pred

Podelili nagrado Indire Gandhi za mir

19. 11. 1997 11.03

Nagrado Indire Gandhi za mir, razorožitev in razvoj je letos prejela mednarodna človekoljubna organizacija <b>Zdravniki brez meja</b>. V imenu Zdravnikov brez meja je nagrado indijske vlade, vredno 70.000 dolarjev, na slovesnosti v New Delhiju sprejel generalni sekretar združenja dr. Jean-Marie Kindermans. Najvišje indijsko priznanje za mir so med drugimi že prejeli UNICEF, nekdanji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov in češki predsednik Vaclav Havel.

Potovanje v Egipt odsvetujejo tudi v Šaniji, Grčiji in Sloveniji

18. 11. 1997 00.00

Slovenski turisti naj v bližnji prihodnosti ne potujejo v Egipt, je danes, opozoril državni sekretar za turizem Tomaž Zajc. Policija in varnostni organi namreč nimajo moči, da bi ustavili skrajneže. Zajc se je danes že pogovarjal s kolegi v nekaterih evropskih državah, ki svojim državljanom potovanja v Egipt prav tako strogo odsvetujejo. Državni sekretar Zajc doslej še ni uspel zbrati podatkov, ali v tem trenutku v Egiptu dopustuje kakšna skupina slovenskih turistov. Zajc se je danes že pogovarjal s kolegi v nekaterih evropskih državah, ki svojim državljanom potovanja v Egipt prav tako strogo odsvetujejo. Španske turistične agencije so danes svoje stranke posvarile pred nevarnostjo potovanja v Egipt ter jim omogočile, da bodisi odpovejo potovanje bodisi podpišejo dokument, v skladu s katerim agencija ne prevzema odgovornosti za morebitne incidente med njihovim bivanjem v Egiptu. Generalni direktor Združenja španskih potovalnih agencij Felix Arevelo je povedal, da so nekateri turisti odpovedali načrtovana potovanja v omenjeno afriško državo. Največja grška turistična agencija pri organizaciji izletov v Egipt je danes sporočila, da bo zaradi včerajšnjega incidenta v Luksorju za približno deset dni prekinila vsa potovanja v Egipt.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Do predsedniških volitev le še pet dni aktivne kampanje

17. 11. 1997 00.00

Kandidatom za predsednika republike ostaja le še pet dni predvolilne kampanje, v katerih se bodo po napovedih poskusili predstaviti čim širšemu krogu volilcev. Osrednja pozornost pa bo tudi v teh dneh veljala soočenjem v elektronskih medijih. V skladu z zakonom o volilni kampanji teden dni pred volitvami niso dovoljene objave raziskav javnega mnenja, v soboto, 22. novembra, dan pred volitvami, pa velja 24-urni volilni molk. Predstavitve kandidatov se bodo stopnjevale do petka, ko se bo vseh osem popoldne, ob 17. uri, najprej soočilo na nacionalnem radiu (Radio Slovenija), zvečer ob 20.05 pa še na prvem programu nacionalne TV Slovenija. Za predsedniško mesto se potegujejo: (po vrstnem redu na glasovnici) <b>Marijan Poljšak</b>, ki ga je predlagala Nacionalna stranka dela, predsednik državnega zbora <b>Janez Podobnik</b>, ki je kandidat Slovenske ljudske stranke, <b>Bogomir Kovač</b>, kandidat Liberalne demokracije Slovenije, sedanji predsednik <b>Milan Kučan</b> kot nestrankarski kandidat, <b>Tone Peršak</b>, ki ga predlaga Demokratska stranka, <b>Franc Miklavčič</b>, kandidat Krščansko socialne unije, <b>Marjan Cerar</b>, ki se za predsedniško mesto poteguje kot neodvisni kandidat in <b>Jože Bernik</b> kot kandidat dveh parlamentarnih opozicijskih strank, Slovenskih krščanskih demokratov in Socialdemokratske stranke Slovenije.

Plesna predstava Hiša bo v sredo premierno izvedena

17. 11. 1997 00.00

V Plesnem teatru Ljubljana (PTL) bodo v sredo, 19. novembra, zvečer premierno uprizorili plesno predstavo Hiša avtorice in koreografinje Tanje Zgonc.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra

14. 11. 1997 00.00

Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

86 članov komisije zapustilo Irak, VS ostro obsodil njihov izgon

14. 11. 1997 00.00

Varnostni svet ZN je najostreje obsodil izgon ameriških članov komisije ZN za nadzor nad iraškim razoroževanjem (UNSCOM). V izjavi, ki jo je pozno včeraj podal predsedujoči VS ZN Qin Huasun (Kitajska), je Varnostni svet zahteval <i>takojšen in brezpogojen umik tega ukrepa, ki je posebni komisiji preprečil izpolnjevanje njenih nalog </i>. Varnostni svet je poleg tega izrazil zahtevo, da <i>se Irak nemudoma in v skladu s svojimi obveznostmi ukloni resolucijam ZN</i>; v nasprotnem primeru pa je opozoril pred resnimi posledicami. Najvišji organ ZN je izrazil popolno podporo vodji komisije UNSCOM Richardu Butlerju ter mednarodnim oblastem za jedrsko energijo pri izpolnjevanju njunih mandatov. VS je poudaril še, da iraška vlada prevzema polno odgovornost za varnost osebja in opremo komisije ZN ter njenega osebja. Irak je zapustilo 84 članov posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka, 19 pa jih bo v tej državi še ostalo. Šest ameriških inšpektorjev, ki jih je Bagdad izgnal, je po kopnem odpotovalo v Jordanijo. Iraško-jordansko mejo so prečkali okoli 7. ure zjutraj.

Kdaj bodo Italijani priznali združitev Nemčije?

13. 11. 1997 00.00

Pri izdelavi novega italijanskega kovanca za 1.000 lir je prišlo do hude napake, saj je na njem natisnjen zemljevid Evrope, na katerem Nemčiji manjka vzhodni del. Kot piše časnik Corriere della Sera, je na kovancu nemška vzhodna meja podobna tisti iz leta 1990, pred združitvijo obeh Nemčij. Kovanec je v obtoku od torka. Podoben je kovancu za 500 lir, le da je malo večji in obrobljen z zlato barvo. Kovnice so izdelale že sto milijonov kovancev z napako, do božiča pa naj bi jih v obtok dali še 180 milijonov. Na pripombe glede kovanca so odgovorni odgovorili, da gre za stilno razlago meja, vendar so obljubili, da bodo preverili, če je morda le prišlo do napake.

Žalosten povratek alpinistov v domovino

13. 11. 1997 00.00

Sinoči se je iz Himalaje vrnila v domovino Kamniška odprava; njeni člani Tomaž Humar, Janez Jeglič in Carlos Carsolio so preplezali novo smer v Vzhodni Lobuče (6119 m). 31. oktobra sta po petih dneh plezanja po zahodni steni Nuptseja v Nepalu Janez Jeglič in Tomaž Humar dosegla dejanski vrh gore (7742 m), žal pa se je na vrhu Janez Jeglič smrtno ponesrečil. Tomaž Humar je nato sestopil in dva dni kasneje močno poškodovan priplezal do vznožja stene. <i>Vrh sva morala doseči v enem poskusu. Vstala sva ob 1. uri zjutraj, plezati začela ob štirih, v bazo pa sva poklicala ob osmih. Zaradi mraza nisva čutila svojih nog. Po mešanem snegu sva do višine 7.500 metrov plezala še skupaj, vendar je bil Janez očitno hitrejši, zato sva se dogovorila, da bova plezala do 14. ure. Hotela sva namreč uiti prihajajočemu poslabšanju vremena in hudim posledicam za zdravje,</i> piše Humar in nadaljuje: <i>Jeglič je skrajni vrh dosegel ob 13. uri in počakal name, vendar je tik pred srečanjem odšel naprej, proti še nedoseženemu zahodnemu vrhu Nuptseja. Zaslišal sem le še krik Tomaž!... , potem pa je tulil orkanski veter,</i> se v poročilu zadnjega srečanja z Jegličem spominja Humar.

Potres v južni Srbiji

13. 11. 1997 00.00

Potres z magnitudo 4,4 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je zgodaj davi (ob 1. uri 49 minut) prizadel jug Srbije, je povzročil manjšo gmotno škodo. Epicenter je bil v okolici Novega Pazarja, občutili so ga tudi v Sjenici in Tutinu. Nekateri prebivalci so v strahu pred morebitnimi novimi potresnimi sunki preostanek noči prebili na prostem. Potres so občutili tudi v Beogradu, predvsem v višjih nadstropjih stavb.

V oktobru v Krškem dosegli 100% zmogljivost

12. 11. 1997 00.00

Nuklearna elektrarna Krško (NEK) je v mesecu oktobru dosegla 100-odstotno razpoložljivost in 98,3-odstotno izkoriščenost, proizvedla pa je 453.920 MWh električne energije. Koncentracija radioaktivnosti v efluentih pred izpustom v Savo je bila v dovoljenih mejah za pitno vodo.Tudi koncentracija radioaktivnosti v zraku je bila v dovoljenih mejah.

Vremenska slika

12. 11. 1997 00.00

Nad Evropo je obsežno območje nizkega zračnega pritiska s središčem nad Britanskim otočjem. Hladna fronta je dosegla Italijo in bo zvečer prešla Slovenijo. Z jugozahodnimi vetrovi doteka pred njo razmeroma topel in vlažen zrak.

Borzni indeks v Hongkongu še padel

07. 11. 1997 00.00

Borza v Hongkongu je današnje trgovanje ponovno končala s precejšnjimi padci tečajev delnic. Borzni indeks Hang Seng je trgovanje končal pri vrednosti 10.104 točke, kar je za dobre tri odstotke oz. za 308 točk manj kot včeraj. Strokovnjaki kot vzrok za upadanje tečajev navajajo bojazen vlagateljev pred nadaljnjo rastjo obrestnih mer, ki negativno vplivajo predvsem na velika gradbena podjetja, ki kotirajo na borzi.

Irak ne bo dovolil preletov ameriških letal

07. 11. 1997 00.00

Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je na današnji novinarski konferenci izjavil, da so preleti ameriških izvidniških letal vrste U2 nad iraškim ozemljem v okviru operacije Združenih narodov popolnoma nesprejemljivi. Po njegovem mnenju jih je moč uporabiti za pripravo ameriških napadov na Irak. Letala vrste U2 so uporabili prav pred vsako ameriško vojaško operacijo v Iraku, je dodal Aziz- območja, ki so jih Američani napadli junija 1993 in septembra 1996, so poprej preletela tovrstna letala.

EU in nezaposlenost

04. 11. 1997 00.00

V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.

Če ne bo genetske tehnologije, bodo cene živil višje

04. 11. 1997 00.00

Cene prehrambenih izdelkov se bodo znatno zvišale, če bo genetska tehnologija prepovedana, je v pogovoru za avstrijski časnik Kurier ocenil izvršni direktor vodilnega svetovnega proizvajalca hrane Nestle Peter Braneck-Letmathe. Avstrija je med državami, ki najbolj oklevajo glede uvedbe genetsko spremenjenih živil. Avstrija je septembra kljub zahtevam iz Bruslja odločno zavrnila uvoz genetsko spremenjene koruze in je pripravljena o zadevi razpravljati pred evropskim sodiščem.

Tečaji delnic po svetu še vedno padajo

30. 10. 1997 00.00

Tečaji delnic na azijskih borzah so se na začetku današnjega trgovanja znova znižali. V Hong Kongu je indeks Hang Seng izgubil skoraj štiri odstotke, tik pred opoldanskim odmorom pa je v primerjavi z včerajšnjo končno vrednostjo zdrsnil za sedem odstotkov. Indeks tokijske borze Nikkei je zjutraj zabeležil triodstotni padec. Na newyorškem Wall Streetu je včeraj indeks Dow Jones ob ogromnem prometu zrasel le za pičlih 8,35 točke, medtem ko je med trgovanjem njegova vrednost že narasla za 123 točk.

Avstrijska policija prijela dva Slovenca

30. 10. 1997 00.00

Avstrijski organi so prijeli dva moška iz Slovenije, ki sta skušala preko zelene meje pri Gornji Radgoni v Avstrijo prepeljati šest jugoslovanskih državljanov. Kot se je izvedelo na kriminalnem uradu v Gradcu, sta oba doma iz Murske Sobote, eden je star 28, drugi pa 33 let. Ujeli so ju, ko sta se približevala kraju, kjer je mejna policija pred tem prijela šest Jugoslovanov.

Minister Turnšek v Izraelu

28. 10. 1997 00.00

Obrambni minister Tit Turnšek, ki se mudi na prvem uradnem obisku v Izraelu, se bo danes v Tel Avivu srečal z izraelskim kolegom Jicakom Mordehajem. Ministra se bosta predvidoma pogovarjala o sodelovanju med obrambnima ministrstvoma ter vojskama obeh držav ter o sodelovanju na obrambno-tehničnem področju. Minister Turnšek se bo srečal tudi z generalnim direktorjem izraelskega obrambnega ministrstva I. Biranom, pred kosilom pa bo delegacija slovenskega obrambnega ministrstva obiskala še telavivski Muzej diaspore. Popoldne bo minister Turnšek odpotoval v Haifo, kjer si bo ogledal vojaško tovarno Elbit.

Spodletel poskus strmoglavljenja zamibijskega predsednika

28. 10. 1997 00.00

Zambijski državni radio je danes poročal, da je poskus vojaškega udara in strmoglavljenja zambijskega predsednika Fredericka Chilube spodletel. Neki častnik zambijske vojske, ki se je poimenoval kot Captain Solo, je davi sicer napovedal padec Chilube. Kot je za državni radio izjavil neki drugi častnik, je vojska prevzela oblast v državi. Že pred kratkim je bil položaj v državi precej nejasen. Nekaj ur po poskusu udara pa je napovedovalec radia povedal, da se je položaj spet normaliziral.

Nov napihljiv varnostni pas iz Honde

15. 10. 1997 00.00

Japonski izdelovalec avtomobilov Honda je sporočil, da bo na tržišče kmalu poslal napihljive varnostne pasove, ki bodo bolje zaščitili voznika in sopotnike med trčenjem. Napihljivi varnostni pas se sproži takoj ob trčenju. Služi podobno kot zaščitna blazina, saj zmanjša premikanje glave in s tem tudi poškodbe, v primerjavi s klasičnim varnostnim pasom pa zmanjša napetost prsnega koša. Novi varnostni pas, ki so ga strokovnjaki izdelali ob upoštevanju prednosti tradicionalnega varnostnega pasu in napihljive zaščitne blazine, predstavlja začetek novega poglavja na področju zaščite potnikov, zatrjujejo v Hondi ter še dodajajo, da se ukvarjajo še z zadnjimi podrobnostmi pred skorajšnjo postavitvijo izdelka na tržišče.

Bo Rusija Jugoslaviji še dobavljala plin?

15. 10. 1997 00.00

Tik pred zimo se v Zvezni republiki Jugoslaviji bojijo za tradicionalno dobave plina iz Rusije. Srbija in Črna gora imata namreč do ruskega koncerna Gasprom dolg v višini 190 milijonov dolarjev. Jugoslovanske poslovne banke naj bi že poravnale del dolga v višini 30 milijonov dolarjev. Jugoslovansko-ruski sporazum o dobavi plina se izteče konec leta. V preteklih tednih je ruska vlada Jugoslaviji večkrat zagrozila s popolno zaustavitvijo dobave plina, če ne bo poravnala vsaj dela dolgov. Da se to ne bi zgodilo, je v Moskvo pred dnevi odpotovala visoka jugoslovanska vladna delegacija, ki si prizadeva pri ruski vladi in Gaspromu doseči nemoteno dobavo plina v prihajajočih zimskih mesecih.

Mlada indijska pisateljica prejela prestižno angleško nagrado za literaturo

15. 10. 1997 00.00

Za svoj prvi roman z naslovom Bog malih reči (The God of small Things) je Indijka Arundhati Roy včeraj prejela Booker Prize - najprestižnejšo angleško nagrado za literaturo. Nagrajeno delo, v katerem mlada debitantka lirično prikaže razmerje med poslovno žensko, pripadnico krščanske vere, ter hindujcem iz nižje kaste, je bilo že pred nagraditvijo predmet spora, saj avtorica oriše predvsem ljubezenske prizore, ki pa so v nasprotju z navadami in tradicijo Indije. Arundhati Roy se bo morda morala zagovarjati pred sodiščem zaradi napadov na javno moralo.

Od 27. oktobra nov bankovec za 50

02. 10. 1997 00.00

Ameriška centralna banka in ameriško ministrstvo za finance bosta 27. oktobra v obtok dala nov petdesetdolarski bankovec. Lani so ameriške finančne oblasti izdale nov bankovec za sto dolarjev, prihodnje leto pa naj bi izdali nov dvajsetdolarski bankovec. Novi bankovci imajo boljšo zaščito pred ponarejanjem, bolj vidna in večja pa bo tudi oznaka vrednosti bankovca.

Lukašenko odpovedal obisk v Moskvi

02. 10. 1997 00.00

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je danes odpovedal svoj obisk v dveh ruskih regijah ob meji z Belorusijo, češ da je Kremelj tik pred zdajci obisk preprečil. Iz Moskve naj bi v Minsk ponoči namreč sporočili, da Lukašenko ne more pristati na letališčih v Lipetsku in Jaroslavu, mestih, ki ju je nameraval obiskati. Ruski predsednik Boris Jelcin pa je v zvezi z dogodkom izjavil, da ruske regije same, brez posvetovanja s Kremljem, na obisk ne smejo vabiti tujih šefov držav ali vlad.

Jelcin odpotoval v Nižni Novgorod

02. 10. 1997 00.00

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes odpotoval na enodnevni delovni obisk v Nižni Novgorod (400 kilometrov vzhodno od Moskve), poročajo ruske agencije. Jelcin naj bi si v mestu ob Volgi ustvaril podobo o gospodarskih reformah v regijah. Pred nekaj dnevi je ruski predsednik v Svetu ruske federacije napovedal okrepljeno vlogo države na področju usmerjanja gospodarskih reform.

Matična komisija o noveli denacionalizacijskega zakona prihodnji teden

02. 10. 1997 00.00

Komisija državnega zbora (DZ) za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacijo je obravnavo predloga za noveliranje zakona o denacionalizaciji, do katerega se mora opredeliti pred drugo zakonodajno obravnavo na potekajočem izrednem zasedanju, preložila na prihodnji torek, 7. oktobra.

Protestno zborovanje pred podpisom amsterdamske pogodbe

02. 10. 1997 00.00

Pred kraljevo palačo v Amsterdamu, kjer bodo danes podpisali Amsterdamsko pogodbo, več sto ljudi protestira proti Evropi, oddaljeni od skrbi državljanov. Protestniki, povečini mladi, obsojajo tako imenovano Evropo denarja, Evropo delodajalcev, preveč oddaljeno od vsakodnevnih skrbi državljanov petnajsterice (EU).

V Prištini študentske demonstracije

01. 10. 1997 00.00

V Prištini danes demonstrira več tisoč albanskih študentov, ki zahtevajo vrnitev šolskih zgradb, od koder so jih pred sedmimi leti izgnale srbske oblasti. Študentje, oblečeni v bele srajce, so se zbrali v stanovanjski četrti Velania, kjer je rektorat, toda policija jim je preprečila dostop do središča mesta, kamor so se namenili. Na stotine policajev je v neprebojnih jopičih, s čeladami, avtomatskimi puškami in plinskimi maskami zaprlo vse dostope do četrti Velania. V šestih univerzitetnih mestih na Kosovu so napovedane podobne demonstracije.

Milan Kučan bo popoldan govoril v GS ZN

24. 09. 1997 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan bo danes ob 15. uri po našem času govoril pred Generalno skupščino Združenih narodov, pričakovati pa je, da bo poleg slovenskih stališč o reformi Svetovne organizacije predstavil tudi kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta.