predstavniki delodajalcev

Gospodarski krog vlado poziva k razbremenitvi

15. 04. 2025 16.14

Gospodarski krog, ki združuje gospodarske in kmetijske organizacije, za ohranitev konkurenčnosti države vlado poziva k razbremenitvi gospodarstva in posameznikov. "Potrebujemo davčno razbremenitev, odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, omejitev cen elektrike in debirokratizacijo," je strnil predsednik GZS Tibor Šimonka.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

'Delavci so nekaj slišali v tujini, nekaj drugega dobili v Sloveniji'

20. 03. 2025 11.45

Razkriti katastrofalni bivanjski pogoji 11 filipinskih delavcev, za katere so po naših informacijah vedeli tako v kadrovski agenciji Workforce kot pri njihovem delodajalcu Arriva, so sprožili odziv inšpektorata za delo. "Arriva bi morala skladno s svojimi obljubami, ki so jih dali delavcem v tujini, kar potrjujejo tudi zaslišanja teh delavcev na konzulatih v tujini, urediti dostojno bivanje," je v odzivu na razkritje dejal državni sekretar Dan Juvan. Glavna inšpektorica za delo Katja Čoh Kragolnik je potrdila, da inšpektorji primer na terenu že preverjajo.

Konec 'štempljanja' za malico

12. 03. 2025 12.28

Odbor DZ za delo je obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo. Spomnili so, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.

Zaposlovanje Filipincev v Sloveniji: trenutno jih je pri nas več kot 400

07. 03. 2025 13.53

Na zaposlitvenem dogodku, ki ga v torek v Manili na Filipinih pripravlja Zavod RS za zaposlovanje, bo sodelovalo 23 delodajalcev, največ iz dejavnosti prevoza in skladiščenja, nastanitev in gostinstva, gradbeništva ter industrije. Namen dogodka je vzpostaviti medvladno sodelovanje ter okrepiti varno in pravično zaposlovanje Filipincev v Sloveniji.

Na davek na nepremičnine prispelo več kot 300 pripomb. Bodo uslišane?

24. 01. 2025 20.52

Bo finančno ministrstvo uslišalo številne kritike in spremenilo svoja izhodišča za obdavčitev premoženja? Ministrstvo do sobote zbira predloge in komentarje za ukrepe, ki so v javni razpravi. Vlada pravi, da želi s spremembami razbremeniti obdavčitev dela in podpreti stanovanjsko politiko, na drugi strani pa predstavniki delodajalcev menijo, da izhodišča v takšni obliki nimajo prihodnosti.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora

26. 11. 2024 13.54

Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Delodajalske organizacije pozivajo k razveljavitvi sistema omrežnine

18. 11. 2024 15.50

Delodajalske organizacije so vlado in DZ pozvale k razveljavitvi oz. pomembni spremembi novega sistema omrežnine, za vmesni čas pa predlagale podaljšanje prehodnega obdobja. Med drugim opozarjajo, da bi novi sistem najbolj prizadel industrijo materialov, in menijo, da metodologija ni skladna z veljavno zakonodajo.

Sindikati imajo do srede do 15. ure čas za parafiranje kolektivnih pogodb

11. 11. 2024 06.16

Vladna stran je po pozivu Konfederacije sindikatov javnega sektorja k zamiku za danes predvidenega parafiranja kolektivnih pogodb sindikate obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede do 15. ure. Sindikati drugega stebra, ki med drugim zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, sicer ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov iz stebrnih pogajanj. Na vladni strani pravijo, da njihovo odločitev obžalujejo.

Dveurna opozorilna stavka Cimosovih delavcev

17. 09. 2024 09.39

Sindikat v koprskem Cimosu je za sredo napovedal dveurno stavko. Potekala bo med 12. in 14. uro, glavni razlog zanjo pa se skriva v dejstvu, da se v pol leta niso uspeli uskladiti glede dviga plač in novega plačnega modela. Stavka je bila namreč napovedana že spomladi, a so jo predstavniki delavcev marca zamrznili.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'

13. 09. 2024 18.31

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje

11. 09. 2024 13.19

Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

Po Srbiji tudi Črna gora: omejili cene več kot tisoč izdelkov

30. 08. 2024 10.55

Črnogorska vlada je omejila trgovske marže za več kot tisoč živilskih izdelkov in izdelkov za osebno higieno iz 66 skupin. Nove cene bodo veljale do konca januarja, je odločila vlada v Podgorici, ki je podoben ukrep sprejela že marca. Ukrep ne velja za majhne trgovine in manjše trgovske verige.

Za upokojitev dovolj 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti

19. 06. 2024 16.00

Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

Prvomajski protest: 'Nismo potrošni material, ki ga izrabiš in zavržeš'

01. 05. 2024 17.10

Udeleženci prvega prvomajskega protestnega shoda so v središču prestolnice opozorili na slab položaj zaposlenih, njihovo izkoriščanje, širjenje prekarne oblike dela, vse višje cene življenjskih stroškov ter stagnacijo plač. "Prekaren način življenja ni le faza odraščanja, po kateri se postavimo na noge in normalno zaživimo: po študiju nas še naprej čakajo prekarna dela, ne pa redna zaposlitev," je na primer dejal predstavnik študentskega društva Iskra Primož Kolenc.

Delo od doma zaradi prometnih konic vlada lahko le priporoči

28. 04. 2024 14.05

Praznična sobota je spet ujezila čakajoče voznike, predvsem na primorski avtocesti. Zaradi del med Uncem in Logatcem promet proti Ljubljani poteka samo po prehitevalnem pasu. Najhuje pa šele prihaja. Dars je namreč opozoril, da bo prihodnji mesec predvsem zaradi praznikov v tujini prometno zelo obremenjen, zato so ob prometno obremenjenih dnevih predlagali delo od doma v čim večjem obsegu. Na ministrstvu za javno upravo odgovarjajo, da vlada lahko poda le usmeritve in priporočila, končna odločitev pa ni v njihovih rokah.

Ministrstvo bi uvedbo novega sistema omrežnine zamaknilo, agencija ne

18. 04. 2024 14.17

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Agenciji za energijo predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki naj bi se po zadnjih napovedih začel uporabljati 1. julija letos, zamakne še za dve leti. Gospodarstvo opozarja na dodatne stroške, dobavitelji na nujnost testiranja novega obračuna. Agencija za energijo odgovarja, da o tem ne razmišlja. Ocenjujejo, da bi morali biti deležniki tudi z vidika informacijske podpore že danes dovolj dobro pripravljeni, saj nova metodologija velja že leto in pol.

Golob za mizo s sindikalisti: za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta

28. 03. 2024 16.36

Socialni dialog je edini način za reševanje ključnih izzivov ter doseganje trajnostnega gospodarskega in socialnega napredka, so sporočilo srečanja premierja Roberta Goloba s predstavniki reprezentativnih sindikalnih central povzeli v kabinetu predsednika vlade. Sogovorniki so se zato zavzeli za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek

11. 03. 2024 13.30

Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

Predstavniki vlade in gospodarstva bodo ustanovili dve delovni skupini

17. 01. 2024 18.56

Predstavniki vlade in gospodarstva so se dogovorili za ustanovitev delovnih skupin za spremembo davčne zakonodaje in za zmanjšanje administrativnih ovir, ki bosta pripravili predloge ukrepov oziroma njihovih sprememb. Pričakujejo, da bo današnje srečanje tudi osnova za vrnitev delodajalcev za mizo Ekonomsko-socialnega sveta.

Svetniki izglasovali veto na zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu

19. 12. 2023 16.01

Državni svet je z 20 glasovi 'za' in 8 glasovi 'proti' izglasoval odložilni veto na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva. Pobudo za veto je v ponedeljek na dopisni seji izglasovala interesna skupina delodajalcev.

Državni svet v torek o vetu na zdravstveni interventni zakon

18. 12. 2023 09.52

Državni svet bo v torek odločal o vložitvi odložilnega veta na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, ki ga je DZ sprejel prejšnji teden. Pobudo za veto je na dopisni seji izglasovala interesna skupina delodajalcev. Če bo DS veto vložil, bi državni zbor o interventnem zakonu utegnil ponovno glasovati v petek.

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?

15. 12. 2023 15.28

DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Ministrica: Člen bomo morali spremeniti, da ne bo dvoumen

27. 11. 2023 10.47

V predlogu interventnega zakona, ki ga je vlada v petek poslala v DZ, po prepričanju predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irene Ilešič Čujovič mrgoli sistemskih ukrepov, ki vanj ne sodijo. Oglasil se je tudi Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki pravi, da je vlada z interventnim zakonom priznala, da so razmere v slovenskem javnem zdravstvu kritične. Zahtevajo urgentni sestanek z ministrico in napovedujejo nove sindikalne aktivnosti. Ministrica je medtem v izjavi za medije povedala, da bodo dvoumni člen ustrezno naslovili v nadaljnjem zakonodajnem postopku.

'Prenovljeno evidentiranje prinaša nove ovire in je neživljenjsko'

16. 11. 2023 17.37

Novela zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka, prinaša birokratske ovire in je neživljenjska, poudarjajo predstavniki delodajalcev. Moti jih tudi, da se nekaterim, denimo visokošolskim učiteljem, ne bo treba evidentirati. Ob tem upajo, da bo v prihodnje vendarle prišlo do pogovorov o nekaterih spremembah.

Mesec: Zakona o evidencah ne bomo ustavljali

16. 11. 2023 12.45

Loči nas le nekaj dni od začetka veljave novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. V javnosti se je pojavilo več zahtev delodajalcev za zamrznitev zakona o evidencah, kar pa je minister za delo Luka Mesec zavrnil.

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?

10. 11. 2023 16.39

Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnik povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

Pečečnik s Klubom slovenskih podjetnikov zapušča Hanovo ministrstvo

25. 10. 2023 14.49

Vlada pripravlja zakon o obnovi in razvoju po avgustovskih poplavah, ne da bi sprejela roko sodelovanja, ki ji jo ponujajo delodajalske organizacije, je povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Skrbi jo, da bo gospodarstvo spet deležno dodatnih obremenitev, ki pa jih bo težko preneslo. Predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Joc Pečečnik je medtem gospodarskega ministra Matjaža Hana obvestil, da klub izstopa iz gospodarske koordinacije, posvetovalnega telesa, ki deluje pod okriljem ministrstva.