prehrambeni proizvodi

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Presenetljivo priznanje prehrambene verige: naši proizvodi vsebujejo preveč soli, sladkorja in maščob
15. 04. 2016 15.41
Ker proizvodi vsebujejo preveč soli, sladkorja in maščob, bi jih morali jesti le največ enkrat na teden, so priznali pri prehrambeni verigi. Strokovnjaki opozarjajo, da ne glede na vse, omake iz kozarca nikoli ne bodo najbolj zdrave. Bolje si je vzeti nekaj več časa in si pripraviti obrok iz svežih sestavin.

Kaj se bo zgodilo z našimi biseri v tujih rokah?
04. 06. 2015 17.53
Potem ko smo v vojni za lipicance z Avstrijci pristali na kompromis, naši prehrambeni paradni konji galopirajo na Hrvaško. Najprej smo ostali brez Droge Kolinske, nato je naš najboljši sosed postal sosedov, pred dobrim mesecem pa smo ostali še brez Žita. Hrvatje so tako postali tretji največji tuji investitorji pri nas.

Dva delavca iz Fukušime v bolnišnico
24. 03. 2011 07.28
Nadaljuje se hlajenje tretjega reaktorja z morsko vodo. Zaradi izpostavljenosti sevanju so dva delavca prepeljali v bolnišnico. V Tokiu zmanjkuje ustekleničene vode. Ruska ladja, ki je peljala mimo Fukušime, pa seva trikrat bolj od dovoljene vrednosti.

Hujšali bodo tudi tisti, ki radi jedo slaščice
07. 03. 2011 16.48
Zveni preveč lepo, da bi bilo res. Pa vendar – strokovnjaki napovedujejo, da bodo lahko kmalu hujšali tudi tisti, ki radi jedo slaščice, čokolade in druge sladke pregrehe. Vas zanima, kako? Potem berite naprej ...

Najboljše je biti zadet ...
05. 07. 2010 07.31
... od zdravja! Konopljini čudežni zdravilni in hranilni učinki ter tudi uporabna vrednost so znani že od daljne preteklosti, kljub temu pa so v današnjem času pogosto prezrti. Veliko ljudi namreč ne ve, da je konoplja vsestranska rastlina, ki se jo uporablja v predelovalni industriji, kot hrana in najpomembnejše kot zdravilo!

Ogromne razlike v plačah po EU
03. 04. 2004 00.00
Delavec v Dublinu dovolj denarja za nakup hamburgerja zasluži v 15 minutah, v državah, ki 1. maja vstopajo v EU, pa za to dela od 40 do 60 minut.

Sindikati trgovine za pravičen obratovalni čas
05. 04. 2002 00.00
Na mednarodni konferenci sindikatov trgovine so predstavniki Slovenije in še šestih evropskih držav podprli deklaracijo za socialno pravičnost na delovnem mestu ter deklaracijo o regulaciji delovnega časa v trgovini.

Slovensko gospodarstvo v JAR
04. 04. 2002 00.00
Slovenski gospodarstveniki so se na današnjem posvetu na temo "Kako poslovati z Južno Afriko", ki se je odvijal v okviru Gospodarske zbornice Slovenije, seznanili s prednostmi in značilnostmi najmočnejšega gospodarstva na afriški celini.

Francozi ne zaupajo britanski hrani
14. 10. 2001 00.00
Francoski potrošniki so prepričani, da je od evropske hrane najmanj varna britanska, medtem ko naj bi bila tista, pridelana v Franciji, najboljše kakovosti.

Nestle želi povečati vpliv na ameriškem trgu
15. 01. 2001 00.00
Švicarski prehrambeni proizvajalec Nestle, ki med drugim izdeluje tudi hrano za domače živali Friskies in Alpo, naj bi po nekaterih virih kmalu sklenil pogodbo za nakup podjetja Ralston Purina, ki proizvaja tudi pasjo hrano Purina Dog Chow. Ralston s svojimi proizvodi obvlada 27-odstotni delež ameriškega trga pasje hrane, ki letno ustvari 4,3 milijarde dolarjev prometa, medtem ko ima na ameriškem trgu mačje hrane 33-odstoten delež. Nestle naj bi za nakup, ki naj bi bil sklenjen še v tem tednu, odštel 10 milijard ameriških dolarjev.

Kava proti Parkinsonovi bolezni
29. 05. 2000 21.17
V rezultatih raziskave, objavljene v časopisu ameriške zdravstvene organizacije, je zapisano, da kava ščiti možgane pred razkrojevanjem možganskih celic. V raziskavah so ugotovili, da so ljudje, ki ne pijejo kave, petkrat bolj dovzetni za razvoj Parkinsonove bolezni od tistih, ki na dan popijejo štiri do pet skodelic kave. Raziskovalci pa so med drugim ugotovili, da na preprečevanje razkrajanja možganskih celic pozitivno vplivajo tudi drugi prehrambeni proizvodi, ki vsebujejo kofein, npr. čaj, čokolada ali coca-cola. Najbolj vznemirljivo odkritje je to, da imamo dokaz, da na razvoj Parkinsonove bolezni vplivajo tudi zunanji dejavniki, je povedal avtor raziskave in nevrolog, doktor Webster Ross. Poudaril pa je, da je potrebno izvesti nove raziskave, s katerimi bodo potrdili sedanje domneve o vzrokih za razvoj bolezni. Raziskava je potekala trideset let na vzorcu 8000 Američanov japonskega porekla, vzroka za vpliv kave na Parkinsovo bolezen pa niso uspeli ugotoviti.