predlog za delitev dela

Srbski mandatar: Srbija je utrujena od delitev in blokad

15. 04. 2025 18.37

V srbskem parlamentu ob bojkotu dela opozicije poteka zasedanje, na katerem poslanci odločajo o programu in predlogu za sestavo nove vlade. Mandatar Đuro Macut je ob predstavitvi programa dejal, da je Srbija utrujena od delitev in blokad, študente pa pozval k dialogu, rekoč da je trenutno stanje treba prekiniti.

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben

08. 03. 2025 11.47

Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

Novinarji pobirajo stave, za koliko ur se bo zavleklo tokrat

23. 11. 2024 07.00

Namesto 1300 milijard bi bogate države državam v razvoju letno namenile le 250 milijard dolarjev za podnebne ukrepe. Okoljevarstvene organizacije so na nogah, to je nezadostno in sramotno. Zakaj dogovora po dveh tednih pogajanj na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju še ni?

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

'Nesrečna zgodba z računalniki je učbeniški primer, kako se ne dela javnih razpisov'

26. 08. 2024 11.42

Tretji poziv za razdelitev računalnikov. Bo ministrica za digitalno preobrazbo zdaj vendarle razdelila še devet tisoč računalnikov, ki še vedno - že skoraj leto dni - ležijo v skladišču v Logatcu? Od danes računalniki niso več namenjeni le najranljivejšim skupinam, prijavijo se lahko posamezniki do vključno šestega dohodkovnega razreda, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka. Pa bo ta poteza Emiliji Stojmenovi Duh pomagala ohraniti ministrski stolček? Vložena je že druga interpelacija, na zagovor jo kličeta tudi koalicijski Levica in SD.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

'Ministrica je hudo zašla s kakršnekoli poti, ki bi reševala zdravstvo'

28. 11. 2023 06.00

"Česa takšnega si doslej ni privoščila še nobena vlada. Je žalitev za zdravnike in spominja na sužnjelastniški odnos." Tako so se zaposleni v zdravstvu odzvali na predlog interventnega zakona, ki ga je vlada vložila v parlament. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel sicer miri, da bodo člen dopolnili ter da je bil mišljen zgolj za izredne razmere. Je ta napoved dovolj, da pomiri zdravnike? "Ministrica je hudo zašla s kakršnekoli poti, ki bi reševala zdravstvo," ocenjuje predsednik Sindikata zdravnikov družinske medicine Igor Muževič, ki poudarja, da je spornih še več členov zakona, ki so ga na ministrstvu sprejemali po nujnem postopku.

Poslanci SDS v državni zbor vložili interpelacijo zoper ministra za zdravje

29. 06. 2023 16.03

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so poslanci SDS v državni zbor vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. V njej mu očitajo odgovornost za vse slabše razmere v zdravstvu ter serijo neizpolnjenih in prelomljenih obljub o časovnicah zdravstvene reforme. Na ministrstvu za zdravje so v odgovor sporočili, da interpelacijo vidijo kot priložnost, da podrobno predstavijo vse sprejete ukrepe v zadnjem letu. SD interpelacije ne bo podprl, bodo pa ponovili pričakovanja do zdravstvene reforme in ministra.

V NSi, Svobodi in SD predlagajo spremembe ustave

04. 04. 2023 11.40

Po daljšem usklajevanju so poslanci NSi, Svobode in SD vložili predlog za ustavne spremembe glede imenovanja in razreševanja ministrov. Takšnih predlogov je bilo sicer v preteklosti že več, med drugim jih je nekaj predlagala tudi SDS. S to spremembo ustave bi po besedah Ciglerja Kralja med drugim odpravili nesmiselne zagate po volitvah, ko se zgodi, da imamo v Sloveniji hkrati dva predsednika vlade, a nobenega s polnimi pooblastili. "Če bi vprašali ljudi, bi rekli, naj začnejo hitro delati. Ne danes, že včeraj," pa je dodal Sajovic. SDS in Levica predlaganim spremembam v takšni obliki nasprotujejo.

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec

20. 10. 2022 21.16

V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Izetbegović z izjavami o preštevanju sil in robotih poglobil napetosti v BiH

28. 07. 2022 16.50

V času, ko se BiH sooča z globoko politično krizo, je napetosti dodatno zaostril prvak SDA Izetbegović, ki je na strankarskem shodu govoril o preštevanju vojnih sil. Na njegovo hujskaško retoriko se je v istem slogu odzval tudi Dodik, ki je dejal, da je Srbov prav tako dovolj. Napetosti v zadnjem času dviguje tudi napoved sprememb volilne zakonodaje pred oktobrskimi volitvami, ki jih mnogi vidijo kot dodatno poglabljanje etničnih delitev v državi.

Mnenja izvedencev niso pritrdila izjavam obtoženega za trojni umor

15. 06. 2022 15.44

Izvedenska mnenja psihiatra, kliničnega psihologa in strokovnjakinje za sodno medicino na nadaljevanju ponovljenega sojenja Silvu Drevenšku za trojni umor na predlanski božič v Gerečji vasi niso pritrdila njegovim zagotovilom, da je bilo okrutno dejanje posledica psihičnih težav in alkoholizma, niti pretirane opitosti na dan dogodka. Psihiater je ocenil, da nekdo, ki je kaj takega že storil, enako dejanje lažje ponovi.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Strokovnjak o spremembah v kazenskem zakoniku: Vračamo se 50 let nazaj

19. 11. 2021 11.21

Državni zbor je s 47 glasovi za in 41 proti sprejel novelo kazenskega zakonika. Največ polemik je sprožila določba, po kateri bodo osumljence kaznivega dejanja "grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim" preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog. S tem se po mnenju strokovnjaka Tomaža Časa vračamo v čase pred 50 leti, na tapeti pa bo predvsem Policija, ki bo morala v preverjanje, ali obstajajo ustrezni dokazi, da je res šlo za grožnjo, ki jo je treba kazensko preganjati, vložiti veliko truda. Profesor Miha Šepec pa ob tem opozarja, da je treba razlikovati med grožnjo in kritiko.

Grožnje najvišjim predstavnikom države bodo odslej preganjali po uradni dolžnosti

18. 11. 2021 19.43

Državni zbor je s 47 glasovi za in 41 proti sprejel novelo kazenskega zakonika. Po novem bodo pristojni organi osumljence kaznivega dejanja grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim preganjali po uradni dolžnosti, in ne več na predlog oškodovanca.

Policijska sindikata vložila ustavno presojo odlokov glede pogojev PCT in PC

20. 09. 2021 10.03

V obeh policijskih sindikatih so na ustavno sodišče v skladu z napovedmi vložili pobudo za presojo ustavnosti vladnega odloka, ki s 1. oktobrom za zaposlene v državni upravi uvaja pogoj prebolelosti ali cepljenja (PC). Vložitev pobude za ustavno presojo so napovedali tudi v drugih sindikatih, ki zastopajo zaposlene v državni upravi.

Poslanci o ministrski kandidaturi Andrijaniča na petkovi izredni seji

15. 07. 2021 11.44

Kolegij predsednika DZ je sklenil, da se bodo poslanci v petek opoldne zbrali na izredni seji, na kateri bodo odločali o kandidaturi Marka Borisa Andrijaniča za ministra za digitalno preobrazbo. Opravili pa bodo tudi tretji obravnavi novel zakonov o orožju in o pravilih cestnega prometa.

V Radencih znova boj za Cesto osamosvojitve Slovenije

30. 06. 2021 10.26

Potem ko je ustavno sodišče odpravilo odlok o preimenovanju Titove ceste v Radencih v Cesto osamosvojitve Slovenije, je občinski svet na seji preimenovanje znova podprl. Odlok bo začel veljati 15. dan po objavi v Uradnem listu, s čimer bodo po besedah župana Romana Leljaka v celoti spoštovali odločitev ustavnega sodišča.

'Splet kriz bistveno presega to vlado'

29. 05. 2021 07.42

Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke v Sežani opozoril na krize zadnjih let. Po njegovem mnenju je Levica edina stranka prihodnosti v Sloveniji, ker si ne dela iluzij, da bo po odhodu vlade Janeza Janše konec težav, ki jo splet kriz presega. V Levici bodo storili vse, da bo prihodnost svobodna, demokratična in ekološka, napoveduje.

DZ ni izglasoval predloga ustavne obtožbe premierja Janše

26. 05. 2021 08.02

Državni zbor predsednika vlade Janeza Janše ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj predlog na seji DZ ni dobil zadostne podpore. Za predlog ustavne obtožbe je namreč glasovalo 42 poslancev, proti pa 44.

Plače v javnem sektorju: enotni temelji, različen pristop glede na financiranje

15. 02. 2021 18.22

Izhodišča za prenovo plačnega sistema, ki jih je vladna stran predstavila reprezentativnim sindikatom javnega sektorja, predvidevajo drugačno obravnavo tistega dela javnega sektorja, ki ima ob proračunskih še druge prihodke. Ta bi namreč imel večjo avtonomijo glede urejanja plač. Želja vlade je tudi več variabilnega nagrajevanja.

Za novega generalnega direktorja RTV Slovenija imenovan Andrej Grah Whatmough

25. 01. 2021 20.32

Programski svet RTV Slovenija je za novega generalnega direktorja imenoval trenutnega predsednika nadzornega sveta Andreja Graha Whatmougha. Zanj je glasovalo 18 od 28 programskih svetnikov. Njegova protikandidatka v drugem krogu, direktorica TV Slovenija Natalija Gorščak, je prejela devet glasov.

SDH predlaga sodišču razveljavitev prodaje deleža v Meti Ingenium

08. 01. 2021 11.55

SDH je za zaščito interesov države v primeru prodaje manjšinskega deleža države v družbi Meta Ingenium, ki je imela v lasti 10,8-odstotni delež Bia Separations, na okrožno sodišče vložil tožbo za ugotovitev neveljavnosti pogodbe in predlog za zavarovanje terjatev z začasno odredbo. Sodišče je začasno odredbo že izdalo.

Koritnik: Socialni dialog teče

26. 11. 2020 08.14

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja govorijo o problematiki izplačevanja redne delovne uspešnosti, do katere so javni uslužbenci znova upravičeni od letošnjega julija. Tako na vladni kot na sindikalni strani pa ob začetku njenega izplačevanja v praksi zaznavajo določene težave.

DeSUS odreka podporo, NSi pripravlja popravke, v SMC skeptični, v SDS pa so obrnili ploščo

14. 08. 2020 16.16

Spremembe medijske zakonodaje očitno postajajo še ena od 'ovir v zvezi' koalicije. Pivčeva je nedavno dejala, da DeSUS ne podpira predlaganih sprememb, NSi pripravlja popravke predloga, pripombe imajo tudi v Počivalškovi SMC. Pomeni to, da je 'SDS-ov' medijski sveženj ostal brez podpore? Twitter pa ni pozabil poobjavljenega sporočila Anžeta Logarja, ki razkriva, kako je vladajoča SDS (zdaj torej tudi predlagateljica sprememb) v pol leta popolnoma obrnila argumente in po prihodu na oblast počne točno to, kar je še prej očitala drugim.

Ideologija, politika in strah

26. 06. 2020 07.00

Za nami je prvih sto dni vlade, ki se je samooklicala za neideološko. Sestavljajo jo različne stranke, ki naj bi zastopale precej različne poglede in se zavzemale za drugačne usmeritve, zato naj bi bilo sodelovanje mogoče zgolj, če se vse partnerice zavežejo preseganju za slovensko politiko tako tradicionalnih ideoloških delitev. Z zavezo, da se v vladi ne bo odpiralo ideoloških vprašanj, so nekatere stranke svojo odločitev za vstop v koalicijo celo opravičevale. Po stotih dneh vladanja v takšnem ideološkem vakuumu smo se najbrž naučili, da kaj takega, kot je neideološko delovanje, preprosto ne more obstajati in da v zrelih demokracijah z razvito politično kulturo to vedo tako politiki kot družba.

Lukov boj za Rona se nadaljuje: 'Ne mine dan, da ne bi mislil nanj'

08. 03. 2020 12.08

"Prevzgojiti se da čisto vsakega psa. Ali nisva jaz in Ron dovolj velik dokaz? Videl me je prvič v življenju, ni me poznal, jaz pa sem o njem vedel samo to, da bi me lahko ubil. Pa mi ga je v dobrih dveh tednih uspelo spraviti na povodec. Občutka, ko tako nevarnega psa pripraviš do tega, da ti zaupa, se ne da opisati," pripoveduje Luka Vrbančić.

Načrt države v primeru epidemije koronavirusa

07. 03. 2020 18.29

Koronavirus je prisoten tudi v Sloveniji, zadnji dnevi pa so pokazali, da lahko samo nekaj zdravstvenih delavcev, ki so se okužili, omeji delovanje druge največje bolnišnice in zapre zdravstveni dom. Aktiviran je Svet za nacionalno varnost, kdaj pa bi se aktiviral krizni načrt? Načrt iz leta 2016 razkriva, da je za to potrebno kritično število okuženih ali pa odločitev pristojnih, predvsem ministra za zdravje, ki lahko razglasi epidemijo in s tem aktivira načrte.