presežene vrednosti

Glede na poročilo razpoke na hišah niso posledice miniranja za drugi tir

10. 04. 2025 12.21

Potem ko so se pojavile ocene, da so se na več objektih na Škofijah, Plavjah in Dekanih pojavile razpoke zaradi miniranja na drugem tiru, poročilo, ki sta ga naročila 2TDK in Kolektor, to zanika. Eko patrulja Alpe Adria Green (AAG) ob tem opozarja, da so v bližnji Lokvi prebivalci izpostavljeni vedno večjemu onesnaževanju zraka in okolice.

Razlog, da že nekaj dni dihamo izjemno onesnažen zrak, je temperaturni obrat

01. 02. 2024 19.55

V Sloveniji že nekaj dni dihamo onesnažen zrak, mejne vrednosti delcev PM10 so marsikje presežene. V Prekmurju in Beli krajini je kakovost zraka celo izredno slaba. Vzrok za tako stanje je predvsem temperaturni obrat, ki zadržuje onesnažen zrak v v nižinah, pa tudi mala kurišča in promet. Dihanje delcev PM10 je, kot opozarjajo zdravniki, škodljivo za vse, posebej pa za kronične bolnike in otroke.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Danes in v prihodnjih dneh bo v nižinah onesnažen zrak

12. 01. 2024 10.28

Agencija za okolje opozarja, da bodo danes in v naslednjih dneh presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10 v večjem delu Slovenije. Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujejo znatnega znižanja ravni delcev, so še sporočili iz Agencije RS za okolje.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine

04. 12. 2023 16.23

V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij

01. 12. 2023 17.46

Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Nov odpoklic mandarin iz doline Neretve, uprava izvaja poostren nadzor

06. 11. 2023 16.24

Uprava za varno hrano je na podlagi informacije hrvaških oblasti o distribuciji s klorpirifosom onesnaženih mandarin hrvaškega porekla v Srbijo minuli teden poostrila nadzor, ta pa bo poostren tudi ta teden, in sicer tako pri dobaviteljih kot v maloprodaji. Zaradi presežene vrednosti klorpirifosa pa je mandarine iz prodaje sedaj odpoklical tudi Hofer.

Koroški župani naklonjeni temu, da se mulj odpelje v tujino

06. 10. 2023 17.50

Trije koroški župani so se na delovnem sestanku z okoljskim ministrom Bojanom Kumrom in Tanjo Bolte z Direktorata za okolje dogovorili, da bodo za mulj, ki je opredeljen kot nevaren odpadek, pridobili uradne cene odvoza v tujino. Hkrati bo stroka skupaj s podjetjem Tab Mežica preverila možnosti odlaganja tega mulja na odlagališču v Žerjavu.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici

03. 10. 2023 10.45

Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Odpoklicali črno grozdje, ki naj bi se znašlo na jedilnikih šolarjev

29. 09. 2023 21.10

Uprava za varno hrano naj bi odpoklicala črno grozdje, ki naj bi se znašlo celo na jedilnikih šolarjev. Razlog pa presežena vrednost dveh pesticidov.

Skoraj vsi v Evropi dihamo onesnažen zrak

20. 09. 2023 15.51

Preiskava časopisne hiše Guardian je pokazala, da skoraj dve tretjini Evropejcev dihata zrak, ki je slabši od tistega, ki ga predpisujejo smernice Svetovne zdravstvene organizacije. Skoraj 30 milijonov Evropejcev živi na območjih s koncentracijami delcev PM, ki vsaj štirikrat presegajo smernice WHO. Najslabši zrak dihajo v Severni Makedoniji, zrak v vzhodni Evropi pa je bistveno slabši od tistega, ki ga dihajo v zahodni Evropi, so glavne ugotovitve preiskave.

Glede onesnaženosti najbolj problematični porečji Meže in Drave

14. 09. 2023 14.19

Po avgustovskih poplavah je z vidika onesnaženosti najbolj problematično porečje Meže, kjer so ponekod tako v mulju kot v prvotnih tleh dosežene ali bistveno presežene kritične vrednosti svinca, kadmija in cinka, je pokazala analiza, ki jo je izvedel Arso. Pristojni že pripravljajo ukrepe za prizadete občine, zajeti bodo v zakonu o obnovi.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'

03. 09. 2023 16.31

Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

'Ne sadite zelenjave, kjer je bil mulj, pred prašnimi delci se zaščitite z masko'

31. 08. 2023 19.44

Ne moremo si privoščiti dolgotrajnih študij, ukrepe za okoljsko sanacijo potrebujemo takoj. Tako koroški župani, ki jim je vremenska katastrofa v začetku avgusta prinesla še ekološko. Močno presežene mejne vrednosti težkih kovin tudi na Prevaljah, Ravnah na Koroškem in tudi v Dravogradu odpirajo številna nova vprašanja. Onesnažen mulj in ostale naplavine jih skrbijo zaradi zdravja. Ne vedo niti, ali je prav, da na pomoč sploh še kličejo prostovoljce, čeprav jih še vedno potrebujejo.

V mulju in naplavinah ugotovili visoke vrednosti svinca, kadmija, cinka

30. 08. 2023 12.19

Čeprav Agencija RS za okolje še ni prejela rezultatov analiz vzorcev, ki so jih vzeli na poplavljenih območjih po državi, pa so predstavili rezultate iz Mežiške doline, kjer so bile vrednosti nekaterih potencialno nevarnih elementov zaradi rudarske zgodovine območja že pred poplavami povišane. Rezultati analize so tako "pričakovano" pokazali, da so na območju presežene vse vrednosti najbolj kritičnih elementov: svinca, kadmija in cinka. Ugotavljajo pa, da je prišlo med poplavami do premeščanja teh nevarnih snovi tudi na drugih območjih. Predvidevajo sicer, da do večjih zdravstvenih težav ob upoštevanju ukrepov ne bo prišlo, opozarjajo pa sicer, da so otroci tu posebej ogrožena skupina.

'Nemudoma se morajo očistiti rečne struge na poplavljenih območjih'

09. 08. 2023 07.00

Hidrolog Rok Fazarinc opozarja na veliko nevarnost novih poplav. Struge vodotokov so napolnjene s plavjem, nove obilnejše padavine bi lahko hitro pomenile dodatno razdejanje. Presenečen je nad obsežnostjo območja, ki so ga prizadele hudourniške poplave, segale so od zgornjega toka Poljanske Sore pa vse do Koroške in Savinjske doline. Za najbolj prizadeta območja pa ponuja tudi rešitev: "Zelo težko bo, vendar se bodo prebivalci z nekaterih hudourniških območij morali odseliti, sicer bodo sanacijski ukrepi še dražji."

Splitski podžupan: Čistoča morja na plaži Bene v Splitu je zaskrbljujoča

17. 07. 2023 17.32

Splitski podžupan Bojan Ivošević je zgrožen nad rezultati analize morja na plaži Bene, potem ko sta javni zavod za upravljanje parka in zavod za javno zdravstvo s plaže odvzela vzorce in jih poslala v analizo.

Živo srebro do 35 stopinj Celzija, v Novi Gorici in na Otlici presežena opozorilna vrednost ozona

11. 07. 2023 14.20

Vročinski val je v polnem teku. Najtopleje je bilo v Črnomlju in Novi Gorici, kjer so ob 14. uri termometri kazali 35 stopinj Celzija. Arso je izdal opozorilo zaradi presežene opozorilne vrednosti ozona v Novi Gorici in na Otlici. Sprva je kazalo, da bi lahko vročino na severu države prekinile nevihte, ki so se iz Avstrije pomikale proti Sloveniji. Vendar pa so ob pomikanju proti jugu zaradi predebele zaporne plasti na srečo oslabele.

Nič več glasne zabave pozno v noč v Trstu

02. 07. 2023 15.44

V Trstu načrtujejo strožja pravila proti hrupu v nočnem času. Oblasti tega pristaniškega mesta pri naših zahodnih sosedih so namreč odločile, da ob petkih, sobotah in pred prazniki ne bodo dovolile predvajanja glasbe po polnoči, ki bi lahko motila prebivalce. Kršiteljem grozijo visoke kazni. O strožjih ukrepih glede hrupa razmišljajo tudi v Milanu.

V večini države bodo presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10

23. 02. 2023 14.19

Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) je v večini krajev po Sloveniji pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti delcev PM10. Največja onesnaženost zraka pa bo na Primorskem. V petek čez dan se bodo ravni delcev postopno zmanjšale.

Arso opozarja: Povišane ravni delcev PM10

17. 02. 2023 12.01

V večjem delu Slovenije bodo presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Arso. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan pa se bodo prehodno nekoliko znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Mirno in mrzlo vreme v naslednjih dneh prinaša povečane vrednosti delcev PM10

10. 02. 2023 16.22

V dolinah in kotlinah celinske Slovenije bodo danes in v naslednjih dneh lahko presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Agenciji RS za okolje. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan se bodo prehodno znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

V novo leto vstopili s pomladnimi temperaturami

01. 01. 2023 09.23

Od leta 2022 smo se poslovili s povsem pomladnimi temperaturami. Najtopleje je bilo na vzhodu Slovenije, kjer tako toplega silvestrskega dneva ni bilo že 70 let. Tudi marsikje v osrednji Sloveniji smo beležili za konec (in začetek) leta rekordno visoke temperature.

Je pred nami najtoplejša silvestrska noč v zadnjih desetletjih?

29. 12. 2022 08.18

Letošnji prehod iz starega v novo leto bodo zaznamovale zelo visoke, ponekod lahko celo rekordne temperature. Za december zelo topli so bili sicer že pretekli dnevi, na zadnji dan leta pa se bo k nam razširil še toplejši zrak in v silvestrski noči bomo marsikje izmerili deset in več stopinj. Neobičajno toplo vreme se bo nadaljevalo tudi v prvih dneh novega leta, ko se bodo lahko popoldanske temperature v najtoplejših krajih na vzhodu države približale celo 20 stopinjam Celzija.

Onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve

15. 12. 2022 17.47

Kakovost zraka v Sloveniji je bila večino lanskega leta dobra. Agencija za okolje je med drugim v svojem letnem poročilu o kakovosti zraka ugotovila, da je bila onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve. Prav tako pa ni bila na nobenem merilnem mestu presežena mejna letna vrednost za delce PM2,5. Tudi ravni vseh onesnaževal, razen ozona in svinca v Zgornji Mežiški dolini, so bile v letu 2021 nižje od tistih, ki jih dopušča zakonodaja.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?

17. 07. 2022 18.11

Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja

12. 07. 2022 14.02

Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama

06. 07. 2022 18.31

V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.