povprečen slovenec

Slovenci vse bolj samooskrbni
12. 06. 2025 16.28
Prebivalcu Slovenije je bilo lani za prehrano na voljo v povprečju 143 kg sadja, 113 kg žit, 104 kg zelenjave, 91 kg mesa, 78 kg krompirja, 11 kg jajc, 6 kg riža in 1 kg medu. Domača proizvodnja sadja in medu je bila po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije občutno večja.

Ravne na Koroškem najbolj zdrava občina
14. 05. 2025 18.49
Slovenija odstopa navzgor, ko gre za podatek, koliko let zdravega življenja doživi povprečen Slovenec ali Slovenka. To pa je zagotovo odvisno tudi od okolja, v katerem živi. Kot najbolj zdravo občino je NIJZ letos prepoznal Ravne na Koroškem. Zaradi obremenjenosti s svincem na prvi pogled morda nenavadna izbira, zakaj so kljub temu najbolj zdrava občina, pojasnjuje župan. V samem vrhu so se znašli tudi Medvode, Veržej, Vipava, Mirna Peč, Celje in Preddvor.

Skoraj desetina več hrane v smeteh
24. 04. 2025 06.00
Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Parsons: Dončić je jokal, ko je izvedel za menjavo
04. 02. 2025 17.01
Odhod slovenskega košarkarskega zvezdnika Luke Dončića k Los Angeles Lakers je šokiral ves svet, tudi 25-letnega Ljubljančana. Po besedah nekdanjega košarkarja Dallasa Chandlerja Parsonsa naj bi Dončić ob novici celo zajokal.

Povprečen odrasli Slovenec še vedno zaužije preveliko količino soli
14. 01. 2025 11.09
Prekomeren vnos soli je eden izmed ključnih prehranskih dejavnikov, ki pomembno prispevajo k razvoju visokega krvnega tlaka. Nacionalni inštitut za javno zdravje je izvedel raziskavo spremljanja izločenega natrija, kalija in joda v urinu pri odraslih prebivalcih Slovenije, rezultati pa so pokazali, da Slovenci v povprečju dnevno zaužijejo približno 10 gramov soli. To je sicer manj kot v preteklih raziskavah, a še vedno dvakrat več od priporočenega vnosa.

V 'Naj hlevu' domujejo tudi krave Lady Gaga, Rihanna in Elizabeta II.
20. 12. 2024 06.00
Naša ekipa se je družila z Lady Gago, Rihanno, Shakiro in kraljico Elizabeto. Ne, to ni šala, pač pa povprečen dan na kmetiji Napotnik, ki je bila letos ena izmed dveh, ki so si prislužile laskavi naziv 'Naj hlev'. Da lahko vsak dan pridelajo okoli 1400 litrov mleka, ki nato pristane na trgovskih policah, je po mnenju Napotnikov najpomembnejše zdravje in počutje krav, prav zato so hlev pred nekaj leti prenovili, krave se lahko po njem prosto sprehajajo, avtomatski roboti jih molzejo, krmijo in čistijo hlev.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00
Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Nagrade za šole, ki so znatno zmanjšale količino zavržene hrane
08. 06. 2024 19.45
Medtem ko se nekateri pogovarjajo o tem, kako tržiti naše naravne lepote, mladi vse bolj razmišljajo o tem, kako te lepote ohraniti. Danes so se zbrale slovenske šole, ki so si za nalogo zadale, da bi v prihodnje bolj spoštovali hrano. Povprečen Slovenec naj bi vsako leto zavrgel kar 68 kilogramov hrane, šolarji pa so dokazali, da je to mogoče zmanjšati. Na nekaterih šolah so količino zavržene hrane zmanjšali kar za 90 odstotkov. In kako jim je uspelo?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00
Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'
05. 04. 2023 06.00
150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Cene nepremičnin gredo v nebo: 12.000 evrov za kvadratni meter stanovanja
25. 03. 2023 07.00
Na trgu nepremičnin trenutno kraljujejo ekstremne cene. 12.000 evrov za kvadratni meter stanovanja, postelja v štiriposteljni sobi za 300 evrov na mesec. To pomeni, da niti povprečna plača zdaj več ne zadostuje za najem, kaj šele za nakup stanovanja. Krediti se dražijo. Inflacija je visoka. Časi so negotovi zaradi vojne, zaradi napovedi novih davkov. Kaj naj stori človek s povprečno plačo, ko nima dovolj niti za najem, kaj šele za nakup stanovanja, o kreditu pa lahko le sanja?

Nove podrobnosti davčne reforme: bomo torej plačevali več ali manj?
15. 03. 2023 18.35
"Povprečen Slovenec po vladni davčni reformi v svoji denarnici ne bo imel nič manj kot do zdaj, kvečjemu več," obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Pa bo res? Vlada dosedanjo dohodninsko logiko obrača na glavo in bo pri izračunu upoštevala vse dohodke posameznika. Poleg plače tudi regres, nagrade za uspešnost, prevoz na delo in socialne transferje. Nepremičnine pa naj bi po novem progresivno obdavčili glede na njihovo vrednost.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja
12. 11. 2022 09.02
Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

Klavrn uvod v sezono slovenskih skakalcev
05. 11. 2022 18.04
Domačin Dawid Kubacki (272,2 točke) je zmagovalec uvodne tekme nove sezone v poljski Wisli, kjer so prvič v zgodovini svetovnega pokala skakalci pristajali na plastično podlago. V finalu so nastopili le trije Slovenci, vendar nihče ni končal med petnajsterico. Peter Prevc (232,6) je s petega mesta po polovici tekme v finalu zdrsnil na 17. mesto.

Suh kruh ni za staro šaro
30. 09. 2022 00.15
V Sparu preudarno ravnajo s hrano

'Sommelier ni zgolj natakar'
28. 08. 2022 07.00
Slovenci smo precejšnji ljubitelji vin. Povprečen Slovenec na leto spije 35 litrov vina, približno buteljko na teden torej. Toda, ali pijemo dobra vina, znamo vina ločevati, vemo, katera so res kakovostna? Znamo steklenico pravilno odpreti, vino postreči, vemo, kakšne kozarce uporabiti, katero vino sodi h kateri hrani?

Ne le okusi, tudi imena sladoledov vedno bolj nenavadna
17. 07. 2022 08.51
V poletni vročini prija osvežitev, zato je kralj sladic v tem času zagotovo sladoled. Statistični podatki kažejo, da si povprečen Slovenec doma privošči skoraj štiri litre sladoleda letno. Ker tretjo nedeljo v juliju obeležujemo svetovni dan sladoleda, smo zbrali nekaj podatkov o tej priljubljeni pregrehi. Poleg tega smo se pogovarjali s kuharskim mojstrom Lukom Jezerškom, ki je med drugim namignil, kako naj kar sami doma pripravimo okusno ledeno sladico.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Zavržena hrana je eden resnejših izzivov današnje družbe
19. 04. 2022 10.26
Zavržena hrana je danes eden večjih globalnih izzivov, ki se je mnogi ne zavedajo, a s sabo nosi visoko finančno, etično in okoljsko ceno. Na svetovni ravni(1) se približno tretjina vse hrane, ki se proizvede za ljudi, zavrže, skupno število zavrženih živil na svetu pa je doseglo že 2,3 milijarde ton. Ogromno hrane, ki jo imamo v razvitih državah, zaradi različnih razlogov roma v smeti, še posebej v domačih gospodinjstvih, zato je čas, da skušamo temu narediti konec. Prav zato na pobudo Lidla Slovenija in programa Ekošola in s podporo partnerjev Ekologov brez meja, Zveze prijateljev mladine Slovenije, podjetja TAM-TAM že drugo leto zapored obeležujemo Slovenski dan brez zavržene hrane. Letošnjemu 2. slovenskemu dnevu brez zavržene hrane s sloganom »Nisem za stran, vzemi me v bran«, pridružil še projekt LIFE IP CARE4CLIMATE Ministrstva za okolje in prostor, častno pokroviteljstvo pa mu je izrekel tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Bo država prisluhnila pozivom in sprejela ukrepe zaradi vse višjih cen hrane?
31. 03. 2022 06.00
Zaradi draginje, ki jo povzroča vojna v Ukrajini, je Zveza potrošnikov pozvala vlado, naj zaščiti najranljivejše potrošnike. Kmetje so pred ministrstvom za kmetijstvo na mirnem protestu zahtevali višje odkupne cene za mleko, za pet centov na liter, saj imamo v Sloveniji drugo najnižjo odkupno ceno mleka v Evropski uniji. Svoje predloge, kako v Sloveniji pridelati več hrane, pa je predstavila tudi kmetijsko-gozdarska zbornica. Bo država prisluhnila zahtevam in sprejela kakšne ukrepe? In kaj bo s slovenskim mlekom? Kmetje protestirajo. Bomo zaradi prenizkih odkupnih cen ostali brez njega? Ali sploh obstaja realen načrt, kako v Sloveniji pridelati več hrane?

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve
12. 10. 2021 21.07
Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

Preverjanje reciklabilnosti za bolj odgovorno ravnanje z odpadno embalažo
15. 09. 2021 08.27
Povprečen Slovenec letno ustvari več kot 100 kg odpadne embalaže, ki kljub vzpostavljenemu sistemu sortiranja in recikliranja pristane na odlagališčih ali v sežigalnicah. Prepogosto se namreč pozabi, da bi morali za učinkovito recikliranje najprej ločiti posamezne komponente embalaže izdelka. Prvi pogoj je torej ustrezno zbiranje in sortiranje odpadne embalaže, preden se zavrže, nadaljnje možnosti reciklabilnosti pa so odvisne še od značilnosti celotne embalaže.

'Na snemanjih se zabavamo in upamo, da se to čuti'
12. 09. 2021 20.25
V seriji Sekirca v med povprečen Slovenec čez noč zadane 55 milijonov evrov in kar naenkrat se okoli njega znajdejo oportunisti, 'kvazi' prijatelji. Simpatično serijo Sekirca v med lahko spremljamo vsak delavnik ob 20.00 na POP TV, kjer seveda spremljamo tudi zgodbi igralcev Mojce Funkl in Jerneja Kuntnerja.

Blazersi so si zmago priigrali v zadnjih petih minutah
20. 03. 2021 03.14
Dallas je do sredine zadnje četrtine trl Trail Blazerse, nato so ti nekoliko bolj strnili obrambo, v napadu pa so napočili trenutki Damiana Lillarda. Pomagalo ni niti 38 točk Luke Dončića, saj je Portland poganjal tudi znova odličen CJ McCollum, po preobratu v zaključku tekme so domači zmagali za šest točk (125:119).

Damjana Seme: Od edinega intervjuja s Kamenikom do nepozabnega požigalca in 'afere Seme'
10. 12. 2020 07.00
Težko je strniti 25 let spominov v en članek, četrt stoletja dogodkov, ki so zaznamovali mojo novinarsko kariero, in izpostaviti zgodbe, ki so vplivale na moje življenje. V arhivu imam zagotovo več kot šest tisoč različnih prispevkov, prevladujejo kriminalne zgodbe in afere. Srečala sem ogromno ljudi, eni so mi zagrenili življenje, drugi so mi ga polepšali. Če bi morala izpostaviti en dogodek, o katerem sem največ poročala in kateremu sem se najbolj posvetila, je to zagotovo štirikratni umor v Tekačevem. Doletel me je eno leto po tem, ko sem začela delati na Pop TV. Ekipi informativnega programa sem se namreč pridružila marca 1996, tri mesece po naši prvi oddaji 24 UR.

'Noben zdravstveni sistem takšnega bremena bolnikov ne vzdrži, kaj šele slovenski'
14. 10. 2020 19.45
Pritisk na bolnišnice se zaskrbljujoče veča. Hospitaliziranih je že 210 bolnikov, 35 jih je na intenzivni negi. Povprečen čas zdravljenja v intenzivnih oddelkih je 14 dni in več, zato že zmanjkuje postelj, predvsem pa usposobljenega kadra. In ker približno vsak deseti, ki je okužen, potrebuje bolnišnično zdravljenje, petina od teh pa intenzivno nego, bo kapacitet zelo kmalu zmanjkalo. Zato so v bolnišnicah že začeli ukinjati nekatere nenujne preglede in posege.

Ljubezen do avtomobila močnejša od želje po čistejšem okolju?
16. 09. 2020 06.00
V septembru obeležujemo Evropski teden mobilnosti, ko se poskuša čim več ljudi pritegniti k razmišljanju in dejanski uporabi čistejšega načina prevoza. Prav transport je namreč eden večjih onesnaževalcev okolja. In če pogledamo številke, potem vidimo, da je bilo leta 2000 v Sloveniji 435 osebnih vozil na 1.000 prebivalcev, leta 2019 pa že 556. Kopičimo 'pločevino', s tem pa tudi dolgoročne probleme.

Z aplikacijo Girocarshare do najema sosedovega vozila
19. 08. 2020 16.44
Razvijalci so na trg poslali aplikacijo Girocarshare, prvo slovensko aplikacijo, ki omogoča deljenje vozil. Aplikacija povezuje tiste, ki bi svoje vozilo radi oddali in s tem zaslužili, ter tiste, ki vozilo potrebujejo le občasno in bi ga radi najeli. S pomočjo delitvene ekonomije bodo uporabniki morda tako lahko najeli tudi sosedov avtomobil.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00
Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.