programa

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov

02. 02. 2023 06.00

Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

ZZZS pri nadzoru celjske urgence ugotovil pomanjkanje kadra

01. 02. 2023 14.32

ZZZS je pri nadzoru celjskega urgentnega centra ugotovil, da na triaži in opazovalni enoti niso imeli dovolj kadra. Bolnišnico so pozvali k odpravi pomanjkljivosti. V celjski bolnišnici ob tem tudi v luči anonimnega pisma, ki je zakrožilo v minulih dneh, zagotavljajo, da urgenca nemoteno zagotavlja nujno medicinsko pomoč vsem, ki jo potrebujejo.

Obletnica ene največjih vesoljskih tragedij in njena trajna zapuščina

01. 02. 2023 09.08

Pred natanko 20 leti se je zgodila ena najhujših vesoljskih nesreč v zgodovini. V nesreči raketoplana Columbia je umrlo sedem astronavtov, nesreča pa je spremenila način Nasinih priprav in izvajanj takšnih misij. O trajni dediščini te tragedije sta spregovorila takratni član agencije in član njene preiskovalne komisije.

Zeleni komet ujet v objektiv slovenskih astronomov

01. 02. 2023 07.52

Na nebu je v noči na sredo najsvetleje zasvetil t. i. zeleni komet, ki je bil viden s prostim očesom. V bližino Zemlje se je vrnil po 50.000 letih. S teleskopi ga bomo lahko opazovali še do konca februarja, nato pa se v našo bližino verjetno ne bo več vrnil. Enkratni dogodek v času našega življenja na nebu spremljajo tudi slovenski astronomi.

Ljubitelji vesolja, pozor! Nad Zemljo leti zeleni komet

31. 01. 2023 19.17

Zeleni komet je Zemljo in Sonce obiskal prvič po 50.000 letih, k nam pa se verjetno ne bo več vrnil. Največjo svetlost, s tem pa tudi vidnost, bo dosegel 1. februarja, ko bo od Zemlje oddaljen "le" 42 milijonov kilometrov, brez težav pa ga bo mogoče videti tudi s prostim očesom. Ste pripravljeni na opazovanje?

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije

31. 01. 2023 16.39

Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

Ali za napadom na vojaški objekt v Iranu stoji Izrael?

30. 01. 2023 09.00

Uradniki ZDA trdijo, da za napadom z brezpilotnim letalom na vojaško tovarno v Iranu stoji Izrael. Dva brezpilotna letala je iranska zračna obramba uspešno sestrelila, eden pa je našel svoj cilj in zadel vojaško tovarno, ki je sicer le malce poškodovana.

Kako preprečiti najpogostejše športne poškodbe?

24. 01. 2023 00.15

Kaj naredijo ljudje za takojšnje boljše počutje, dobro delovanje srca, večjo predihanost pljuč in vzdrževanje pravilne mišične moči?

Sova v Ljubljani odkrila dva ruska vohuna in ju priprla

30. 01. 2023 06.14

Slovenska obveščevalno-varnostna služba je v Ljubljani odkrila dva tuja državljana, ki sta vohunila za Rusijo. Skupaj z Nacionalnim preiskovalnim uradom ju je v začetku lanskega decembra priprla. Osumljencema za kaznivi dejanji vohunstva in overitve lažne vsebine grozi skupaj do osem let zapora.

Brezpilotna letala napadla objekt iranskega obrambnega ministrstva

29. 01. 2023 14.16

Iranske oblasti so sporočile, da so v soboto brezpilotna letala napadla enega od objektov obrambnega ministrstva v osrednjem mestu Isfahan. Kot so navedli pri državni tiskovni agenciji IRNA, je neuspeli napad poškodoval le majhen del strehe.

Na vadiščih in streliščih Slovenske vojske nove oblike ekološke sanacije

29. 01. 2023 12.48

Streljanje s pehotnim orožjem na zunanjih vadbiščih, streliščih in poligonih predstavlja glavni dejavnik onesnaženja, še posebej tal, vodovja in rastlinja, saj lahko strupeni elementi iz fragmentov krogel prehajajo v tla in se od tam izpirajo v podtalnico ali prehajajo v rastline. Za preprečitev nadaljnjega širjenja onesnaževanja v okolje je zato nujno potrebna sanacija, opozarjajo v Slovenski vojski. Tega se bodo s pomočjo nove tehnologije lotili v sklopu 180.000 evrov vrednega projekta remediacije, ki ga financirata Mors in Javna agencija za raziskovalno dejavnost.

Ob obilni snežni pošiljki smučišča pripravljena na zimske počitnice šolarjev

29. 01. 2023 07.11

Ob obilni snežni pošiljki v minulih dneh so večja, pa tudi manjša in nižje ležeča smučišča po državi pripravljena na zimske počitnice šolarjev, ki so letos en mesec prej. Na Pohorju, Cerknem, Kaninu in Voglu imajo več kot meter snega, za prvi teden počitnic je napovedano tudi ugodno vreme, ki obeta številne užitke na snegu za vse generacije.

Bo Slovenija prva v Evropi pri odpravi raka na materničnem vratu?

27. 01. 2023 19.50

Zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb in rezultatov programa ZORA se je breme raka materničnega vratu v Sloveniji že zdaj pomembno zmanjšalo. A čeprav je ta rak med vsemi raki najlažje preprečiti – zanj imamo namreč učinkovito cepljenje proti HPV – je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah.

Pomladitev: 45-letnik s srcem 37-letnika, kožo 28-letnika in pljuči 18-letnika

27. 01. 2023 11.05

Bryan Johnson je star 45 let, toda testi naj bi kazali, da ima srce 37-letnika in pljuča mladega odraslega. Pomladitev naj bi bila rezultat intenzivnega eksperimentalnega programa Project Blueprint. Johnson je namreč podjetnik s področja biotehnologije.

Ustavno sodišče razveljavilo možnost avtomatičnega podaljšanja koncesije

27. 01. 2023 09.18

Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omogočajo možnost podaljšanja podeljene koncesije za opravljanje javne službe. Do nove zakonske ureditve bo, kot je v odločbi odločilo ustavno sodišče, po izteku 15-letne koncesije potreben nov razpis oziroma nov postopek za podelitev koncesije. V Zdravniški zbornici menijo, da odločitev Ustavnega sodišča ne more prispevati k rešitvi akutnih težav nedostopnosti do zdravstvenih storitev, s katerimi se soočajo pacienti.

Moramo biti previdni: 'Iran proizvedel dovolj urana za več jedrskih bomb'

27. 01. 2023 07.00

Ena izmed točk, kjer se stopnjujejo jedrski napetosti, je tudi Iran. Kljub mednarodni pogodbi država večkrat ravna svojeglavo, dogovore pa preprosto ignorira. Iranski jedrski sporazum, ki ga je leta 2015 država podpisala s šesterico držav, tako lahko dokončno pade v vodo. Po kritikah, da je v svojih obljubah država pasivna, pa naj bi Iran svoje delovanje na področju jedrske energije celo pospešil.

Šketi zelena luč za nov mandat generalnega državnega tožilca

26. 01. 2023 18.07

Vlada je dala pozitivno mnenje h kandidaturi aktualnega generalnega državnega tožilca Draga Škete za nov mandat na tem mestu. V mnenju, ki ga bo poslala Državnotožilskemu svetu, navaja, da je kandidat osebnostno in strokovno primeren ter ustrezen za vnovično imenovanje za generalnega državnega tožilca.

Na nebu nad Slovenijo že žari novoodkriti zeleni komet

26. 01. 2023 15.13

Čeprav vreme nad Slovenijo ni obetavno za opazovanje zvezd, bi morda v primeru krajše razjasnitve nad Slovenijo že lahko opazili novoodkriti komet, ki se trenutno nahaja v bližini Severnice. Komet je Zemljo in Sonce obiskal prvič po 50.000 letih, k nam pa se verjetno ne bo več vrnil.

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna

25. 01. 2023 14.23

Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

Združeni muzej z novim vodstvom, Dežman: Gre za konkretno politično akcijo

25. 01. 2023 13.09

Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije je trenutno torišče ostrih prerekanj med vlado in opozicijo. Slednja napoveduje interpelacijo ministrice za kulturo, združenje VSO pa akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Združitvi nasprotuje tudi vodstvo muzeja novejše zgodovine. Ministrica zagotavlja, da bodo delovna mesta ohranjena, a bo nov zavod dobil tudi novega vršilca dolžnosti. Da gre za zlorabo muzejskih združenj, pa meni direktor muzeja novejše zgodovine Jože Dežman.

Kurentovanje je tradicionalno, želje poslušalcev niso – želeli so Ceco

25. 01. 2023 07.34

Znamenito Kurentovanje letos še pred začetkom razburja zaradi uvodnega koncerta v pustni čas. Čeprav je srbska pevka Ceca že nekajkrat nastopila v Sloveniji, se je tokrat v delu javnosti pojavilo ostro nasprotovanje. Na Zavod za turizem Ptuj oziroma na tamkajšnjo občino se je usul plaz očitkov o neprimernosti te izbire za prireditev, češ da je del slovenske kulturne dediščine, zato smo jih poklicali tudi mi. Pojasnili so, da je prireditev ločena na javni in zasebni del ter da oni za spremljevalni program ne skrbijo, prav tako ga ne financirajo. Organizator koncertov pa pravi, da so sledili rezultatom ankete o glasbenih željah.

Na Berlinalu premierno dokumentarni film Seana Penna o Ukrajini

24. 01. 2023 07.57

Na 73. mednarodnem filmskem festivalu v Berlinu bo izven tekmovalnega programa premiero doživel dokumentarni film Superpower, ki ga je ameriški igralec in režiser Sean Penn posnel v Kijevu. Na Berlinalu, ki bo potekal od 16. do 26. februarja, bo v ospredju vojna v Ukrajini, v času festivala bo tudi minilo eno leto od ruske invazije na Ukrajino.

Vladi najnižja podpora od lanskih volitev, najbolj priljubljen politik Logar

22. 01. 2023 19.19

Kaj pravi javno mnenje? Kakšna so razmerja moči na političnem parketu? Podatki najnovejše raziskave Mediane kažejo, da ima Golobova vlada najnižjo javnomnenjsko podporo od lanskih volitev. Vseeno pa jo podpira več kot polovica volivcev. Medtem je mesto najbolj priljubljenega politika tokrat zasedel Anže Logar.

Naziv zelena prestolnica Evrope si je prislužil Talin

21. 01. 2023 09.23

Estonsko glavno mesto Talin uradno prevzema naziv Zelena prestolnica Evrope 2023. Lani je naziv nosil francoski Grenoble. Kot so v sporočilu spomnili v Evropski komisiji, si je mesto naziv prislužilo zaradi sistemskega pristopa k zelenemu upravljanju in povezovanju različnih strategij s ciljem postati bolj zeleno.

'Jacinda je nesebična oseba in kar koli bo delala, bo v javnem interesu'

20. 01. 2023 07.36

Jacindi Ardern se po odstopu odpirajo vse vrste poklicnih možnosti. Politično kariero je začela kot raziskovalka v uradu nekdanje predsednice vlade Helen Clark, preizkusila se je kot politična svetovalka v Londonu ter kot predsednica Mednarodne skupnosti socialistične mladine. Ardernova ima 15 let izkušenj kot zakonodajalka ter pet let in pol kot voditeljica države, torej skoraj ni dvoma, da jo čaka uspešna kariera tudi v bodoče.

Skupna škoda po lanskih poplavah 27,9 milijona evrov

19. 01. 2023 15.19

Vlada je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic poplav, ki so med 15. in 18. septembrom lani prizadele kar 59 občin. Neposredna škoda na stvareh znaša skupaj 27,9 milijona evrov, kar pomeni, da je dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna. Vlada je ministrstvom že naložila pripravo programa odprave posledic škode.

Tujci v Črni gori lani kupili za skoraj 370 milijonov evrov nepremičnin

19. 01. 2023 14.52

Tuji državljani in podjetja so med januarjem in oktobrom lani v Črni gori kupili za 369 milijonov evrov nepremičnin, kar je enkrat več kot v predkoronskem letu 2019, ko so vanje vložili 178 milijonov evrov. V zadnjih petih letih so tujci po podatkih državnega statističnega urada Monstat v državi kupili za 1,2 milijarde evrov nepremičnin. Na prvih treh mestih lestvice po vlaganju v črnogorske nepremičnine so se znašli prebivalci in podjetja Nemčije, Rusije in Srbije.

Objavljen razpis za štipendije za deficitarne poklice

19. 01. 2023 13.26

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je na svoji spletni strani objavil javni razpis za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2023/2024 v vrednosti 3.675.000 evrov. Vlogo bo možno oddati od 19. junija do 22. septembra letos. Mesečna višina štipendije znaša 107,24 evra.

Podjetje JTI šestič zapored prejemnik priznanja za najboljše delodajalce

19. 01. 2023 11.49

Družba Japan Tobacco International je šesto leto zapored prejela priznanje za najboljše delodajalce. Kot poudarjajo v podjetju, svojim zaposlenim nudijo številne možnosti napredovanja tako doma kot v tujini, prav tako omogočajo tudi delo od doma, ki pripomore k doseganju ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem.

V Velenju na voljo štiri koncesije za splošne in družinske zdravnike

19. 01. 2023 11.08

Velenjski občinski svetniki so sprejeli odlok o podelitvi koncesij na področju splošne in družinske medicine v predvidenem obsegu štirih timov. S podelitvijo koncesij želijo v Mestni občini Velenje ohraniti oziroma še dodatno širiti dostop do javnih zdravstvenih storitev.