preučevanja

Nova odkritja o zadnjih urah na Titaniku: luči so res gorele do zadnjega trenutka

09. 04. 2025 08.46

Podrobna analiza digitalnega skeniranja Titanika v polni velikosti je razkrila nov vpogled v zadnje ure ikonične potopljene ladje. Natančna 3D-replika prikazuje silovitost, s katero se je ladja razklala na dvoje, ko se je potopila po trku ob ledeno goro leta 1912. V nesreči je življenje izgubilo 1500 ljudi.

Po razveljavitvi spornega razpisa za prestrukturiranje regij dva nova

05. 03. 2025 14.18

Po tem, ko je agencija Spirit razveljavila sporni razpis za prestrukturiranje savinjsko-šaleške regije, je državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež napovedal, da bodo objavili dva nova. Prvega, v višini 68 milijonov evrov, bo pripravila agencija Spirit Slovenija, drugega, v vrednosti 14,5 milijona evrov pa Aris. Pri obeh bodo upoštevane nove smernice za vodenje javnih razpisov, ki jih je pripravila vlada.

Janša o 'vetru sprememb', koalicija jim očita izkoriščanje upokojencev

19. 02. 2025 06.00

Na Trgu republike v Ljubljani je potekal protestni shod, ki ga je organizirala stranka Glas upokojencev. Po uvodnem nagovoru so se odpravili do sedeža vlade na Gregorčičevo ulico, nato pa nazaj pred parlament. Sledili so govori, med drugim je na oder stopil tudi predsednik SDS Janez Janša. Glavni organizator protesta Pavel Rupar je poudaril, da ne gre le za shod upokojencev, ampak za "shod za prihodnost Slovenije". Koalicija je medtem v odzivih zapisala, da Rupar in stranka SDS izkoriščata upokojence za vrnitev na oblast.

IHF o surovem prekršku nad Cehtetom: Naše prizadevanje temelji na zdravju igralcev!

23. 01. 2025 15.18

Kolikšne so razsežnosti poškodbe desnega zunanjega igralca slovenske rokometne reprezentance Nejca Cehteta, bo jasno šele v naslednjih dneh, ko bo zapustil bolnišnico. Po zlomu dveh reber naj bi v zagrebškem kliničnem centru ležal še vsaj tri dni.

Sedem francoskih družin toži TikTok zaradi slabega vpliva na zdravje mladih

07. 11. 2024 15.07

Sedem francoskih družin je vložilo tožbo proti TikToku, saj trdijo, da je platforma negativno vplivala na zdravje njihovih otrok, kar je privedlo tudi do dveh samomorov mladoletnikov. Odvetnica družin opozarja na zasvojljivo zasnovo aplikacije in pomanjkljivo moderiranje vsebin, ki lahko škodujejo mladim. Vse večkrat se tudi druga družbena omrežja znajdejo na sodiščih, največkrat pa so to aplikacije, ki jih uporablja vse več mladih, kot so Facebook, Instagram in Snapchat.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'

29. 08. 2024 06.00

Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Podnebne spremembe povečale tveganje za ekstremne gozdne požare

02. 09. 2023 19.06

Podnebne spremembe so tveganje za hitro širjenje gozdnih požarov glede na predindustrijsko dobo povečale že za 25 odstotkov, kaže nova študija kalifornijskega neprofitnega znanstvenega centra Breakthrough Institute. Ob tem navaja nekatere ukrepe za izogibanje katastrofam, kakršnim smo bili letos priča v Kanadi, Grčiji in na Havajih.

Mož, od katerega je odvisna prihodnost JEK 2

01. 07. 2023 07.00

Z avgustom bo Kabinet predsednika vlade okrepil še deseti sekretar. Danijel Levičar bo bržkone imel eno najtežjih nalog med vsemi, saj bo moral uskladiti in najti rešitev za največji večgeneracijski projekt v zgodovini Slovenije. Dražji od vseh velikih infrastrukturnih projektov (avtoceste, TEŠ, drugi tir, Karavanke) skupaj. Moral bo pripraviti podlago za nov zakon, krmariti med različnimi interesi vplivnih organizacij in posameznikov, poskrbeti, da ne bo lukenj v zakonu, ki bodo dopuščale zlorabe, predvsem pa državljanke in državljane pripraviti na referendumsko odločitev.

'Tam je nekaj eksplodiralo. Kaj? Kako? Zakaj?'

21. 05. 2023 18.03

V mednarodni skupini raziskovalcev, ki je pred kratkim našla najmočnejšo eksplozijo v vesolju, je tudi dr. Tanja Petrushevska s Centra za astrofiziko in kozmologijo ter Fakultete za naravoslovje na Univerzi v Novi Gorici. Kot je razložila, odkritje ni bilo povsem naključno, a kljub temi izredno zanimivo. "Nove supernove odkrivamo vsak dan. Tako močne eksplozije pa še nismo zaznali," je razložila.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic

19. 04. 2023 06.10

V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'

13. 04. 2023 12.00

Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

Največja zbirka možganov: v danski kleti so jih shranili skoraj 10.000

14. 03. 2023 18.44

Možgani veljajo za enega najskrivnostnejših človeških organov. Zakaj nekateri postanejo depresivni, drugi pa zbolijo za shizofrenijo? To sta le dve vprašanji, s katerima se ukvarjajo znanstveniki, ki že stoletja skušajo razumeti delovanje človeških možganov. V kleti danskega mesta Odense so jih zato z namenom preučevanja od leta 1945 shranili skoraj 10.000.

Vesolje kot globalna arena

30. 01. 2023 12.46

Vesolje že stoletja vzbuja občudovanje in navdih mnogih. Začetki raziskovanja in preučevanja vesolja segajo v zgodovino, ko so prve zibelke civilizacij začele raziskovati in razlagati naravne pojave s pomočjo nebesnih teles. Poleg tega so že v antični Grčiji številni astronomi skušali razložiti pojave okoli sebe in opravili različne izračune o vesolju. Vse te študije so temeljile na primitivnih opazovanjih s tal, saj se je satelitska tehnologija pojavila šele v dvajsetem stoletju. Kljub temu številni strokovnjaki s področja vesoljskih znanosti trdijo, da so prav ta primitivna opazovanja pripomogla k razvoju in natančni analizi vesolja.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna

23. 11. 2022 14.51

Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

Četrtne in krajevne skupnosti: veliko več kot le 'kuhanje golaža'

18. 11. 2022 09.52

Na prihajajočih lokalnih volitvah bomo poleg župana in članov občinskega sveta volili tudi člane krajevnih, vaških oziroma četrtnih skupnosti. In če o pristojnostih župana in občinskega sveta vemo nekoliko več, pa delovanje najmanjših enot organizirane lokalne politične skupnosti večkrat ostaja nejasno. Kakšne so v resnici pristojnosti krajevnih, četrtnih in vaških skupnosti? Ali "samo kuhajo golaž", kot jim nekateri radi očitajo, ali je rezultat njihovega dela viden tudi v izboljšanju življenja lokalne skupnosti skozi različne projekte in akcije?

V možgane podgan presadili celice človeških možganov

13. 10. 2022 06.00

Ameriški znanstveniki so človeške možganske celice uspešno presadili v možgane mladih podgan. Pri tem se je pokazalo, da človeško možgansko tkivo ne le preživi, pač pa tudi zraste in se poveže s celicami podganjih možganov. Raziskava je pomembna, saj bi lahko v prihodnje omogočila nov način preučevanja možganskih motenj in bolezni ter testiranje novih zdravil. A mešanje človeških in živalskih celic zbuja tudi pomembne etične pomisleke.

Trčenje uspelo: Nasa zadela nenevaren asteroid

27. 09. 2022 07.17

Nasino 300 milijonov evrov vredno plovilo Dart je v prvih minutah torkovega dne trčilo v manjši asteroid Dimphos. S prvim poskusom načrtovanega trčenja vesoljskega plovila v nebesno telo bo agencija preverjala, ali bi se lahko na tak način ubranili pred Zemlji nevarnimi asteroidi. Pot 19-metrskega Darta proti 160-metrskemu Dimphosu so Nasini strokovnjaki prek kamere spremljali v živo.

Donald Trump nezadovoljen z izjavami hčerke Ivanke

11. 06. 2022 15.07

Medtem ko Trump noče sprejeti poraza na predsedniških volitvah, odmeva izjava Ivanke Trump, sicer znane kot njegove najljubše hčerke, ki se je distancirala od njegovih neutemeljenih obtožb o volilni prevari in nekdanjemu pravosodnemu ministru Barru dejala, da je sprejela sklep, da je njen oče izgubil predsedniške volitve. Trump se je na to odzval z izjavo, da ta ni bila prisotna pri preučevanju volilnih rezultatov.

Vse nared za najbolj okusen festival na Vipavskem

24. 05. 2022 00.15

Še malo nas loči do festivala Okusi Vipavske, ki bo 5.in 6. junija v čudovitem ambientu baročnega Dvorca Zemono zaokrožil najbolj okusen mesec v letu z istim imenom na širšem Vipavskem. Festivalske jedi bo tudi letos pripravljal kulinarični virtuoz Tomaž Kavčič z ekipo Gostilne pri Lojzetu, organizatorji pa bodo tako kot vsako leto tudi letos poskrbeli za bogato vinsko spremljavo in vipavsko tržnico s ponudbo lokalnih pridelkov in izdelkov. Vstopnice za obisk osrednjega turističnega promocijskega dogodka Vipavske doline na področju vina in kulinarike so že na voljo.

Na lovu za meduzami našli delfine

19. 04. 2022 10.53

Ribiški pomol v Kopru opoldne – čas, ko se večina bark že vrne v pristan. A zadnje čase večina sploh ne izpluje, ker je ulov zadnje mesece preveč uboren. Njihove mreže se namreč namesto od rib šibijo od meduz. Zakaj pravzaprav zadnja leta doživljamo vedno bolj množična in daljša pojavljanja meduz, ki jih je svetovna zgodovina sicer beležila že pred stoletji, nikoli pa tako pogosto? Z ekipo Preverjenega smo odšli na morje, da bi ulovili plavajoče "želatinaste velikane", našli pa nekaj povsem drugega.

Koliko sekund traja najprijetnejši objem in kateri je boljši?

19. 11. 2021 06.00

Skupina raziskovalcev se je lotila preučevanja različnih vrst objemov. Tistih pristnih, ko se po dolgem času snideta partnerja ali prijatelja in ki so v času covida-19 za precej časa izginili iz naših življenj. Za temi objemi je prava mala znanost. Koliko sekund traja najprijetnejši objem, kateri je boljši? Tisti čez ramena, 'križem-kražem', čez pas? Raziskovalci so ugotovili, da mora dober objem trajati od pet do deset sekund.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Astronavtka Barbie kot navdih mladim dekletom poletela v breztežnem prostoru

04. 10. 2021 18.42

Barbie je združila moči z Evropsko vesoljsko agencijo in Samantho Cristoforetti, edino evropsko astronavtko, ter mladim dekletom pokazala, kako zanimiv je lahko poklic v teh vodah. Pogumna lutka, ki je ustvarjena po podobi Italijanke, je namreč zakorakala v breztežni prostor in tudi na tak način opozorila, da je v tej industriji kljub prevladi moškega spola prostor tudi za ženske.

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice

19. 09. 2021 08.57

Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.

Zgodovinsko: prva popolnoma civilna vesoljska posadka in odprava

14. 09. 2021 11.14

Predvidoma v sredo bodo štirje posamezniki pisali zgodovino, saj bodo astronavti na prvi popolnoma civilni posadki in raketi podjetja Space X v zgodovini. Gre že za tretjo posadko leta 2021, ki je bila financirana s pomočjo milijarderjev, a prva, ki bo dejansko ostala v vesolju nekaj dni.

Učinkovitost cepiv Pfizerja in Moderne proti delti pade na 66 odstotkov

25. 08. 2021 09.46

Učinkovitost cepiv proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in Moderna je ob prevladujoči razširjenosti koronavirusne različice delta padla s predhodnih 91 na 66 odstotkov, je pokazala v torek objavljena študija ameriškega Centra za preprečevanje in nadzor bolezni (CDC).

Zaradi prevlade spletnih oglasov Googlu 220-milijonska globa

07. 06. 2021 21.51

Francoski varuh konkurence je ameriškemu tehnološkemu velikanu Google naložil 220 milijonov evrov globe, potem ko je ugotovil, da je s spletnimi oglasi zlorabil prevladujoč položaj.

Posledic sevanja po černobilski nesreči starši niso prenesli na svoje otroke

23. 04. 2021 08.53

Otroci, rojeni staršem, ki so bili izpostavljeni sevanju po černobilski jedrski nesreči, niso utrpeli "dodatnih poškodb DNK". Gre za ugotovitve doslej največje in najbolj obširne raziskave, ki je preučila genome staršev in njihovih otrok, rojenih v letih po jedrski katastrofi.

Mioni in standardni model: je na obzorju nova fizika?

08. 04. 2021 16.44

"Moja prva reakcija je bila - noro!" pravi Gordan Krnjaic, teoretični fizik pri Fermilabu, o eksperimentu, v katerem so merili anomalni magnetni moment mionov - in ugotovili, da rezultatov ni možno razložiti z uporabno standardnega modela. "To je skoraj najboljši možni scenarij za raziskovalce, kot smo mi ... Morda gre celo za novo fiziko in ima posledice za prihodnje poskuse in možne povezave s temno snovjo," še pravi znanstvenik.