjem Željkom Obradovićem. Pogovor med športnikoma je zgodba o bojih, izzivih in (ne)uspehih, ki so krojili Obradovićevo vrhunsko športno kariero, čigar nedvomna pristnost in neumoren boj na igrišču odmevajo skozi generacije.

60 let poroke: Vse, kar sva imela, sta bila dva prazna kovčka, star lavor in likalnik
14. 02. 2025 07.00
Danes, na valentinovo, veliko govorimo o ljubezni. Kakšna pa je ljubezen po 60 letih skupnega življenja? Ali sploh še obstaja? Kati in Jure Golub iz Voklega pri Kranju sta se poročila na ledeno mrzel zimski dan leta 1965. Ona je bila hudo prehlajena, kupila si je novo šminko, a se z njo pozabila namazati, v volnenem kostimčku in salonarjih jo je tako zeblo, da je takrat rekla: "Tudi če me mož jutri zapusti, se ne možim nikoli več." In ni se ji bilo treba. Zakonca sta skupaj še danes, pred nekaj tedni sta praznovala biserno poroko.

Za voznike bližnjica, za šolarje nočna mora: prometni kaos v Stanežičah
12. 02. 2025 06.00
"Ne upočasnijo vožnje, v deževnem vremenu se ne izognejo lužam, otrok ne spustijo čez cesto ... Skratka kaos." S temi besedami je početje voznikov, ki se zjutraj vozijo z Gorenjske proti Ljubljani in v izogib zastojem zavijejo skozi njihovo naselje, opisala bralka iz Stanežič. Po ozki cesti, na kateri se le težko srečata dve vozili, se ob prometnih konicah vije neprekinjena kolona avtomobilov in po tej isti cesti morajo učenci v šolo. Enega je pred kratkim voznik zbil s stranskim ogledalom, a se vseeno nič ne premakne.