predelovalne

Kitajska carine dvignila na 125 odstotkov, ameriški dolar na dnu

11. 04. 2025 11.28

Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump carine za Kitajsko zvišal na skupno 145 odstotkov, je Kitajska sporočila, da bo v soboto carine na ameriški uvoz zvišala na 125 odstotkov. Iz Bele hiše medtem prihajajo jasna sporočila, da je namen carin okrepiti domače gospodarstvo. O morebitnem dvigu kitajskih carin pa je tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt ponovila besede Trumpa: "Če bodo ZDA dobile udarec, ga bodo vrnile še močnejšega". Kitajska je sicer sporočila, da bodo "ignorirale" dodatne dvige ameriških carin.

Nekateri proizvajalci avtomobilov začasno ustavljajo izvoz v ZDA

07. 04. 2025 18.24

Proizvajalca avtomobilov Audi in Jaguar Land Rover naj bi zaradi nove carinske politike ZDA začasno zaustavila izvoz v ZDA. Pri Audiju naj bi to po pisanju revije Automobilwoche veljalo za tiste avtomobile, ki so bili v ameriška pristanišča dobavljeni po 2. aprilu, ko so začele veljati 25-odstotne carine na njihov uvoz v ZDA. Trump je medtem Kitajski zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami.

Zaposlovanje Filipincev v Sloveniji: trenutno jih je pri nas več kot 400

07. 03. 2025 13.53

Na zaposlitvenem dogodku, ki ga v torek v Manili na Filipinih pripravlja Zavod RS za zaposlovanje, bo sodelovalo 23 delodajalcev, največ iz dejavnosti prevoza in skladiščenja, nastanitev in gostinstva, gradbeništva ter industrije. Namen dogodka je vzpostaviti medvladno sodelovanje ter okrepiti varno in pravično zaposlovanje Filipincev v Sloveniji.

Oktobra največ delovno aktivnih doslej

17. 12. 2024 09.43

Število delovno aktivnih oseb se je oktobra dvignilo na nekaj manj kot 947.800 in doseglo novo najvišjo vrednost, odkar statistični urad spremlja registrske podatke. V primerjavi s septembrom se je število povečalo za okoli 3200 ali za 0,3 odstotka, so danes sporočili državni statistiki.

Trump bo na položaj trgovinskega predstavnika ZDA imenoval Jamiesona Greera

27. 11. 2024 06.57

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v torek sporočil, da bo na položaj trgovinskega predstavnika ZDA v svoji vladi imenoval Jamiesona Greera, sicer nekdanjega šefa kabineta in varovanca trgovinskega predstavnika iz prve Trumpove vlade Roberta Lighthizerja.

Inšpekcijski nadzor razkril neupoštevanje novega pravilnika o premeščanju bremen

30. 10. 2024 15.41

V začetku avgusta je začel veljati novi pravilnik o premeščanju bremen, inšpektorat za delo pa je še isti mesec začel usmerjene nadzore na tem področju. Opravil je 77 inšpekcijskih pregledov in ugotovil, da večina manjših pregledanih delodajalcev ni pravočasno ocenila tveganj in izvedla varnostnih ukrepov skladno s pravilnikom.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Bo še zadnji večji živilski obrat v državni lasti romal v roke tujcev?

13. 10. 2024 19.47

Po Perutnini Ptuj in nedavno Panviti naj bi tujci, tudi tokrat neuradno Hrvati, kupovali še Farme Ihan. Bomo res prepustili kar 1800 hektarjev zemljišč in pustili tujcem, da gospodarijo na naši zemlji, se sprašujejo kmetje. Da Slovenija s takšnimi kupčijami - ob zaostrovanju geopolitičnih razmer - izgublja strateško pomembne družbe, opozarja tudi poslanec Predrag Bakovič, ki je vlado že pozval, naj Farme Ihan umakne s tržišča.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Rast cen se še naprej umirja

30. 08. 2024 11.00

Medletna inflacija je avgusta upadla na 0,9 odstotka in se tako prvič po marcu 2021 spustila pod odstotek. Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin medtem znižale za 0,2 odstotka, mesečni upad pa je povezan s poletnimi razprodajami, je danes objavil državni statistični urad.

Po prodaji Celjskih mesnin: Država naj zagotovi prehransko neodvisnost

21. 05. 2024 18.53

Po Panviti je šel v hrvaške roke še en velikan slovenske živilsko-predelovalne industrije. Celjske mesnine je kupila hrvaška Mesna industrija Braća Pivac. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije? Kaj za slovenske kmetije in kaj za slovenske potrošnike? Kratkoročno sprememb verjetno ne bo, pravi agrarni ekonomist Andrej Udovč. Na dolgi rok pa je vse odvisno od novih lastnikov. Lahko bi se zgodilo, da bi v Sloveniji pod blagovno znamko Z'dežele kupovali hrvaško meso.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje

08. 05. 2024 19.37

Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Vasle: ECB pričakuje nadaljnje postopno umirjanje inflacije

26. 01. 2024 08.52

Inflacija se je ob koncu leta nekoliko povišala in ostaja nad inflacijskim ciljem. V ECB v prihodnjih mesecih pričakujejo njeno nadaljnje postopno umirjanje. "V teh razmerah smo odločili, da ključne obrestne mere ECB ohranimo nespremenjene," je četrtkovo odločitev ECB komentiral guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle.

Na dan, ko bi delavcem morali nakazati plače, Modi Mi&Lan zablokirali račune

17. 01. 2024 11.34

Potem ko je sodišče v torek začelo stečajni postopek nad družbo Moda Mi&Lan, so odgovorni zaposlene zjutraj povabili na zbor delavcev. Na srečanju, ki sta se ga udeležila tudi dosedanji direktor Marko Hozjan in stečajni upravitelj Drago Dubrovski, so izvedeli, da jim plač za december ne bodo izplačali, odpovedi pa bodo začeli vročati v ponedeljek.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Skoraj 95 odstotkov delujočih podjetij zaposluje manj kot deset oseb

17. 12. 2023 08.36

Lani je v Sloveniji poslovalo 221.483 podjetij, kar je 4,9 odstotka več kot leta 2021. Podjetja so zaposlovala 989.036 oseb, kar je 4,1 odstotka več kot leto prej. Skupni prihodek podjetij je presegel 165 milijard evrov in bil za petino višji kot leta 2021, je objavil statistični urad.

Gospodarska rast v Sloveniji v drugem četrtletju višja od povprečja OECD

31. 08. 2023 11.00

Slovenski BDP se je lani po prvi letni oceni statističnega urada realno zvišal za 2,5 odstotka, medtem ko je dosedanja ocena, ki je temeljila na združevanju četrtletnih podatkov, govorila o 5,4-odstotni rasti. Lanska rast je bila tako bistveno nižja od prvotnih ocen, pa tudi močno počasnejša od pokoronske 8,2-odstotne rasti v 2021.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

'Spremljanje cen lahko potrošnike še bolj udari po žepu'

02. 06. 2023 18.38

Napovedano vladno podrobno spremljanje cen v prehranski verigi, da bi država ugotovila, kdo kuje neupravičene dobičke, je otročje in lahko potrošnike še bolj udari po žepu, svari nekdanji minister in profesor ekonomije Maks Tajnikar. O projektu Golobove ekipe dvomijo tudi nekateri kmetje, ki bi sebe in potrošnike radi zaščitili z uvedbo sledljivosti porekla hrane do prvega v verigi.

Golob: Pri rekordnih dobičkih težko govorimo o nestimulativnem okolju

31. 05. 2023 19.24

Draginja na vsakem koraku, ni dneva, ko ne bi poročali o dvigu cen. In kaj sporoča vlada? Kaj bodo naredili? Zaradi nore draginje bodo uvedli nadzor cen celotne verige prehranskih izdelkov od kmeta do trgovca, potem ko so bili objavljeni podatki aprilske inflacije, ki povedo, da se je spet najbolj podražila hrana. Da bi lažje preživeli podražitve iz gospodarstva, že mesece slišimo pozive: razbremenimo plače, a vlada tu načrtov še kar ne razkriva. In jih zaenkrat niti ne bo, tako premier Golob, ki opozarja, da ob rekordnih dobičkih iz lanskega leta gospodarstveniki težko govorijo o nestimulativnem okolju. In kako mu odgovarja gospodarstvo?

Madžarskemu Molu zelena luč za prevzem OMV Slovenija

17. 05. 2023 17.39

Evropska komisija je dala madžarski naftni družbi Mol soglasje za prevzem družbe OMV Slovenija. Pogoj je prodaja bencinskih servisov po Sloveniji skupini Shell, so sporočili v Bruslju. S tem bodo imeli slovenski potrošniki, po besedah izvršne podpredsednice komisije Margrethe Vestager, še naprej dostop do goriva po konkurenčnih cenah.

Umar: 0,7-odstotna rast BDP je v skladu s pričakovanji

16. 05. 2023 11.01

Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju na letni ravni povečal za 0,7 odstotka. Po letu in pol je bilo zunanje povpraševanje večje od domačega, končna potrošnja pa je bila nekoliko manjša kot v zadnjem četrtletju 2022. Izvoz se je povečal, uvoz pa zmanjšal, je danes objavil državni statistični urad. V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so dejali, da je rast BDP v prvem četrtletju v skladu s pričakovanji.

Slovenija krepi prepoznavnost v ZDA s partnerskim sporazumom z Dallas Mavericks

30. 03. 2023 18.29

Vlada se je seznanila z namero ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, da sklene partnerski sporazum s košarkarskim klubom Dallas Mavericks za promocijo Slovenije na trgu ZDA. S tem želijo krepiti in povečati prepoznavnost Slovenije in nacionalne znamke I feel Slovenia, so sporočili z ministrstva.

Nov mejnik: prodaja 39 bencinskih servisov Shellu

14. 03. 2023 08.17

Madžarska naftna družba Mol je v okviru napovedanega prevzema OMV Slovenija napovedala prodajo 39 bencinskih servisov Shellu. Transakcija zajema skupno 39 bencinskih servisov – delno iz mreže MOL Slovenija in delno iz mreže OMV Slovenija. Storitve na servisih bodo za kupce ostale nespremenjene, tudi delavci bodo ohranili zaposlitev. Gre za enega ključnih mejnikov v procesu pridobivanja soglasja Evropske komisije za že napovedani prevzem družbe OMV Slovenija.

Slovenija lani s 5,4-odstotno gospodarsko rastjo

14. 02. 2023 13.06

Visoko rast gospodarske aktivnosti, ki se je po predlanskem močnem popandemskem okrevanju nadaljevala tudi lani, so v Banki Slovenije glede na močno podporo denarne in fiskalne politike pričakovali. "Takšen iztek leta daje spodbudne signale tudi za letos, ko se bo rast sicer umirila," so zapisali v centralni banki.

Kaj so pokazali nadzori nad prodajalci sadja in zelenjave na stojnicah?

13. 01. 2023 10.43

Inšpektorji so v nadzoru prodajalcev sadja in zelenjave na stojnicah odkrili več kršitev, zato potrošnike opozarjajo, naj živila kupujejo na organiziranih mestih, kjer organizator poskrbi za optimalne higienske pogoje ter vodi evidence prodajalcev, s čimer se zagotavlja pogoje za preverjanje sledljivosti.

Vlada se je držala pravil EU, a nekatere druge države ukrepajo po svoje

20. 12. 2022 19.08

Slovenija bo po besedah predsednika vlade Roberta Goloba sledila morebitnim ugodnejšim okvirjem drugih članic EU za pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen energentov, če bodo te pred tem dobile zeleno luč Evropske komisije. Golob je po srečanju z gospodarstveniki izrazil tudi zadovoljstvo nad padcem cen elektrike v zadnjih dneh. Vseeno pa vsi v gospodarstvu niso zadovoljni.

Kljub umirjanju gospodarstva na trgu dela in rasti izvoza še brez poslabšanja

18. 11. 2022 10.25

BDP v Sloveniji se je v tretjem letošnjem četrtletju glede na drugo zmanjšal za 1,4 odstotka, medletna rast (3,4 odstotka nedesezonirano) pa je bila nižja kot v prvi polovici leta in v okvirih pričakovanj jesenske napovedi gospodarskih gibanj Umarja, kjer so za celotno leto 2022 napovedali 5-odstotno rast BDP. Medletna rast potrošnje gospodinjstev se je ob upadanju zaupanja potrošnikov in realnem znižanju dohodkov v poletnih mesecih umirila. Izhajala je iz trgovine z neživili in potrošnje storitev. Investicijska dejavnost je v tretjem četrtletju ostala močna, zlasti se je krepila aktivnost v gradbeništvu.

Potrošnike vse bolj zavirajo cenovni pritiski, zaupanje padlo na najnižjo raven

18. 10. 2022 11.44

Svetlejši časi gospodarske rasti v evrskem območju se zaradi inflacijskih pritiskov, energetske krize in zaostrovanja denarne politike oddaljujejo. Septembrski kazalniki zaupanja odražajo krčenje gospodarske aktivnosti v evrskem območju, zaupanje med potrošniki pa je na najnižji izmerjeni ravni. Tudi v Sloveniji se je vrednost kazalnika gospodarske klime septembra opazno znižala in padla pod dolgoletno povprečje. Potrošnja gospodinjstev je bila v poletnih mesecih podobna kot v drugem četrtletju, ko je že nekoliko upadla, vedno bolj pa jo zavirajo cenovni pritiski, padanje kupne moči in večja previdnost potrošnikov, v publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Umar.

Napovedi delodajalcev: 42.900 novih zaposlitev do konca leta

26. 05. 2022 17.29

Obeti delodajalcev so glede gibanja zaposlenosti v drugi polovici letošnjega leta pozitivni. Ti napovedujejo 3,2-odstotno rast števila zaposlenih, največ po letu 2014, ter predvidevajo približno 42.900 zaposlitev. Po drugi strani pa se povečujejo neskladja na trgu dela in težave delodajalcev z iskanjem kadra.