povezave

Potočnik na forumu v Avstriji
23. 06. 2001 00.00
V avstrijskem mestecu Wachau se je začel dvodnevni evropski forum z naslovom Mobilnost in stabilnost združene Evrope, ki se ga udeležuje tudi vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik. Potočnik je za 24 ur povedal, da so glavne teme srečanja Evropska unija, regionalno sodelovanje ter kako vzpostaviti čimboljše povezave za prihodnje "skupno življenje" v EU. Potočnik je povedal, da bo tudi Slovenija imela uvodno predstavitev, govorili pa bodo predvsem o problemih, ki se dotikajo ne samo regionalnih povezav, temveč tudi tega, kako vidimo proces širitve od danes, po Goeteborgu, pa tja do samega članstva v Evropski uniji.

Umrl John Lee Hooker
22. 06. 2001 00.00
V starosti 83 let je v četrtek na svojem domu v San Franciscu umrl legendarni bluesovski glasbenik John Lee Hooker, oče boogieja. Hookerjeva agencija je sporočila, da je glasbenik, ki se je rodil 12. avgusta 1917 v Clarksdaleu v zvezni državi Mississippi, umrl v spanju. John Lee Hooker je bil eden zadnjih velikih legend bluesa po drugi svetovni vojni, ki ga postavljajo ob bok Muddyju Watersu, BB Kingu in Willieju Dixonu. Leta 1997 je za album Don't Look Back dobil dva grammyja. Med drugim je avtor skladb, kot so In the Mood, Crawling King Snake, Rock House Boogie itd. igral skupaj z Jimijem Hendrixom, Van Morrisonom, Fleetwood Macom, Bruceom Springsteenom, Carlosom Santano in Rolling Stonesi.

Japan Airlines obnavlja floto
20. 06. 2001 00.00
Največji japonski letalski prevoznik Japan Airlines je naročil tri nova Boeingova letala znamke 777-200ER, za nakup pa bo moral odšteti 525 milijonov dolarjev. Naročilo za nova letala je začetek akcije te japonske letalske družbe za zamenjavo letal znamke DC-10 z Boeingovimi letali. Nova letala bodo iz Boeinga dostavili najkasneje do leta 2006, z njimi pa bodo zagotovljene letalske povezave med Tokijem in vzhodno obalo ZDA brez vmesnih pristankov.

Srečanje predstavnikov G4
20. 06. 2001 00.00
V Budimpešti so se v začetku tedna srečali generalni direktorji Slovenskih, Hrvaških, Madžarskih in Avstrijskih železnic, ki delujejo v interesni skupini G4. Spregovorili so o usklajenem razvoju potniškega železniškega prometa v državah, ki so članice te skupine, med drugim o kakovostnem potniškem prometu, ustvarjanju pogojev za nemoteno prehajanje vlakov preko meja ter o rešitvah za povečanje vloge in atraktivnosti prometa na stranskih progah v mejnih regijah. Predstavnika Slovenskih in Madžarskih železnic sta na zasedanju poročala tudi o pomenu nedavno odprte mednarodne železniške povezave med Slovenijo in Madžarsko, so sporočili iz Slovenskih železnic.

Končana 15. Premska srečanja
17. 06. 2001 00.00
Na Premu pri Ilirski Bistrici so se v soboto zvečer končala 15. Premska srečanja, ki jih pripravlja Združenje književnikov Primorske v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Ilirska Bistrica. Na premskem gradu so se zbrali književniki z obeh strani meje, saj Združenje primorskih književnikov povezuje slovenske literate iz Slovenije in Italije. Z razmišljanjem na temo Glas korenin: Prekinitev na zvezah! (Razmejitvene črte v nas in izven nas) je nastopil Filibert Benedetič, nekdanji direktor slovenskih kulturnih programov na sedežu RAI v Trstu in sedanji predsednik SSG v Trstu. Razčlenil je položaj slovenske besede in slovenskega človeka v Italiji ter povezave in njihovo pomanjkanje med matičnim narodom in slovensko manjšino v Italiji. Dotaknil se je tudi vprašanja slovenske identitete ter se zavzel za ohranitev duhovnih vrednot slovenskega naroda in zaščito narodnih manjšin.

SCT bo gradil predor v Črni gori
15. 06. 2001 00.00
Direkcija za avtoceste Črne gore in SCT iz Ljubljane sta podpisali pogodbo o gradnji cestnega predora skozi planino Sozina. Gradnja se bo začela najkasneje v mesecu dni in bo končana v 30 mesecih. Vrednost del, ki jih bo opravil SCT bo 34,7 milijona nemških mark. Projekt gradnje predora Sozina je sicer trenutno največja črnogorska naložba v infrastrukturo.

Skrajneži prekršili premirje
12. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je včeraj prekinila obstreljevanje vasi na severu države, ki jih zasedajo albanski skrajneži, da bi omogočila evakuacijo civilistov, ki so še na območju. V ponedeljek zjutraj je makedonska vojska še obstreljevala položaje albanskih skrajnežev, čeprav so ti dan prej zagrozili, da bodo v tem primeru začeli napadati Skopje. Svetovalec makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega za nacionalno varnost Nikola Dimitrov je poudaril, da ukrep makedonske vojske nima nič opraviti z grožnjo ONV, da bodo njeni pripadniki danes napadli Skopje, če makedonske sile ne bodo ustavile operacij proti skrajnežem.

Končan kongres ZLSD
11. 06. 2001 00.00
Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Irci proti ratifikaciji
09. 06. 2001 00.00
Irci so se na referendumu izrekli proti ratifikaciji pogodbe iz Nice, ki jo je Evropska unija v sklopu priprav na sprejem novih članic sklenila decembra lani. Po končnih uradnih izidih se je proti ratifikaciji izreklo 53,87 odstotka oziroma 529,478 volilcev, za pa je bilo 46,13 odstotka oziroma 453,461 volilcev.

Prodi v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki je danes prispel na prvi uradni obisk v Slovenijo, je po pogovorih s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju pohvalil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija postala formalna članica povezave leta 2004. Tudi premier Drnovšek je poudaril, da želi Slovenija pogajanja skleniti do konca leta 2002, kar bi pomenilo, da bi lahko njeni državljani že sodelovali na volitvah v Evropski parlament dve leti kasneje. Sogovornika sta soglašala, da obstaja še nekaj odprtih vprašanj, ki pa jih je moč rešiti s sodelovanjem.

V Črno goro z osebno izkaznico
30. 05. 2001 00.00
Slovenski turisti in državljani drugih republik nekdanje Jugoslavije bodo lahko letos v Črno goro potovali le z osebno izkaznico. Tako se je odločila črnogorska vlada, da bi v prihodnje pritegnila čim več tujih turistov. Poleg tega je namestnik črnogorskega ministra za turizem Slobodan Leković napovedal še nižje pristojbine za osebna vozila in avtobuse. V prihodnje bo pristojbina za tuje osebne avtomobile znižana s 120 na 30 nemških mark, za tuje avtobuse pa s 400 na 60 nemških mark.

Bavčar o zunanji meji z EU
29. 05. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je zaključil dvodnevni obisk na Bavarskem, je namestnika predsednika bavarske vlade Güntherja Becksteina seznanil s pripravami Slovenije na vzpostavitev varnostnega, carinskega, in inšpekcijskega nadzora na bodoči zunanji meji EU. Bavčar je nastopil tudi pred odborom deželnega zbora za zvezna in evropska vprašanja, kjer je predstavil stanje pristopnih pogajanj in pripravljenost Slovenije za vstop v EU, pri čemer je še posebej izpostavil pomembno vlogo parlamentarcev v procesu širitve povezave. Minister Bavčar je deželne poslance pozval, naj pri seznanjanju volilcev o pomenu širitve upoštevajo osnovna načela pogajanj - ocenjevanje držav kandidatk glede na njihove sposobnosti in načelo diferenciacije.

Vodafone z izgubo
29. 05. 2001 00.00
Največji operater brezžične telefonije Vodafone je v preteklem letu zabeležil izgubo. Razlog so milijardni nakupi deležev mobilnih operaterjev po vsem svetu. Podjetje s sedežem v Veliki Britaniji je objavilo 9,76 milijarde funtov izgube v preteklem obračunskem letu, ki se je končalo 31. marca. Lani je družba zabeležila dobiček v višini 487 milijonov funtov.

Drnovšek v Cernobbiu o reformi EU
19. 05. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes v okviru mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu nastopil na razpravi, ki je bila posvečena vprašanju evropskega vladanja in institucionalni reformi unije. V svojem nastopu je Drnovšek med drugim poudaril, da je Slovenija zadovoljna z rezultati decembrskega vrha v Nici, ki zagotavljajo nadaljnjo širitev unije, in obenem izrazil željo po večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev v EU.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Čokova za sodelovanje med univerzami
19. 05. 2001 00.00
V Pragi so zaključili dvodnevno konferenco ministrov, pristojnih za visoko šolstvo, na kateri je 29 evropskih ministrov iz držav podpisnic t.i. bolonjske deklaracije pregledalo njeno uresničevanje. V junija 1999 sprejeti bolonjski deklaraciji so začrtali smeri razvoja evropskega visokega šolstva s ciljem do leta 2010 z medsebojnim sodelovanjem izgraditi odprt in konkurenčen evropski visokošolski prostor. Praškega vrha se je z delegacijo udeležila tudi ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok, saj je Slovenija podpisnica omenjene deklaracije. Čokova je komunike, v katerem so začrtali nadaljnji razvoj bolonjskega procesa, in so ga sprejeli s konsenzom, označila za dober korak naprej na tem področju.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Železniška proga z Madžarsko
16. 05. 2001 00.00
Premiera Slovenije in Madžarske Janez Drnovšek in Viktor Orban sta uradno odprla novo železniško povezavo med državama, prvo novo železniško progo v Sloveniji po več kot treh desetletjih, ki bo med seboj povezala edini sosednji evropski državi, ki sta bili še brez

V Bratislavi o širitvi Nata
12. 05. 2001 00.00
Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

Kazalci rasti mobilne internet telefonije
10. 05. 2001 00.00
Strma porast dostopov do interneta preko mobilnih telefonov je pripeljala do tega, da je japonski operater mobilne telefonije NTT DoCoMo minulo poslovno leto, ki se je končalo marca, zaključil s 45 odstotkov višjim dobičkom kot leto prej. Čisti dobiček podjetja se je namreč povzpel na tri milijarde dolarjev, prihodek pa se je v omenjenem obdobju povečal za 26 odstotkov na 39 milijard dolarjev. Brskanje po internetu preko mobilnih telefonov se je v minulih dvanajstih mesecih skoraj podvojilo. Japonci s pomočjo mobilnih telefonov prebirajo elektronsko pošto, iščejo informacije o restavracijah, voznih redih vlakov, borzne in druge novice. Ugodni poslovni rezultati so glede na slabe ekonomske razmere na Japonskem presenetili celo predsednika družbe Keija Tačikavo. Sicer pa je letos najpomembnejši projekt v družbi NTT DoCoMo uvedba hitrejšega, t.i. 3G servisa, ki bo za uporabnike dostopen oktobra. Servis naj bi med drugim omogočil tudi prenos video spotov in glasbe preko mobilnih telefonov. NTT DoCoMo je lani investiral 15 milijard dolarjev v tuje povezave ter pridobil manjšinske deleže v ameriškem AT&

Komisija o pravicah manjšin
10. 05. 2001 00.00
V Monoštru na Madžarskem je bilo včeraj končalo šesto zasedanje slovensko-madžarske mešane komisije za spremljanje sporazuma o zagotavljanju posebnih pravic slovenski narodni manjšini na Madžarskem in madžarski narodni skupnosti v Sloveniji. Na dvodnevnem zasedanju so ugotovili, da sporazum pozitivno vpliva na položaj obeh manjšin, kljub temu pa je veliko vprašanj ostaja nerešenih.

General Kujat v Sloveniji
09. 05. 2001 00.00
Načelnika generalštaba nemških oboroženih sil, generala Haralda Kujata, je dopoldne v vlogi gostitelja sprejel načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič, ki je nemškemu kolegu predstavil SV in smernice njenega nadaljnjega razvoja. Zagotovitev varnosti države je možna zgolj v okviru sistema kolektivne obrambe zveze Nato, pri tem pa je sodelovanje SV in nemških oboroženih sil izrednega pomena, je po pogovorih z generalom Kujatom v izjavi za novinarje poudaril brigadir Lipič. Po njegovih besedah uspešno vojaško sodelovanje med Slovenijo in Nemčijo poteka že od leta 1994, in sicer zlasti na področju vojaškega usposabljanja oz. usposabljanja za uporabo sistema zračne obrambe Roland. Tudi general Kujat je poudaril uspešnost dvostranskega sodelovanja, pri tem pa dejal, da s seboj prinaša poslanico, ki se glasi: Če bo Slovenija potrebovala podporo in napotke, ji bo Nemčija pripravljena pomagati.

Rupel v Düsseldorfu
05. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v nemškem Düsseldorfu udeležil kongresa nemških liberalcev (FDP). Minister je pozdravil udeležence kongresa, srečal pa se je tudi z nekaterimi vodilnimi predstavniki stranke, med drugim z nekdanjima nemškima zunanjima ministroma Hansom Dietrichom Genscherjem in Klausom Kinklom. Govorili so predvsem o prihodnosti Evropske unije, ki je del programa te opozicijske nemške stranke. Nemški sogovorniki so izrazili optimizem glede širitve povezave, obenem pa opozarjajo, da brez Poljske širitve ne bo, je povedal minister Rupel. Kot je še dejal, je FDP Slovenijo podpirala vseh deset let od začetka njene samostojnosti in ima tudi velike zasluge za to, da je postala Slovenija samostojna in bila mednarodno priznana. Genscher je na srečanju z ministrom Ruplom tudi dejal, da se bo morda udeležil proslave ob 10. obletnici slovenske neodvisnosti 25. junija.

Minister udeleženec krvave nedelje
02. 05. 2001 00.00
Martin McGuinness, severnoirski minister za izobraževanje in vodilni predstavnik političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Fein je danes prvič javno priznal, da je bil med "krvavo nedeljo" v Londonderryju, 30. januarja leta 1972, namestnik poveljnika organizacije IRA. Vendar je zanikal, da bi takrat IRA prva streljala na britanske vojake, kot tudi trditev, da je prvi streljal prav on. Prav tako je zanikal, da so britanski vojaki, ko so streljali na katoliške demonstrante, ubili tudi nekaj članov organizacije IRA, ki naj bi bili zatem pokopani skrivoma.

Pred kongresom SDS
01. 05. 2001 00.00
Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Odlični odnosi med Slovenijo in Francijo
24. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Franciji srečal s premierom Lionelom Jospinom in predsednikom senata Christianom Ponceletom. Ta je po pogovorih poudaril odlične odnose med državama ter zagotovil francosko podporo vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO. Premier Drnovšek se je dopoldne srečal tudi z nekdanjim vodjem misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem, ki je zdaj francoski minister za zdravstvo. Pogovoru, ki sta ga namenila položaju v JV Evropi kot vprašanju zdravstvenih reform, se je pridružil tudi slovenski minister za zdravstvo Dušan Keber.

Drnovšek odpotoval v Pariz
23. 04. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je v ponedeljek popoldne v spremstvu zunanjega ministra Dimitrija Rupla prispel na štiridnevni uradni obisk v Pariz. V Elizejski palači ga je sprejel francoski predsednik Jacques Chirac, srečanje z nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem pa je preloženo na torek.

Drnovšek v Francijo
23. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo danes popoldne začel štiridnevni delovni obisk v Parizu, kjer se bo srečal s francoskim kolegom Lionelom Jospinom in nekaterimi ministri, predsednikom države Jacquesom Chiracom ter predsednikoma senata in narodne skupščine, Christianom Ponceletom in Raymondom Fornijem, udeležil pa se bo tudi slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Parizu. V načrtu ima še srečanja s francoskimi gospodarstveniki, z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije frankofonije Butrosom Galijem in nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem.

Odpuščanje delavcev v Ericssonu
20. 04. 2001 00.00
Švedski telekomunikacijski gigant Ericsson je potrdil, da bo odpustil 10 tisoč delavcev, kar je približno 10 odstotkov vseh zaposlenih . Poleg tega bo bistveno znižal tudi število honorarnih sodelavcev, ki zdaj znaša približno 15 tisoč. Razlog za omenjeni korak so slabi poslovni rezultati, saj so pri prodaji mobilnih telefonov v prvem letošnjem četrtletju zabeležili kar 5,7 milijarde švedskih kron (670 milijonov evrov) izgube, medtem ko so se prihodki iz omenjene dejavnosti znižali za skoraj polovico.

Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi
20. 04. 2001 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v govoru na Inštitutu za mednarodne odnose v Moskvi dejal, da je postalo Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi, predvsem zaradi "prizanesljivosti", ki so je bili deležni "albanski skrajneži". " Kar zadeva Balkan, so naše napovedi zelo pesimistične," je dodal Ivanov. Minister je ponovil pobudo Moskve, da bi države območja pod okriljem Združenih narodov podpisale izjavo o medsebojnem priznavanju ozemeljske celovitosti. Ta zamisel, ki jo je vodja ruske diplomacije predstavil med svojo nedavno turnejo na območju, je naletela na mlačen odziv.