razširjene

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve

15. 12. 2021 14.52

V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Po prihodu z juga Afrike stroga karantena tudi v Sloveniji

27. 11. 2021 09.52

Zaradi nedavne potrditve skrb vzbujajoče različice koronavirusa omikron je odločitev o omejitvi potovanj iz držav južne Afrike sprejela tudi slovenska vlada. Določila je obvezno karanteno za tiste, ki imajo prebivališče na območjih, kjer je bila ugotovljena prisotnost omenjene različice. Osebe, ki so se v zadnjih dveh tednih zadrževale na ogroženih območjih, morajo o tem obvestiti Policijo na številko 113, nato se jih napoti v karanteno na domu za 10 dni. Obvezne karantene se ne more predčasno prekiniti, dan po njenem izteku pa je treba opraviti še PCR-test.

Christian Gostečnik: Nikoli ne obupam nad nikomer

27. 11. 2021 13.32

Postali smo socialno izbirčni, napredovali smo, dozoreli in odnosi so nam postali pomembni, Christian Gostečnik razloži, da nam je dovoljeno razkošje, ki ga generacije pred nami niso imele. Takrat je šlo za preživetje, pravi, danes tega pritiska ni več. Odnosi so v središču njegove relacijske družinske terapije, ki jo je Sloveniji predstavil pred okroglimi 20 leti. Obletnico so obeležili na dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je še vedno preveč med nami. "Nasilje je vedno problem nasilnega," poudari. Kakšen pa je njegov recept za zdrav odnos? In zakaj smo Slovenci tako izjemni športniki?

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...

11. 11. 2021 11.10

V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

Zelena luč predlogu Zakona o varstvu okolja: trenutni sistem ne dosega okoljskih ciljev

04. 11. 2021 17.51

Predlog novega Zakona o varstvu okolja, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, je prejel zeleno luč vlade. Gre za sistemski zakon na področju varstva okolja, ki je nujno potreben tako zaradi neurejenih razmer na področju odpadkov kot zaradi prenosa direktive EU v slovensko zakonodajo, pojasnjuje vlada.

5G – mobilno omrežje za neslutene možnosti razvoja

01. 11. 2021 00.15

Svet se razvija s silovito hitrostjo in se bo v prihodnje še hitreje, predvsem zahvaljujoč mobilni tehnologiji pete generacije 5G. Ta prinaša neslutene možnosti napredka in razvoja, ki jih bomo izkoriščali na številnih ravneh. Hitrosti bodo z novo tehnologijo občutno višje, več bo pasovne širine, delovanje bo boljše.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?

18. 10. 2021 11.42

V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Cene nafte v nebo, dosegle so nove večletne vrhe

11. 10. 2021 10.19

Pri cenah nafte se nadaljujejo podražitve, ki so pripeljale do novih večletnih vrhov. Severnomorska nafta brent je najdražja v zadnjih treh letih, cena teksaške lahke nafte pa je na najvišji ravni zadnjih sedmih let. Razlog za rast cen nafte je splošna napetost na trgu energentov. Cene plina in premoga so se v zadnjih mesecih namreč močno okrepile, s tem pa se je povečalo tudi povpraševanje po nafti kot eni od možnih alternativ.

Katere so najboljše in najslabše zimske pnevmatike?

03. 10. 2021 18.32

Ste že razmišljali o nakupu zimskih pnevmatik? Pred nami so dnevi s hladnejšimi in meglenimi jutri in nočmi, ko je cestišče hladno in mokro, zato letne pnevmatike niso več optimalne. S pomočjo testa lahko preverite, katere zimske pnevmatike izbrati glede na vaše potrebe in navade.

Biometrija: naše geslo je naše telo

02. 10. 2021 14.44

Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Nikotin, alkohol in kanabis med najbolj razširjenimi drogami v izobraževalnih ustanovah

30. 09. 2021 12.44

Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so na območju sedmih občin v vzorcih odpadnih voda slovenskih osnovnih in srednjih šol ter visokošolskih institucij določali prenovne produkte dovoljenih drog, zdravil, ki se zlorabljajo, in prepovedanih drog. Rezultati so pokazali, da so najbolj razširjene droge nikotin, alkohol in kanabis. Izkazalo se je, da na razširjenost vpliva predvsem stopnja izobraževanja.

Vaja državnega pomena: pripravljenost ob letalski nesreči

25. 09. 2021 14.28

V sodelovanju Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, podjetja Fraport Slovenija in UKC Ljubljana je potekala praktična vaja, s katero so udeleženi preverjali, kako pripravljeni so, če se zgodi nesreča zrakoplova. V prvem delu se je vaja odvijala na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana, drugi del pa je potekal v prostorih UKC Ljubljana. Vaja je bila organizirana in izvedena v razmerah, ko zaradi omejitve virusa covid-19 veljajo strogi ukrepi.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov

19. 08. 2021 12.17

Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

Antologija reškega novega vala

07. 08. 2021 07.00

Nedavno smo se lahko razveselili nove in razširjene antologijske izdaje o fenomenu reške punk in novovalovske scene Riječki novi val. Ob novih zapisih spremljevalcev in snovalcev takratne scene ter dodanih fotografijah lahko prisluhnemo kar 70 pesmim 35 izvajalcev.

Zaradi uporabe etilenoksida v aditivu iz prodaje odpoklicali številna živila

04. 08. 2021 19.30

Več trgovskih podjetij in proizvajalcev umika oz. odpoklicuje živila zaradi uporabe aditiva E410 gumi iz zrn rožičevca, v katerem je bila ugotovljena prisotnost etilenoksida. Zaradi razširjene uporabe tega aditiva v živilski industriji je Evropska komisija v vseh državah članicah odredila odpoklic izdelkov, ki ga vsebujejo.

Britanci k cepljenju prepričujejo z brezplačno pico, Italija cepila 60 odstotkov ljudi

01. 08. 2021 14.58

V nekaterih evropskih državah so začela veljati nova pravila, povezana z omejevanjem širjenja novega koronavirusa. Medtem ko so v Nemčiji nekoliko zaostrili pogoje za prihod v državo, so na Portugalskem in Danskem ukrepe sprostili. V kampanjo prepričevanja mladih, naj se cepijo, so se v Veliki Britaniji vključili številne restavracije in dostavljavci hrane. Med drugim ponujajo popuste ter celo brezplačne kose pice.

Hrvaška podaljšala epidemiološke ukrepe, v Nemčiji testiranje vseh potnikov

30. 07. 2021 11.31

Na Hrvaškem so sedanje epidemiološke ukrepe podaljšali do sredine avgusta. Med njimi so pravila o nošenju zaščitne maske, omejevanju števila udeležencev na prireditvah in ukrepi glede vstopanja v državo. V luči slabšanja epidemiološke slike pa ukrepe zaostrujejo nekatere druge države. V Nemčiji bodo tako od zdaj testirali vse potnike, razen cepljenih in prebolevnikov, na Madžarskem pa uvajajo obvezno cepljenje za zdravstvene delavce. Tistim, ki se ne bodo cepili, grozi odpoved.

Na severu Italije pustošila ogromna toča, hiše na obrobju Aten ogroža požar

27. 07. 2021 08.09

Silovita nevihta s točo, ki naj bi presegla debelino 10 centimetrov, je pustošila po severu Italije. Na posnetkih je videti moč ledenih krogel, ki so zaustavile promet in razbile vetrobranska stekla. Medtem je Sardinija še vedno v plamenih. "Gre za katastrofo brez primere," je dejal predsednik sardinske regije Christian Solinas. Gori tudi v Grčiji, kjer ognjeni zublji ogrožajo hiše na obrobju Aten.

Sardinija še vedno v plamenih, na severu Italije udarila ogromna toča

26. 07. 2021 15.09

Medtem ko se Grčija pripravlja na hud vročinski val, ko se bodo po napovedih meteorologov dnevne temperature dvignile tudi nad 44 stopinj Celzija, po italijanskem otoku pa še vedno pustošijo obsežni gozdni požari, pa je italijansko celino zajelo hudo neurje s kot teniške žogice veliko točo. Poleg kaosa na cestah so ledena zrna povzročila tudi veliko škode na vinogradih in pridelkih.

Cepivo Pfizer tudi pri različici delta nudi visoko zaščito pri preprečevanju hujšega poteka bolezni

06. 07. 2021 10.41

V Izraelu so opravili novo raziskavo, kako delta različica novega koronavirusa vpliva na cepiva in cepljenje. Ugotovili so, da se je učinkovitost cepiva Pfizer zaradi vedno bolj razširjene in kužne delte zmanjšala. Vendar opozarjajo, da cepivo še vedno nudi visoko zaščito pri preprečevanju hujšega poteka bolezni.

Rusom, ki odklonijo cepljenje, grozi odpoved

29. 06. 2021 16.20

V Rusiji, kjer se radi pohvalijo, da so kot prvi registrirali cepivo proti covidu-19, se soočajo z izjemno majhno precepljenostjo in odklonilnim odnosom do cepljenja. Ena od javnomnenjskih raziskav je pokazala, da kar 62 odstotkov Rusov ne želi biti cepljenih s Sputnikom, ki je večini edino dostopno cepivo. Ruske oblasti sicer pravijo, da ljudje lahko odklonijo cepljenje, toda v resnici mnogim grozi odpoved, če to storijo.

Še teden dni do začetka Eura: 11 prizorišč in nekaj manj favoritov

04. 06. 2021 11.05

Čez en teden se bo v Rimu s tekmo med Turčijo in Italijo začelo 16. nogometno evropsko prvenstvo. To bo razpršeno po vsej Evropi. In čeprav bo zaradi pandemije covida-19 leto pozneje od predvidenega, je Evropska nogometna zveza (Uefa) prepričana v uspeh turnirja.

Na Hrvaškem in v Avstriji se veselijo sproščanja ukrepov

28. 05. 2021 13.28

Na Hrvaškem so zrahljali ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Med drugim lahko otroci do 12. leta starosti v državo vstopijo brez negativnega testa na okužbo s koronavirusom. V minulih 24 urah so ob 5273 testih potrdili 321 novih okužb. Umrlo je še 11 covidnih bolnikov. Avstrijci se bodo lahko 10. junija razveselili novih sprostitev v javnem življenju. Lokali bodo lahko odprti do polnoči in bodo lahko sprejemali več gostov, medsebojna varnostna razdalja bo le še en meter, maske zunaj ne bodo več obvezne, znova bodo dovoljena potovanja z avtobusi ter srečanja zborov in godb. S 1. julijem sledijo še nove sprostitve.

Se bomo končno poslovili od plastičnih krožnikov in slamic?

19. 05. 2021 16.55

Ministrstvo za okolje in prostor je v javno obravnavo poslalo predlog uredbe o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje. Ta v slovenski pravni red prenaša evropsko direktivo, ki prepoveduje določene plastične izdelke za enkratno uporabo, kot so slamice in pribor. Pripombe na ministrstvu sprejemajo do 18. junija.

Oče preživelega dečka: 'Nikogar nimam več, razen njega'

17. 05. 2021 20.45

37-letni Muhammad Hadidi je v izraelskem zračnem napadu na stanovanjsko stavbo v Gazi izgubil štiri otroke in ženo. Preživel je le najmlajši sin, petmesečni Omar, ki ga zdaj zdravijo v bolnišnici. Hadidijeva žena se je z otroki dan pred usodno nočjo odpravila na obisk k bratu, skupaj pa so nameravali proslaviti konec ramazana.

Sedmi dan nasilja: v napadu na Gazo novih 40 mrtvih, tudi osem otrok

16. 05. 2021 07.14

Sedmi dan medsebojnega obstreljevanja med Izraelom in Palestinci je terjal nove smrtne žrtve, v napadu na tri stanovanjske stavbe v Gazi je umrlo 40 ljudi, tudi osem otrok. S tem je nedelja postala najsmrtonosnejši dan od izbruha nasilja. Sirene so se oglasile tudi v Tel Avivu, kjer so se prebivalci zatekli v zaklonišča. Izraelski premier Benjamin Netanjahu medtem obljublja, da se bo Izrael še naprej "odločno odzival" na raketne napade na njihovo ozemlje.

Izrael napadel begunsko taborišče: umrlo 10 članov iste družine, preživel le en otrok

15. 05. 2021 08.11

Medsebojno obstreljevanje med Izraelom in Palestinci se nadaljuje. V izraelskem letalskem napadu na begunsko taborišče v Gazi je bilo ubitih 10 ljudi, tudi osem otrok. Gre za člane iste razširjene družine, edini preživeli pa je petmesečni dojenček, ki so ga rešili izpod ruševin. Tarča izraelskega napada je bila tudi stolpnica v Gazi, v kateri imajo prostore številne tuje medijske hiše.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa

12. 05. 2021 15.39

V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

EMA bo svoje stališče o varnosti cepiva Johnson & Johnsona predstavila v torek

16. 04. 2021 17.31

Evropska agencija za zdravila (EMA) bo ugotovitve glede varnosti cepiva proti covidu-19 proizvajalca Johnson & Johnson predstavila v torek. Odbor agencije za varnost zdravil že od minulega tedna preučuje redke primere nenavadnih krvnih strdkov, ki so jih po cepljenju s tem cepivom zaznali pri šestih osebah v ZDA.

Ukinjen prag 15 ton za plačilo stroškov ravnanja z odpadno embalažo

08. 04. 2021 15.37

Vlada je sprejela uredbo o embalaži in odpadni embalaži. Z njo se za proizvajalce ukinja količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Hkrati se uvaja možnost plačila pavšalnega zneska za tiste, ki dajo letno na trg v Sloveniji manj kot eno tono embalaže.