pristopanje

Von der Leynova: Črna gora lahko vstopi v EU še pred letom 2030
31. 10. 2023 13.17
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Podgorici, ki jo je obiskala v okviru svoje štiridnevne turneje po Zahodnem Balkanu, pohvalila napredek Črne gore pri približevanju EU. Opozorila je, da je za pristopanje ključno izvajanje reform, in poudarila, da bi se Črna gora lahko pridružila EU še pred letom 2030.

Fajon: Države Zahodnega Balkana potrebujejo pozitivna sporočila
14. 11. 2022 19.42
"Države Zahodnega Balkana potrebujejo pozitivna sporočila s strani EU," je po zasedanju v Bruslju povedala slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. Dve takšni sporočili bi bili podelitev statusa kandidatke za članstvo v Uniji BiH in odprava vizumov za Kosovo. Za konec decembra je ministrica napovedala obisk Srbije in Kosova.

Avstrijski kancler: Nepredstavljivo je, da Ukrajina pred BiH dobi status kandidatke
22. 06. 2022 20.38
Avstrijski kancler meni, da je nepredstavljivo, da bi Ukrajina dobila status kandidatke za članico Evropske unije pred BiH. Pred dvodnevnim zasedanjem Evropskega sveta, na katerem bodo odločali o podelitvi statusa kandidatke Ukrajini in Moldaviji, so tako številni evropski voditelji, pa tudi parlament BiH, EU pozvali, naj enako možnost ponudijo tudi BiH in drugim državam Zahodnega Balkana.

Macron, Scholz in Draghi v Kijevu z obljubo nadaljnje podpore Ukrajini
16. 06. 2022 08.23
Voditelji Nemčije, Francije in Italije so v Ukrajino prispeli na skupnem vlaku, njihov prvi postanek pa je bil v kijevskem predmestju Irpin, kjer so po umiku ruskih sil konec marca našli trupla skoraj 300 civilistov. Romunski predsednik se je trojici v Kijevu pridružil pozneje. "Evropski ljubitelji žab, jetrnih klobas in špagetov radi obiskujejo Kijev. Povsem nepotrebno," je obisk komentiral nekdanji ruski predsednik, zdaj namestnik predsednika sveta za nacionalno varnost Dmitrij Medvedjev.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?
16. 12. 2021 16.49
Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije
02. 12. 2021 12.52
Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Hiša Gucci: Modni imperij med pohlepom in umorom
28. 11. 2021 14.32
Ridley Scott, ki je nedavno izjavil, da so filmi s superjunaki "dolgočasni kot le kaj", se je tokrat posvetil družinski zgodovini slavne modne znamke Gucci, v kateri je združil same igralske prvokategornike. Gre za zgodbo o ambicijah, pohlepu, izdaji in umoru. In modi.

Psihologi: Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
14. 11. 2020 07.00
"Posledice večtedenskega ali celo večmesečnega omejevanja življenj otrok in mladostnikov so nepredstavljive in njihovo preprečevanje mora biti ena od prioritet," v odprtem pismu opozarja skupina uglednih slovenskih psihologov. Že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, ugotavljajo. Pristojne so pozvali, naj pri sprejemanju odločitev o obvladovanju epidemije upoštevajo tudi ta dognanja.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'
18. 07. 2020 07.00
Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

'Odločitev o Hrvaški le še eno od spornih sporočil Junckerjeve komisije'
22. 10. 2019 18.25
Slovenski evroposlanci so se na odločitev Bruslja, da Hrvaška izpolnjuje tehnična merila za vstop v schengensko območje, odzvali različno. Večinoma obžalujejo, da je o tem odločala sedanja komisija, poslanca iz vrst SDS pa zaupata oceni. Poslanci še navajajo, da bo končno besedo pri širitvi schengna, ki je tudi v interesu Slovenije, imel Svet EU. Hrvaški evroposlanci pa navkljub izražanju zadovoljstva nad odločitvijo komisije ne pričakujejo, da bo Hrvaška že kmalu postala članica schengna.

Pamet v roke!
12. 10. 2019 07.00
Slovenska politika danes je eno golo moraliziranje. Nikoli do zdaj v politiki ni bilo tako malo politike in tako veliko neumnosti in praznine. Od predsednikov strank, vladnih in opozicijskih, in od marsikaterega ministra lahko slišimo le besede, s katerimi poskušajo braniti lastne interese, v imenu vladajoče ideologije.

Drava prestopila bregove, a na srečo se razmere umirjajo
30. 10. 2018 06.35
Padavine, naraščajoči pretoki rek, plazovi in veter po velikem delu države še vedno povzročajo težave. Razveseljiva novica pa je, da se črnoglede napovedi glede poplav na območju reke Drave kot kaže niso uresničile. Pretok reke na meji z Avstrijo se bo tako ustalil pri 1400, pri jezu Melje pa pri 1200 kubičnih metrih na sekundo.

Ban Ki Mun zaskrbljen nad ostrejšimi ukrepi na balkanski poti
26. 02. 2016 09.31
Geopolitična struktura Evrope in odnosi med državami močno vplivajo na reševanje migrantske krize. Grčija je denimo sprta tako s Turčijo kot z Makedonijo. Na Balkanu še niso pozabili svoje vojne. Grčija priliva olje na ogenj v odnosih z Avstrijo, saj je zavrnila obisk avstrijske ministrice. Ban Ki Mun pa svari, da ukrepi na mejah niso v skladu z Ženevsko konvencijo o beguncih.

Erjavec meni, da je rešitev vprašanja nekdanje Ljubljanske banke zelo blizu
28. 01. 2013 18.10
Zunanji minister Karl Erjavec pravi, da je pri odprtih vprašanjih glede ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe k EU bistveno iskanje rešitve, ki je sprejemljiva tako za Slovenijo kot za Hrvaško. Hrvaški predsednik Ivo Josipović pa opozarja, da načrta B pri vstopanju Hrvaške v EU ni.

'Dogovora se ne da izpodbijati'
05. 01. 2008 11.51
Sanader meni, da se uveljavitev ERC ne da izpodbijati. Pogovore s Slovenijo, Italijo in EU bodo začeli po sestavi nove vlade.

Preboj pri hrvaških pogajanjih
26. 06. 2007 07.22
Leta 2009 bo Hrvaška pripravljena na članstvo v Evropski uniji, trdi hrvaška zunanja ministrica. Turčiji kaže slabše.

Slovensko-hrvaško zavezništvo
17. 05. 2005 00.00
Slovenska vlada in slovenska javnost sta zadnje čase ena največjih hrvaških zaveznic, trdi hrvaški veleposlanik v Sloveniji Mario Nobilo.

Potočnik o širitvenih izkušnjah
22. 10. 2003 00.00
Minister za evropske zadeve Janez Potočnik je v Bruslju na posebno povabilo italijanskega predsedstva Evropske unije ob robu zasedanja delovne skupine Sveta EU za Zahodni Balkan predstavil slovenske izkušnje iz širitvenega procesa EU.

Odbor podpira Rupla
20. 02. 2003 00.00
Odbor DZ za zunanje politiko ni podprl predloga SMS in SNS, s katerim bi odbor zahteval, da Slovenija odstopi od vilenske deklaracije. Stranki sta pred tem napovedali zbiranje podpisov za interpelacijo zoper Rupla, ker naj bi pri podpisu deklaracije prekoračil svoja pooblastila.

Še daleč do polne usklajenosti z EU
29. 12. 2002 00.00
Slovenija je pristopanje k EU ves čas gradila na predpostavki, da bo s 1. januarjem 2003 notranje polno pripravljena na članstvo, kar pomeni polno usklajenost s pravnim redom EU. Vendar pa o 100-odstotni usklajenosti ni moč govoriti.

V Turčiji jezni in zagrenjeni zaradi EU
08. 10. 2002 00.00
V Ankari se na novice, da Evropska komisija v širitvenih dokumentih za Turčijo tudi tokrat ne bo predložila datuma za začetek pristopnih pogajanj, odzivajo z jezo in zagrenjenostjo. Na evropske institucije pa naj bi zavoljo Turčije vse bolj pritiskali tudi politični predstavniki ZDA.

Lanski poslovni rezultati Fructala v pričakovanih okvirih
08. 01. 1998 14.01
V družbi Fructal iz Ajdovščine ocenjujejo, da bo poslovni rezultat za leto 1997 v načrtovanih okvirih; prihodki naj bi tako znašali približno 10 milijard tolarjev. Kot je za STA povedala predsednica uprave Fructala Cvetana Rijavec, naj bi bil dobiček v letu 1998 za približno 8,8 odstotka višji od dobička, načrtovanega za leto 1997.