primorane

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov
29. 01. 2025 19.25
Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Če želijo nahraniti otroke, morajo prodajati svoje telo
17. 11. 2024 15.47
Ko ženske končno prestopijo mejo s Sudanom in prispejo v Čad, si oddahnejo, misleč, da so končno ubežale vojnim grozotam. A vendar temu ni tako. 27-letna ženska je med begom tekla čez trupla, mimo krikov posiljenih deklet, zdaj pa se sooča z novimi grozotami: da bi preživela in nahranila svoje otroke, mora prodajati svoje telo.

V prihodnjih petih letih bi lahko brez ginekologa ostalo še 200.000 žensk
10. 09. 2024 17.26
Več kot 230.000 deklet in žensk, starejših od 13 let, je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Glede na najbolj črn scenarij bi lahko v tem času tako brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.

Velika podražitev šolskih prevozov: edini ponudnik navija cene
05. 09. 2024 11.02
Gorenjske občine se v zadnjem času soočajo z veliko podražitvijo mestnih in šolskih avtobusnih prevozov, katerih cena se je ponekod v primerjavi s prejšnjim šolskim letom celo podvojila. Zaradi visokih stroškov občinam ne preostane drugega kot racionalizacija in zmanjšanje prevozov. Prizadevajo si za sestanek s pristojnimi na državi.

Grčija razglasila izredne razmere, kriva poplava poginulih rib
31. 08. 2024 11.43
Pristaniško mesto Volos se je za razglasitev izrednih razmer odločilo zaradi več ton poginulih rib, ki so se v zadnjih dneh pojavile ob tamkajšnji obali in v rekah. Izredne razmere bodo trajale do 30. septembra. To je sicer že druga okoljska katastrofa na tem območju v enem letu.

Rusija z novimi zračnimi napadi: v obstreljevanju ubiti trije ljudje
27. 08. 2024 06.33
Rusija dan po enem najhujših zračnih napadov nad Ukrajino doslej izvaja novo obstreljevanje ukrajinskih mest. V napadu na Krivi Rog sta bila ubita dva človeka, v napadu brezpilotnega letalnika v Zaporožju pa še eden. Že v ponedeljek so napadi terjali najmanj štiri smrtne žrtve.

Na hrbtu imela privezanega dojenčka in se razstrelila
30. 06. 2024 09.36
V državi Borno na severovzhodu Nigerije se je zgodilo več samomorilskih napadov, ubitih je bilo najmanj 18 ljudi, več drugih pa ranjenih. V enem od treh napadov se je ženska z dojenčkom, privezanim na hrbtu, razstrelila na poroki.

Hiša prilagojena hčerki s hudo boleznijo, obnova bo precej dražja
03. 02. 2024 14.03
Pol leta bo v nedeljo minilo od katastrofalnih poplav v začetku avgusta, ki so prizadele kar dve tretjini države. Še danes mnogo domov ni saniranih, ljudje ostajajo v stiskah. Eno hujših preživlja družina iz Komende, saj je bila njihova hiša prilagojena hčerki s hudo boleznijo, zato bo obnova precej dražja od običajne. Ker toliko denarja nimajo, so prvič primorani prositi za pomoč. Skupaj z državo pa rešitve, kako naprej, še naprej iščejo prebivalci Ljubnega ob Savinji. Tudi v ljubljanskih Sneberjah številne obnove še zdaleč niso zaključene, prenekatere družine so tako še naprej primorane živeti v najemniških stanovanjih.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00
Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Razpokane ceste ukleščile avtomobile, reševalci izgubljajo bitko s časom
02. 01. 2024 08.00
Število smrtnih žrtev silovitega potresa z magnitudo 7,6, ki je v ponedeljek stresel Japonsko, je naraslo na 57, po navedbah oblasti pa bi se utegnilo še povečati, so po poročanju tujih tiskovnih agencij danes sporočile tamkajšnje oblasti. Iskanje preživelih se medtem nadaljuje, reševalci bijejo bitko s časom, reševanje jim otežujejo uničene ceste.

Po porodniški še dodatno leto doma? V tem podjetju to omogočajo
27. 11. 2023 00.15
Matere, ki se po porodniškem dopustu v službe vračajo spomladi ali poleti, otroka pa do septembra ne morejo vključiti v vrtec, so primorane iskati druge oblike varstva.

'Tolikšna podražitev ni upravičena, če ne prinese tudi kakovostnejših storitev'
06. 04. 2023 10.20
Je tako velika podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja upravičena? Nekdanji gospodarski minister in ekonomist Matej Lahovnik meni, da ni. "30 odstotkov je precej več, kot znaša inflacija, prav tako pa plačnik od tega nima nobene koristi," pravi. Profesorica na Ekonomski fakulteti Ljubljana Petra Došenović Bonča sicer meni, da je dvig posledica financiranja zdravstvenega sistema, v katerem zavarovalnice "igrajo precej pasivno vlogo". Slovensko zavarovalniško društvo pa, da je dvig premije nujen za nadaljnjo zagotavljanje doplačil za opravljene zdravstvene storitve za prebivalstvo.

Kako odnos z mamo vpliva na izbiro toksičnega partnerja?
25. 03. 2023 11.02
Zlasti ob materinskem dnevu pogosto slišimo: Mama je ena sama. Lep odnos z mamo je za otroka najdragocenejša popotnica za življenje, ker s tem razvije zdrav odnos do sebe in drugih ljudi. Vendar pa žal vsi tega niso bili deležni, zato je tudi pričakovanje brezpogojne ljubezni do mame lahko zelo boleče. Zaradi čustvenih vrzeli v odnosu z mamo, ki si jih je zaradi sramu, strahu in obsojanja drugih zelo težko priznati, lahko razvijemo motnje hranjenja, odvisnosti od droge, alkohola, spolnosti, iger na srečo in od toksičnih odnosov, pravijo strokovnjaki, ki dodajajo, da je to lahko še posebej boleče v intimi, ker si moški in ženske za partnerja izberejo repliko mame.

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij
08. 03. 2023 12.14
Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

Če bodo občine dvignile cene vrtcev, se bo velik del stroškov prevalil na starše
17. 01. 2023 19.57
Župani mestnih občin so na nujni seji skupščine Združenja mestnih občin Slovenije obravnavali podražitve stroškov dela v vrtcih. Vlado pozivajo, da pokrije nastale stroške, v nasprotnem primeru bodo zaradi nevzdržnega finančnega stanja poslovanja vrtcev prisiljeni v dvig cen že v februarju.

Sestrske vezi: turška serija, polna napetih in dramatičnih preobratov
25. 12. 2022 13.31
Turška serija Sestrske vezi je gledalce v Turčiji, Italiji in Španiji pustila brez besed. Napeta zgodba treh odraslih žensk, ki izvedo, da so sestre, se iz družinske drame hitro spremeni v napet triler. Kako bo tri 'nove' sestre povezala tragedija, ki so jo zakrivile na poročni dan ene od deklet?

Poslancema SDS prenehalo članstvo v preiskovalni komisiji
19. 10. 2022 18.46
Predsednica preiskovalne komisije DZ glede sumov nezakonitega financiranja političnih strank Mojca Šetinc Pašek je na novinarski konferenci povedala, da je komisija sprejela svoj prvi dokazni sklep. Ob tem so sklenili med priče imenovati še poslanca SDS Žana Mahniča in Janeza Magyarja, ki jima je tako prenehalo članstvo v komisiji.

Stanje v Uniji
08. 10. 2022 18.13
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Ob spodbujanju množice si je Iranka v znak protesta odrezala čop las
21. 09. 2022 14.22
Po smrti 22-letne Iranke, ki je umrla v policijskem pridržanju, se po državi odvijajo protesti. Na posnetkih, ki so zaokrožili po internetu, lahko vidimo protestnike, ki skandirajo: "Ženske, življenje, svoboda", ženske pa si v znak protesta tudi snemajo naglavne rute in jih sežigajo. V Kermanu pa si je ob spodbujanju množice ženska brez hidžaba, ki so ga le-te v Iranu primorane nositi, protestno odrezala čop las. Do zdaj so zaradi nasilja na protestih zabeležili vsaj osem smrtnih žrtev.

Ladjo z žitom, ki je obtičala v Bosporski ožini, odvlekli v sidrišče
02. 09. 2022 10.52
Tovorno ladjo, ki je iz Ukrajine prevažala dobrih 3000 ton koruze in je zaradi okvare krmila za kratek čas nasedla ter ustavila promet v Bosporski ožini, so odvlekli do sidrišča v Istanbulu. Gre za prvi takšen incident, odkar sta Kijev in Moskva julija podpisala sporazum o izvozu žita.

SD s pisno pobudo za odpravo najema zunanjih izvajalcev v javnem sektorju
10. 08. 2022 14.11
Poslanska skupina Socialnih demokratov je na vlado naslovila pisno pobudo v zvezi s čimprejšnjo odpravo najema zunanjih izvajalcev v javnem sektorju. V pobudi so zapisali, da kljub odličnim ekonomskim kazalnikom v Sloveniji vsi zaposleni niso deležni "enakih sadov ekonomskega uspeha, ki ga dosegamo na državni ravni." Izpostavili so delavce in delavke, ki so zaposleni v prekarnih delovnih razmerjih, ki še vedno predstavljajo pogosto obliko zaposlovanja v Sloveniji.

Toplo Sredozemsko morje privabilo eksotične tropske ribe
27. 07. 2022 06.00
Temperature Sredozemskega morja so to poletje za kar pet stopinj višje od povprečnih. Toplota je privabila tuje vrste rib in drugih morskih živali, ki v tem delu sveta niso domorodne. Največ tovrstnih rib so opazili na obalah južne Francije, redne gostje pa so tudi v hrvaškem morju.

Požari po Evropi se ne umirjajo, padajo tudi temperaturni rekordi
15. 07. 2022 17.17
Požari, ki v evropskih, pa tudi nekaterih afriških državah spremljajo vročinski val, se še niso umirili. V Franciji sta dva velika požara skupaj opustošila že več kot 7000 hektarjev zemljišč, na Portugalskem divja več kot 13 večjih in več kot deset manjših požarov. Goreti je začelo tudi v Maroku. Na drugi strani pa mnogim državam preglavice povzročajo že samo izredno visoke temperature, ki segajo tudi čez 45 stopinj Celzija.

Quo vadis, EU?
25. 06. 2022 14.25
Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Z novim šolskim letom se bosta podražila malica in kosilo
23. 06. 2022 18.56
Za koliko bodo dvignili ceno malice, ki zdaj stane 90 centov na dan, na ministrstvu za šolstvo še ne razkrivajo. Cene kosil pa določajo šole, nekatere so jih že dvignile za 10 odstotkov, tudi druge napovedujejo, da se podražitvam prehrane ne bodo mogle izogniti.

Zelenski obiskal čete v Donbasu, razmere v Severodonecku vse slabše
06. 06. 2022 07.46
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljo obiskal svoje vojake na frontni liniji v vzhodnem Donbasu. "Bili smo v Lisičansku, bili smo v Soledarju," je dejal predsednik, ki je obiskal poveljniška mesta v bližini Severodonecka, ključnega mesta ruske ofenzive. Ob tem je opozoril, da bi se lahko zaloge žita, ki ga Ukrajina zaradi ruske blokade ne more izvoziti, do jeseni potrojile. Medtem ruski novinar tamkajšnje državne televizije poroča o smrti generala samooklicane ljudske republike Doneck Romana Kutuzova, ki naj bi čez vikend umrl prav v tej vzhodni ukrajinski regiji.

Ven iz moje maternice!
14. 05. 2022 15.25
Nemogoče se je bilo v zadnjih tednih izogniti novicam, ki so vsaka zase po vrsti razkrivale tragičnost vloge, ki je v tem modernem in svobodnem svetu ostala ženskam. Ne moremo biti prav zares presenečeni nad dejstvom, da se v številnih državah pod vprašaj postavljajo naše najpomembnejše pravice, morali pa bi biti zaskrbljeni nad tem, kako je uspelo javno debato, ki jo netijo sovražniki žensk in nasprotniki prepričanja, da je naše mnenje in hotenje enakovredno moškemu, pripeljati tako daleč, da še vedno poslušamo glasne krike opozoril, da je ženska enakopravnost (o enakosti v tem kontekstu pač ne moremo govoriti) šla predaleč, da je postala nevarna za družino in družbo.

Strokovnjaki v Černobilu preverjajo posledice spopadov
26. 04. 2022 08.07
Ekipa Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) bo obiskala Černobil, ob 36. obletnici najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva. Širše območje te zaprte jedrske elektrarne je bilo še nedavno tudi kraj spopadov med vojno v Ukrajini. Ekipa IAEA naj bi se na kraju samem prepričala o posledicah spopadov in ponudila tehnično podporo. Kljub povišanim stopnjam radiacije na širšem območju elektrarne in občasnim težavam pri dobavi elektrike ukrajinske oblasti ne poročajo o dolgotrajnejših posledicah 35-dnevne okupacije.

Na začetku je bil človek ... ta človek je bil moški?
14. 03. 2022 06.00
Kadar razmišljamo o homo sapiensu, si navadno predstavljamo aktivnega in močnega junaka – lovca, ki spretno vihti sulice in kopja, da z njimi preživlja sebe in svojo skupnost. Homo sapiens, kot smo se o njem učili in poslušali, je tako močno povezan z moškosrediščno predstavo o nastanku in delovanju družbe, da so morala miniti stoletja, preden so se raziskovalci in raziskovalke pradavnine resno posvetili vprašanju – kaj pa je takrat počela ženska?

Pomočnice vzgojiteljic: Čas je, da se naše delo realno ovrednoti
24. 02. 2022 14.36
Pomočnice vzgojiteljic predšolskih otrok so na novinarski konferenci SVIZ-a pred napovedano splošno stavko 9. marca ocenile, da je čas, da se njihovo delo, za katerega zdaj dobijo minimalno plačo, realno ovrednoti. SVIZ odgovor vlade na napovedano stavko še preučuje, v prvem odzivu pa ga je Branimir Štrukelj označil kot bizarnega.