potresna nevarnost

Nov potresni sunek z magnitudo 5. Bi lahko bili priča nastanku novega vulkana?
07. 02. 2025 07.44
Potresna dejavnost med Santorinijem in Amorgosom se nadaljuje. Območje je bilo nemirno že vse jutro, malo po 8. uri zjutraj pa je sledil potresni sunek z magnitudo 5. Na tresoči se Santorini se je odpravil tudi grški premier Kyriakos Micotakis, ki želi zadnje informacije prejeti na samem kraju dogajanja. Z njim je na otok odšel tudi priznani strokovnjak za katastrofe Kostas Synolakis.

'Mesto duhov': zaradi niza potresov Santorini zapustilo že več tisoč ljudi
04. 02. 2025 08.41
Znanstveniki in geologi skušajo ugotoviti, kaj se dogaja v Egejskem morju, politiki pa že preučujejo morebiten gospodarski vpliv na znamenite turistične destinacije. Grške otoke je namreč v zadnjih dneh streslo že več kot 500 potresov, najmočnejši je presegel magnitudo 5. Že včeraj so bili tako dodatni poleti s priljubljenega Santorinija, ki dodatno nevarnost predstavlja zaradi še vedno delujočega vulkana, razprodani v le nekaj sekundah, preplašeni turisti in lokalni prebivalci pa so polnili tudi pristanišča. Nočne fotografije pa ne kažejo nič kaj drugačnih podob.

Iz vulkana se širijo strupeni plini: 'Ljudem odsvetujemo obisk mesta izbruha'
19. 12. 2023 06.27
Po vrsti potresov v ponedeljek pozno zvečer je na Islandiji izbruhnil vulkan. Moč lava, ki bruha iz okoli štiri kilometre dolge razpoke, se je sicer popoldan zmanjšala, a strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko izbruh trajal tudi več mesecev. Nevarnost pa ob predstavljajo tudi strupeni plini, ki so se ob izbruhu začeli širiti iz vulkana. Po oceni strokovnjakov naj bi v prihodnjih urah dosegli tudi islandsko prestolnico Reykjavik. Islandija je bila sicer že več tednov v stanju visoke pripravljenosti na izbruh in po številnih potresih je bil izdan tudi ukaz za evakuacijo.

Islandski vulkan (še) ni izbruhnil, Blue Lagoon pa k sebi znova vabi goste
18. 12. 2023 15.52
Pred dobrim mesecem dni se je priljubljeno geotermalno letovišče Blue Lagoon zaradi množice potresov in nevarnosti izbruha vulkana zaprlo. Bližnje mesto Grindavík so takrat prerešetale razpoke, ljudje pa so v strahu pobegnili s svojih domov. Mesec dni kasneje vulkan (še) ni izbruhnil, a potresna aktivnost se še vedno nadaljuje. Čeprav grožnja še ni povsem minila, pa priljubljeno letovišče zdaj znova odpira svoja vrata. "Navdušeni smo, da lahko ponovno pozdravimo goste v enem od svetovnih čudes," so dejali. Njihovi zaposleni so sicer pred odprtjem opravili tudi obsežno varnostno vajo.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00
"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00
Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Nov zemljevid potresne nevarnosti v Evropi: Slovenija ogroženo območje
02. 05. 2022 11.27
V Evropskem združenju za potresno nevarnost in ogroženost (EFEHR) so pripravili nov oziroma posodobljen zemljevid Evrope, ki prikazuje, kje so potresno najbolj ogrožena območja. Avtorji zemljevida pojasnjujejo, da so pri tem so upoštevali več dejavnikov: največja tveganja predstavljajo stavbe, zgrajene pred 80. leti prejšnjega stoletja, urbana območja in območja z veliko potresno dejavnostjo v preteklih letih. Najbolj ogrožene države so Turčija, Grčija, Albanija, Italija in Romunija, sledijo jim preostale države na Balkanskem polotoku, tudi Slovenija.

Prebivalci Gome bežijo pred morebitnim ponovnim izbruhom vulkana
27. 05. 2021 16.40
Iz strahu pred novim vulkanskim izbruhom je bilo iz mesta Goma v Demokratični republiki Kongo evakuiranih več deset tisoč ljudi. Lokalne oblasti so namreč sporočile, da bi ognjenik Nyiragongo lahko že kmalu znova izbruhnil. Številni prebivalci so tako zbežali tudi v sosednjo Ruando, ki pa se trenutno sooča z močnejšimi potresnimi sunki.

Urad za seizmologijo pripravil novo karto potresne nevarnosti Slovenije
02. 03. 2021 15.24
Na Uradu za seizmologijo so v zadnjih 20 letih pridobili številne nove seizmološke in geološko-tektonske podatke, modele in relacije, na podlagi katerih so pripravili novo karto potresne nevarnosti Slovenije. Posodobljene so tudi metode ocenjevanja parametrov, prvič doslej pa so v izračunu slovenske karte upoštevali aktivne prelome in prelomne izvore, ki so jih opredelili strokovnjaki Geološkega zavoda Slovenije.

Slovenija je tretja država v EU po potresni ogroženosti
05. 01. 2021 19.04
Slovenija je potresno še bolj ogrožena kot Hrvaška. Zasedamo kar tretje mesto v Evropski uniji, takoj za Italijo in Grčijo. Čeprav potresi pri nas ne dosegajo prav velikih vrednosti magnitude, so lahko njihovi učinki dokaj hudi zaradi razmeroma plitvih žarišč. V Sloveniji imamo od deset do petnajst prelomov, ki so lahko vir potresov z magnitudo nad 6, malo verjetno pa nad 7. Tla so se v preteklosti najmočneje tresla na območju zahodne Slovenije, potres leta 1998 z magnitudo 5,6 v zgornjem Posočju je bil eden od dveh največjih potresov v 20. stoletju pri nas.

Stromboli: oblasti zagotavljajo, da so se razmere normalizirale
04. 07. 2019 10.46
Izbruh vulkana Stromboli je terjal eno smrtno žrtev. Gre za 35-letnega domačina, ki ga je po prvih ugotovitvah zadela ena od skal ob eksploziji. Eden najbolj aktivnih vulkanov na svetu je stresel celotni otok, ki ga poleti pridejo občudovat tudi številni turisti. Oblasti zagotavljajo, da so se razmere na otoku normalizirale, po njihovi oceni pa potrebe po evakuaciji ni.

Ko zemlja pogoltne hiše, avtomobile, ceste ...
21. 10. 2018 11.47
Prizore, ko zemlja pogoltne vozila, stavbe, celo vasi, smo lahko videli septembra v Indoneziji, leta 2011 na Novi Zelandiji in tudi leta 1964 na Japonskem. Gre za utekočinjenje tal, ki se, ob dovolj močnem potresu in likvifabilnih tleh, lahko zgodi kjerkoli. V Sloveniji deformacij zaradi likvifakcije ni pričakovati, so prepričani strokovnjaki.

'Potres, kakršen je prizadel Italijo, bi imel tudi pri nas podobne posledice'
25. 08. 2016 10.46
V Sloveniji je še precej starejših kamnitih zidanih stavb in drugih potresno ranljivih stavb. Zato bi po ocenah vodje odseka za stavbe in potresno inženirstvo pri zavodu za gradbeništvo potres, ki je prizadel Italijo, tudi pri nas imel podobne posledice.

FOTO: Ljubljana po katastrofalnem potresu in danes. Mesto je vstalo kot feniks iz pepela
14. 04. 2015 06.30
Velikonočni potres, ki je Ljubljano stresel 14. aprila 1895, je bil tako močan, da so ga čutili na Dunaju, v Sarajevu ter vse do Firenc. Uničena je bila desetina vseh hiš, 50.000 ljudi je ostalo brez doma. Ti so zatočišče našli v šotorih, barakah in celo zeljarskih sodih, že takrat pa so nekateri poskušali z goljufijo priti do pomoči.

Tla v Sloveniji se pogosto tresejo. Ali bodo blagim sledili močnejši potresni sunki?
27. 02. 2014 06.30
Avtomatske postaje so v zadnjem času vsak dan beležile blage potresne sunke. Je lahko to napoved močnejših potresov? Seizmolog pojasnjuje, da se Slovenija uvršča med območja z zmerno potresno nevarnostjo. Ali se bo tresenje tal nadaljevalo, pa ni mogoče napovedati.

Po potresu: V kako varnih domovih živimo?
14. 03. 2011 11.10
Potres na Japonskem je zamajal ves svet, še najbolj pa je zamajal naše zaupanje, da se kaj takega pri nas ne more zgoditi. Ste pripravljeni čakati na naslednji stoletni potres, da izveste, kako varna je gradnja vašega bloka ali hiše?

Potres na Japonskem zabeležili tudi na Golovcu
11. 03. 2011 13.02
Na Japonskem je bil svetovni potres, ki so ga zabeležile vse seizmološke postaje po svetu. Zaznalo ga je tudi vseh 25 slovenskih opazovalnic. Poglejte si zapise potresa z Golovca!

Postojno je večkrat streslo
15. 01. 2010 15.49
Območje Postojne je ob 15.21 stresel zmerno močan potres. Epicenter je bil kilometer iz mesta, čutili pa so ga prebivalci južne, zahodne in osrednje Slovenije. Sledilo je več popotresnih sunkov.

Streslo tla v Indiji in na Japonskem
10. 08. 2009 22.36
Indijo in Japonsko sta stresla močna potresna sunka, zaradi česar obstaja nevarnost cunamijev. Na Japonskem naj bi bili po napovedih valovi sicer visoki samo do pol metra.

Panika po potresu naj bi bila prevelika
19. 07. 2004 00.00
Gradbeniki v Posočju so ugotovili, da je večina hiš, ki so jih po potresu leta 1998 obnavljali pod nadzorom državne tehnične pisarne, ostala le manj poškodovanih.