presaditev ledvic

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

'Ponujam ledvico. Moja krvna skupina je O. Stara sem 26 let in ne pijem'

01. 09. 2024 12.21

Kam lahko človeka pripelje revščina, kje so njegove meje? Večina tega na srečo ne bo nikoli izvedela. Kaj pa tisti, ki se znajdejo v takšnih okoliščinah? Maung iz Mjanmara je oddal oglas, da proda svojo ledvico. Potem ko žena in hčerka tri dni nista jedli. In nikakor ni edini.

Moški s presajeno prašičjo ledvico že doma in ne potrebuje več dialize

04. 04. 2024 08.13

V ZDA jim je je pred 12 dnevi uspelo uspešno presaditi gensko spremenjeno prašičjo ledvico živemu 62-letnemu bolniku. Kot so sporočili, je moški zdaj zapustil bolnišnico in ne potrebuje več dialize.

Diskriminacija v zdravstvu: temnopolti na presaditev ledvic čakali dlje

03. 04. 2024 06.00

V ZDA odmeva šokantno razkritje, ki kaže, da na rasno diskriminacijo ni imuno niti zdravstvo. Temnopolti Američani so zaradi barve kože na presaditev ledvice čakali tudi več let dlje kot ostali. Zdaj je program za transplantacijo prenehal uporabljati metodo, ki je precenila, kako dobro delujejo ledvice temnopoltih pacientov, zaradi česar so bile videti bolj zdrave, vsi ostali pa so imeli na čakalnih seznamih za nov organ prednost.

Darovalci lani darovali 186 organov: najdlje čakajo na ledvice, sledi srce

31. 03. 2024 09.19

Na področju darovanja organov je bilo leto 2023 zelo uspešno in v marsičem prelomno, ocenjujejo na zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. Med drugim so lani prvič presegli 30 aktivnih darovalcev na milijon prebivalcev, darovalci pa so darovali 186 organov. Na presaditev je lani sicer čakalo 183 bolnikov.

62-letnemu Američanu prvemu presadili genetsko spremenjeno prašičjo ledvico

21. 03. 2024 18.51

Pred dvema letoma so Američanu prvič v zgodovini presadili genetsko spremenjeno prašičje srce, zdaj pa je ekipa kirurgov iz bolnišnice v Bostonu dosegla nov mejnik. Sporočili so namreč, da so opravili prvo presaditev genetsko spremenjene prašičje ledvice pri živem človeku. Pred tem so lani v okviru raziskave genetsko spremenjeno prašičjo ledvico presadili v telo možgansko mrtvega človeka.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'

13. 10. 2023 13.45

Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'

01. 03. 2023 14.57

Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

Darovanje organov, najvišja oblika pomoči, ki jo lahko daš sočloveku

09. 12. 2022 18.49

Ste kdaj pomislili, da bi po smrti darovali svoje organe ali organe svojih bližnjih, ker bi s tem lahko rešili vsaj eno življenje? Gre za velik korak in nesebično odločitev, pravijo tisti, ki so se v življenju znašli na eni ali drugi strani. V tem trenutku na ustrezen organ, ki bi mu podaljšal življenje, čaka približno 120 Slovencev. Največ potreb je po presaditvi ledvic, sledi presaditev srca, kjer je Slovenija vodilna v svetu, ima namreč največ presaditev na milijon prebivalcev.

Ob svetovnem dnevu diabetesa

13. 11. 2022 00.15

V minulih sto letih je diabetes postal najbolj pogosta kronična bolezen, za katero trpi 537 milijonov bolnikov po svetu. Najbolj je ogroženo srce in ožilje.

Na presaditev organov trenutno čaka 155 bolnikov

07. 10. 2022 09.29

V nacionalni register opredeljenih oseb glede darovanja organov po smrti se je v tem letu do konca septembra vpisalo 930 ljudi, kar je 244 več v primerjavi z enakim obdobjem v lanskem letu. V registru je opredeljenih 12.510 ljudi, od tega 12.441 za darovanje, 69 jih je izrazilo nasprotovanje darovanju. Stopnja privolitve svojcev za darovanje je 66 odstotkov.

Bi se presajene ledvice v Sloveniji lahko znašle v trgovini z organi?

08. 06. 2022 19.55

Hrvaško zdravstvo pretresa prvi sum trgovine z organi, saj je inšpekcija pri dveh presaditvah ledvic, ki so ju pred tremi leti opravili v zagrebškem kliničnem centru, odkrila kršitev zdravniškega kodeksa. V obeh primerih darovalca nista bila v sorodu z bolnikoma in nista hrvaška državljana. Hrvaška ima praktično enak sistem transplantacijske dejavnosti kot Slovenija. Le da pri nas velja, da se presaditve organov živih darovalcev izvedejo šele, ko ni mogoče zagotoviti organa pokojnika. Kar pa se zgodi le enkrat do dvakrat letno, pojasnjujejo na zavodu Slovenija-transplant. Postopek vedno poteka pod nadzorom zdravnikov, psihologov in etične komisije, pogoji pa so zelo strogi, zato se takšen incident pri nas ne bi mogel zgoditi, zagotavljajo.

Sum na trgovino z organi v zagrebškem KBC

07. 06. 2022 17.23

V zagrebškem kliničnem centru (KBC) je inšpekcija Ministrstva za zdravje ugotovila kršitve Kodeksa medicinske etike in deontologije v dveh primerih presaditve ledvic, ki sta bili leta 2019 opravljeni v KBC. Inšpekcija je zaradi suma o trgovini z organi primer v nadaljnjo obravnavo predala Hrvaški zdravniški zbornici in Državnemu sodišču, izdala pa je tudi začasno prepoved presaditve organov, v primerih, ko živi darovalec ni znan.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla

24. 11. 2021 12.17

V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

V ZDA človeku prvič presadili prašičjo ledvico, ki je imunski sistem ni takoj zavrnil

20. 10. 2021 10.37

Iz ZDA poročajo o obetavni operaciji. Kirurgom je v človeka prvič uspelo presaditi prašičjo ledvico, ne da bi jo imunski sistem takoj zavrnil. Gre za potencialno velik uspeh, ki bi lahko sčasoma pripomogel k rešitvi problema pomanjkanja človeških organov za presaditev.

Zaradi epidemije po svetu do 30-odstotni upad transplantacij, Slovenija izjema

09. 10. 2021 08.46

Zaradi epidemije je na svetovni ravni število darovalcev in transplantacij upadlo za 20–30 odstotkov, Slovenija pa je med izjemami, ob evropskem dnevu darovanja organov in tkiv sporočajo iz zavoda Slovenija-transplant. Letošnje sporočilo dneva je, da se je treba o darovanju v krogu družine in bližnjih ter družbi pogovarjati bolj sproščeno.

203 čakajoči: Ne prelagajte odgovornosti odločitve na svojce

19. 02. 2021 18.26

V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 114 organov, kar je 19 več kot v letu 2019. "Za nami je zahtevno leto, ki ga je zaznamovalo delo v oteženih razmerah zaradi epidemije covida-19," o lanskem letu pravijo v Slovenija-transplantu. Z dosežki programa transplantacij pri nas so zato še toliko bolj zadovoljni. "Slovenija se uvršča med najuspešnejše države glede stopnje soglasja za darovanja. Zadnja leta od 70 do 80 odstotkov svojcev poda soglasje za darovanje, kar je zelo visok odstotek, ki kaže na podporo in zaupanje javnosti v našo dejavnost," dodajajo.

Na 'novo' življenje čaka 211 bolnikov

10. 10. 2020 11.45

Po slovenski zakonodaji je za posmrtno darovanje organov in tkiv v primeru, ko ni znana volja pokojnega, potrebno soglasje svojcev, zato se z bližnjimi pogovorite o vaših stališčih, pravijo v Slovenija-transplantu, kjer so opazili upad vpisa v nacionalni register. V letošnjem letu se je v register namreč vpisalo za tretjino manj oseb kot lani.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti

23. 09. 2020 06.00

Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Indijski serijski morilec priznal vpletenost v več kot 50 umorov

02. 08. 2020 17.13

Indijska policija je aretirala serijskega morilca, ki je, potem ko so ga pogojno izpustili iz zapora, pobegnil v prestolnico in se tam skrival pol leta. Indijec je v zaporu preživel 16 let zaradi umora vsaj sedmih taksistov na severu države. Zdaj pa je policiji priznal, da jih je skupaj s sodelavci ubil še veliko več, po 50. žrtvi pa jih je prenehal šteti.

V UKC Ljubljana v zadnjem mesecu opravili 21 transplantacij

11. 05. 2020 10.42

Epidemija novega koronavirusa se pri nas že več dni umirja. Zaradi izboljšanih razmer se tudi zdravstvene ustanove počasi vračajo v ustaljeno delovanje, na nekaterih oddelki pa so po pričakovanjih nastale čakalne vrste. V ljubljanskem UKC so v zadnjem mesecu uspeli opraviti 21 transplantacij, kar je približno dvakrat toliko, kot je mesečno povprečje.

V Sloveniji presaditve organov nadpovprečno uspešne

16. 01. 2020 15.57

UKC Ljubljana praznuje 20. obletnico pridružitve organizaciji Eurotransplant, s katero vsako leto izmenja do 60 organov. Presaditve so v Sloveniji sicer nadpovprečno uspešne - imamo denimo največje število presaditev srca na 1000 prebivalcev. V centru za transplantacijsko dejavnost so lani presadili 96 organov, na čakalnem seznamu pa je trenutno 227 bolnikov.

Slovenci smo naklonjeni darovanju organov, a tega ne izrazimo uradno

12. 10. 2019 12.00

Na čakalnem seznamu za presaditev organov je trenutno 225 bolnikov. Slovenci smo sicer zelo naklonjeni darovanju, a svoje volje uradno ne zabeležimo, opozarjajo v Slovenija-transplant. Zato so poskrbeli, da lahko izjavo za ali proti darovanju oddate tudi elektronsko. Darovalci in prejemniki vedno ostanejo anonimni.

Stevie Wonder potrebuje presaditev ledvic

07. 07. 2019 11.10

Stevie Wonder je na svoji turneji oboževalcem zaupal, da potrebuje presaditev ledvic. Tuji mediji poročajo, da je njegovo zdravstveno stanje resno, vendar obvladljivo in bo po jesenski operaciji popolnoma okreval.

Zgodovinski trenutek: dron prvič opravil prevoz človeškega organa

05. 05. 2019 15.48

Inženirji ameriške univerze v Marylandu so poskrbeli za zgodovinski dogodek. Prvič so namreč za prevoz darovalčevega organa do bolnišnice uporabili dron. Strokovnjaki upajo, da bo tokratno pionirsko dejanje utrlo pot daljšim poletom z droni in pomagalo k razrešitvi varnostnih vprašanj glede tovrstnih načinov prevoza.

Namesto na grammyje na plažo

12. 02. 2019 18.14

Za pevko Seleno Gomez je težko in naporno obdobje. Najprej so ji odpovedale ledvice, nato pa je doživela še živčni napad in odšla v psihiatrično bolnišnico. Od takrat naprej se ne želi več izpostavljati, tako je izpustila tudi grammy nagrade in raje odšla s prijateljicami na plažo.

Zaradi odpovedi ledvic padla v globoko depresijo

11. 12. 2018 19.26

Igralka Sarah Hyland, ki jo poznamo po vlogi v priljubljeni ameriški seriji Modern Family, je v intervju za revijo priznala, da je za njo že druga presaditev ledvic. Poleg tega je priznala, da jo je to nesrečno obdobje pahnilo v depresijo, iz katere ni videla izhoda.

Ženska s presajeno maternico rodila deklico

05. 12. 2018 10.40

Ženska, ki so ji presadili maternico pokojne darovalke, je rodila zdravo dete, so objavili raziskovalci, ki so jo spremljali. Gre za prvi tovrsten dogodek v medicinski znanosti. Ženska je sicer rodila že pred letom dni, zdaj pa so raziskovalci dosežek objavili v znanstveni reviji The Lancet.

Seleno Gomez izpustili iz psihiatrične bolnišnice

08. 11. 2018 18.43

Po poročanju tujih medijev se je zdravstveno stanje 26-letne Selene Gomez, ki je pred dobrim mesecem dni doživela živčni zlom, izboljšalo v tolikšni meri, da so jo izpustili iz psihiatrične ustanove. Tam je prestala zdravljenje številnih duševnih bolezni.