program zdaj

Trobentač Sandi Štor: Slovenija ima vrhunske jazzovske umetnike
30. 04. 2025 07.00Zadnji dan meseca aprila je od leta 2011 razglašen za mednarodni dan jazz glasbe, glasbenikov, ki izvajajo to zvrst, pa tudi pri nas ne manjka. Eden teh je trobentač Sandi Štor, ki ga je pot iz Pirana vodila na Nizozemsko, kjer je diplomiral na univerzi Hanzehooge v Groningenu iz smeri jazz trobente, zdaj pa se je vrnil še na magistrski študij. Kot pravi, mu je prav jazz odprl vrata v svet, dal mu je ustvarjalno svobodo in priložnost, da razvija svoj lasten glasbeni izraz. Z njim smo se pogovarjali o njegovi glasbeni poti, slovenski jazz sceni in o tem, kaj mu jazz pomeni.

Napoli za petami Interju, Roma premagala Verono
19. 04. 2025 22.47Nogometaši Napolija še naprej tesno dihajo za ovratnik vodilni ekipi italijanske lige Interju iz Milana. Neapeljčani so tokrat v 33. krogu z 1:0 v gosteh odpravili zadnjeuvrščeno Monzo.

UKC Ljubljana vzorcev ne pošilja več v zunanje laboratorije
17. 04. 2025 17.34V UKC Ljubljana, kjer se je v soboto zjutraj v centralnem laboratoriju povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij, so delo uspeli organizirati tako, da pri izvajanju laboratorijskih preiskav ne potrebujejo več pomoči zunanjih laboratorijev. Sanacijo poškodovanega stropa pa bodo predvidoma končali v začetku maja.

BLOG: Ali fit izzivi res delujejo?
13. 04. 2025 13.01V zadnjih letih smo priče poplavi fit izzivov: 7-dnevni detoks programi, 4-tedenski preobrazbeni načrti, 6-tedenske vadbene rutine in 12-tedenske poti do "nove verzije sebe". Mnogi ob takšnih naslovih zavijejo z očmi – še posebej strokovnjaki s področja gibanja, prehrane in zdravja. In jih razumem. Tudi sam sem dolgo časa čutil podobno. A z leti in izkušnjami, tako osebnimi kot pri delu s strankami, se mi je pogled nekoliko spremenil.

'Lahko mu svetujem in ponudim nekaj destinacij za počitek po porazu'
12. 04. 2025 07.00Do spektakla v zdaj že skoraj razprodani dvorani Stožice nas loči le še nekaj ur. Po tehtanju pred FNC 22 je Jakob Nedoh nasprotniku Tomu Breesu samozavestno hitro ponudil nekaj destinacij za okrevanje po porazu, Bojan "Želva" Kosednar pa je napovedal navijaški spektakel na tribunah v režiji ljubljanske navijaške skupine Green Dragons. Prenos na VOYO se v soboto začne ob 19.00.

Pomembni premiki: bo psihoterapija končno postala bolj dostopna?
09. 04. 2025 11.55Se bo po 20 letih vendarle premaknilo? Po številnih nestrinjanjih in več različnih osnutkih bo najnovejša različica zakona o psihoterapevtski dejavnosti predvidoma še ta teden romala na vlado. Bo kakovostna psihoterapija, ki trenutno ni del obveznega zdravstvenega zavarovanja, končno postala bolj dostopna? Kdo je lahko psihoterapevt in kakšne kriterije mora izpolnjevati? Bodo licence izločile šarlatane?

Razstavo o genocidu v Srebrenici zaradi nesoglasij glede dejstev prestavili
08. 04. 2025 19.44Muslimanski kulturni center v Ljubljani je ob odprtju razstave ob 30-letnici genocida v Srebrenici opozoril na poskuse relativizacije zgodovine. Razstava, ki je del širšega sklopa spominskih dogodkov, bi morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine, a so jo zaradi nesoglasij prestavili. Prikazuje pričevanja 15 preživelih iz Srebrenice, ki zdaj živijo v Sloveniji. Namesto v muzeju bo razstava na ogled v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani vse do 13. julija, nato pa se bo selila še v druga slovenska mesta.

'Narejeno v Sloveniji': zadnji 'borec' nekoč velike industrije
08. 04. 2025 20.51Labod, Mura, Rašica, Polzela, Jutranjka. To je le peterica tekstilnih velikanov, katerih vsaj en kos obleke je zagotovo imel ali pa še ima vsak od nas ali naših staršev in starih staršev doma. Tovarne so zaprle vrata ali pa se je proizvodnja zaradi cenejše delovne sile preselila v tujino. In kaj je sploh še narejenega v Sloveniji? Je tekstilna industrija pri nas popolnoma zamrla? Eno redkih podjetij, ki še oblikuje in šiva svoje izdelke doma, je metliški Komet, ki ga je sicer leta 2011 čakala podobna usoda kot druge tekstilne tovarne, a je ena od zaposlenih verjela v zgodbo in jo z belokranjsko trmo peljala naprej. Tako podjetje z več kot 60-letno zgodovino še danes šiva perilo z oznako "Made in Slovenia".

Člana ekipe Gozd strahov navdušila v nemškem šovu Talentov
07. 04. 2025 17.27Slovenska ekipa Gozd strahov je ta vikend navdušila milijone gledalcev nemškega priljubljenega šova Das Supertalent in konkretno zatresla hlače legendarnega Dieterja Bohlena. Stari znanci našega šova Slovenija ima talent se lahko pohvalijo s celo vrsto svetovnih zvezd, ki so jih v preteklih letih že naježili: na ameriških Talentih so prepričali tako Simona Cowella in prestrašili predvsem Sofio Vergaro, zdaj pa je na vrsto prišel še priljubljeni nemški šov. Le delček njihove čarovniško-grozljive predstave je bil dovolj za 4-krat DA, vendar se na koncu za grozljivi tandem žal ni izšlo za nastop v finalu.

'Vrniti se moramo k tistemu, kar je pomagalo našim babicam in dedkom'
06. 04. 2025 18.34Dve trenutno najbolj pereči temi, ne le v Sloveniji, pač pa tudi po svetu, sta medvrstniško nasilje in stiske mladih. O rešitvah sta razmišljali Nina Triller, ravnateljica OŠ Kolezija, in Ema Rogač Randl, vodja projekta Od Alje do Žana. "Filozofija dr. Anice Mikuš Kos je, da se moramo vrniti k naravnim virom pomoči, torej k stvarem, ki so pomagale našim babicam in dedkom, ko institucij za področje duševnega zdravja še ni bilo. Pomoč moramo uvrstiti tja, kjer otroci preživijo največ časa – v šole, med vrstnike in skupnosti," je povedala Rogač Randlova in dodala, da je to srce projekta Od Alje do Žana. S Trillerjevo sta med drugim spregovorili še o "TikTok diagnozah", uporabi telefonov in sočutju.

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?
06. 04. 2025 17.03Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

'Boli me, da pri teh letih prosim za pomoč, ko pa sem prej vse zmogla sama'
06. 04. 2025 09.20Bil je siv in deževen petek, ko sva se s sodelavko odpravili na teren. Ozka makadamska cesta, polna ovinkov, nama je v mislih slikala podobe težkega vsakdana za tiste, ki živijo v bližini. Večkrat sem sodelavko negotovo vprašala, ali sva res na pravi poti, saj je okolica delovala tako zapuščeno.

V 7 dneh od izgorelosti do novega življenja – resnična zgodba Nataše
03. 04. 2025 00.15Ko je mislila, da je njenega uspeha konec, je odkrila NLP in popolnoma preobrazila svoje življenje.

Premagajte pomladno utrujenost: 5 naravnih poti do več energije in mladostnejšega počutja
01. 04. 2025 00.15Pomlad prinaša nove začetke, a prehod iz zime je včasih naporen. Kako lahko na naraven način prebrodite slabo počutje? Odgovor je preprost! Predstavljamo vam 5 metod, ki zagotavljajo boljše počutje, hkrati pa vplivajo tudi na mladostnejši videz, lažje spopadanje z dnevnimi izzivi in večjo odpornost.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'
02. 04. 2025 10.25Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje
31. 03. 2025 10.44Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Ameriški plan B: drugi potni list
31. 03. 2025 08.06Politična in gospodarska negotovost v ZDA spodbuja Američane, da iščejo druga državljanstva. Sheme "zlatih potnih listov" jim ponekod z minimalnimi zahtevami olajšajo pot do drugega potnega lista. Mnogi se odločijo za portugalskega ali britanskega, za katerega bi lahko zaprosil tudi Trump.

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog
29. 03. 2025 07.04Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

Tako boste vedno vedeli, kaj kupujete in jeste
28. 03. 2025 00.15Ste v trgovini pogosto v dilemi, katerega med prehrambenimi izdelki izbrati? Odgovor se skriva med vrsticami – dobesedno. Berite deklaracije.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Nika Kovač: Imam poln kufer novih obrazov v politiki
25. 03. 2025 14.07Z direktorico Inštituta 8. marec in eno najbolj vplivnih domačih civilnodružbenih aktivistk Niko Kovač smo se pogovarjali o aktualnem družbeno-političnem utripu v državi. Kako v zadnji četrtini mandata ocenjuje prehojeno pot Golobove vlade? Zakaj Vladimir Prebilič po njenem mnenju ni čudežna rešitev za domačo politiko? In ali bodo njene punce "fajtale" v prihajajočem referendumu, ki ga je zahtevala Janševa SDS?

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti
24. 03. 2025 11.15Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja
21. 03. 2025 15.44Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

Boks uradno na olimpijskih igrah v Los Angelesu 2028
20. 03. 2025 12.59Člani Mednarodnega olimpijskega komiteja so na današnjem zasedanju generalne skupščine v letovišču Costa Navarino v Grčiji boks uradno uvrstili v tekmovalni spored poletnih olimpijskih iger, ki bodo leta 2028 v Los Angelesu.

Sunita Williams prej in potem: kako bivanje v vesolju vpliva na telo?
19. 03. 2025 15.46Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore sta se po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji vendarle vrnila na Zemljo. Astronavta so ob prihodu odpeljali na nosilih, zdaj pa ju čaka 45-dnevna rehabilitacija. Dolgotrajno bivanje v vesolju je pustilo posledice tudi na videzu Willamsove, ki po misiji izgleda precej drugače kot pred njo.

Kapsulo, v kateri sta se na Zemljo vrnila Sunita in Butch, obkrožili delfini
19. 03. 2025 06.34Po devetih mesecih v vesolju sta Nasina astronavta Butch Wilmore in Sunita Williams končno prispela nazaj na Zemljo. Kapsula je s pomočjo štirih padal pristala v morju ob obali Floride, astronavte pa so najprej pozdravili radovedni delfini.

Ilirija odprla vrata: poleg olimpijskega bazena še dvorane in atletska steza
18. 03. 2025 18.57V Ljubljani so odprli Športni center Ilirija, s katerim je mesto med drugim dobilo prvi pokrit olimpijski bazen. Tudi sicer gre pri 62,5 milijona evrov z DDV vrednem projektu za najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti.

Neobiskovanje osnovne šole bodo lahko obravnavali kot zanemarjanje otroka
18. 03. 2025 18.17Minister za delo in socialne zadeve Luka Mesec je v Novem mestu predstavil paket ukrepov za reševanje romskih vprašanj. V izjavi za medijev je izpostavil, da bo center za socialno delo primer otroka, ki ga starši ne bodo poslali v šolo, lahko obravnaval kot zanemarjanje otroka. To pa ima lahko resne pravne posledice, je dejal. Predlog predvideva tudi obvezno vključevanje romskih otrok v vrtec eno leto pred vstopom v šolo.

Objokani Jakov Fak in radoživi divji petelin
17. 03. 2025 07.34Mislili so že, da ne bo šlo. Po dolgotrajnem iskanju kompromisov za izvedbo večdnevne prireditve na Pokljuki jim jo je pošteno zagodlo še vreme. Z vsakodnevnimi 24-urnimi deli na prizorišču jim je nazadnje vendarle uspelo biatlonski svetovni pokal izpeljati do konca. Tribuno je napolnilo največje dovoljeno število navijačev, 3000 jih je lahko prišlo vsak dan. Organizatorji pravijo, da bi jih bilo sicer še več, vendar marčevski termin tega ni dopuščal. Začela se je namreč štirimesečna sezona parjenja naše največje gozdne kure, ki živi in se prav zdaj ljubi pod vrhom bližnjega Mesnovca.

'Reševalna misija' izstreljena: Sunita in Butch se vračata domov
15. 03. 2025 09.17Sunita Williams, astronavtka s slovenskimi koreninami, in njen kolega Butch Wilmore bi morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati le dober teden, a sta naposled tam obtičala kar devet mesecev. Njuna vesoljska odisejada se zdaj zaključuje. Ponoči je namreč proti njima uspešno poletela misija Crew 10; plovilo Dragon je v vesolje popeljalo štiri astronavte, ki bodo nadomestili dvojico, ki trenutno skrbi za raziskave in delovanje vesoljske postaje.