razbremenitev stroškov dela

Agencija proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči
29. 01. 2025 14.23
Agencija za energijo po pridobitvi prvih podatkov o učinkih novega sistema omrežnine in vplivu sončnih elektrarn proučuje možnost sprememb med drugim pri časovnih blokih in določanju obračunske moči. Podatki sicer potrjujejo upravičenost ločitve na zimsko in poletno sezono.

Kam naj se steka denar od davka na nepremičnine?
30. 12. 2024 15.36
Združenje občin nasprotuje, da bi prihodki od davka na stanovanjske nepremičnine pripadali državnemu proračunu, kot izhaja iz prejšnji teden predstavljenih vladnih izhodišč. "Davki na nepremičnine bi v osnovi morali pripadati občinskim proračunom," so zapisali in opozorili, da se občinski proračuni že tako iz leta v leto manjšajo.

Državni svet potrdil zvišanje sejnin podpredsedniku in članom sveta
11. 12. 2024 21.04
Državni svet je sprejel spremembe sklepa o pogojih za izplačevanje plačil za opravljanje funkcije podpredsednika in članov DS. Sejnine so uskladili z inflacijo od leta 2013, in sicer v višini 27,9 odstotka. Od januarja bodo tako za delo z volilno bazo mesečno prejemali 117 evrov bruto več, za delo na sejah pa 51,48 evra bruto več.

Razbremenitve visoko obdavčenega dela ne bo vsaj še dve leti
26. 08. 2024 20.12
Vlada naj bi v sredo obravnavala paket davčnih sprememb, večina naj bi v veljavo stopila z naslednjim letom. Namen prvega paketa sprememb je izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva, privlačnosti delovnega okolja in privabljanje tujih naložb.

ZSSS za 7,5-odstotno zvišanje minimalne plače
15. 01. 2024 13.50
ZSSS med osrednje teme v 2024 uvršča zvišanje minimalne plače, ki naj bi bilo vsaj 7,5-odstotno, davčno reformo, ki bo v primeru razbremenitve plač bolj obremenila premoženje, nove dopolnitve zakona o delovnih razmerjih, med drugim z osnovami plačnega modela v zasebnem sektorju, pokojninsko reformo in ureditev področja zdravstvenega zavarovanja.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?
04. 12. 2023 10.31
Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep
13. 11. 2023 14.21
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Golob: Ne načrtujemo novih davkov za prebivalstvo
07. 11. 2023 12.12
Premier Robert Golob je gostil posvet vodij parlamentarnih strank. Govorili so o osnutku predloga zakona o obnovi po avgustovski ujmi, po besedah Goloba pa iščejo konsenzualne rešitve. Ob tem je poudaril, da vlada ne načrtuje nobenih novih davkov za prebivalstvo in iz naslova dela. Zakonski predlog naj bi vlada potrjevala čez okoli dva tedna. Dodatne obremenitve gospodarstva, ki jih predvideva predlog zakona o obnovi, pa so po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) korak v napačno smer. Nekatere predvidene ukrepe pozdravljajo, a so prepričani, da bi morali prihodke v državno blagajno povečevati prek višje gospodarske rasti in ne novih davkov.

Varna naložba v vaš posel. Mercedes-Benz Sprinter
23. 10. 2023 00.15
Zanesljiv. Prilagodljiv. Gospodaren.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?
02. 09. 2023 08.19
Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03
Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom
01. 06. 2023 11.29
Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Reševanje (javnega) zdravstva: kaj predlagajo zdravniške organizacije?
23. 05. 2023 18.04
Zdravniške organizacije so pripravile usklajene predloge rešitev za izboljšanje zdravstvenega sistema. V dokumentu, k pripravi katerega jih je pozval minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, so se zdravniki med drugim zavzeli za posodobitev upravljanja javnih zavodov, ki bi ostali v 100-odstotnem lastništvu države oziroma lokalnih skupnosti. Pri tem v dokumentu izrecno piše, da "se javni zavodi ne preoblikujejo v javna podjetja ali gospodarske družbe".

Koncesije bi ukinili, zdravstvene zavode pa preoblikovali v javna podjetja
04. 04. 2023 20.44
Pri Zdravniški zbornici Slovenije so na konferenci o izzivih zdravstva v prihodnosti predstavili tudi zakonske predloge za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenega sistema. Med drugim predlagajo preoblikovanje zdravstvenih zavodov v javna podjetja, ukinitev koncesij in uvedbo instituta neodvisnega ponudnika zdravstvenih storitev. Minister Danijel Bešič Loredan napoveduje odkrite pogovore, tudi o ekscesih, ki da jih ni malo.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'
25. 01. 2023 06.00
V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Mesec: Minimalna mesečna plača bo prešla 800 evrov
26. 08. 2022 12.55
Na mizi Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so bili predlagani vladni ukrepi ob energetski draginji in osnutki sprememb zakonodaje s področja davkov, obravnavali so še napredek pogajalskih skupin ESS v zvezi s povračili stroškov prehrane med delom in spremembami zakona o evidencah delovnega časa. Minister za delo Luka Mesec je po seji napovedal, da bo minimalna plača po novem izračunu minimalnih življenjskih stroškov v naslednjem letu prešla 800 evrov, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik pa je izrazila željo, da bi že s prvim septembrom vsem javnim uslužbencem zvišali plače za štiri odstotke.

Kakšne davčne spremembe predlaga finančno ministrstvo?
01. 08. 2022 15.41
Novela Zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'
09. 07. 2022 07.00
Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56
Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

Zelena luč ukrepom za blažitev podražitev energentov. Opozicija: Gre za predvolilne bonbončke
16. 02. 2022 18.36
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je z dopolniloma podprl vladni predlog zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Ta prinaša 150 evrov enkratnega dodatka za ranljive, začasno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin ter izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih.

Vladni dogovor s sindikati javnega sektorja prinaša tudi višji letni regres
27. 05. 2021 15.58
Vlada je na seji sprejela predlog dogovora s sindikati javnega sektorja o odpravi varčevalnih ukrepov v zvezi s povračili stroškov in drugimi prejemki javnih uslužbencev, zamiku izplačilnega dneva plače pri proračunskih uporabnikih ter letošnjem regresu za letni dopust. Podpis bo predvidoma že v petek.

Spremembe treh davčnih zakonov bodo razbremenile delo
05. 05. 2021 21.48
Vlada je potrdila predlog sprememb treh davčnih zakonov, katerih glavni namen je razbremenitev dela, s tem pa pomoč gospodarstvu in prebivalcem pri okrevanju po pandemiji covida-19. Obetajo se dvig splošne olajšave pri dohodnini, znižanje obdavčitve kapitala ter administrativne razbremenitve. Spremembe naj bi začele veljati 1. januarja 2022.

ZSSS: Socialna kapica bi malo vplivala na podjetja, veliko na javne blagajne
04. 03. 2021 14.24
Uvedba socialne kapice pri plači 6000 evro bruto, kot naj bi predlagala skupina za debirokratizacijo, ne bi razbremenila razvojnega kadra in za posamezna podjetja ne bi imela večjih pozitivnih učinkov, pomembno pa bi vplivala na prihodke blagajn socialnega zavarovanja, pri čemer kritje tega upada ni predvideno, opozarjajo v ZSSS.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.00
6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Bertoncelj: Na boljšem bomo vsi, ki delamo
03. 10. 2019 13.25
Vlada je potrdila predlog davčnih sprememb, katerih cilj je razbremenitev stroškov dela in povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Levica mu nasprotuje, saj so izračunali, da bo delavec z minimalno plačo letno prejel le slaba dva evra več, menedžer z 10.000 evri bruto pa kar dodatnih 2000 evrov neto.

Davčna spremembe: višja obdavčitev kapitala, razbremenitev stroškov dela
18. 06. 2019 14.23
Predlog davčnih sprememb, katerih glavni namen je po besedah finančnega ministrstva razbremenitev stroškov dela, je pripravljen na javno obravnavo. Med drugim predvideva zvišanje mej davčnih razredov, znižanje davčnih stopenj v drugem in tretjem dohodninskem razredu in večjo obdavčitev kapitala - stopnja dohodnine od dohodkov iz kapitala se bo zvišala s 25 do 27,5 odstotka.

Bruselj Sloveniji: slabo vam gre, zato prodajte državna podjetja in ne višajte stroškov dela
30. 05. 2012 09.36
Slovenija glede reforme pokojninskega sistema in trga dela lani ni storila nič bistvenega, letošnji reformni program je premalo natančen. Tudi fiskalni ukrepi še niso dovolj dorečeni. Tako ocenjuje Bruselj, v Pozitivni Sloveniji pa menijo, da bi to moralo strezniti vlado.

Finančna kriza: Kako rešiti Slovenijo?
12. 11. 2008 17.38
"Situacija je zapletena, a če bomo iskali prave rešitve, lahko Slovenija iz finančne krize izide tudi močnejša," je povedal Lahovnik, ki ga je Pahor predlagal za novega gospodarskega ministra.

Naj gospodarstvo zacveti
03. 09. 2008 11.10
Dvig pestrosti turistične ponudbe, Slovenci naj bodo tuji investitorji in svetovalci po svetu, povečanje podjetniške dejavnosti ...