predloga

Slovenska tragedija: '20 let kuhanja v zosu politične polarizacije'
27. 03. 2021 07.00
Stabilnost slovenskega političnega prostora je iz dneva v dan manjša, zato gre na prvi pogled razumeti, zakaj si predsednik republike Borut Pahor prizadeva za sklenitev nekakšnega dogovora o sodelovanju med političnimi strankami, ki bi državi v času, ko ta velja za eno najbolj prizadetih v epidemiji covida-19, povrnil ravnovesje. Pa vendar je realnost precej drugačna, saj se posvetov s predsednikom republike udeležujejo praktično le predstavniki vladnih strank. Zato se je ob tem vredno vprašati, kakšno dodano vrednost sploh imajo tovrstni dogodki?

DZ sprejel novelo zakona o državnem tožilstvu
26. 03. 2021 17.38
Državni zbor je s 46 glasovi za in 32 proti sprejel novelo zakona o državnem tožilstvu, ki določa pogoje za zaposlitev evropskih delegiranih tožilcev in potrebno raven znanja angleščine. Pred tem je zavrnil dopolnilo SMC, po katerem bi državne tožilce v že začetih postopkih namesto vlade imenovala pravosodna ministrica. Kozlovičeva je sicer takšen predlog ocenila kot možen.

Srečanje stroke in politike bo javno, Fajonove in Bratuškove kljub temu ne bo
26. 03. 2021 14.29
Po košarici predsednic SD in SAB se je predsednik Pahor odločil, da bo nedeljsko srečanje stroke in politike na Brdu pri Kranju potekalo javno. S tem je upal, da bo zadostil pogojem Fajonove in Bratuškove za prisotnost na srečanju. A kljub temu tako predstavnikov SD kot SAB na Brdo pri Kranju v nedeljo ne bo.

SMC predlaga, da bi državne tožilce v že začetih postopkih imenoval pravosodni minister
25. 03. 2021 21.18
DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o državnem tožilstvu, ki določa pogoje za zaposlitev evropskih delegiranih tožilcev in potrebno raven znanja angleščine. Razprava je pokazala, da je podpora noveli negotova. Presenetila je SMC s predlogom, da bi državne tožilce v že začetih postopkih imenoval pravosodni minister in ne vlada. Po besedah Zorčiča želijo s tem presekati nastali gordijski vozel.

Srečanje s Pahorjem bo potekalo v nedeljo, večjega dela opozicije ne bo
25. 03. 2021 09.50
Novo srečanje o strategiji boja z epidemijo ter nadaljnjih ukrepih bo na povabilo predsednika Boruta Pahorja potekalo v nedeljo. A kot kaže, večjega dela opozicije na Brdo pri Kranju ne bo. V LMŠ potrebe po pogovorih ne vidijo, predsednica SD, Tanja Fajon, pa ne vidi smisla za prisotnost na srečanju. V Levici Pahorju predlagajo, naj organizira posvet o predčasnih volitvah, v SAB pa zahtevajo odgovore. Vse več je medtem ugibanj o morebitnem zaprtju države v začetku aprila od 1. do 12. aprila, kar naj bi neuradno predlagala strokovna skupina.

Predlog o covidnem potrdilu bodo obravnavali po nujnem postopku
25. 03. 2021 18.40
Evropski parlament bo predlog Evropske komisije o digitalnem zelenem potrdilu, ki bo olajšalo varno in prosto gibanje med pandemijo covida-19, obravnaval po nujnem postopku in tako omogočil njegovo sprejetje do poletja, so odločili evroposlanci. Trije poslanci iz Slovenije so glasovali proti temu, do česar je bil kritičen premier Janez Janša.

Vlada podaljšala ukrep mesečnega temeljnega dohodka do konca junija
25. 03. 2021 06.34
Vlada je podaljšala ukrep izredne pomoči mesečnega temeljnega dohodka in ukrep v obliki delno povrnjenega izgubljenega dohodka za samozaposlene in družbenike za čas trajanja odrejene karantene na domu ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva otroka do konca junija. Medtem ukrepa subvencioniranja čakanja na delo, ki velja do konca aprila, vlada zaenkrat (še) ni podaljšala.

Ministrstvi za okolje in gospodarstvo umikata sporni člen novele zakona o vodah
24. 03. 2021 11.37
Ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta dosegla soglasje, da iz novele zakona o vodah, ki je v obravnavi v DZ, izvzameta člen, ki bi omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju, so sporočili z ministrstva za okolje.

Poslanci dvignili najnižje pokojnine iz 240 na 280 evrov, a zavrnili predlog Levice
23. 03. 2021 17.58
Na podlagi sprejete novele bo zagotovljena pokojnina za 40 let delovne dobe namesto 581 evrov znašala 620 evrov, medtem ko bo najnižja invalidska pokojnina znašala 388 evrov. Medtem ko je bil predlog Levice po zvišanju minimalnih pokojnin že dvakrat potrjen, je bila danes tretja razprava, kjer so ga poslanci zavrnili. Predlagali so, da bi se minimalne pokojnine dvignile iz sedanjih 246 evrov na 442. Tako nizko pokojnino dobiva recimo nekdo, ki ima vsaj 15 let delovne dobe.

Oseba, ki jo Policija ali NIJZ napoti v karanteno, bo morala podpisati izjavo
23. 03. 2021 18.44
Vlada je sprejela predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero nadomešča zakonsko besedilo, ki ga je določila 10. marca. Med drugim je novo to, da bo oseba, ki jo bo v karanteno napotil NIJZ ali Policija, morala podpisati izjavo o seznanitvi s karanteno, sicer ji bo karantena odrejena z odločbo ministrstva.

Starši, ki bivajo z bolnim otrokom v bolnišnici, bodo upravičeni do denarnega nadomestila
23. 03. 2021 18.14
DZ je soglasno sprejel novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, s katero bodo starši, ki bivajo z bolnim otrokom v bolnišnici, upravičeni do denarnega nadomestila med začasno zadržanostjo z dela. Poleg tega bodo starši v bolnišnici od zdaj lahko z bolnim otrokom brezplačno bivali do vključno njegovega 14. leta starosti.

Predlog ustavne obtožbe naj bi vložili konec prihodnjega tedna, a z dopolnitvami
23. 03. 2021 17.51
Predlog ustavne obtožbe proti premierju Janezu Janši, ki jo je prejšnji teden napovedal prvak LMŠ Marjan Šarec, bodo po naših informacijah vložili konec prihodnjega tedna. Opozicijske stranke so že začele z usklajevanjem besedila ustavne obtožbe, ki pa jo čakajo še dopolnitve. Te so nujne, pravijo v SD, medtem ko SAB napoveduje, da bo v besedilo vključen tudi očitek kršitve ustavne pravice do čiste pitne vode. Levica pa predlaga dopolnitve glede "protiustavnega omejevanja pravice do referenduma glede orožarskih apetitov vlade".

Janša o evropskih tožilcih: Vlada bo preverila postopek izbire
22. 03. 2021 15.36
Premier Janez Janša je v odgovoru na poslansko vprašanje glede seznanitve vlade s kandidatoma za evropska tožilca kot nenavaden označil postopek izbire, kot ga določa zakon, češ da je vlada le poštar. Ta postopek preverjajo, dokler odgovori ne bodo jasni, pa se vlada s predlogom ne bo seznanila, je dejal in omenil celo možnost spremembe zakona.

Tretji val v Evropi: Naraščanje okužb, zaostrovanje ukrepov in protesti
21. 03. 2021 15.55
Epidemiološke razmere po svetu se zaostrujejo. Številne evropske države se odločajo za nove protikoronske ukrepe in zaustavljajo javno življenje. Medtem v več evropskih državah potekajo protesti proti ukrepom, ponekod je izbruhnilo tudi nasilje med policijo in demonstranti. Na Hrvaškem pa se oblasti soočajo s kritikami po razkritju, da velike količine cepiva ostajajo v skladiščih.

Parkiranje pod Sv. Joštom za zdaj še brezplačno, a načrti so drugačni
21. 03. 2021 08.01
Sv. Jošt nad Kranjem je že tako izjemno priljubljena izletniška točka, med epidemijo pa se je število pohodnikov občutno povečalo. Kljub nedavni izgradnji dodatnih parkirišč vozniki še vedno parkirajo ob cesti, na zasebnih zemljiščih, ob zadnjem večjem sneženju so celo zablokirali skladišče peska za posipanje cest. To jezi domačine, ki zahtevajo več reda in med drugim predlagajo uvedbo parkirnine. Mestni svetniki tega za zdaj še niso podprli, a že prihodnje leto bo verjetno drugače.

Vsebina ustavne obtožbe proti Janši: cepiva, mediji in tožilstvo
20. 03. 2021 14.54
Proti predsedniku vlade Janezu Janši bo prihodnji teden vložena ustavna obtožba, je napovedal vodja največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec. V predlogu ustavne obtožbe skupina poslank in poslancev Janši očita kršitev več členov ustave, kazenskega zakonika in drugih zakonov zaradi opustitve dolžnega ravnanja pri nakupu cepiva, poseganja v medije in pritiskov na tožilstvo. Predlagatelji so zapisali, da je obtožba pred Ustavnim sodiščem utemeljena in nujna, "da se omenjenemu funkcionarju prepreči nadaljnje škodljivo delovanje". Podporo obtožbi so napovedali v stranki Levica, medtem ko v SD menijo, da lahko opozicija pred tem "izčrpa še veliko drugih možnosti".

Ustavno sodišče ne bo presojalo ustavnosti referenduma o koprskem parku
19. 03. 2021 16.13
Ustavno sodišče je na seji 11. marca zavrglo zahtevo koprskega občinskega sveta za oceno ustavnosti in zakonitosti vsebine zahteve za razpis referenduma o odloku o razveljavitvi odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za ureditev območja centralnega parka Koper. Zahteva se je namreč nanašala na akt, ki je že bil uveljavljen.

Ostaja minister: Janez Cigler Kralj prestal interpelacijo
18. 03. 2021 06.07
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je po maratonski razpravi v Državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica in SAB. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslancev, proti pa 44. Interpelacija bi uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

Vlada v DZ pošilja predlog zakona o debirokratizaciji
18. 03. 2021 16.38
Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji, katerega namen je poenostaviti življenje državljanom in poslovanje podjetjem. Z njim se posega v 20 veljavnih zakonov in jih več kot 200 razveljavlja. Med drugim naj bi za plače nad 6000 evrov bruto uvedli socialno kapico.

Za Šarca nabava cepiv le vrh ledene gore, Tonin poziva k dialogu
17. 03. 2021 22.51
Kdo je odgovoren, da Slovenija lanskega decembra ni naročila vseh količin cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, ki jih je imela na voljo? Odgovor na to vprašanje so iskali na politično-strokovnem vrhu na Brdu pri Kranju, ki ga je sklical predsednik Borut Pahor. V opozicijski LMŠ zamujeno priložnost za nabavo dodatnih odmerkov cepiva vidijo kot tako veliko napako, da napovedujejo vložitev ustavne obtožbe zoper premierja Janšo.

Državnotožilski svet zatrjuje, da kandidata izpolnjujeta vse predpisane pogoje
17. 03. 2021 17.50
V državnotožilskem svetu so zavrnili očitke na račun znanja oziroma neznanja tujih jezikov kandidatov, ki so ju predlagali za položaj evropskih delegiranih tožilcev. Kot so sporočili, oba predlagana kandidata izpolnjujeta vse predpisane pogoje, eden od njiju pa s potrdilom izkazuje tudi znanje angleškega jezika na ravni C2.

Bruselj predlaga brezplačno covidno potrdilo za olajšanje potovanj to poletje
17. 03. 2021 07.13
Evropska komisija je danes predlagala zakonodajo za uvedbo covidnega potrdila, ki naj bi državljanom EU olajšalo potovanja to poletje. To "digitalno zeleno potrdilo" bo dokaz, da se je oseba cepila proti covidu-19, da ima negativen izid testa ali da je prebolela covid-19. Potrdilo bo brezplačno, na voljo bo v digitalni ali papirnati obliki.

Se bodo najnižje pokojnine podvojile?
17. 03. 2021 06.00
Najnižja pokojnina danes znaša 246 evrov, pri 581 evrih pa je za letos določena zagotovljena pokojnina, ki jo prejemajo upokojenci s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa. Poslanci so v drugi obravnavi sprejeli dopolnilo k predlogu pokojninske novele, a v Zvezi društev upokojencev Slovenije nasprotujejo dopolnilu sprememb pokojninskega zakona glede najnižje pokojnine. Zakaj?

SDS, NSi in SNS zahtevajo razrešitev Vesela
16. 03. 2021 17.00
Poslanske skupine SDS, Nsi in SNS so vložile zahtevo za sklic nujne seje Mandatno-volilne komisije, saj predlagajo, da predsedniku računskega sodišča Tomažu Veselu preneha funkcija zaradi opravljanja pridobitne nadzorne dejavnosti. Strankam se namreč zdi sporno, da Vesel hkrati opravlja funkcijo v svetovni nogometni zvezi FIFA, v kateri je bil imenovan za vodjo neodvisnega Odbora za revizijo in skladnost. Vesel predlog strank označuje za odkrit poskus političnega pritiska.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00
Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje
15. 03. 2021 06.10
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Direktor kranjskega turizma: Epidemija nas je postavila na točko nič
13. 03. 2021 15.38
"Gremo v Kranj! je včasih pomenilo, da smo šli čez mestno jedro po nakupih, v soboto na tržnico, zvečer v mesto na druženje po številnih barih in želim si, da bi ta fraza bila spet bolj pogosto uporabljena na ta način," pravi Klemen Malovrh, direktor kranjskega turizma. Epidemija je močno zarezala v to panogo, a volja za okrevanje je močna. V načrtih za prihodnost sta med drugim odprtje zvonika cerkve sv. Kancijana za obiskovalce in ureditev kanjona Kokre, kjer bo zrasla kranjska plaža, neizkoriščenega potenciala pa je še veliko.

Tonin: Pripravili smo štiri možnosti sledenja stikom, Fafangel naj izbere najboljšo
12. 03. 2021 15.01
Ministrstvo za obrambo je v zvezi s Fafanglovim predlogom za ponovno vzpostavitev sledenja stikom okuženih pripravilo štiri možne različice, je pojasnil minister Tonin. V ta namen bi lahko angažirali tudi Slovensko vojsko in civilno zaščito ali profesionalni klicni center, je pojasnil. Fafangel se mora zdaj odločiti, katera bi bila najprimernejša. Janša pa je povedal, da je bil prvi predlog epidemiologa, da bi na NIJZ zaposlili tisoč novih ljudi, kar pa so zavrnili, saj za to ni niti možnosti niti potrebe. Minister za zdravje je povedal, da je skoraj nemogoče imeti dovolj kadra, s katerim bi lahko obvladovali vsak stik.

(Ne)smiselnost policijske ure? Traja že 142 dni, vsaj še 14 dni ne bo sprememb
11. 03. 2021 10.16
Za odločanje o ukrepu policijske ure bo ključnih naslednjih 14 dni. Strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar je prepričana, da je v tem trenutku ta ukrep smiseln, čeprav je še včeraj predstavnica NIJZ na vladni tiskovni konferenci dejala, da ta ukrep ni potreben. Spomnimo, da je vidnejši predstavnik NIJZ Milan Krek tudi sam član strokovne skupine, ki odloča o istem ukrepu. Medtem predlog ministra Hojsa o skrajšanju policijske ure za strokovno skupino ni smiseln. Ali ukrep obdržimo ali ga v celoti ukinemo, je jasna Logarjeva.

Vlada podaljšala epidemijo za 30 dni, skrajšanja policijske ure ne bo
10. 03. 2021 18.25
Vlada je ponovno pretresala epidemiološke razmere v državi. Sporočili so, da podaljšujejo razglasitev epidemije za 30 dni. Dodatno so v vseh statističnih regijah v celoti sprostili dejavnost gradbeništva. Kljub drugačnim napovedim notranjega ministra Hojsa pa policijska ura ostaja nespremenjena.