povečana poraba

Zaradi (pre)več denarja za oboroževanje na nov referendum?
15. 05. 2025 06.00
Na koliko referendumov bomo šli v prihodnjih mesecih? Na referendum o pokojninski reformi in tudi o najbolj vroči politični temi, slovenskih milijardah za obrambo? Podpise je začel zbirati Miha Kordiš. Gre za poceni populistično reklamo za Kordiševo novo stranko, mu očita poslanec Dejan Kaloh, ki je vlado že sam pozval, naj razpiše tak referendum. Kdo kopira koga, kdo si dela reklamo? V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočila poslanec Miha Kordiš in Dejan Kaloh.

Učinek domin: kako je del Balkana ostal brez elektrike?
22. 06. 2024 10.40
Obsežen kolaps elektroenergetskega sistema, kot ga na območju še ne pomnijo, je prizadel dele Hrvaške, Črno goro, Bosno in Hercegovino ter Albanijo. Za to, da je bil udarec še toliko hujši, sta poskrbela vreme in začetek turistične sezone, ko je poraba energije že precej visoka. Za zdaj uradnega epiloga, zakaj se je zgodil zlom omrežja vzdolž štirih držav, še ni, odprtih možnosti pa je veliko. Kaj je torej sprožilo verižni učinek?

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41
Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Za rejce perutnine in ptic preklicani ukrepi zaradi ptičje gripe
04. 04. 2023 11.15
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča rejce perutnine in ptic v ujetništvu, da so preklicani ukrepi za celotno ozemlje Slovenije, ki so bili odrejeni za zmanjšanje tveganja za vnos visoko patogene aviarne influence v reje perutnine in ptic v ujetništvu.

Energetska draginja ogroža evropsko proizvodnjo zdravil brez patenta
30. 09. 2022 12.29
Zaradi povišanja cen energentov nekateri evropski proizvajalci zdravil opozarjajo, da bodo morda morali prenehali s proizvodnjo zdravil brez patenta, saj da se jim to ne izplača. Surovine za izdelavo zdravil so se po navedbah podjetij podražile za od 50 do 160 odstotkov, račun za energijo je prav tako opazno višji. Lobistična skupina industrije generičnih zdravil je zato Evropski komisiji in 27 energetskim ministrom držav članic poslala pismo, v katerem poziva, naj države članice podražitvam elektrike prilagodijo tudi drugače fiksno okno določanja cen zdravil in iz ukrepa obveznega zmanjšanja elektrike izvzamejo farmacevtsko industrijo.

Pomanjkanje vode v Istri najhujše v 35 letih: 'Črn scenarij zagotovo sledi'
15. 07. 2022 16.35
Skupščina javnega podjetja Rižanski vodovod je uvedla dodatne ukrepe po občinskem odloku iz leta 1987, ko so morali v Slovenski Istri zaradi pomanjkanja vode zadnjič zapreti pipe. Po prepovedi uporabe pitne vode za kmetijske namene so zdaj še druge gospodarske subjekte pozvali k znižanju porabe za 30 odstotkov. Razmere so torej najslabše v 35 letih.

Golob odgovornost za zmanjšanje evropskih sredstev pripisal Janševi vladi
30. 06. 2022 14.43
Slovenija bo iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi prejela 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev, kar je skoraj 286 milijonov evrov manj od prvotne dodelitve. Razlog za manjši znesek so ugodnejša gospodarska gibanja v letih 2020 in 2021, kot so jih predvidele prvotne ocene. Premier Robert Golob je odgovornost za manjša sredstva pripisal prejšnji vladi Janeza Janše. Vlada bo zaradi zmanjšanja nepovratnih sredstev tako zdaj prilagodila finančne vire Načrta za okrevanje in odpornost, so sporočili z Ukoma.

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo
24. 06. 2022 10.37
Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe
23. 06. 2022 15.23
Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Fiskalni svet kritičen do nedorečenosti koalicijske pogodbe
06. 06. 2022 09.31
Koalicijska pogodba vsebuje nabor pretežno splošno opredeljenih ukrepov, ki presegajo štiriletni mandat, ocenjuje fiskalni svet. Kritičen je do nedorečenosti pogodbe in do možnega povečanja izdatkov, ki bi lahko bilo obsežnejše od večanja prihodkov. Od vlade pričakuje, da bo v prihodnje natančno opredelila javnofinančne posledice ukrepov.

Zaloge krvi v Sloveniji na spodnjih mejah, poziv vsem krvodajalcem
16. 02. 2022 16.09
Zaloge krvi so na spodnjih mejah, sporočajo z Zavoda za transfuzijsko medicino. Zaradi dobrega odziva krvodajalcev so sicer še obvladljive, a vseeno prosijo za pomoč. Potrebujejo krvodajalce vseh krvnih skupin, razen skupine AB+. Zaloge krvi so se zaradi velike porabe občutno znižale na začetku tedna, imeli so denimo izjemno situacijo, ko so za obravnavo enega samega bolnika izdali več kot tretjino dnevne celotne porabe krvi. Poraba krvi je trenutno povečana, saj obravnavajo težko bolne bolnike, hkrati pa zdravstveni sistem postopno prehaja v normalno delovanje.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen
02. 01. 2022 14.46
Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

Državni proračun s skoraj 1,27 milijarde evrov primanjkljaja
30. 04. 2021 10.36
Prihodki državnega proračuna so v prvih treh mesecih letos dosegli nekaj nad 2,40 milijarde evrov, kar je en odstotek več kot v enakem obdobju lani. Odhodki so narasli za 37 odstotkov, na skoraj 3,68 milijarde evrov. Proračun je zabeležil blizu 1,27 milijarde evrov primanjkljaja, potem ko je bil ta lani ob tem času pri 304,9 milijona evrov.

Vlada sprejela program stabilnosti, fiskalna politika ostaja ekspanzivna
28. 04. 2021 21.19
Vlada je sprejela program stabilnosti, ki pojasnjuje in v kontekst postavlja javnofinančno politiko v tem in naslednjih letih ter jo postavlja v okvir pakta za stabilnost in rast. Na ravni EU je sicer zaradi pandemije covida-19 začasno dovoljen odmik od pravil pakta in tudi slovenska fiskalna politika ostaja ekspanzivna.

Rudarjenje bitcoinov v enem letu porabi več elektrike kot Argentina
10. 02. 2021 17.48
Glede na analizo Univerze v Cambridgeu rudarjenje bitcoina letno porabi več električne energije kot celotna Argentina. Rudarjenje kriptovalute je med uporabniki zelo zaželeno, a vključuje težke računalniške izračune za preverjanje transakcij, posledično pa porabi ogromno energije.

OECD za Slovenijo rahlo izboljšal letošnjo napoved, poslabšal pričakovanja za leto 2021
01. 12. 2020 12.48
OECD Sloveniji za letos v najnovejšem poročilu o gospodarskih obetih napoveduje 7,5-odstotni padec BDP, za prihodnje leto pa 3,4-odstotno rast. Pričakovani padec v tem letu je za 0,3 odstotne točke blažji kot v junijski napovedi, pričakovana rast v letu 2021 pa je za 1,1 odstotne točke slabša.

Med epidemijo 'paketi' z drogo na dom, povečana uporaba alkohola in pomirjeval
18. 11. 2020 15.46
Pandemija covida-19 je posegla tudi na področje prepovedanih drog, saj ni prinesla le sprememb dobavnih verig, temveč je vplivala tudi na samo uporabo. Četrtina uporabnikov drog v Sloveniji namreč poroča o tem, da je po prepovedanih substancah med epidemijo posegla večkrat kot prej. Ob tem najbolj priljubljena droga ostaja konoplja.

Pestra razprava o rebalansu, ki prinaša primanjkljaj v višini 4,2 milijarde evrov
22. 09. 2020 06.22
Predlog rebalansa, ki ga ima na dnevnem redu DZ, po besedah predsednika vlade Janeza Janše res prinaša visok primanjkljaj, a gre za posledico nepričakovanih izdatkov za blaženje posledic epidemije covida-19. "Vlada lahko natančno do vsakega evra pojasni, za kaj bodo porabljena ta sredstva," je dejal. V koaliciji pritrjujejo pojasnilom vlade, da je povečana poraba posledica ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19, v opoziciji pa opozarjajo na netransparentnost.

Senzorika: temeljni kamen pametnih trajnostnih mest in skupnosti
31. 08. 2019 07.00
"Ko bomo imeli vse podatke na spletu, bo to super za človeštvo. To je predpogoj za reševanje številnih težav, s katerimi se človeštvo sooča." (Robert Cailliau, pionir svetovnega spleta)

VIDEO: Stephen Hawking svari: Ljudje bomo do leta 2600 Zemljo spremenili v ognjeno kroglo
08. 11. 2017 12.42
Stephen Hawking je predstavil novo mračno napoved konca našega planeta. "Do leta 2600 se bomo ljudje lahko poslovili od našega planeta, saj se bo ta spremenil v vročo ognjeno kroglo," opozarja znanstvenik. 'Rešitev' sicer vidi v tem, da čim prej najdemo nov planet, primeren za življenje, in tja preselimo človeštvo.

'Največ, kar lahko storite za okolje, je, da postanete vegan'
14. 03. 2017 06.30
Masovna živinoreja je ekološka katastrofa, opozarjata strokovnjaka na področju veganstva in poudarjata: "Največ, kar lahko storite za okolje, je, da postanete vegan." Ne potrebujete mesa, z vegansko prehrano dobite vsa potrebna hranila, trdita. In če ste mislili, da si z uživanjem rib delate uslugo ... premislite še enkrat!

Šokantno. Plesen je tihi ubijalec!
21. 12. 2015 07.20
Pogosto se ljudje, pa tudi naši hišni ljubljenčki srečujemo s simptomi, kot so kašelj, težave z dihanjem, glavoboli, rdeče in solzne oči, bolečine v mišicah, utrujenost, slabost, težave s prebavo in podobno.

Energijo porabimo tudi med gledanjem grozljivk
29. 10. 2012 16.03
Študija londonske univerze Westminster je pokazala, da lahko pri gledanju grozljivk porabimo skoraj 837,36 joulov (200 kalorij). Tako naj bi pri gledanju 90-minutne grozljivke v povprečju izgubili okoli 473,11 joulov (113 kalorij).

MISLI ZDRAVO: Preprečimo oksidacijski stres
12. 07. 2012 15.58
Osebe, ki se ukvarjajo z aerobnimi športnimi panogami, kot so tek, kolesarjenje in plavanje, so izpostavljene porastu prostih radikalov. To imenujemo oksidacijski stres.

Minimalne plače bodo višje
28. 01. 2010 07.14
Vlada je sprejela predlog zakona o minimalni plači, ki se zvišuje na 562 evrov neto. Za ogrožena podjetja je predvideno dveletno prehodno obdobje, obrtniki in podjetniki pa že opozarjajo pred posledicami.

McCartney: Manj mesa, manj strupov
04. 12. 2009 14.30
Nekdanji član skupine The Beatles Paul McCartney je pozval vse države sveta, da uvedejo dan brez mesa v tednu. Med vzroki za globalno segrevanje je prav naraščajoča poraba mesa.

Krugman: Najhujši del je mimo, a okrevanje bo počasno
10. 08. 2009 12.00
Nobelovec Krugman pravi, da se je svet izognil veliki depresiji in da je najhujši del globalne recesije mimo. Sedaj pa naj bi sledilo daljše obdobje stagnacije.

Vse več 'krvavih milijard'
08. 06. 2009 13.56
Nov rekord: za oboroževanje so po svetu lani porabili 217 ameriških dolarjev na Zemljana. Ali je 'boj proti terorizmu' izgovor za visoko vojaško porabo?

Vročina vzela življenje
17. 07. 2006 19.42
Evropo je zajel vročinski val, na Pirinejskem polotoku divjajo požari, Italija pa se sooča s hudo sušo.

Cene jekla najvišje po letu 1998
17. 05. 2004 00.00
Cene jekla so dosegle najvišjo raven od leta 1998, k čemur je največ prispevala predvsem povečana poraba na Kitajskem.