prošnje za delo

Od žvižganja do flirtanja: kako je videti življenje mlade nogometne sodnice?
31. 03. 2025 12.32
21-letna Carla Garcia Alarcon je svojo sodniško kariero v nogometu šele dobro začela, a že zdaj je med nogometaši izjemno priljubljena. Za zdaj še ne toliko zaradi svojih podvigov na igrišču kot zaradi tistih izven njega.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?
27. 03. 2025 06.25
Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

V Britaniji strožje kazni za tiste, ki spolnih zlorab otrok ne prijavijo
07. 01. 2025 07.40
V Veliki Britaniji še vedno odmevajo grozljive zgodbe o zlorabah otrok in pedofilskih tolpah, ki otroke napeljujejo in jih pripravljajo na spolne akte. Notranja ministrica je zdaj napovedala strožje kazni, med drugim naj bi bili kaznovani tudi strokovnjaki, ki delajo z otroki, in njihovih trditev o spolnih zlorabah ne prijavijo.

'Delam za naše, nekateri se norčujejo, ampak jaz rad nosim zeleno uniformo'
08. 12. 2024 17.41
Ura je 6.30 in delavci službe za vzdrževanje javnih površin Komunale Novo mesto v gosti megli, ki se spustila nad mesto in prekrila pobledeno sonce, začenjajo s čiščenjem starega jedra. Med njimi z grabljami in motiko v roki mož čokate postave. Đani Stojanović, 32-letni Rom iz naselja Žabjak-Brezje. Pet mesecev že čisti mestne ulice in ureja javne površine. 'Civili' ga pohvalijo in se z njim rokujejo, pravi. "Rad delam. Upam, da me bodo zaposlili ter da bo moj otrok dokončal šolo in nekaj dosegel," so njegovi cilji in upi. Vendar pot do redne zaposlitve v njegovem primeru ni tako lahka, kot se zdi.

40 ur rotila za pomoč, zdravniki citirali zakon: 'Morali bi zagotoviti, da je klinično stabilna'
03. 11. 2024 08.36
Josseli Barnica je ena od najmanj dveh nosečnic iz Teksasa, ki sta umrli, po tem, ko so zdravniki odložili nujno oskrbo. Možu je povedala, da medicinska ekipa ne more ukrepati, dokler se srčni utrip ploda ne ustavi. Kar pa niti v skladu s strogo zakonodajo o splavu v Teksasu – ne drži, opozarjajo kritiki, ki izpostavljajo, da zdravniki slabo poznajo zakonodajo oziroma pretiravajo s poudarjanjem njene strogosti. Pa tudi, da gre v konkretnem primeru, ki je močno razvnel tudi že tako vroče predvolilno politično prizorišče – predvsem za zdravniško napako.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00
Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23
Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Šarčeva kriminalka in nedelja, dolga kot ponedeljek
10. 06. 2024 09.29
Sopara, ki je ves dan ležala nad Ljubljano, ni popustila niti, ko je sonce že začelo zahajati. Konferenčni prostor Edvard na Igriški ulici v središču prestolnice je bolj ali manj sameval, polnili so ga le pladnji s hrano, stativi televizijskih kamer pred panojem, na katerem je pisalo Svoboda, ter grozd novinarjev, ki je preigraval scenarije volilne kombinatorike. Ostali gostje so raje kramljali na prostem, čeprav težko nebo ni obetalo, da bodo tam lahko še dolgo ostali.

Ministrstvo za pravosodje prejelo prošnje za mnenje v zadevi Jaklič
09. 05. 2024 16.38
Na ministrstvu za pravosodje so od Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) prejeli zaprosilo za mnenje glede zakonskih določb o prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti v primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča in bodo zadevo preučili, so pojasnili na ministrstvu. Na KPK so v sredo napovedali, da bodo za mnenje zaprosili ministrstvo.

Katere naloge morajo opravljati upravne enote v času stavke?
03. 05. 2024 08.38
V času stavke je težavno priti do zadev, ki jih včasih nujno potrebujemo. Še posebej v zdravstvu in na upravnih enotah. Zato smo pri Ministrstvu za javno upravo preverili, katere so sploh nujne naloge, ki jih upravne enote morajo opraviti, tudi v času stavke.

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'
20. 04. 2024 19.28
"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

Prazne police Karitasa in Rdečega križa, ljudje ostajajo praznih rok
07. 03. 2024 20.45
Police Karitasa in Rdečega križa, kjer bi morali biti prehranski paketi, so vse bolj prazne, ljudje, ki bi hrano še kako potrebovali, pa pred vrati skladišč ostajajo praznih rok. Razlog: na eni strani zamude pri dobavi hrane, na drugi pa porast tistih, ki po pakete prihajajo. Zaradi visokih cen je med temi vedno več enostarševskih družin, pa tudi takšnih, kjer sta zaposlena oba starša, a zaslužita premalo.

Veto ZDA ustavil resolucijo, Žbogar: Pobijanje Palestincev se mora ustaviti
20. 02. 2024 17.44
Medtem ko je Svetovni program za hrano opozoril, da nemiri in spopadi otežujejo delo agencije na severu Gaze, zaradi česar je začasno prekinil dostavo hrane na sever enklave, je v Varnostnem svetu Združenih narodov potekalo glasovanje o predlogu resolucije za takojšnjo prekinitev ognja v Gazi in pozivom Hamasu k izpustitvi vseh talcev. In če je 13 članic Varnostnega sveta glasovalo za takojšnje premirje, pa je potrditev resolucije prekinil veto Združenih držav. Kot je povedala veleposlanica ZDA pred glasovanjem, po njihovem mnenju trenutno ni čas za resolucijo. Ta je imela sicer po besedah našega veleposlanika trdno podporo Slovenije. "Ukrepati moramo, preden se zbudimo v nočni mori," je po glasovanju dejal Samuel Žbogar.

Aleksej Navalni umrl v zaporniški koloniji
16. 02. 2024 12.30
Ruski opozicijski politik Aleksej Navalni je umrl v zaporniški koloniji v Jamalo-nenškem avtonomnem okrožju. Star je bil 47 let. Dmitrij Peskov je za novinarje povedal, da je bil predsednik Vladimir Putin o smrti Navalnega obveščen in da vzrok smrti še ni znan. Po neuradnih informacijah ruskih medijev naj bi šlo za srčni zastoj.

Estonska premierka o ruski tiralici: 'Dodaten dokaz, da je prav to, kar počnem'
13. 02. 2024 10.01
Estonska premierka Kaja Kallas je v Rusiji pristala na seznamu iskanih oseb. Rusija premierko in še dva druga baltska politika obtožuje sovražnih dejanj, domnevno zaradi uničenja spomenikov, posvečenih sovjetskim vojakom. Kallasova pravi, da ruska poteza ni nič presenetljivega, da gre za poskus ustrahovanja in ga dojema kot dodaten dokaz, da dela prav.

Obiskovanje tistih, ki na silvestrovo skrbijo za našo varnost
31. 12. 2023 15.52
Na silvestrovo, ko večina ljudi praznuje, so številni policisti v službi in skrbijo za varnost prebivalcev, so spomnili na notranjem ministrstvu. Vsakokratni minister za notranje zadeve in šef policije zato dežurne policiste tradicionalno obiščeta na terenu. Tudi Boštjan Poklukar in Senad Jušić tako danes obiskujeta dežurne policijske enote po Sloveniji, in sicer na območju policijskih uprav Novo mesto, Kranj in Ljubljana. Minister je ob tem predstavil tudi nekatere ključne dosežke resorja notranjih zadev v pestrem letu 2023. Leto so po njegovih besedah zaznamovale avgustovske poplave, migracije in vnovična uvedba začasnega nadzora na meji. Prvi mož policije pa zagotavlja, da je Slovenija še naprej varna država.

Kaj počne nevrokirurg Bošnjak v ljubljanskem Kliničnem centru?
11. 11. 2023 19.45
V ljubljanskem Kliničnem centru zagotavljajo, da nekdanji predstojnik nevrokirurgije Roman Bošnjak v nobeni obliki ne sodeluje več pri javnih naročilih. Pri znanem nevrokirurgu so kriminalisti ta teden opravili hišno preiskavo zaradi suma, da si je, skupaj s podjetjem, ki je povezano z njegovim bratom, pridobil skoraj pol milijona evrov nezakonite premoženjske koristi. Zgodba s spornimi naročili je sicer v javnost prišla po našem razkritju, da je Bošnjak za operacijo makedonske deklice njeni družini zaračunal šest tisoč evrov dodatnega zasebnega honorarja.

Mariborska livarna drvi v stečaj, predsednik uprave razočaran nad državo
19. 09. 2023 08.34
Mariborska livarna Maribor (MLM), ki je preko Slovenskega državnega holdinga (SDH) v 100-odstotni državni lasti, je tik pred plačilno nesposobnostjo in s tem na poti v stečaj. Edini in najbolj resni kupec nemški Mutares je prejšnji teden odstopil od namere za prevzem, so potrdili na SDH. Kot so dodali, sta bila letos dva investitorja pripravljena MLM prevzeti brezplačno ob večmilijonski nepovratni državni pomoči, ki pa je zaradi evropskih pravil prepovedana. Predsednik uprave MLM Davor Šenija je razočaran nad aktualnim odnosom državnih lastnikov, zanika pa tudi, da naj bi imeli blokirane račune. Livarno bo v sredo obiskal gospodarski minister Matjaž Han.

Izpovedi rešenih dečkov: 'Mislil sem, da je to moj zadnji dan'
23. 08. 2023 09.15
Skoraj 16 ur je trajala agonija ujetih na okvarjeni žičnici na severu Pakistana. Vseh osem oseb, od tega šest otrok, so rešili v poznih večernih urah. Prva dva so rešili s pomočjo helikopterja, ostalih šest pa so na varno prepeljali s pomočjo zasilnega ziplina. Ko je bil še zadnji na tleh, so zbrane oblile solze sreče.

Kako lahko pomagate prizadetim v poplavah
05. 08. 2023 15.03
Marsikje po državi še vedno iz domov prečrpavajo vodo. Tam, kjer se je voda že umaknila, pa ljudje iz domov odstranjujejo vse, kar so poplave uničile. Že zdaj je jasno, da bo škoda presegla 500 milijonov evrov. Humanitarne organizacije zato že zbirajo pomoč za prizadete prebivalce, da se bodo lahko čim prej znova postavili na noge. Ogromno pa bo tudi dela z odstranjevanjem posledic in vsak par rok bo prišel prav. Zbrali smo nekaj informacij o tem, kako lahko pomagajo vsi tisti, ki zmorejo in želijo. Pomembno pa je, da vsi upoštevajo navodila koordinatorjev na terenu.

Janković: Investitor lahko ob visokih temperaturah prekine delo na gradbišču
18. 07. 2023 13.18
Na številnih gradbiščih v Ljubljani in po državi delavci delajo kljub ekstremni vročini. Ljubljanski župan Zoran Janković je opozoril, da lahko investitorji zaradi visokih temperatur občino zaprosijo za prekinitev dela. Če pa zanjo ne zaprosijo in v največji vročini, torej med 13. in 16. uro, delo vseeno prekinejo, občina s tem nima težav.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00
Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Novinarju Gershkovichu zavrnili pritožbo, v priporu mora ostati do avgusta
22. 06. 2023 14.52
Novinarju časopisa Wall Street Journal Evanu Gershkovichu so zavrnili pritožbo nad podaljšanjem pripora v Moskvi zaradi obtožb vohunjenja, ki jih novinar sicer odločno zanika. Na zaslišanju so bili prisotni tudi veleposlanica ZDA v Rusiji Lynne Tracy ter novinarjeva starša.

'Trditve proti redovniku Rupniku so grde in nedokazane'
18. 06. 2023 09.12
Vodja verskega umetniškega in kulturnega centra, ki ga je ustanovil jezuitski duhovnik Marko Ivan Rupnik je stopila v njegovo obrambo, po tem, ko je ta bil obtožen spolnih, duhovnih in psihičnih zlorabah odraslih žensk ter izključen iz jezuitskega verskega reda.

Življenjska priložnost? 84.000 evrov za mirno življenje na irskih otokih
17. 06. 2023 17.00
Irska vlada vsem, ki bi se preselili na enega od 30 stalno naseljenih, a vedno bolj praznih otokov, ponuja do 84 tisoč evrov pomoči. Slišati je mikavno, a so postavili nekaj pogojev. Prosilec mora kupiti oziroma imeti v lasti hišo, starejšo od 30 let, ki je bila najmanj dve leti prazna, sredstva pa mora porabiti za njeno prenovo. Prošnje bodo sprejemali od 1. julija.

Poklukar: Noben policist zaradi ukinitve schengena ni izgubil službe
14. 06. 2023 16.53
Notranji minister Boštjan Poklukar je s policijskima sindikatoma podpisal sporazum o razreševanju položaja uslužbencev Policije v okviru prilagajanja delovanja Policije po vstopu Hrvaške v schengensko območje. Sporazum ureja premeščanja policistov iz mejnega območja v novoustanovljene organizacijske enote.

Maribor – mesto priložnosti za novo zaposlitev
25. 04. 2023 10.08
Pot iskanja nove zaposlitve je proces, pri katerem posameznik aktivno išče odprta delovna mesta, se prijavlja nanje, pošilja prošnje in se udeležuje razgovorov, na katere je povabljen.

Letovanja: piščanec 'na gori', pohod s smučarsko čelado in slap sredi morja
22. 04. 2023 19.33
V Kranjski Gori so se zbrali vzgojitelji ter vzorniki otrok in mladih – kot svoje spremljevalce na letovanjih opisujejo na Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje. Preden gre spremljevalec lahko na letovanje v Zambratijo, na Debeli rtič, v Kranjsko Goro ali Bohinj, se mora najprej udeležiti seminarja, na katerem se poleg prve pomoči seznani tudi z najpogostejšimi situacijami na letovanjih in s tem, kako se nanje pravilo odzvati. Hkrati pa izkušeni spremljevalci z bodočimi vzgojitelji delijo dragocene spomine, izkušnje in anekdote. Tudi takšne o piščancu "na gori", slapu sredi morja in neprecenljivim ponosom najmlajših, ki so se naučili čisto sami tuširati.

Litva z zakonom, ki 'odpira vrata mučenju migrantov'?
21. 04. 2023 15.19
Litovski parlament je z veliko večino v prvem branju sprejel predlog kontroverznega zakona, ki omogoča prostovoljcem iz EU, da se pridružijo pripadnikom mejne policije in na patruljah tudi uporabijo silo proti nezakonitim migrantom, ki prihajajo iz Belorusije. Evropska komisija zaenkrat ne komentira volje parlamentarcev baltske države, je bil pa v odzivu oster Amnesty International, kjer pravijo, da nova zakonodaja odpira vrata mučenju ljudi.

Pot do nove zaposlitve v Murski Soboti
07. 04. 2023 15.46
Iskanje nove zaposlitve lahko predstavlja velik izziv, a obstajajo načini, ki vam lahko olajšajo postopek iskanja in povečajo možnosti za uspeh.