predšolski otroci

Slovenska karitas že 20 leto začenja dobrodelno akcijo ZAupanje, pomoč gospodinjstvom v večjih stiskah
24. 12. 2024 13.23
Spoštovani, Slovenska karitas, v sklopu pomoči družinam in posameznikom v Sloveniji, letos v prazničnem decembru že 20. leto vabi k dobrodelni akciji ZAupanje. Zbrana sredstva so namenjena pomoči gospodinjstvom ob večjih stiskah.

Letos že 381 prijav primerov oslovskega kašlja
13. 03. 2024 18.18
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so do 13. marca prejeli 381 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani v celem letu pa je bilo skupaj prijavljenih 125 primerov. Kot ob tem opozarjajo na NIJZ, je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih v skupnosti.

Letos potrdili 107 primerov oslovskega kašlja, lani v vsem letu 120
12. 02. 2024 16.33
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos prejeli 107 prijav primerov oslovskega kašlja. Lani pa skupaj 122. Podatki kažejo na večjo pojavnost oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, so sporočili in opozorili, da je najučinkovitejši način preprečevanja oslovskega kašlja vzdrževanje visokega deleža cepljenih.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76
02. 02. 2024 11.21
Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

Starši z iniciativo: Ne bomo dovolili, da bi še bolj varčevali na otrocih
23. 01. 2024 12.30
"Zgroženi in ogorčeni smo nad namero, da se otrokom v zasebnih vrtcih ukine pravica do sofinanciranja vrtca." Tako v novonastali Iniciativi staršev otrok v zasebnih vrtcih, ki odločno nasprotuje diskriminaciji in odvzemu pravic otrokom na podlagi tega, kateri vrtec obiskujejo. Kar pa po njihovem mnenju ne bi bilo le diskriminatorno in nepravično, temveč celo protiustavno. V primeru, da bo ministrstvo pri nameri vztrajalo, pa napovedujejo tudi proteste in vložitev pritožbe na Ustavno sodišče ter Evropsko sodišče za človekove pravice

V Sloveniji ni porasta bolnikov z oslovskim kašljem
09. 01. 2024 16.16
Medtem ko v nekaterih državah beležijo povečano število bolnikov z oslovskim kašljem, v Sloveniji takšnega porasta bolnikov NIJZ zaenkrat še ni zaznal. V letu 2023 je bilo pri nas potrjenih 94 primerov, nekoliko več so jih zabeležili v novembru in decembru. To je sicer še vedno manj potrjenih primerov kot v obdobju pred pandemijo covida-19.

Ljubljanski mestni svet kljub kritikam podprl namero združitve javnih vrtcev
18. 12. 2023 20.57
Ljubljanski mestni svetniki so podprli namero reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana. Namera predvideva, da se bo 1. januarja 2025 vseh 23 javnih vrtcev združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Proti združitvi so glasovali svetniki opozicije, ki so opozorili na tveganja, kot je možnost premeščanja vzgojiteljic. Ob tem so svetniki potrdili tudi 15-odstotno podražitev grobnine.

V izraelskih napadih na Gazo doslej ubitih za okoli 200 razredov otrok
20. 11. 2023 21.13
Približno polovica populacije v Gazi, ki šteje okoli 2,3 milijona ljudi, je otrok. Samo v zadnjih 44 dneh odkar Izrael izvaja prekomerne "povračilne" bombne napade je bilo v tej palestinski enklavi ubitih najmanj 5500 otrok. To je za skoraj 200 razredov otrok, mnogi med njimi so sicer še predšolski otroci.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?
17. 05. 2023 06.00
Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Dnevnik Verige dobrih ljudi: 'Mami, zakaj te je oči tepel?'
09. 04. 2023 17.30
Bil je topel, sončen, že pravi spomladanski dan, ko sva se s sodelavko odpravili na terenske obiske družin. Med vožnjo sva vsako družino poklicali in se napovedali, da prihajava, da jim pripeljemo hrano, higienske pripomočke in oblačila za otroke.

Švedska zagovarja igro na prostem: blatni otroci so srečni otroci
06. 04. 2023 06.00
"Blatni otroci so srečni otroci" je slogan švedskega šolskega sistema, v sklopu katerega se morajo predšolski otroci vsaj dve uri na dan igrati na prostem. Otroci, mlajši od sedem let, ki se igrajo v gozdu, tako niso nič nenavadnega, pravzaprav se to celo spodbuja. Eden izmed švedskih vrtcev pa si je ta načela vzel kot pravilo in tako vrtčevski otroci večino dneva preživijo v naravi. Vodstvo vrtca je namreč prepričano, da naravno okolje spodbuja učenje z uporabo vseh petih čutil.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki
19. 02. 2023 16.02
Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

Zaščita proti novi različici omikrona, kljub prebolelosti ali cepljenju, manjša
14. 01. 2023 19.30
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da gre pri novi koronavirusni podrazličici za najbolj prenosljivo do zdaj. Najbolj intenzivno se širi v ZDA, potrdili so jo tudi že pri nas. Dobra novica pa je, da za zdaj ne kaže, da bi bila bolj nevarna od starih različic. Ob covidu pa pri nas še vedno razsajata tudi gripa in respiratorni sincicijski virus.

'Za zajezitev stroškov prehrane in oskrbnine v vrtcih vlada ni ničesar storila'
09. 11. 2022 13.21
Zakon o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju ne vsebuje nobenega ukrepa, ki bi se nanašal na predšolsko vzgojo oziroma vrtce, opozarja obalni sindikat delavcev v vzgoji in izobraževanju. Vlado zato pozivajo k nujni ureditvi razmer v predšolski vzgoji.

YouTube Kids otrokom prikazuje posnetke, ki promovirajo droge in orožje
06. 05. 2022 12.41
YouTube Kids otrokom, tudi starim komaj dve leti, prikazuje videoposnetke, ki podpirajo kulturo drog, strelno orožje in hujšanje, kažejo rezultati raziskave neprofitne organizacije Tech Transparency Project (TTP). "Nismo pričakovali, da bomo našli toliko neprimerne vsebine," je dejala Katie Paul, direktorica TTP.

'Pogled na trhlo staro hišo nama je ustavil korak'
03. 04. 2022 09.49
Če imava sonce za sopotnika, so vožnje na terenske obiske k družinam prijetnejše. Tudi vzdušje na obiskih družin je ob lepem vremenu – ne glede na stiske in težave, ki nas vodijo do njih – marsikje bolj optimistično, prijaznejše. K temu seveda veliko prispevajo tudi starši, ki so veseli obiska Verige dobrih ljudi. Ta bistveno prispeva k reševanju stanja, v katerem so se znašli nič krivi, nič dolžni.

Upad števila oddelkov in otrok, učencev ter dijakov, napotenih v karanteno
31. 01. 2022 19.57
Število oddelkov, otrok, učencev ter dijakov, napotenih v karanteno, je po podatkih Sledilnika za covid-19 upadlo. V vrtcih je trenutno v karanteni 187 otrok oz. 11 oddelkov, v osnovnih šolah 5651 učencev oz. 285 oddelkov in v srednjih šolah 1270 dijakov oz. 53 oddelkov. Obenem se šole in vrtci srečujejo z večjo odsotnostjo zaposlenih.

V veljavi dodatne izjeme od karantene in spremenjen protokol PCR-testiranja
19. 01. 2022 06.24
Veljati so začele spremembe pravil glede karantene po tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, ki uvajajo dodatne izjeme od karantene v zdravstvu, šolstvu in socialnem varstvu. Zaradi naraščanja števila okužb pa bo PCR-testiranje – razen za rizične skupine – namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni
18. 01. 2022 09.12
V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka
17. 01. 2022 05.50
Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

V Kranju tudi letos pomagajo izbranim družinam, ki so se znašle v stiski
05. 12. 2021 17.24
Decembra v Kranju že tretje leto zapored poteka dobrodelna akcija "V Kranju dobro v srcu mislimo", v kateri bodo z zbranimi prostovoljnimi prispevki pomagali izbranim družinam in posameznikom v stiski. Akcija se je začela v sredo, 1. decembra, in bo trajala vse do 31. decembra 2021 do polnoči. K podpori družin s težkim socialnim bremenom in dobrodelnosti pozivajo vse, ki lahko pomagajo.

Pokorn zadržkov do cepljenja otrok nima, prve bi lahko cepili že prihodnji teden
01. 12. 2021 09.40
Strokovni direktor Pediatrične klinike dr. Marko Pokorn je s sodelavci spregovoril o poteku covida-19 pri otrocih, o cepljenju in večorganskem vnetnem sindromu. Pokorn je ocenil, da je varnostni profil cepiva dober, prav tako tudi njegova učinkovitost, zato zadržkov do cepljenja otrok nima. Izrazil je upanje, da bi lahko cepljenje steklo že prihodnji teden. Interes je precejšen, še posebej med starši otrok s kroničnimi bolezni, je dodal. Letošnjo jesen se sicer virus bolj širi med mlajšo populacijo kot lani, kar je med drugim posledica odprtih šol.

Lani brez enega primera gripe, kaj lahko pričakujemo letos?
14. 10. 2021 19.53
Nacionalni inštitut za javno zdravje prebivalce spodbuja k cepljenju proti gripi, ki se bo začelo prihodnji teden. Država je v letošnjem letu naročila več cepiva kot običajno. V lanski sezoni sicer v Sloveniji ni bil uradno zabeležen niti en primer gripe. Po mnenju strokovnjakov je bila to posledica zaprtja šol, nošenja zaščitnih mask in drugih ukrepov proti širjenju novega koronavirusa. Letošnjo jesen respiratorne okužbe krožijo prej kot običajno, ponekod v Evropi pa se že pojavlja tudi gripa.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00
Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Tabornik letno opravi tudi 500 ur prostovoljnega dela
14. 08. 2021 11.06
Vsak tabornik v povprečju opravi kar 500 prostovoljnih ur na leto. Če bi skušali te ure ovrednotiti s finančno vrednostjo prostovoljskega dela, to predstavlja tudi do 6.500 evrov na leto. "A tabornikom več kot ta materialna ocena pomeni to, da s svojim delom vsak dan ustvarjamo boljši svet," pravijo. Kljub epidemiji so tudi letos poskrbeli za izvedbo številnih aktivnosti. Na poseben tabor so peljali tudi 50 otrok iz socialno šibkejših družin.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'
11. 05. 2021 06.00
Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

Preveč časa na spletu: slabši razvoj govora in komunikacije
20. 04. 2021 13.53
Uporaba spleta in najrazličnejših zaslonov se v zadnjih letih med otroci in mladostniki povečuje, kar lahko škodljivo vpliva na njihov razvoj in povzroča zasvojenosti. Težava je še izrazitejša v času epidemije, ko sta se življenje in delo v veliki meri preselila pred ekrane.

Vsi dijaki se s prihodnjim tednom vračajo v šole. Kako bo potekal pouk?
04. 03. 2021 11.18
S ponedeljkom se v šole vračajo tudi dijaki prvih treh letnikov, ki so se doslej izobraževali na daljavo. Pouk bo potekal delno v šolah in delno na daljavo. Dijaki se bodo v šolah izmenjevali tedensko. Pouk za osnovnošolce pa se bo nadaljeval kot doslej, le da bodo zaščitne maske za vse učence in učitelje od 6. razreda dalje obvezne ves čas. Začenja se tudi cepljenje zaposlenih.

Tako se po Evropi vračajo v šolo: testi, izmenski pouk, maske FFP2
08. 02. 2021 07.23
V več evropskih državah se v okviru rahljanja ukrepov za zajezitev novega koronavirusa nekateri učenci vračajo v šolske klopi. V Avstriji ukrepe sproščajo po vsej državi, šole pa so vrata odprle samo v deželah Dunaj in Spodnja Avstrija. Šole so znova odprli tudi na Danskem, Nizozemskem in v Romuniji ter ponekod na Slovaškem.