pozidava

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Do leta 2030 napovedujejo 20 tisoč stanovanj, do zdaj zgrajenih le 1600

19. 02. 2025 18.58

Največja gradnja stanovanj v zgodovini države – obljube so velike, ali bodo tudi izpolnjene? Vlada napoveduje 20 tisoč novih javnih najemnih stanovanj do leta 2030, a za zdaj jih je zgrajenih le 1600. Kljub temu na ministrstvu za solidarno prihodnost zagotavljajo, da je cilj še vedno dosegljiv. Z 251 milijoni evrov v štirih letih gre za največjo finančno podporo javni stanovanjski gradnji v zgodovini države. Kje trenutno nastajajo nova najemna stanovanja, kje se jih še načrtuje in kaj pomeni dvig neprofitnih najemnin s 1. aprilom?

'Najboljšo zemljo župani varujejo tako, kot bi lisica kokoši'

24. 09. 2024 14.22

Zaradi vse več pritiskov, da bi namembnost najboljših kmetijskih zemljišč spremenili v zazidalne površine, Kmetijsko gozdarska zbornica predlaga spremembo zakonodaje. Njivskim površinam in trajnim nasadom v državni lasti bi bilo treba po njihovem mnenju dodeliti status trajno varovanih kmetijskih zemljišč, v katere ni dopustno posegati z gradnjo. Ob tem so spomnili na primer Magne na Štajerskem in na obetajočo se gradnjo železnice na Gorenjskem.

Nove elektrarne na Savi: okoljevarstveniki opozarjajo na pritiske

12. 02. 2024 20.54

Nevladne organizacije so znova izrazile nestrinjanje s predvidenimi načrti vlade glede gradnje verige hidroelektrarn na srednji Savi. Ob tem so opozorili na pritiske s strani politike ali investitorjev, s katerimi se ob podajanju okoljskih in drugih strokovnih mnenj srečujejo javne institucije.

Bo kmalu pozidan še eden od zadnjih neokrnjenih delov istrske obale?

13. 11. 2023 12.50

Bo hrvaška Istra že v nekaj letih dobila novo luksuzno letovišče? In to na neokrnjenem delu vzhodne obale? Za 100 milijonov evrov vredno investicijo stoji nemška skupina Lama, ki namerava na okoli 50.000 kvadratnih metrih zgraditi 40 vil z bazenom in razgledom na Cres ter Kvarnerski zaliv.

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'

22. 07. 2023 17.30

Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

Rušenje črnih gradenj v hrvaški Istri. Za začetek jih bodo odstranili 14

08. 03. 2023 12.11

V hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte. Kot je dejal glavni državni inšpektor Andrija Mikulić, jih bodo za začetek porušili 14, in sicer tri v Umagu, pet v Rovinju in šest v Ližnjanu.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...

21. 01. 2023 12.45

Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Zasuk v kranjskogorskem turizmu? Nova županja ga ne namerava uničiti

26. 12. 2022 14.17

V Kranjski Gori pri delu domačinov že nekaj časa raste nezadovoljstvo zaradi trum obiskovalcev, ki se ob turističnih vrhuncih množično zgrnejo v ta košček Slovenije in povzročijo prometni kolaps, omejitve gibanja med epidemijo covida-19 pa so z naraščanjem števila začasnih prebivalcev razprtije še poglobile. Na lokalnih volitvah je večina tistih s stalnim prebivališčem v občini jasno povedala, da si želijo spremembo, saj v županski bitki niso podprli dolgoletnega direktorja Turizma Kranjska Gora Blaža Vebra, pač pa njegovo protikandidatko Herniko Zupan, ki prihaja iz lokalnega gospodarstva.

Bo Nova Gorica postala gospodarstvu prijazno mesto?

10. 11. 2022 22.10

Igralništvo, šepajoč gospodarski razvoj, iskanje stanovanj za mlade, urgentni odgovori na draginjo, Evropska prestolnica kulture. To so glavni izzivi, ki čakajo novega župana mesta vrtnic, Nove Gorice. Po številu prebivalcev je to osma največja mestna občina v Sloveniji. Zdajšnjemu županu Klemnu Miklaviču protikandidati, čeprav so bili nekateri z njim v koaliciji, očitajo zlasti zamujene priložnosti in premalo ambiciozne načrte. Jih lahko uresničijo sami? Kako?

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'

10. 06. 2021 14.36

Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi

20. 05. 2021 06.00

Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

Temeljni kamen položen, prvi gosti v novem Frischaufovem domu leta 2022

16. 09. 2020 13.48

S položitvijo temeljnega kamna se je začela gradnja novega planinskega doma na priljubljenem Okrešlju. Položiti sta ga pomagala premier Janša in minister Počivalšek, v soboto pa bodo s pomočjo 40 prostovoljcev delavci začeli betoniranje temeljne plošče. Zidano pritličje bodo zgradili še to jesen, montažni del koče pa predvidoma spomladi, ko bodo vremenske razmere to dopustile. Če bo denarja dovolj in vreme naklonjeno gradnji, bi lahko novi Frischaufov dom prve goste sprejel leta 2022.

Kaj je rdeča brozga na Blejskem jezeru?

12. 04. 2019 06.00

Obiskovalci Bleda so lahko v zadnjem času ponekod na jezeru opazili rdečo plast. Jezero cveti. Ekipa Špele Remec Rekar z blejske agencije za okolje redno preverja stanje vode v jezeru. Pred časom se je njeni ekipi pri vzorčenju pridružila tudi ekipa 24UR Inšpektor.

Alpe Adria Green: Za časovno stisko je kriva vlada, ministrica Irena Majcen bi morala odstopiti

01. 09. 2017 09.20

Društvo Alpe Adria Green Slovenija je potrdilo, da se bo pritožilo na izdano okoljevarstveno soglasje Magni. Krivdo za časovno stisko v celoti pripisujejo ministrstvu, zaradi česar bi morala ministrica Irena Majcen po njihovem mnenju odstopiti. Še vedno verjamem, da obstaja rešitev, s katero se bomo strinjali vsi, pa pravi minister Počivalšek.

Izkoristili smo naravne vire, odslej živimo 'na kredit'

02. 08. 2017 09.46

Zemljani smo izkoristili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu, in vstopili v ekološki dolg do prihodnjih generacij. Slovenija v enem letu porabi toliko naravnih virov, da bi za njihovo zagotovitev potrebovali 2,75 planeta, majhen žarek upanja pa predstavlja dejstvo, da se pomikanje datuma dneva prekoračenja virov naprej po koledarju upočasnjuje.

Dan ekološkega dolga letos že 2. avgusta: vire porabljamo skoraj dvakrat hitreje, kot se obnavljajo

28. 07. 2017 10.23

Dan ekološkega dolga bo letos prišel že 2. avgusta, najhitreje odkar opravljajo meritve. Takrat bomo porabili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu. V ozračje še vedno oddajamo več ogljikovega dioksida, kot ga lahko naši oceani in gozdovi absorbirajo, prekomerno lovimo ribe in sekamo gozdove hitreje, kot lahko znova zrastejo. Lani smo dan ekološkega dolga dosegli 8. avgusta.

Pritisk na Obalo: samo v Piranu prejeli 253 vlog za gradbeno dovoljenje

26. 03. 2013 10.55

Uredba, ki poenostavlja pridobitev gradbenih dovoljenj in si je zato prislužila oznako "mini legalizacija", še naprej razburja. Strokovnjaki svarijo pred pozidavo kmetijskih zemljišč. Najbolj je izpostavljena Obala, samo na piranski upravni enoti so v kratkem času prejeli kar 253 vlog.

Saldi! - Razprodaja?

01. 03. 2011 20.13

Domačini s Krasa opozarjajo vlado, naj čim prej sproži postopke za zaščito Krasa pred vsesplošno divjo pozidavo in hkrati s tem pred domnevno prevelikim priseljevanjem italijanskih državljanov, ki kupujejo domačije in stanovanja za vikende.

Razprodajo slovenskega ozemlja se da ustaviti

23. 02. 2011 17.58

Sežana, Divača, Škibini, Križ, Tomaj ... so kraška naselja, ki jih počasi naseljujejo naši zahodni sosedje. Zaradi korenitega poseganja v podobo nekdaj slikovitih vasic so na nogah Kraševci in Primorci. A tiho zasedo se da ustaviti.

Zapleti s pozidavo na Krasu

30. 01. 2008 20.11

Številne načrtovane novogradnje na Krasu, ki bi spremenile podobo pokrajine, jezijo domačine.

Na Planini nočejo Italijanov

10. 12. 2007 19.13

Na Planini pri Ajdovščini naj bi zgradili blokovsko naselje s 190 stanovanji, priselili naj bi se predvsem Italijani.

Na Krasu vre

08. 12. 2007 18.43

Na Krasu je vse bolj vroče. Nameravana množična pozidava nekaterih vasi je naletela na odpor domačinov.

'Odstranitev črnih gradenj ne bo sporna'

29. 01. 2007 07.55

V občini Škocjan nameravajo zaradi gradnje novega centra porušiti črne gradnje v romskem naselju.

Pozidava Kolizeja

23. 10. 2004 00.00

Na arhitekturnem razpisu za pozidavo prostora, kjer danes stoji palača Kolizej, razglašena za kulturni spomenik, je med šestimi prispelimi predlogi zmagal nizozemski projekt.

Sodišče potrdilo pravico do referenduma

14. 12. 2003 00.00

Domačini od bohinjske županje zahtevajo, da razpiše referendum o gradnji 3500 kvadratnih metrov velikega hotela v Triglavskem narodnem parku.

Kmalu tristo novih stanovanj

23. 04. 2003 00.00

Stanovanjski sklad bo prihodnje leto v Ljubljani in okolici začel prodajati 300 stanovanj, namenjenih predvsem varčevalcem sklada, saj bodo imeli vsi, ki so začeli varčevati v prvi shemi pred petimi leti, do septembra 2004 že v rokah celotno premijo.