predelovalni

Najhujši industrijski požari v zgodovini Slovenije
10. 02. 2025 18.34
Drugi industrijski požar v Mariboru letos. Od zadnje intervencije gasilcev ni minilo še niti 14 dni, ko je več kot 80 gasilcev gasilo požar v Surovini, kjer je nastalo za okoli pol milijona evrov škode. Tudi v preteklih požarih so industrijski objekti utrpeli visoko finančno škodo, najvišjo, dobrih 36 milijonov evrov, pa je kočevskemu Melaminu povzročila eksplozija. A ne le z denarjem, največjo delovno nesrečo so v Kočevju plačali tudi s sedmimi človeškimi življenji.

Gospodarska rast se je nekoliko okrepila
14. 11. 2024 12.26
Gospodarska rast se je v tretjem letošnjem četrtletju nekoliko okrepila. Realna medletna rast BDP je dosegla 1,4 odstotka, potem ko je bila v drugem četrtletju pri 0,7 odstotka, je objavil državni statistični urad. Tudi v devetih mesecih skupaj je bil BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani realno višji za 1,4 odstotka. Po oceni Banke Slovenije rast pri nas zavirata predvsem šibko investiranje in ciklično ohlajanje gradbeništva.

Spremembe v smeri administrativne razbremenitve podjetij
29. 10. 2024 13.52
Socialni partnerji bodo v začetku novembra v okviru ESS zasedali na temo sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, do katerega so kritični predstavniki gospodarstva. Kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, je cilj obdržati pozitivne lastnosti novele, hkrati pa administrativno razbremeniti podjetja.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'
28. 10. 2024 12.09
Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39
Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Razpoloženje med nemškimi izvozniki 'v prostem padu'
25. 09. 2024 09.39
Pričakovanja med nemškimi izvozniki so v prostem padu, potem ko so se septembra še dodatno poslabšala. Kazalnik, ki ga za predelovalni sektor izračunava münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo, se je na mesečni ravni znižal z –5,2 na –6,3 točke. Težava naj bi bilo predvsem pomanjkanje naročil iz tujine.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00
Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Delavci na prostem na udaru vročine: potrebne so spremembe
17. 07. 2024 06.00
Vročinski val je na vrhuncu, huda vročina pa zelo vpliva tudi na delavce. Damjan Volf iz Obalne sindikalne organizacije KS 90 celo opozarja, da je zaradi visokih zunanjih temperatur ogrožena več kot polovica vseh delovno aktivnih v Sloveniji.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči
11. 06. 2024 07.00
Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Šoštanjski Autotech zmagovalec izbora Mladi podjetnik leta 2023
25. 11. 2023 07.00
Koga danes ne bi prestrašili višji davki in gospodarske napovedi? Kdo si upa, kdo si želi uspeti in kdo je pripravljen za svojo idejo garati in za njo 100 odstotno tudi stati? Patentiran podstavek, ki preprečuje nastanek sindroma karpalnega kanala z več kot 150 tisoč prodanimi kosi, platforma, ki podjetjem omogoča enostavno digitalizacijo procesov prodaje, Razturi na maturi - produkt, ki ga že uporablja 1500 slovenskih dijakov, inovativni kozmetični izdelki, ki se aktivirajo v stiku z vodo in ponudnik avtomatizacije in robotike, ki je že prepričal velika imena v avtomobilski, plastični in lesno predelovalni industriji. Kristalna palača v Ljubljani je pokala po šivih tako od podjetniških idej kot entuziazma, a Mladi podjetnik leta je uradno postalo šoštanjsko podjetje Autotech, ki z avtomatizacijo in robotizacijo sodeluje pri preskoku podjetij v industrijo 4.0.

Finančni komentar: Pristanek na Luni
21. 11. 2023 07.36
Osvojiti Zemljo ni bilo dovolj, zato smo odšli kar 400 tisoč kilometrov do Lune in tam mehko pristali. V finančnem žargonu je mehak pristanek v trenutnih ekonomskih razmerah uresničljiv, vendar mnogi vlagatelji želijo več, želijo visoke donose, kot pravijo: do Lune.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00
V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

'Slovenija je še vedno ciljna in tranzitna država žrtev trgovine z ljudmi'
08. 06. 2023 16.14
Vlada je sprejela poročilo medresorske delovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi za leto 2022. Skupina ugotavlja, da je Slovenija še vedno ciljna in tranzitna država žrtev trgovine z ljudmi. Žrtve so najpogosteje izkoriščane zaradi prostitucije in spolnih zlorab, manj pa je ugotovljenih drugih oblik izkoriščanja žrtev.

Panvita pričela z obiranjem jagod – spomladi jih pričakujejo okoli 130 ton
18. 05. 2023 00.15
Skupina Panvita, ki je v preteklem letu postavila največji rastlinjak v Sloveniji za gojenje jagod in različnih vrst zelišč, je v tem tednu pričela s spomladanskim obiranjem jagod. Pričakujejo, da bodo do junija obrali okoli 130 ton pridelka.

Leta 2021 ob nedeljah pogosto ali občasno delalo 22,8 odstotka zaposlenih
01. 05. 2023 07.00
Lani je bila stopnja delovne aktivnosti v Sloveniji 77,9-odstotna, stopnja brezposelnosti pa 3,9-odstotna. Med delovno aktivnimi jih je bilo največ iz poklicne skupine strokovnjaki. V 2021 je ob sobotah pogosto ali občasno delalo 43,8 odstotka vseh delovno aktivnih, 22,8 odstotka jih je delalo ob nedeljah, 34,4 odstotka zvečer, 14,6 odstotka pa ponoči.

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane
24. 04. 2023 13.20
Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.

Panvita postala del evropske družine največjih živilskih podjetij
03. 12. 2022 00.15
Skupina Panvita se je pridružila iniciativi Evropske komisije, ki spodbuja podjetja, organizacije in združenja, da sprejmejo ukrepe, ki bodo vodili k bolj trajnostni in okolju prijazni ter zdravi pridelavi in predelavi hrane.

Macron obiskal Bidna in napovedal obnovitev pogovorov s Putinom
01. 12. 2022 21.13
Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da se bo v prihodnjih dneh pogovarjal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, s katerim sta nazadnje govorila sredi septembra. Prepričan je, da je treba sodelovati z obstoječimi voditelji in tistimi, ki vodijo državo: "Če verjamemo v suverenost držav, se ne moremo odločiti in reči, da je predpogoj za začetek pogajanj sprememba režima," je pojasnil. Še pred pogovorom s Putinom pa se je v Beli hiši srečal z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom, s katerim sta med drugim zagotovila nadaljevanje pomoči Ukrajini.

'Nemško gospodarstvo drsi v recesijo'
26. 09. 2022 10.47
V Nemčiji se krepi pesimizem glede prihodnjih mesecev. Inštitut Ifo opozarja, da nemško gospodarstvo drvi v recesijo. OECD pa napoveduje, da bo Nemčija vstopila v recesijo leta 2023. OECD je tudi sklestila napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2023.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07
To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Kaj se bo zgodilo s požeto slovensko pšenico?
05. 07. 2022 18.33
Namero vlade, ki pravi, da bo v sklopu ukrepov za zajezitev draginje pomagala slovenskemu kmetu in da bo med drugim odkupila vso v Sloveniji pridelano pšenico, sicer kmetijske zadruge pozdravljajo. A se bojijo, da bo vse ostalo zgolj pri nameri. Precej pšenice je namreč že požete, kmetje jih vozijo v zadruge, še zdaj pa ne vedo, koliko bodo za pšenico, ki so jo praktično že oddali, sploh dobili. Država pravi, da jo bo odkupila, nihče pa nam ne pove, za koliko in ali se nam to ob vseh podražitvah, ki so nas doletele, sploh še splača, opozarjajo kmetje. V enem od največjih podjetij v Sloveniji na področju proizvodnje hrane pa opozarjajo, da bodo cene hrane samo še rasle.

Slovenija brez celovite statistike o kršitvah pravic tujih delavcev
11. 06. 2022 08.33
Delodajalci veliko kadrovsko vrzel zapolnjujejo z rekordnim zaposlovanjem tujcev. Četudi je država že večkrat posegla v zakonodajo, da bi zaščitila pravice tujih delavcev, pa do teh še vedno prihaja in so lahko, kot se da sklepati iz te dni razkritega primera podjetij Marinblu in Selea, zelo hude. Celovite statistike o kršitvah sicer ni.

Praznik dela: koliko ljudi dela ob nedeljah, od doma, prekarno?
01. 05. 2022 07.00
Mednarodni praznik dela je za mnoge delavce dela prost dan. A kljub temu, da je nedelja in praznik, nekateri tudi danes delajo. Pogledali smo, kaj o stanju na trgu dela v Sloveniji pravijo statistični podatki. V 2021 je 23 odstotkov zaposlenih delalo ob nedeljah, stopnja brezposelnosti je bila nižja kot leto prej, a ne najnižja doslej. Povečal pa se je delež delovno aktivnih v prekarnih oblikah dela.

Ljubljanske mlekarne bodo kmetom za mleko plačale 5 centov več
06. 04. 2022 00.15
Ljubljanske mlekarne bodo tudi v mesecih aprilu in maju dvignile odkupno ceno mleka.

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU
24. 03. 2022 11.12
Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Bodo novi največji posamični lastniki Mercatorja Madžari?
21. 03. 2022 19.05
Sklad Indotek Group, ki se je že zanimal za nakup Savinih hotelov in ki je v lasti enega najbogatejših Madžarov, Daniela Jellinka, se zdaj zanima za 43-odstotni delež Sberbanke v hrvaški Fortenovi, katere del je tudi Mercator. Madžarski sklad naj bi se zanimal za vstop v Fortenovo skupaj s francoskim trgovcem Auchanom, ki je pri nas znan predvsem po športni trgovini Decathlon in trgovini z oblačili Orsay. Kaj bi menjava lastništva pomenila za Mercator in slovenske dobavitelje na trgovskih policah?

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00
Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00
Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Največ odpuščanj v predelovalni dejavnosti, gostinstvu in trgovini
19. 05. 2021 18.52
Lani se je v marcu, aprilu in maju gospodarstvo praktično ustavilo, posledično pa so delodajalci odpuščali. Sproščanje v poletnih mesecih pa je spet spodbudilo zaposlovanje, a še vedno je število na novo zaposlenih nižje od števila odpuščenih. V katerih panogah, poleg gostinstva in turizma, so zaradi epidemije največ odpuščali?