predloga

Vlada potrdila reformo: delali bomo dlje, božičnica za upokojence ...
08. 05. 2025 14.20
Vlada je na seji potrdila predlog pokojninske reforme, po katerem bi se zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno zviševala in od leta 2035 znašala 67 let, za tiste s 40 leti pokojninske dobe pa 62 let. Od leta 2028 naj bi se postopno podaljševalo tudi obdobje za izračun pokojninske osnove.

Usoda zakona o dodatkih k pokojninam umetnikov v rokah volivcev
08. 05. 2025 13.57
Referendumska kampanja o dodatkih k pokojninam umetnikov je v zadnji fazi. Predčasno glasovanje že poteka, čas za prepričevanje državljanov pa se bo iztekel v petek opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Nato bodo v nedeljo svoje povedali volivci. Za uspeh referenduma bi moralo zakon zavrniti skoraj 340.000 volivcev.

Odbor za delo podprl stalno shemo skrajšanega delovnika
07. 05. 2025 12.19
Odbor DZ za delo je prepričljivo podprl predlog zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas, s katerim želi vlada v času kriz in naravnih nesreč zaščititi podjetja in delovna mesta. Sejo je sicer zaznamovala vrsta pripomb zakonodajno-pravne službe DZ, zaradi katerih je odbor pripravil več dopolnil.

Nov predlog zakona o gostinstvu: oglasil se je tudi Janković
06. 05. 2025 21.17
Manj omejitev, več manevrskega prostora občinam in daljši čas oddajanja na demografsko ogroženih področjih so glavni vsebinski popravki predloga zakona o gostinstvu, ki predvideva omejitev kratkoročnega oddajanja nepremičnin. Gospodarsko ministrstvo je prejelo več kot 500 pripomb, največ od sobodajalcev, nezadovoljni pa so tudi drugi. Ljubljanskega župana denimo moti, da bi morala nadzor nad kratkoročnim oddajanjem opravljati občina. Del slovenskih evroposlancev pa opozarja na domnevno kršitev prava Evropske unije.

Svoboda: Nedeljski referendum bo odločanje o ničemer
06. 05. 2025 15.33
V Svobodi v zadnjih dneh kampanje pred nedeljskim referendumskim odločanjem vztrajajo pri bojkotu in poudarjajo, da je referendum o dodatkih k pokojninam umetnikov zavajanje. Menijo, da volivci ne bodo odločali o ničemer, ob uspehu referenduma bi namreč ostal v veljavi obstoječi zakon. Predlog za razveljavitev tega pa kaže na stisko SDS, menijo.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona
06. 05. 2025 06.22
Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Zorčič: DVK pripravljena na izvedbo referenduma
05. 05. 2025 07.22
Državna volilna komisija (DVK) je kljub kratkemu času za organizacijo pripravljena na izvedbo zakonodajnega referenduma, je pred začetkom predčasnega glasovanja sporočil direktor službe DVK Igor Zorčič. Nekaj težav se je sicer med drugim pojavilo pri pravočasnem pošiljanju obvestil volivcem in popolnitvi volilnih odborov, a so te rešili. SDS medtem predlaga razveljavitev obstoječega zakona.

Ugovor vesti: sindikat farmacevtov z zahtevo za oceno ustavnosti
25. 04. 2025 12.53
Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

Ekonomsko-socialni svet dal soglasje k predlogu pokojninske reforme
25. 04. 2025 14.26
Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na izredni seji dal soglasje k predlogu pokojninske reforme. Vlada bo predlog obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v DZ. Vključeni v ESS po ministrovih navedbah pričakujejo, da bosta vlada in DZ spoštovala usklajeno besedilo.

'Omejitev kratkotrajnega oddajanja stanovanj za celotno državo škoduje turizmu'
25. 04. 2025 12.38
DZ je opravil prvo branje predloga Zakona o gostinstvu, ki bi omejil kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Zanj je minister Matjaž Han napovedal, da ga bodo usklajevali do seje matičnega odbora v začetku junija. Koalicija je temu, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo, napovedala podporo, v SDS in NSi pa so proti.

Zalar brez soglasja vlade
24. 04. 2025 15.18
Vlada ni dala soglasja k imenovanju Bojana Zalarja za direktorja Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana. Ocenjujejo, da trenutno ni vzpostavljenega zadostnega zaupanja v njegovo sposobnost vodenja edine psihiatrične bolnišnice na terciarni ravni na način čim manjše medijske izpostavljenosti, je povedala direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Zagovornik: Če najemnik ne izpolnjuje več pogojev, naj se pravico do najema omeji
24. 04. 2025 12.46
Predlog novele stanovanjskega zakona bi moral vsebovati izrecno prepoved diskriminacije na trgu nepremičnin, je prepričan zagovornik načela enakosti. Med priporočili, ki jih je poslal ministrstvu za solidarno prihodnost, sta tudi sprememba dohodkovnega cenzusa in boljša utemeljitev nekaterih drugih pogojev za dostop do javnih najemnih stanovanj.

Trump kritičen do izjav Zelenskega o ukrajinski suverenosti nad Krimom
23. 04. 2025 21.15
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na družbenih omrežjih pozval k takojšnjem, celovitem in brezpogojnem premirju. Glede pogovorov v Londonu o Ukrajini, pa je dejal, da je hvaležen vsem, ki skušajo doseči osrednji cilj končanje pobijanja Medtem ga je ameriški predsednik Donald Trump v objavi na svojem družbenem mediju Truth Social kritiziral, saj je Zelenski v prispevku za Wall Street Journal zatrdil, da Ukrajina ne bo priznala ruske zasedbe polotoka Krim. Pripomnil je, da takšne izjave otežujejo dogovor o koncu vojne.

Gen-I toži državo: 40.000 evrov odškodnine zaradi napak v Erarju
23. 04. 2025 10.12
Trgovec z elektriko v državni lasti Gen-I od države zaradi napačno prikazanih podatkov v prenovljeni aplikaciji Erar zahteva 40.000 evrov odškodnine. V družbi ob tem poudarjajo, da Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) po več kot mesecu dni še vedno ni odpravila napak v aplikaciji Erar, ki so posegli v dobro ime in ugled Gen-I.

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen
22. 04. 2025 14.11
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Gostincu, ki so mu prepovedali izdelovati konopljino pivo, 106.000 evrov odškodnine
22. 04. 2025 09.56
Višje sodišče v Ljubljani je nekdanjemu semiškemu gostincu Zemirju Begiću, ki mu je zdravstveni inšpektorat prepovedal izdelovati in prodajati konopljino pivo, dosodilo nekaj manj kot 106.000 evrov odškodnine. Slednje je sicer bistveno manj, kot je zahteval. Državo je namreč tožil za 12 milijonov evrov.

Putin nakazal pripravljenost na neposredne pogovore z Ukrajino
22. 04. 2025 08.37
Ruski predsednik Vladimir Putin je nakazal pripravljenost Rusije na neposredne pogovore z Ukrajino. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se ni neposredno odzval, je pa dejal, da je Ukrajina pripravljena na pogovore, ki bi zagotovili varnost civilistov.

Konec 'premirja'. Putin bo razmislil o nenapadanju civilne infrastrukture
21. 04. 2025 07.24
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je povedal, da predsednik Vladimir Putin ni izdal nikakršnega ukaza za podaljšanje velikonočnega premirja. ZDA so sicer izrazile upanje, da bo prekinitve ognja podaljšana in mirovni dogovor kmalu sklenjen. V času najavljene prekinitve ognja sta sicer obe strani poročali o kršitvah ter nadaljevanju spopadov in obstreljevanj. Je pa Putin dejal, da bo Moskva preučila predlog Ukrajine o podaljšanju prekinitve ognja za preprečitev zračnih napadov na civilno infrastrukturo. Hkrati je Kijev obtožil, da uporablja te lokacije v vojaške namene.

Pred DZ protest za popolno legalizacijo konoplje
20. 04. 2025 20.48
Dovolj je praznih izgovorov, zahtevamo polno legalizacijo konoplje! To pravi zunajparlamentarna Piratska stranka, ki je pred državnim zborom pripravila protestno akcijo. Nekaj deset ljudi je koaliciji očitalo, da ne kaže resne politične volje, četudi je na posvetovalnem referendumu legalizacijo osebne uporabe podprlo skoraj 357.000 volivcev. Kritični so tudi do predloga zakona, ki ureja uporabo medicinske konoplje. Prodajajo nam ga kot napredek na tem področju, korist in dodatne zaslužke pa bo prinesel zgolj največjim podjetjem v farmacevtski industriji, pravijo Pirati.

Peticija proti obdavčitvi kripta: Nova obdavčitev razburja kripto skupnost
19. 04. 2025 11.51
Ministrstvo za finance je napovedalo nov davek na kripto dobičke, s katerim Slovenija ne bo več kripto davčna oaza. Ti bodo namreč po novem obdavčeni s 25-odstotno stopnjo. Medtem ko ministrstvo poudarja, da je zakon spisalo, ker želijo slediti urejanju tega področja na mednarodni ravni, ki stremi k večji regulaciji, transparentnosti in izmenjavi podatkov, Bitcoin društvo Slovenije meni, da je predlog zakona nejasen in da ima številne pomanjkljivosti. Zato so začeli zbirati podpise proti zakonu.

Konoplja za medicinsko rabo na zeleni ali beli recept, dovoljenje za gojenje ...
17. 04. 2025 12.15
Poslanci koalicijskih Svobode in Levice so pripravili predlog Zakona o konoplji, ki bo urejal gojenje, proizvodnjo in promet s konopljo za medicinske in znanstvene namene. Poudarjajo, da zakon ureja dostop bolnikov do konoplje, prinaša pa tudi nove gospodarske priložnosti na tem področju. Poslanci SD podpisov za vložitev zakona niso prispevali.

Kavcijski sistem še v tem mandatu vlade?
16. 04. 2025 14.15
V Sloveniji bi lahko kavcijski sistem za nepovratno embalažo pijač po ocenah vlade uvedli še v tem mandatu. Trenutno potekajo usklajevanja znotraj koalicije, več naj bi bilo znanega prihodnji mesec, so pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Poudarili so, da vlada zaveze glede uvedbe sistema nikakor ni opustila.

Med pandemijo do cepiv le bogati, WHO za več prenosa tehnologije
16. 04. 2025 09.40
Države članice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so v Ženevi dosegle dogovor o obvladovanju prihodnjih pandemij. Besedilo sporazuma bodo članice WHO morale dokončno potrditi z glasovanjem na Svetovni zdravstveni skupščini, ki bo konec maja.

Poslanci ustavili postopek spreminjanja delovanja ustavnega sodišča
15. 04. 2025 18.07
Poslanci so na seji z 38 glasovi za in 31 glasovi proti zavrnili vladni predlog za začetek postopka sprememb ustave, ki bi ustavnemu sodišču med drugim prinesel diskrecijsko pravico pri izbiri zadev. Predlog je sicer že na ustavni komisiji ostal brez zadostne podpore, zato začetek postopka sprememb ustave tudi ni bil pričakovan.

Tožilka v pregon več posameznikov na Policiji: nepravilnosti pri varovanju
11. 04. 2025 17.03
Tožilka Mateja Gončin je na Okrajno sodišče v Ljubljani vložila predlog za posamezna preiskovalna dejanja zoper več posameznikov na centru za varovanje in zaščito in policiji zaradi nepravilnosti pri njenem varovanju. S tem je sama prevzela kazenski pregon, potem ko so na SDT skoraj v celoti zavrgli njeno kazensko ovadbo v tej zadevi.

Pirc Musarjeva koaliciji ponudila dve novi imeni, med njima ni Saša Jazbec
10. 04. 2025 14.36
Predsednica Nataša Pirc Musar je z vodji poslanskih skupin koalicije opravila dodatne pogovore glede imenovanja novega guvernerja Banke Slovenije. Pirc Musarjeva jim je predstavila imeni dveh novih kandidatov, med njima pa ni državne sekretarke na finančnem ministrstvu Saše Jazbec, ki ji je koalicija že večkrat javno izrazila podporo.

Ostro do predloga zakona: v zdravstvo spušča delavce brez ustrezne izobrazbe
10. 04. 2025 18.10
Predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pediatrov so kritični do predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Opozorili so, da uzakonja tudi psihoterapevtske pristope, ki niso znanstveno utemeljeni, in v zdravstvo spušča zdravstvene delavce brez ustrezne izobrazbe. Medtem Slovenska krovna zveza za psihoterapijo predlog pozdravlja. Zaščitil bi ljudi pred nestrokovno prakso in omogočil znanstveno podprto, odgovorno, varno in dostopno obliko pomoči, poudarjajo.

Brez obeh nog ni upravičen do osebnega pomočnika
08. 04. 2025 18.49
Pred dnevi smo objavili zgodbo 65-letnega invalida Branka Štelcerja, ki nima osebne asistence, čeprav je brez obeh nog. Podobna je tudi zgodba 50-letnega Tomija Černezela iz Maribora. Zaradi sladkorne bolezni so mu amputirali obe nogi. Ker živi sam, je v veliki meri odvisen od pomoči dobrih ljudi. Kako je mogoče, da ni upravičen do osebnega pomočnika?

Ukrajinska delegacija ta teden v ZDA na pogajanja o redkih zemljah
07. 04. 2025 13.38
Ekipa predstavnikov več ukrajinskih ministrstev bo ta teden odpotovala v Washington, kjer bodo nadaljevali pogajanja glede dogovora med ZDA in Ukrajino o izkoriščanju redkih zemelj in drugih naravnih bogastev na ukrajinskem ozemlju, so napovedali v Kijevu. Iz Kremlja so medtem sporočili, da Rusija podpira dogovor o premirju v Ukrajini, a opozorili na številna neodgovorjena vprašanja glede izvajanja sporazuma.

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?
06. 04. 2025 17.03
Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.