računalniški program

POP TV za oddaje v slovenščini uvaja podnapise
05. 12. 2024 06.00
POP TV uvaja podnapise za oddaje v slovenščini, s čimer izboljšuje dostopnost vsebin za več kot 200 tisoč oseb z izgubo sluha v Sloveniji. Podnapisi, ki jih ustvarja računalniški program za avtomatsko podpisovanje, so pilotno že na voljo na televiziji in naših spletnih portalih, vključno s 24ur.com, do konca leta pa bodo podnaslovljene tudi nekatere izbrane vsebine v slovenščini na VOYO.

Poplave in kaos v puščavskem Dubaju: je krivo sejanje oblakov?
18. 04. 2024 08.31
Po zabeleženi največji količini padavin v zadnjih 75 letih v Združenih arabskih emiratih še vedno odpravljajo posledice hude ujme, ki je močno presenetila tamkajšnje prebivalce in povzročila vsesplošni kaos. Na dubajskem letališču, ki velja za enega največjih in najprometnejših na svetu, so bili primorani odpovedati številne lete, potniki pa poročajo o "razpadu sistema". Medtem se je na družbenih omrežjih razplamtela debata o tem, ali je močno deževje povzročilo t. i. sejanje oblakov, ki je sicer pogosta praksa v ZAE.

Inženirka leta 2023 je Ljupka Vrteva
16. 01. 2024 20.40
Prejemnica naziva inženirka leta 2023 je Ljupka Vrteva, magistrica inženirka strojništva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol. Priznanje je prejela na slavnostni razglasitvi v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma.

Kako bo deloval nov policijski sistem za prepoznavo obrazov?
14. 10. 2023 10.51
"Pridobivanje nezakonitih dokazov ni v interesu Policije, tega si ne smemo privoščiti, ves čas smo tudi strogo kontrolirani." Tako Policija umirja strahove, kaj bo prinesel nov sistem za forenzično primerjavo obrazov. Poleg tega, da bo nova tehnologija preiskovalcem, ki pregledujejo ure in ure videomateriala, prihranila dragoceni čas, bo omogočila tudi izmenjavo biometričnih podatkov s tujino.

Zakaj se hollywoodski igralci bojijo umetne inteligence?
03. 09. 2023 07.00
Najdaljša hollywoodska stavka igralcev in piscev je vstopila v četrti mesec. Medtem ko stojijo filmske produkcije, televizijske oddaje in glamurozne premiere, se za zaprtimi vrati igralski sindikati pogajajo s predstavniki filmskih studiev in ponudniki pretočnih vsebin. Rezultat tega boja bo začrtal prihodnost celotne filmske industrije in zapečatil usodo igralcev in scenaristov. Ena izmed glavnih točk spora je uporaba umetne inteligence.

'Nepreverjeni' uporabniki Twitterja lahko na dan preberejo le 600 objav
01. 07. 2023 21.31
Twitter je začasno omejil število tvitov, ki jih lahko uporabniki preberejo v enem dnevu, je sporočil lastnik Elon Musk. Kot je dodal, lahko uporabniki z nepreverjenimi računi na dan preberejo 600 objav.

Kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih?
18. 03. 2023 18.50
Tehnologija je tako napredovala, da lahko z njeno pomočjo zaznavamo aktivnost v možganih in jo prevajamo v razumljiv govor. Tovrstne možnosti so dobrodošle predvsem za bolnike, ki so zaradi različnih bolezni ali poškodb priklenjeni na posteljo ali invalidski voziček in niso sposobni komunicirati z drugimi ljudmi. A kako blizu smo možganskim čipom?

Google predstavil nov program umetne inteligence Bard
07. 02. 2023 08.19
Ameriški tehnološki velikan Google je v ponedeljek uradno predstavil nov program umetne inteligence Bard. Kot je v predstavitvi poudaril glavni izvršni direktor Googlovega krovnega podjetja Alphabet Sundar Pichai, gre za pomemben naslednji korak na področju umetne inteligence za Google.

Kaj je ChatGPT in zakaj na univerzah povzroča težave?
07. 02. 2023 06.18
Univerze po svetu, tudi v Veliki Britaniji, imajo velik glavobol zaradi programa ChatGPT. Naj ga študentom dovolijo uporabljati ali ne? Bojijo se, da bo za vedno spremenil izobraževanje. Kdo ali kaj je to? Poenostavljeno povedano gre za računalniški program z umetno inteligenco, ki simulira pogovor z ljudmi. In zakaj je to problem za univerze?

Razvoj umetne inteligence: 'Izgleda, kot da smo izumili atomsko bombo'
22. 01. 2023 07.56
Jezikovni robot, ki napiše pesem, kratko zgodbo, esej, seminarsko nalogo, programsko kodo. Računalniški algoritem, ki ustvari podobe sveta, ki ne obstaja. Morda se sliši kot znanstvena fantastika, oddaljena prihodnost, a je realnost, ki jo je omogočil bliskovit razvoj umetne inteligence. Kje vse pa danes že uporabljamo umetno inteligenco? Kakšne prednosti prinaša v naš vsakdan? Kako spreminja naš pogled na svet? Kje so glavne pasti in nevarnosti?

Sirski begunci na platformi prosijo za denar, TikTok pa služi na njihov račun
16. 10. 2022 16.22
Sirske družine v begunskih centrih prosijo za donacije prek platforme TikTok, podjetje pa naj bi pobralo do 70 odstotkov prihodkov, je pokazala preiskava BBC-ja. V centrih naj bi snemanje prenosov v živo spodbujali tudi tako imenovani "posredniki TikToka", ki družinam priskrbijo telefone in opremo.

Asteroid, ki je s sveta izbrisal dinozavre, je sprožil tudi uničujoč cunami
05. 10. 2022 11.18
Ko je pred 66 milijoni let v Zemljo trčil asteroid v velikosti mesta, je z obličja zemlje izbrisal dinozavre. Nove raziskave kažejo, da je trk sprožil tudi pošastni cunami, ki je z valovi rušil po vsem svetu. Asteroid, širok okoli 14 kilometrov, je v bližini mehiškega polotoka Jukatan za sabo pustil udarni krater, širok približno 100 kilometrov. Ne le, da so po trku izumrli dinozavri, udarec je sprožil tudi množično izumrtje, saj je izginilo okoli 75 odstotkov živalskih in rastlinskih vrst.

'6500 primerkov, ki so spremenili družbo iz analogne v digitalno'
19. 06. 2022 07.00
V Šiški so odprli nov računalniški muzej z razstavo "Kaj pa programje?", ki predstavlja nekdanje računalniške programe. Za nov muzej so se odločili zaradi hitrih sprememb v družbi, ki je v današnjem času neprestano v stiku s tehnologijo. V muzeju predstavljajo 6500 primerkov, "ki so spremenili družbo iz analogne v digitalno".

Na Hrvaškem naj bi zaposlene v javni upravi izbiral računalniški program
14. 06. 2022 14.01
Hrvaški pravosodni minister Ivan Malenica je razpisal natečaj za računalniški program, s katerim bi popolnoma digitaliziral postopek prijav na delovna mesta v javni upravi. Na ministrstvu s tem, ko bi primerne kandidate za zaposlitev izbiral program, želijo preprečiti zaposlovanje preko poznanstev.

Vesna za najboljši celovečerec filmu Prasica, slabšalni izraz za žensko
17. 10. 2021 22.37
S slavnostno podelitvijo vesen in drugih nagrad se je v portoroškem Avditoriju sklenil 24. Festival slovenskega filma Portorož. Vesno za najboljši celovečerni film je prejel film Prasica, slabšalni izraz za žensko v režiji Tijane Zinajić in v produkciji produkcijske hiše December. Vesno za najboljšo režijo je prejel Darko Sinko za film Inventura. Nagrado za najboljšo glavno žensko vlogo je dobila Liza Marijina, nagrado za najboljšo stransko žensko vlogo pa je prejela Anuša Kodelja.

S petkom se nadaljuje cepljenje z AstraZeneco: na vrsti državni politični vrh
18. 03. 2021 17.32
Slovenija po odločitvi Eme, da je cepivo podjetja AstraZeneca varno in učinkovito, nadaljuje cepljenje s tem cepivom. Minister za zdravje Janez Poklukar je ob razglasitvi te novice opozoril, da opažamo trend rasti epidemije. Vse prebivalce poziva, da upoštevajo ukrepe. S cepivom AstraZenece se bo v petek cepil državni vrh – Pahor, Zorčič, Janša in Kovšca.

Heker poskušal zastrupiti pitno vodo v mestu na Floridi
09. 02. 2021 09.38
Računalniški heker je pridobil dostop do vodnega sistema mesta na Floridi in v vodni sistem poskušal sprostiti 'nevarno' količino kemikalije. Pozornemu operaterju se gre zahvaliti, da mu ni uspelo.

Potapljači v mrežo 'ujeli' skrivnostno Enigmo
16. 12. 2020 09.28
Nemški potapljači so v začetku meseca odstranjevali ribiške mreže v Baltskem morju in nato ugotovili, da so "ujeli" star pisalni stroj. Hitro pa so spoznali, da so odkrili nekaj zelo redkega in iskanega, pravi nacistični šifrirni stroj – Enigmo.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.00
6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Filmski festival v Torontu letos na spletu in v drive-in izvedbi
29. 06. 2020 07.53
Mednarodni filmski festival v Torontu bo kljub pandemiji koronavirusa potekal septembra, so sporočili organizatorji. Vendar bo rdeča preproga virtualna, filmska platna pa bodo nadomestili računalniški ekrani. Zelo bo zmanjšano tudi število premier, teh bo letos le za sedmino glede na običajno število, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Obupani delodajalci: Zaposleni pričakujejo izplačilo pomoči, a nihče nam ne da jasnih navodil
13. 04. 2020 13.37
Čeprav je vlada obljubljala, da bo Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije napisan tako, da ga bo v praksi čim lažje uporabiti in da bo obljubljena denarna pomoč čimprej na računih upravičencev, se v praksi kaže ravno nasprotno. "S tako zapletenimi in nasprotujočimi si postopki se v svoji karieri še nisem srečala," opozarjajo iz računovodskih služb. Delodajalci, ki se prav tako izgubljajo v obrazcih, dodajajo: "Kako naj zaposlenim izplačamo plače in to v sprejemljivem roku, če nihče nima jasnih navodil? Ali naj položnice, ki 18. v mesecu ne bodo plačane, pošljejo na vlado?"

Računalničar, ki kljub prestani kazni, trepeta pred izročitvijo ZDA
31. 01. 2020 18.00
Matjaž Škorjanc je verjetno najbolj znan računalničar v Sloveniji, ki je bil obsojen, ker je prodajal zlonamerni računalniški program mariposa. Prestal je zaporno kazen štiri leta in deset mesecev. Zdaj sedi v münchenskem zaporu in čaka na morebitno izročitev ZDA.

Nemci po nalogu ZDA prijeli programerja Škorjanca, grozi mu do 50 let zapora
01. 10. 2019 10.20
Nemška zvezna policija je aretirala Matjaža Škorjanca, za katerim so ZDA izdale mednarodni zaporni nalog za izročitev. Programer je obtožen da je bil med letoma 2008 in 2013 kot član kriminalne združbe udeležen v več računalniških goljufijah, v katerih so bile žrtve oškodovane za več milijonov evrov. Grozi mu do 50 let zaporne kazni.

Serviser na računalnike nameščal zlonamerni program in izsiljeval stranke
02. 04. 2019 14.48
Na območju Kopra je 36-letnik na računalnike, ki so mu jih stranke prinesle na popravilo, nameščal zlonamerno programsko opremo. Med drugim je na tak način je nato prestrezal podatke strank in jih izsiljeval.

Novi računi za 133.000 evrov težko maketo drugega tira: samo za oglaševanje dodatnih 30.000 evrov
22. 03. 2018 19.14
Datum referenduma o drugem tiru še ni znan, ker Vrhovno sodišče do danes še ni spisalo sodbe, prvi možni datum pa je tako 29. april. Na dan pa medtem prihajajo novi računi za maketo drugega tira, ki v Kopru zapečatena čaka na odstranitev. Ne le, da so jo preplačali za 72.000 evrov in za to okrivili računalniški program, še dodatnih 30.000 so porabili za njeno promocijo.

Radi berete? Prevajalsko podjetje vam ponuja hiter zaslužek
08. 01. 2018 17.34
Največje prevajalsko podjetje na svetu v Sloveniji išče ljudi, ki radi berejo. Pripravljajo namreč računalniški program, ki bo razumel slovensko, zato pa ponujajo 10 evrov za enourno glasno branje. Gre v bistvu za to, da bo tipkanje, kot ga poznamo, morda že kmalu nadomestil narek. Razvoj govornih tehnologij pa je zelo pomemben tudi v gospodarstvu.

Veste, koliko Slovencev uporablja nelegalne računalniške programe? Kar 43 odstotkov, pravijo rezultati raziskave
25. 05. 2016 09.20
Piratski programi oziroma nelicencirani programi niso novost, a skrb vzbuja ugotovitev raziskovalcev, da te uporabljajo tudi v bančništvu, zavarovalništvu in v podjetjih, ki trgujejo z vrednostnimi papirji. Številni zaposleni takšno programsko opremo nameščajo brez vednosti informacijskih vodij.

Pentagon vabi hekerje, naj mu vdrejo v računalniški sistem. A povabilo ne velja za vse
03. 03. 2016 08.25
Povabilo velja namreč le za izbrance: biti morajo državljani ZDA in uspešno prestati preverjanje morebitne kriminalne preteklosti. Najboljši tako odpadejo že v prvem krogu. In kaj želi Pentagon sploh doseči s to potezo?

Bo treba kmalu tudi hladilnike in televizorje posodabljati tako kot računalnike?
17. 02. 2016 09.50
Strokovnjaki so odkrili veliko pomanjkljivost v funkciji zbirke odprtokodne programske opreme (glibc), ki je ključen del vsakega odprtokodnega operacijskega sistema Linux. Večji operacijski sistemi, kot sta Windows ali OS X, temu hrošču niso podvrženi, a morate biti vseeno pazljivi glede manjših povezanih naprav, kot so routerji.

Uvedba e-receptov: problem sta računalniška nepismenost zdravnikov in zmeda v bazi zdravil
10. 11. 2015 08.47
Mnogi so mnenja, da smo elektronski recept uvedli zadnji hip, saj močno zamujamo za drugimi evropskimi državami. Zdaj, ko je sistem zaživel po vsej Sloveniji, se mnogi pritožujejo, da je počasen, nezanesljiv in da povzroča zmedo. A naši sogovorniki temu ne pritrjujejo in pravijo, da je težava v računalniški nepismenosti starejših zdravnikov.