prerazporejanje

V le štiri leta starem laboratoriju UKC Ljubljana se je udrl strop

12. 04. 2025 11.19

V centralnem laboratoriju UKC Ljubljana se je v soboto zjutraj povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij. Na tla je padlo nekaj stropnih plošč, a linija ni bila poškodovana, prav tako ne vzorci in tudi noben od zaposlenih. Zaradi varnosti so laboratorij zaprli. Zagotovljene so nadomestne laboratorijske zmogljivosti.

UKC Ljubljana z 32,9 milijona evrov izgube

05. 02. 2025 21.38

Svet Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana se je na seji, ki je potekala 29. januarja, med drugim seznanil s poslovanjem kliničnega centra v prvih 11 mesecih prejšnjega leta. V tem obdobju je presežek odhodkov nad prihodki zavoda znašal 32,9 milijona evrov, so sporočili iz UKC.

Revizorka nakupa sodne stavbe na Litijski prejela opozorilo pred odpovedjo

04. 12. 2024 06.13

Smo priča discipliniranju neposlušne revizorke, ki je s svojo revizijo opozorila na nezakonito prerazporejanje sredstev pri nakupu sodne stavbe na Litijski 51? Notranja revizorka na ministrstvu za pravosodje Suzana Hotzl je namreč v ponedeljek na mizo dobila pisno opozorilo pred redno odpovedjo zaposlitve, potem ko se je podpisala pod notranje revizijsko poročilo nakupa sodne stavbe, ki je ugotovila, da so finančni minister Klemen Boštjančič, nekdanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan in predsednik vlade Robert Golob nezakonito prerazporedili šest milijonov in pol evrov za nakup propadajoče stavbe na Litijski 51.

Admiral Kuznecov na 'večnih' popravilih, njegovi mornarji na fronti

23. 09. 2024 10.42

Kaj se dogaja z edino rusko letalonosilko Admiral Kuznecov? Po okvari leta 2018 je odšla na popravilo, medtem doživela nesrečo med popravili in vsaj dva požara. Sedaj pa naj bi, po nekaterih virih, ostala še brez posadke, ki je bila napotena v Ukrajino. Ali to pomeni, da največje plovilo za projekcijo ruske pomorske moči ne bo več izplulo iz Murmanska? Ruski vojaški poveljniki še vedno napovedujejo njeno vrnitev v začetku prihodnjega leta.

Delavci Cimosa stavkali: 'Tako, kot je zdaj, že dolgo ni bilo'

18. 09. 2024 15.53

Delavci družbe Cimos so v obratih v Vuzenici in Senožečah ob 12. uri izvedli dveurno opozorilno stavko. Po informacijah Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) je stavkalo okoli 150 delavcev. Če v pogajanjih z vodstvom podjetja za višje plače ne bo napredka, sindikalni predstavniki ne izključujejo možnosti zaostritve stavke.

Dveurna opozorilna stavka Cimosovih delavcev

17. 09. 2024 09.39

Sindikat v koprskem Cimosu je za sredo napovedal dveurno stavko. Potekala bo med 12. in 14. uro, glavni razlog zanjo pa se skriva v dejstvu, da se v pol leta niso uspeli uskladiti glede dviga plač in novega plačnega modela. Stavka je bila namreč napovedana že spomladi, a so jo predstavniki delavcev marca zamrznili.

Sedmi teden stavke: prerazporejanje zdravnikov v izmene in skupna dežurna mesta

26. 02. 2024 09.40

Vlada je pred 1. marcem, ko se bodo postopoma začeli uveljavljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, sprejela prve ukrepe za zaščito javnega zdravstvenega sistema. Na njihovi podlagi bodo lahko denimo direktorji javnih ustanov zdravnike razporedili v izmene, izvajalci nujne medicinske pomoči pa bodo lahko organizirali skupna dežurna mesta.

Von der Leynova obiskala Lampeduso: Italija se lahko zanese na EU

17. 09. 2023 12.39

Nezakonite migracije so evropski izziv, ki potrebuje evropski odziv, je na italijanski Lampedusi, ki se sooča z doslej največjim migracijskim valom, dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Po njenih besedah bodo o tem, kdo bo prišel v Evropo, odločali Evropejci in ne tihotapci. "Italija se lahko zanese na EU," je poudarila.

Golob ocenil, da bo škoda po ujmah presegla pol milijarde evrov

05. 08. 2023 12.05

"Slovenija se sooča z najhujšo naravno ujmo v novejši zgodovini," je po seji sveta za nacionalno varnost dejal predsednik vlade Robert Golob in dodal, da sta prizadeti kar dve tretjini Slovenije. "Izkazali smo voljo in odločitev, da bomo delovali enotno, da bi čim prej pomagali državljanom. Trgovine s hrano in tehnično opremo bodo, kjer bo možno, odprte tudi v nedeljo," je napovedal Golob. Poveljnik civilne zaščite Srečo Šestan je po izredni seji vlade potrdil, da bodo izdali odredbo za odprtje nekaterih trgovin.

Vlada v začasno zadržanje izvrševanja državnega proračuna

22. 03. 2023 19.50

Vlada bo začasno zadržala izvrševanje posameznih izdatkov na integralnih postavkah državnega proračuna. Za to se je na dopisni seji odločila v luči priprave rebalansa letošnjega državnega proračuna, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Izhodiščni seznam: manj sredstev za trajnostno prenovo stavb, oskrbo s pitno vodo ...

22. 03. 2023 18.09

Ministrstvo za finance je pripravilo izhodiščni seznam naložb, ki bodo ali izločene iz posodobljenega načrta za okrevanje in odpornost ali bo njihovo financiranje z nepovratnimi sredstvi v načrtu zmanjšano. Prilagoditev je med drugim potrebna, ker državi pripada 286 milijonov evrov manj nepovratnih sredstev od sprva predvidenih.

Trije dnevi, dolgi eno leto

24. 02. 2023 08.00

365 dni, na stotine uničenih mest in vasi ter več deset tisoč mrtvih vojakov in civilistov kasneje, od začetnega ruskega poskusa bliskovite vojne do krvavega boja za vsak meter ukrajinske zemlje. Če je v Moskvi pred začetkom "posebne vojaške operacije" prevladovalo prepričanje, da bodo sunkoviti prodori v prvih dneh Ukrajino hitro spravili na kolena – ali pa v Kijevu in na zahodu, da bodo oblast v Kremlju pokopale sankcije in žrtve med vojaki – so se načrti vseh bolj ali manj izjalovili. Druga največja armada na svetu ne zmore zlomiti odpora vse bolj oboroženega nasprotnika, na drugi strani Ukrajina in zahod trepetata zaradi kritično nizkih zalog streliva. Pred nami je vojna izčrpavanja med Rusijo ter Ukrajino in zahodom na drugi strani.

'Ruska vojska napadla ne glede na lastne izgube'

23. 01. 2023 21.51

Na vzhodu Ukrajine so v bližini Bahmuta in Avdijivke znova potekali hudi spopadi med rusko in ukrajinsko vojsko, so sporočili iz ukrajinskega generalštaba. V Kijevu so medtem opozorili, da ukrajinska vojska potrebuje več sto bojnih tankov za ponovno zavzetje zasedenih ozemelj.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu

13. 01. 2023 09.35

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?

20. 04. 2022 06.00

V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

ZDA Ukrajini zagotovile 500 milijonov dolarjev neposredne proračunske pomoči

30. 03. 2022 06.24

Ruske sile so ponoči še naprej bombardirale ukrajinsko mesto Černigov severno od prestolnice Kijev, čeprav je Moskva pred tem trdila, da "korenito zmanjšuje" vojaške dejavnosti na tem območju, so sporočile ukrajinske oblasti. Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby je opozoril, da je Rusija manjše število svojih enot premestila iz okolice Kijeva, a se ne umika, temveč se morda pripravlja na večjo ofenzivo drugje v Ukrajini. Medtem so v Kremlju nekoliko znižali pričakovanja glede mirovnih pogovorov med ruskimi in ukrajinskimi delegati, ki so v torek potekala v Istanbulu. Po telefonu pa sta o nadaljevanju ameriške in zavezniške vojaške, gospodarske in humanitarne pomoči Ukrajini proti ruski agresiji govorila ameriški predsednik Joe Biden in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, je sporočila Bela hiša.

ZDA: V roku 48 ur bo prišlo do popolne ruske invazije. Ukrajina razglasila izredne razmere

23. 02. 2022 09.32

Ruske čete so se premaknile v vzhodno regijo Ukrajine, ki jo je Rusija priznala kot "neodvisno", je dejal premier Latvije, članice Nata. Ameriški obveščevalci pa so potrdili, da je administracija Joeja Bidena ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega opozorila na skorajšnjo obsežno rusko invazijo. Rusija naj bi napadla v roku 48 ur, so še dodali. Ukrajinski parlament je, na prošnjo sveta za nacionalno varnost, za 30 dni razglasil izredne razmere. Doneck in Lugansk sta Rusijo zaprosila za pomoč pri "obrambi pred ukrajinsko vojsko". To bi lahko bil povod za uradno rusko posredovanje.

Koronakriza orožarskih podjetij ni prizadela

06. 12. 2021 11.30

Največji svetovni proizvajalci orožja so se lani v veliki meri izognili posledicam gospodarske krize, ki jo je povzročil covid-19. Iz poročila inštituta Sipri je razvidno, da so lani že šesto leto zapored zabeležili rast prihodkov od prodaje.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'

05. 12. 2021 19.29

Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

Vlada uvaja povračilo škode za stranske učinke po cepljenju: kakšni so zneski?

19. 11. 2021 16.39

Vlada predlaga povračilo škode tistim, ki jim je zaradi cepljenja proti covidu-19 nastala škoda na zdravju. "Uvedba odškodninske odgovornosti in sistema odškodnin brez krivde je ključna pri ohranjanju zaupanja v varnost in kakovost cepiv in zagotavljanju učinkovitega in celovitega izvajanja nacionalnega programa cepljenja," je dejal Janez Poklukar.

V četrtek potrdili 3517 okužb

19. 11. 2021 09.36

V Sloveniji so potrdili novih 3517 okužb s koronavirusom, opravili pa so 8274 testiranj PCR. Delež pozitivnih testov znaša 42,5 odstotka. Umrlo je 20 covidnih bolnikov. V državi je aktivnih 45143 primerov okužb.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki

16. 11. 2021 06.09

Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek

15. 11. 2021 05.50

Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

V Sloveniji cepljenih skoraj 90 odstotkov zdravnikov

30. 08. 2021 13.49

Po podatkih, ki so jih Zdravniški zbornici posredovale bolnišnice in univerzitetna klinična centra, so zdravniki v bolnišnicah, v katerih skupno dela okoli 3571 zdravnikov – precepljeni 89,4-odstotno. Podatek velja za 12 bolnišnic, univerzitetno kliniko in oba UKC.

Koordinacija zdravniških organizacij za izboljšanje precepljenosti zaposlenih v zdravstvu

23. 07. 2021 16.37

Koordinacija zdravniških organizacij je na ministrstvo za zdravje naslovila predlog za izboljšanje precepljenosti zaposlenih v zdravstvu in ohranjanje delujočega zdravstva v četrtem valu epidemije covida-19. Ministrstvu so tako predlagali, da vse zaposlene v zdravstvu pozove k čimprejšnjemu cepljenju proti covidu-19, so sporočili.

Na Hrvaškem s ponedeljkom odpirajo terase gostinskih lokalov

26. 02. 2021 12.14

Na Hrvaškem bodo s 1. marcem lahko odprli terase gostinskih lokalov, omogočili bodo tudi treninge v zaprtih športnih objektih. V Avstriji se medtem po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje pospešeno širijo nove različice novega koronavirusa in predstavljajo že več kot polovico vseh novih okužb.

'Vlada na tem izpitu padla'. Janša pa: Ni še smiselno delati zaključkov

16. 11. 2020 07.51

Glede obvladovanja epidemije je vlada prejela kar nekaj očitkov, med drugim tudi, da je "na tem izpitu padla". Premier Janez Janša pri tem odgovarja, da smo trenutno "sredi epidemije, ki je zelo resna", zato ni smiselno že zdaj delati zaključkov. Odgovoril je tudi na poslansko vprašanje glede ameriških volitev in dejal, da bodo veseljem čestitali tistemu, ki bo izvoljen za predsednika, pri tem poudaril, da Slovenija goji dobre strateške in partnerske odnose z ZDA ne glede na to, katera administracija je na oblasti. Spregovoril je tudi o zakonodaji glede gojenja medicinske in industrijske konoplje, za katero meni, da je pretoga.

UKC Maribor na robu zmogljivosti, prosijo za pomoč

05. 11. 2020 15.48

Iz UKC Maribor so sporočili, da so v sredo zabeležili porast števila hospitaliziranih bolnikov s covidom-19, ki je znašalo 159 – od tega jih je bilo 32 na intenzivnem zdravljenju. Zaradi karantene, okužbe ali pa morebitnih rizičnih stikov je trenutno odsotnih 131 zaposlenih, med njimi 27 zdravnikov in 56 delavcev zdravstvene nege. Kadrovska stiska je velika, pravijo, zato prosijo za nujno pomoč.

Poslanci potrdili prvi paket ukrepov za pomoč gospodarstvu

20. 03. 2020 05.52

DZ je na izredni seji po nujnem postopku sprejel prvi paket zakonov, s katerimi naj bi vsaj nekoliko omilili posledice epidemije novega koronavirusa za gospodarstvo. Med drugim bo država priskočila na pomoč delodajalcem, ki bodo delavce zaradi motene dobave ali izpada naročil napotili na čakanje na delo doma.