prisilne

Poklukar zavrnil vpletenost v preiskavo gostinca, ki ga sumijo trgovine z ljudmi

16. 05. 2025 06.25

Kobariški gostinec Aleš Hvala je osumljen trgovine z belim blagom. Več filipinskih delavcev naj bi po prihodu v Slovenijo posredoval drugemu gostincu, kjer naj bi jih izkoriščali in trpinčili. Delavci so od slednjega pobegnili, nato pa pridobili uradni status žrtve trgovine z ljudmi. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v izjavi za medije zanikal vpletenost v preiskavo zoper gostinca Hvalo. Po poročanju medijev naj bi bili na ministrstvu tudi seznanjeni, da policija Hvalo preiskuje. Na policiji so poudarili, da osebne in druge zveze med posamezniki ne vplivajo na postopke policijskih preiskav. Minister Luka Mesec pa si želi, da policija in specializirano državno tožilstvo primer čim prej do konca raziščeta.

Republika Srbska slovenskemu podjetju dolžna več kot 50 milijonov, plačala bo BiH

16. 04. 2025 11.51

Bosna in Hercegovina bo poravnala dolg entitete Republike Srbske do slovenskega podjetja Viaduct, je sporočila vlada v Sarajevu. Dolg se je povzpel na več kot 56 milijonov evrov, z njegovim odplačilom pa želi država preprečiti blokado računov državnih agencij in prodajo nepremičnin zaradi prisilne izterjave, poročajo mediji v BiH.

Kaj Jon Vitezič stori z nasveti očeta? 'Kdaj ga poslušam, kdaj pa tudi ne'

10. 03. 2025 19.50

Skladba Vse ti dam je nedvomno prebojna za mladega glasbenika Jona Viteziča. Zanjo je zdaj izdal tudi videospot, v katerem se igra z odsevi. V pogovoru za 24UR je povedal, da mu nasvete pogosto daje njegov oče Alan, sicer član zasedbe Društvo mrtvih pesnikov. "Kdaj ga poslušam, kdaj pa tudi ne, ker so nekatere stvari tudi zastarele. Če potegnem črto, mi dobro svetuje," je dejal Jon.

Posebna obravnava invalidskih podjetij, Farme Ihan postale strateška naložba

07. 03. 2025 13.06

Vlada je na dopisni seji potrdila dopolnitve odloka o strategiji upravljanja naložb države. Z njimi so med drugim dodatno opredelili posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta ostajajo uvrščena med portfeljske naložbe, a se bo z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe.

'Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni'

27. 02. 2025 10.22

Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

Hamas po Trumpovih izjavah o prevzemu Gaze za izredno zasedanje Arabske lige

06. 02. 2025 13.17

Ameriški predsednik Donald Trump je kljub številnim kritikam ponovil svoj načrt o prevzemu Gaze. "Izrael bi območje ob koncu spopadov predal ZDA," je sporočil na svojem družbenem omrežju. Palestinsko gibanje Hamas je v odziv na izjave Trumpa pozvalo k sklicu izrednega zasedanja Arabske lige. Izjave ameriškega predsednika po mnenju gibanja Hamas pomenijo jasno izražen namen okupacije Gaze, kar odločno zavračajo.

Fajonova: Takšne ignorance geopolitičnih dejstev si ni bilo mogoče zamisliti

05. 02. 2025 11.33

Nedavne izjave novega predsednika ZDA o ameriškem prevzemu Gaze, kjer želi Donald Trump zgraditi "riviero Bližnjega vzhoda", so v mednarodni skupnosti dvignile veliko prahu. Kritike prihajajo tako z Arabskega polotoka kot tudi iz Evrope in dežele tam spodaj. Odzvala se je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila, da na srečanje med Trumpom in izraelskim premierjem nihče ni gledal s pretiranim optimizmom, da si pa nihče ni predstavljal "tako resne ignorance zgodovine palestinskega ljudstva". Slovenija še naprej odločno zagovarja rešitev dveh držav.

Tanja Fajon: Slovenija ne pristaja na prisilno razseljevanje Palestincev

27. 01. 2025 10.35

Slovenija ne pristaja na prisilno razseljevanje palestinskega ljudstva, je v luči izjav ameriškega predsednika Donalda Trumpa o "očiščenju" Gaze pred zasedanjem zunanjih ministrov EU v Bruslju povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Na tovrstne predloge bi se morala po njenem mnenju ostro odzvati tudi EU.

Zasedli njegov hotel, zdaj zahtevajo 300 tisočakov, da se izselijo

17. 01. 2025 11.46

Na španskem otoku Majorka je skupina skvoterjev nezakonito zasedla apartmajski kompleks ob plaži, ki je zaradi zimske sezone trenutno zaprt. Večina jih je po ukrepanju lastnika objekt že zapustila, štirje pa tam ostajajo. Da bi se izselili, od lastnika zahtevajo 300 tisočakov, poleg tega pa so ga prijavili policiji zaradi domnevnega nadlegovanja.

Sodišče v celoti zavrnilo tožbeni zahtevek avstrijske BIA Seprations za 83 milijonov evrov

26. 11. 2024 10.15

Okrožno sodišče v Novi Gorici je v celoti zavrnilo tožbeni zahtevek avstrijske družbe Bia Separations, ki je od ajdovskega podjetja Sartorius Bia Separations zahtevala plačilo 83 milijonov evrov odškodnine. Tožbeni zahtevek je postavil stečajni upravitelj avstrijske družbe Michael Wagner.

Obravnava tožbe zaključena brez dodatnih dokaznih predlogov

12. 11. 2024 12.09

Na okrožnem sodišču v Novi Gorici se je zaključila glavna obravnava v tožbi avstrijske družbe Bia Separations, ki od ajdovskega podjetja Sartorius Bia Separations zahteva plačilo 83 milijonov evrov odškodnine. Sodnica je zavrnila dodatne dokazne predloge tožeče strani, sodbo bo izdala pisno.

V Avstriji ustavili postopek zoper Štrancarja

11. 11. 2024 15.44

Državno tožilstvo v avstrijskem Eisenstadtu je ustavilo postopek preiskave zoper direktorja ajdovske Sartorius Bia Separations Aleša Štrancarja zaradi suma goljufije in zlorabe interesov upnikov iz malomarnosti. Ovadbo je vložil stečajni upravitelj avstrijske Bia Separations, kjer zdaj želijo dodatna pojasnila glede te odločitve.

Bia Separations: po 83-milijonski tožbi sledila še kazenska ovadba

08. 11. 2024 10.26

Stečajni upravitelj avstrijske Bia Separations, nekdanje večinske lastnice istoimenskega slovenskega podjetja, je zaradi domnevne zlorabe instituta prisilne poravnave s poenostavljenim zmanjšanjem kapitala, kar je vodilo v razlastitev avstrijske družbe, vložil tudi kazensko ovadbo zoper ajdovsko družbo in njenega direktorja Aleša Štrancarja.

Bia Separations: Avstrijci prepričani v zlorabo instituta prisilne poravnave

04. 11. 2024 20.02

Bo na novogoriškem sodišču vendarle steklo sojenje, v katerem bivši avstrijski lastniki od ajdovske Bie Separations zahtevajo več kot 80 milijonov evrov? Spomladanska obravnava je odpadla zaradi groženj z bombo, septembrska je bila prestavljena zaradi predstavitve novih dokazov. Avstrijci so prepričani, da je direktor Aleš Štrancar z nepravilnimi in nezakonitimi računovodskimi prilagoditvami zlorabil institut prisilne poravnave. V ajdovskem podjetju pa pravijo, da je tožba neutemeljena.

'Kriminalizacija posilstva v zakonu bi povzročila resne motnje v zakonskih zvezah'

12. 10. 2024 16.21

Kriminalizacija posilstva v zakonu je v Indiji je postala vroča tema, saj vlada nasprotuje prizadevanjem za reformo zakona, ki dovoljuje prisilne spolne odnose znotraj zakona, če je žena starejša od 18 let. Indijski zakon iz kolonialne dobe tako še vedno ščiti zakonske partnerje pred kazenskimi sankcijami za posilstvo. Ta zakon ostaja ena izmed najspornejših zakonodaj v Indiji, kjer imajo že tako epidemijo posilstev.

Ministrstvo miri: Ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost

09. 10. 2024 19.04

Namesto 1346, za kolikor imamo prostora, je v zaporih po vsej državi trenutno dobrih 1830 zapornikov. Najbolj prenatrpan zapor je ljubljanski. Na Povšetovi je trenutno 256 zapornikov, prostora pa imajo za 135. Ob tem pa množično primanjkuje tudi pravosodnih policistov. In kako reševati kritično situacijo v slovenskih zaporih? Z začasno prekinitvijo prestajanja kazni, predlagajo na pravosodnem ministrstvu, kjer mirijo: "Ne odpiramo vrat zaporov, ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost." Ukrep, če ga bo potrdila vlada, bi veljal le za okoli 30 zapornikov. Šlo naj bi za začasni ukrep, ki pa, priznava ministrica Katičeva, na dolgi rok prezasedenosti zaporov in pomanjkanja pravosodnih policistov ne bo rešil.

Umrl nekdanji avtoritarni predsednik, ki je razdelil perujsko javnost

12. 09. 2024 09.06

V Limi je umrl 86-letni nekdanji perujski predsednik Alberto Fujimori, ki je zaradi zločinov proti človečnosti 16 let preživel v zaporu. Umrl je po dolgem boju z rakom, so sporočili njegovi otroci.

'Že od petega leta sem točno vedel, kaj je moje poslanstvo'

11. 08. 2024 07.38

V Sloveniji imamo nekaj izjemnih glasbenikov in eden od teh je Bernardo Brizani. Za violončelo je prijel še pred dopolnjenim petim letom in že takrat je vedel, da bo ta njegovo življenje. Je eden najmlajših glasbenikov, ki je bil kdaj koli sprejet na Akademijo za glasbo v Ljubljani, saj se je na študij glasbe vpisal takoj po končani osnovni šoli. Šolal se je tudi v Italiji in Nemčiji, nastopa po vsem svetu. Pred leti pa je najbolj neprijetno izkušnjo doživel doma, ko so mu ukradli violončelo.

Je Furs Juretu Jankoviću odpisala več kot pol milijona evrov dolga?

03. 08. 2024 20.33

Finančna uprava se je umaknil z deleža Jureta Jankovića, mlajšega od sinov ljubljanskega župana, ki ga ima ta v podjetju Electa Holding. Prav tako so umaknili hipoteko na 1400 kvadratnih metrov veliki parceli. Po nekaterih informacijah naj bi del dolga mlajši od bratov Janković odplačal, del pa naj bi zastaral. "Živimo v državi dvojnih meril," medtem meni ekonomist Matej Lahovnik, Finančna uprava pa zaradi varovanja podatkov o podrobnostih molči.

Generalni sekretar ZN poziva k ukrepanju proti trgovini z ljudmi

30. 07. 2024 06.43

Svet obeležuje dan boja proti trgovini z ljudmi, ki je letos posvečen ukrepom za odpravo trgovine z otroki. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v poslanici ob tej priložnosti mednarodno skupnost pozval, naj okrepi prizadevanja v smeri, da noben otrok ne bo več žrtev trgovine z ljudmi in noben trgovec z ljudmi ne bo ostal nekaznovan.

Trgovina z ljudmi pri nas: izkoriščevalsko delo, spolno izkoriščanje, prodaja organov ...

29. 07. 2024 14.23

Ocenjuje se, da je po svetu približno osem milijonov žrtev trgovine z ljudmi, približno vsaka peta žrtev je otrok. "Poletni meseci vabijo, da pogledamo čez mejo. Ne samo na potovanjih in dopustih, vendar predvsem na meje, ki zaznamujejo naša prepričanja, solidarnost in odprtost do tistih, ki živijo na robu. To so izgnani in ukradeni ljudje, begunci in žrtve trgovine z ljudmi. Ne samo iz tujine v Slovenijo, tudi iz Slovenije naprej proti zahodnim državam," poziva Slovenska karitas.

Državni zbor potrdil zakonski predlog vlade za pomoč ribičem

15. 07. 2024 16.21

Poslanci DZ so podprli vladni predlog o spremembah zakona za pomoč ribičem. Ta jim bo omogočil nadomestilo za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova, pa tudi povračilo glob za kazni, ki jim jih Hrvaška izdaja zaradi ribolova v delu morja, ki po arbitraži pripada Sloveniji.

Na sodiščih se začenjajo enomesečne sodne počitnice

15. 07. 2024 07.01

Na sodiščih se začenjajo sodne počitnice, ki bodo trajale do 15. avgusta. V tem času bodo sodne dvorane večinoma samevale, vendar delo ne bo povsem zastalo, saj bodo sodišča obravnavala nujne zadeve. Med njimi so predvsem priporne.

Za posvojitev plačala toliko kot za stanovanje: ukradeni dvojčici sta se našli na TikToku

07. 07. 2024 08.54

Elene Deisadze je leta 2022 brskala po TikToku, ko je v nekem trenutku na zaslonu zagledala podobo, zaradi katere se je vprašala, ali res prav vidi. Bilo je dekle, ki bi lahko bila njena dvojnica. A resnična zgodba je bila še veliko bolj mračna.

Vrnitev v igro: serija, ki predstavlja temačno stran teniškega sveta

04. 07. 2024 12.01

Napeta britanska serija, v kateri so se eustvarjalci odločili, da odprejo precej perečo tematiko, in sicer odnos med mladimi športnicami in njihovimi trenerji. Kako hitro se odnos spremeni iz profesionalnega v osebnega in se prekorači meja, ki se je ne bi smelo? In komu verjeti, ko se začne raziskovati odnos med dvema, ki naj bi bila samo športnica in trener? Kdo govori resnico in kdo laže?

Pristojni odbor DZ potrdil predlog koalicije za pomoč ribičem

03. 07. 2024 17.39

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je sprejel vladni predlog spremembe zakona o pomoči ribičem. Ta predvideva spremembo člena o nadomestilih za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in člena o pravni pomoči ribičem spričo kazni, ki jim jih za ribolov v morju, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdaja Hrvaška.

'Začela sem pisati, da sem preganjala tesnobo nedela in prisilne osame'

30. 06. 2024 06.58

Slabo leto po tem, ko se je oddaja Preverjeno poslovila od gledalcev, je dolgoletna voditeljica in urednica oddaje Alenka Arko zgodbe in prispevke, ki jih je najbolj ohranila v spominu, strnila v knjigo s pomenljivim naslovom: Bi to povedali tudi pred kamero? To vprašanje so 22 let zastavljali novinarji, ki so sodelovali pri pripravi oddaje, in čakali na odgovor sogovornika.

Stečajni narok T-2 glede poplačila operaterjevega dolga preložen

20. 06. 2024 08.53

Slovenski državni holding (SDH) je s telekomunikacijskim operaterjem T-2 sklenil dogovor o poravnavi njegovega dolga. Na tej podlagi je sodišče narok za začetek stečajnega postopka nad T-2 preložilo na 20. avgust. V tem času naj bi SDH, T-2 in družba Telemach Slovenije, ki naj bi prevzela T-2, dorekli podrobnosti.

Telemach bi prevzel tudi vse obveznosti T-2

19. 06. 2024 13.32

Telemach Slovenija bi ob prevzemu večinskega deleža telekomunikacijskega operaterja T-2 zagotovil, da bo T-2 izpolnjeval svoje obveznosti, pravijo v Telemachu in dodajajo, da to vključuje tudi obveznost do SDH. Ta je zaradi dolga T-2 vložil zahtevo za stečaj, narok za začetek postopka je razpisan za četrtek, a si ves čas prizadeva za dogovor.

Zaščita žrtev: EU s prvo zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami

13. 06. 2024 15.12

V Evropski uniji je v veljavo stopila prva zakonodaja o preprečevanju nasilja nad ženskami in v družini, ki med drugim uvaja smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa omogoča boljši dostop do pravnega varstva. Članice morajo nova pravila prenesti v nacionalno zakonodajo v treh letih, do 14. junija 2027, so sporočili iz Bruslja.