prepoved porabe

Najbogatejši bi morali za boj s podnebnimi spremembami korenito spremeniti življenjski slog
13. 04. 2021 09.35
Najbogatejši bodo morali korenito spremeniti svoj življenjski stil, če se želimo uspešno spopasti s podnebnimi spremembami, ugotavlja poročilo cambriške komisije za trajnostni razvoj in spreminjanje vedenja. 'Elita onesnaževalcev' oz. najbogatejših pet odstotkov je k rasti emisij v 25 letih prispevala kar 37 odstotkov.

Vsi ukrepi ostajajo še najmanj do sobote, po tem morebitno sproščanje?
09. 12. 2020 16.56
Vlada je na seji znova pretresala ukrepe, ki jih je sprejela za zajezitev epidemije covida-19. A če je bilo sprva še pričakovati kresanje mnenj med ministroma Tomažem Gantarjem in Zdravkom Počivalškom, pa naj bi oba le stopila korak nazaj in skušala najti kompromis. Neuradno so se tako dogovorili, da trenutni ukrepi ostajajo v veljavi vsaj do sobote, dodatnih zaostritev pa očitno ne bo. In kaj sledi po tem?

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6
23. 11. 2020 06.21
Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25
Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

Penasta, po kemikalijah smrdeča voda presenetila prebivalce Anhovega
28. 07. 2020 14.26
Organizacija Eko Anhovo in dolina Soče je na družbenem omrežju objavila informacijo, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu. Občina Kanal ob Soči do včeraj prebivalcem ni pojasnila, kaj se je zgodilo, trdijo z organizacije. Z občine odgovarjajo, da so danes zjutraj na svoji spletni strani sporočili, da je izvor onesnaženja vodovodni priključek industrijske čistilne naprave Eternit Slovenija, voda v vodarni pa je bila neoporečna.

LMŠ, SD, Levica in SAB vztrajajo pri svoji preiskovalni komisiji ukrepov
06. 07. 2020 14.37
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so vložile zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave, s katero želijo ugotavljati zlasti finančno (ne)učinkovitost ukrepov v zvezi z epidemijo, pravno podlago za imenovanje svetovalnih skupin in sorazmernost ukrepov. Ne bodo pa preiskovali nabave zaščitne opreme, saj je preiskavo o tem že zahtevala koalicija.

'Žrtve niso izključene, gospodarski, družbeni in drugi vplivi bi prizadeli celotno Slovenijo'
02. 08. 2019 07.00
Kako smo v Sloveniji pripravljeni na morebitno jedrsko nesrečo Nuklearne elektrarne Krško?Kot pojasnjujejo na upravi za jedrsko varnost, ob jedrski nesreči v NEK ne moremo izključiti žrtev, kar pa je odvisno od dejanskega poteka nesreče in izvajanja zaščitnih ukrepov: "Število ranjenih ali bolnih v primeru uspešnih zaščitnih ukrepov bi bilo zelo majhno."

Redkejše zalivanje zelenic in plaže brez tušev
19. 07. 2019 07.54
V vseh štirih občinah slovenske Istre so začeli veljati posebni varčevalni ukrepi za zmanjšanje porabe pitne vode, ki jih bodo do preklica izvajala občinska komunalna podjetja. Tako bi se tudi v primeru onesnaženja vodnega vira izognili morebitnim redukcijam oz. občasnim prekinitvam dobave vode.

Podjetju Ocean Orchids grozi prepoved opravljanja dejavnosti
19. 07. 2019 13.42
Dobrovniškemu podjetju Ocean Orchids grozi prepoved opravljanja dejavnosti vzgoje orhidej v rastlinjakih. Okoljski inšpektorat je podjetju izdal dve odločbi, z eno od teh podjetje opozarja, da naprava deluje brez okoljevarstvenega dovoljenja za odvajanje industrijske odpadne vode. Podjetje se je na obe odločbi pritožilo.

Očitno ni šlo zgolj za govorice: Man City na Casu proti Uefi
06. 06. 2019 22.45
Z mednarodnega arbitražnega razsodišča za šport v Lozani (Cas) so sporočili, da je angleški nogometni prvak Manchester City začel pravni boj, s katerim želi preprečiti morebitno prepoved igranja v ligi prvakov v sezoni 2020/21, ki mu s strani Evropske nogometne zveze (Uefa) grozi zaradi domnevnega kršenja pravil finančnega "fair playa".

'Rekli so nam, da je nevaren toliko kot kuhinjska sol. Zdaj umiramo za rakom'
21. 05. 2019 07.38
Roundup, v ZDA in širše izjemno priljubljen uničevalec plevela, v katerem je tudi nam dobro znani glifosat, je v ZDA znova na zatožni klopi. Kup tožb proti proizvajalcu je namreč po prisojeni milijardni odškodnini vse večji. Pri nas medtem z glifosatom ravno v teh dneh zatirajo plevel ob cestah, železniških progah in v kmetijstvu, nova pobuda pa zahteva njegovo takojšnjo prepoved.

Kave ne boste več mešali s plastičnimi žličkami, konec tudi za plastičen pribor
24. 10. 2018 13.27
Evropski poslanci, med njimi tudi vsi iz Slovenije, so podprli nova pravila za zmanjšanje rabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo. Z letom 2021 bi se tako poslovili številni plastični izdelki za enkratno uporabo, pravila pa se nanašajo tudi na izgubljeno in opuščeno ribolovno orodje. Gre za izdelke, ki predstavljajo 70 odstotkov vseh morskih odpadkov.

Stoltenberg poslance pozval k zvišanju sredstev za obrambo
09. 10. 2018 07.34
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je v državnem zboru poslance pozval k povišanju obrambnega proračuna, češ da bo to koristilo tudi Sloveniji, nespoštovanje zavez pa ni pošteno do tistih zaveznikov, ki že vlagajo več za skupno obrambo. "Nočemo se igrati nove hladne vojne za dobičke orožarske industrije," so sporočili protestniki, ki so se zbrali pred DZ, Levica pa je njegov govor celo obstruirala.

Črni scenarij: tretjina moških v Evropi ni reproduktivno sposobnih
16. 09. 2018 07.00
Kakšna je verjetnost, da bo tudi iz slovenskih pip v prihodnosti tekla mikroplastika? Obeti niso najboljši, 'nevidno plastično problematiko' pa lahko postavimo ob bok podnebnim spremembam. Edina pot za boj s plastiko je zmanjšanje proizvodnje. Z recikliranjem in ponovno uporabo namreč problem le preobrazimo in ga v okolje vrnemo celo v nevarnejši obliki.

Izračun iz leta 1973: Življenje, kot ga poznamo, se bo končalo leta 2040
19. 08. 2018 14.50
Leta 1973 so znanstveniki v največjem avstralskem računalniškem podjetju izračunali, da bo po letu 2020 šlo samo na slabše in leta 2040 bo zaradi onesnaževanja in uničenja okolja življenje, kot ga poznamo danes, nemogoče. Ne bo elektrike, moderne tehnologije in drugih ugodij. Življenje se bo vrnilo v obdobje 18. in 19. stoletja.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?
24. 05. 2018 07.29
Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Veljati začel pravilnik o omejitvi transmaščobnih kislin v živilih
04. 04. 2018 06.29
Veljati je začel pravilnik o največji dovoljeni vsebnosti transmaščobnih kislin v živilih, ki omejuje vsebnost teh škodljivih maščob na največ dva grama na 100 gramov skupne vrednosti maščob v živilu. Živila, ki ne izpolnjujejo zahtev, so lahko v prometu do porabe zalog in največ dvanajst mesecev od uveljavitve tega pravilnika.

Putin: Kar govorite, je malce smešno. Mislite, da bom na tem položaju do stotega leta? Ne!
19. 03. 2018 07.27
Vladimir Putin bo na čelu Rusije ostal še naslednjih šest let. Volitve, ki se jih je udeležilo 67 odstotkov volilnih upravičencev, so spremljale tudi številne kršitve, a oblasti obtožbe o nepravilnostih zanikajo. Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi pa je medtem opozorila, da je volitve zaznamovalo tudi pomanjkanje prave konkurence.

Popolna prepoved plastičnih vrečk, plastičnega pribora in izdelkov z mikroplastiko?
12. 10. 2017 11.56
Odpadna plastika je resen okoljski problem. Še posebej so problematični odpadki, kot so plastične vrečke ali pribor za enkratno uporabo, ki jih uporabljamo le nekaj minut, njihov razkroj pa poteka tudi več sto let. V Levici zato predlagajo ostro ukrepanje.

Na športnih prireditvah je po 14 letih ponovno dovoljeno točenje alkohola
17. 06. 2017 08.01
Organizatorji prireditve, ki bodo želeli točiti alkohol, po novem za to potrebujejo dovoljenje, ki ga bo izdala upravna enota. V času športnih prireditev bo v športnih kompleksih tako dovoljeno prodajati oziroma točiti alkoholne pijače z manj kot 15 volumenskih odstotkov alkohola, in sicer le v odprti papirnati, plastični oz. pločevinasti embalaži za enkratno uporabo.

Novela zakona o točenju alkohola na športnih prireditvah prestala prvo oviro v DZ
10. 05. 2017 18.32
Čeprav Nacionalni inšitut za javno zdravje opozarja, da se Slovenija zaradi škodljive rabe alkohola že desetletja uvršča v sam evropski vrh, da imajo mladi nekritičen odnos do uživanja alkohola, pa je novela zakona, s katerim država alkohol uvaja na športne prireditve, že prestala prvo oviro v državnem zboru. Popolna prepoved točenja alkohola na športnih prireditvah se je po mnenju politike izkazala za pomanjkljivo.

Sto dni: Trump mejnik označil za neumnost, a se vseeno hvali. Pa se ima za kaj?
29. 04. 2017 07.20
Donald Trump je na oblasti sto dni. Prav z veliko uspehi se ne more pohvaliti. Največji dosežek je imenovanje novega vrhovnega sodnika, drugih podobnih dosežkov pa ni bilo.

Kritiki zaskrbljeni: alkohol in šport ne gresta skupaj
13. 04. 2017 11.22
"Športne prireditve so mesta, kjer je zaradi pitja alkoholnih pijač večje tveganje nesreč in nasilja ter hujših kršitev javnega reda in miru," so prepričani na NIJZ, kjer ostro nasprotujejo prižigu zelene luči za točenje alkohola na stadionih in v dvoranah. Še posebej v Sloveniji, kjer je breme alkohola med največjimi na svetu. Vlada nad predlogom ni navdušena.

Kakšno vrečko izbrati, da narava ne bo trpela?
11. 04. 2017 06.26
V Evropi na leto v naravo odvržemo osem milijard plastičnih vrečk. To je več kot 15 tisoč vsako minuto. Čeprav postajamo bolj okoljsko ozaveščeni, smo tudi malomarni. Biorazgradljivo ne pomeni, da vrečka v naravi na hitro razpade in da jo lahko odvržemo kjerkoli, napisi, kot so "okolju prijazno", "100 % razgradljivo", pa so zavajajoči.

Kot da tekmujemo: Slovenci lani popili še več – 11,5 litra čistega alkohola na prebivalca
28. 03. 2017 18.20
Čeprav alkohol povzroča raka ustne votline, žrela, grla in požiralnika, raka jeter, debelega črevesa, danke in dojk, čeprav na cestah terja smrtne žrtve, povzroča nasilje in medsebojne spore, ga Slovenci zadnja leta spet popijemo več. Škoda, ki jo povzroča, je večja od sredstev, ki jih od prodaje dobi država. Zakaj toliko pijemo?

Ameriško pravosodno ministrstvo nima informacij o prisluškovanju Trumpu
18. 03. 2017 08.02
Medtem ko Trump še vedno vztraja pri obtožbah, da mu je Obamova administracija prisluškovala, pa pravosodno ministrstvo ZDA nima teh informacij. Tako demokrate kot republikance pa je razburilo krčenje denarja za nekatere socialne programe, med drugim tudi za hrano revnih upokojencev.

Republikanci z zdravstveno reformo navdušili Trumpa, demokrati menijo, da gre le za davčne olajšave za bogate
08. 03. 2017 09.26
Republikansko vodstvo predstavniškega doma kongresa je predstavilo svojo reformo zdravstvene reforme obamacare. Ne le demokrati, na predlog so se spravili tudi konservativni republikanci. Ti menijo, da je predlog preveč liberalen oziroma predvideva preveliko proračunske porabe.

Z novim zakonom bo škatlica cigaret dražja za deset centov
01. 12. 2016 16.19
Vlada je sprejela predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Očitno pa s predlogom ne bodo uvedli tobačnega centa, temveč bodo povišali trošarino na cigarete za pet evrov na tisoč kosov. Uvedba enotne embalaže v predlogu ostaja. Nevladne organizacije so dokaj zadovoljne, po mnenju OZS pa je ukrep nepotreben.

Sodišče EU za zaostritev protitobačne zakonodaje
04. 05. 2016 12.23
Države članice EU so protitobačno zakonodajo prenovile leta 2014, a so jo skušali nekateri proizvajalci in tudi nekatere članice izpodbiti s tožbo na sodišču EU. To je potrdilo zaostritev zakonodaje.

Skrita kamera: Kako hitro lahko mladoletniki pridejo do tobačnih izdelkov?
23. 02. 2016 06.58
Vsak osmi 15-letnik v Sloveniji kadi, skoraj polovica pa jih je pri teh letih kadila vsaj enkrat. Prej kot začnemo kaditi, bolj zapriseženi kadilci smo v poznejših letih, kažejo raziskave, kar je voda na mlin tobačni industriji. Preverili smo, kako hitro lahko mladoletniki pridejo do škatlice cigaret.