raziskovalni let

''Zdaj ne plačujem več dragih maskar in obiskov v salonu''
30. 08. 2023 00.15
Ogromno žensk po svetu sanja o dolgih, gostih in temnih trepalnicah, ki oči poudarijo s prefinjeno eleganco. Vendar pa so mnoge do zdaj verjele, da so potrebne dragocene obiske v salonih in maskare visoke kakovosti za dosego takšnega videza.

Še zadnja možnost za tiste, ki so zašli
21. 07. 2023 06.00
Več kot 30 let že dala v zaporskem sistemu, a na snemanje za Popkast generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij RS, ki je svojo karierno pot začel v največjem moškem zaporu na Dobu, pride veder in nasmejan. Očitno delo v slovenskih zaporih le ne more biti tako slabo, pomislim ob tem. In očitno delo z ljudmi, ki so izvrševali kazniva dejanja, tudi tista najbolj zavržna in obsojanja vredna, ni nujno tako zelo stresno, da ga nihče ne bi želel opravljati.

'Evropa se spopada s preveliko zalogo zemeljskega plina'
03. 07. 2023 08.41
To so ugotovitve raziskovalnega centra za energetsko politiko na ameriški univerzi Columbia. Ta med drugim izpostavlja še, da je velika zaloga plina v luči inflacije in energetske krize presenetljiva, a da bo morebiti znižala cene energenta. "Treba bo najti dodatna skladišča," pa opozarjajo raziskovalni centri v Evropi. Se bo plin shranjeval v Ukrajini?

Kitajska je začela vrtati eno izmed najglobljih lukenj na svetu
06. 06. 2023 16.37
Kitajska je začela z vrtanjem ene najglobljih lukenj na svetu. Ozka 11.000-metrska vrtina bo dosegla Zemljino skorjo, da bi znanstveniki lahko preučevali notranje strukture planeta globoko pod površjem.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska
30. 05. 2023 16.31
Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

Poletje 2023: Tunizija in Djerba last minute ponudbe – 20 %
08. 05. 2023 00.15
Tunizija in Djerba nista samo ugodni poletni all inclusive destinaciji ob Sredozemskem morju – predstavljata tudi vrata v Saharo, v mistični svet sipin ter puščavskih oaz.

Podgane na lovu za tihotapci: zakaj prekašajo celo šolane pse?
22. 04. 2023 16.18
Čeprav se jih drži slab sloves, so podgane na pomembni misiji, ki bi lahko spremenila dojemanje njihove vrste. V ameriškem San Diegu jih urijo, da bi s svojim izostrenim vohom lahko izsledile tihotapce ogroženih živali in rastlin, v tanzanijskem Morogoru pa, da bi po potresih ali eksplozijah pod ruševinami iskale morebitne preživele. Doslej so se puhasti glodavci že izkazali pri odkrivanju min. Podganja velikost oziroma majhnost in nizki stroški so njihove glavne prednosti v primerjavi s šolanimi psi.

Dvoličnost elite: zasebna letala ustvarila letne emisije 130.000 avtomobilov
31. 03. 2023 16.07
Navadni smrtniki naj bi se v imenu boja za bolj zdravo podnebje odpovedali marsičemu. Avtomobilu na notranje izgorevanje, potovanjem, novim kosom oblačil ali kakšnemu zrezku. Na drugi strani pa so bogataši, med katerimi številni radi pridigajo o čistem okolju, ki pridno nabirajo kilometre z zasebnimi letali.

Usoda Sadamovega luksuza: jahta kot hotel ali muzej?
21. 03. 2023 11.44
Nikoli ni stopil nanjo, a zgrajena je bila prav zanj. Superjahta "Basrah Breeze" (v prevodu Vetrič iz Basre) je še ena v nizu luksuznih stvari, ki si jih je lastil nekdanji iraški diktator Sadam Husein. 20 let po ameriškem in zavezniškem napadu na Irak, ki je strmoglavil Sadamov režim, je usoda mogočnega plovila le delno zapečatena.

Urbanu in Karolini lahko vsak doniran evro spremeni življenje
28. 02. 2023 07.00
Karolina je edina v Sloveniji, ki so ji diagnosticirali bolezen hitrega staranja, za katero ni zdravila ali zdravljenja, obstaja pa možnost razvoja genske terapije. Ta pa je draga. Pri redkih genetskih bolezni je težava namreč ta, da zaradi njihove redkosti v večini primerov ni ekonomskega interesa za razvoj zdravila, saj je število bolnikov premajhno, da bi se splačalo vlagati v raziskave zdravljenja. Denarna sredstva za razvoj genske terapije pa še vedno zbira tudi Urban, ki do poletja potrebuje še 400.000 evrov.

'Kot starš se ne moreš sprijazniti, da bo tvoj otrok dočakal manj let kot ti'
24. 02. 2023 19.39
Medtem ko bodo njeni vrstniki rasli, se podili po igrišču in uživali otroštvo, se bo štiriletna Karolina začela pospešeno starati. Lahko bo pristala na vozičku, oslepela, oglušela in na koncu mnogo prezgodaj umrla. Karolina je namreč edini otrok v Sloveniji, ki ima Cockaynov sindrom tipa B, za katerega ni zdravila. Edino upanje, da se ta črni scenarij ne uresniči, je razvoj genske terapije. Prvi koraki so narejeni, a pot je še zelo dolga in draga.

Na tisoče ukrajinskih otrok poslanih v ruske 'prevzgojne' tabore
15. 02. 2023 08.50
Ameriški State Department je opozoril na poročilo programa Conflict Observatory, ki podrobno opisuje, kako ruske okupacijske sile ukrajinske otroke prisilno selijo na območja pod svojim nadzorom. Od začetka vojne februarja lani naj bi tako preselili vsaj 6000 otrok, izhaja iz poročila, ki ga je pripravil raziskovalni inštitut univerze Yale.

Južni Ciper z nizkocenovnim prevoznikom do 30 % ceneje
13. 02. 2023 00.15
Ste se v zadnjih tednih ujeli med razmišljanjem o tem, da bi vsaj za nekaj dni pobegnili nekam na toplo, a ne bi radi zapravili gore denarja? Imamo pravo rešitev za vas – Južni Ciper!

'Ko so ženske vključene v upravljanje z naravnimi viri, so izidi boljši za vse'
11. 02. 2023 07.23
Obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je spodbuditi zanimanje žensk in deklet za znanost ter opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Spodbujajte ženske, da vstopajo v poklicno usposabljanje in študij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, je na zasedanju, ki ga je na sedežu ZN v New Yorku organizirala fundacija The Royal Academy of Science International Trust, dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Vadbišče ob Moskvi, kjer se Rusi učijo rokovanja z iranskimi droni
06. 01. 2023 17.27
Sto kilometrov od Moskve v mestu Kolomna naj bi se nahajal poseben poligon za urjenje ruskih vojakov za upravljanje z iranskimi droni 'kamikazami', s katerimi Rusija že od oktobra izvaja napade na sosednjo Ukrajino. Veliko bližje domnevnemu vadbišču pa je državni center za brezpilotno letalstvo, katerega inštruktorji so se v preteklosti udeležili tekmovanja v upravljanju z brezpilotnimi letali v Iranu.

Ali Kitajska vstopa v še eno mračno obdobje epidemije?
19. 12. 2022 08.16
Kitajska naj bi vstopila v prvi od treh pričakovanih valov epidemije covida-19, navajajo kitajski uradniki. V začetku meseca so odpravili najstrožje ukrepe, vendar so kmalu zabeležili visok porast okužb, dva človeka naj bi umrla.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T
14. 12. 2022 09.39
Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00
V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Reaktor na igrišču za skvoš: 80 let od prve nadzorovane verižne reakcije
02. 12. 2022 10.25
Jedrski reaktor, v katerem je prvič potekala kontrolirana verižna reakcija na svetu, je bil velika kopa, sestavljena iz opek čistega grafita in jedrskega goriva v obliki naravnega kovinskega urana. Kopa CP-1 je stala v prostoru zaprtega igrišča za skvoš, ki se je nahajal pod tribunami univerzitetnega atletskega stadiona. Človeštvo je takrat naredilo zelo pomemben korak v razvoju znanosti in tehnologije, s katero danes proizvaja že desetino električne energije na vsem svetu.

Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov – le 'duh' velikanske zvezde
31. 10. 2022 16.12
Nova slika, ki jo je posnel Evropski južni observatorij, je razkrila osupljive ostanke velikanske zvezde. Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov je vse, kar je ostalo od ogromne zvezde, ki je svoje življenje končala v močni eksploziji pred približno 11.000 leti. Ko najbolj masivne zvezde dosežejo konec svojega življenja, pogosto ugasnejo s pokom, v izbruhu, imenovanem supernova. Te eksplozije povzročijo udarne valove, ki se premikajo skozi okoliški plin, ga stisnejo in ustvarijo zapletene nitaste strukture. Energija, ki se sprošča, segreje plinaste vitice, zaradi česar močno zasijejo.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'
29. 10. 2022 07.14
"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Norveška aretirala 'brazilskega akademika', ki naj bi bil ruski vohun
26. 10. 2022 08.18
Agencija za notranjo varnost v Oslu (PST) je aretirala moškega, ki ga je identificirala kot "grožnjo temeljnim nacionalnim interesom". Osumljenec, ki naj bi bil star okoli 30 let, se je predstavljal kot brazilski akademik, uradniki pa pravijo, da je v resnici Rus. Rusko veleposlaništvo v Oslu je sicer lokalnim medijem sporočilo, da identitete moškega ne poznajo.

Klemen Miklavič znova v boj za županski stolček v Novi Gorici
20. 10. 2022 16.29
V boj za nov, drugi županski mandat se v Novi Gorici podaja aktualni župan Klemen Miklavič. "Radi bi naredili vse, kar smo si zastavili pred štirimi leti," je odločitev za ponovno kandidaturo za župana mestne občine pojasnil na današnji novinarski konferenci.

Lovec na orkane poletel v oko Iana: 'To je bil najhujši let v moji karieri'
29. 09. 2022 08.23
To je bil najhujši let v moji karieri, pravi lovec na orkane, ki je poletel v oko orkana Ian. Na družbenem omrežju je delil posnetke precej turbulentnega leta.

V ZOO Ljubljana prvi mladič mačjih pand: Bambu že kuka iz gnezda
14. 09. 2022 11.24
V živalskem vrtu Ljubljana se je prvič skotil mladič mačjih pand, so sporočili z ZOO Ljubljana. Javnosti ga bodo predstavili v soboto, na dan teh nenavadnih živali. Mladič se je rodil junija, prav te dni pa je začel kukati iz gnezda. Občutljivost vrste in neizkušenost para je tudi razlog, da ga veterinar še ni obiskal, zato tudi spol zaenkrat še ni znan. Zaradi značilne ljubezni, ki jo mačji pande gojijo do bambusa, so mladiča poimenovali Bambu.

Inšpektorji za delo so podjetju Amonte v devetih letih nakazali dobrih 146 tisoč evrov
11. 08. 2022 06.00
Je inšpektorat za delo, ki ga je vodil Jadranko Grlić, deloval koruptivno? To vprašanje se postavlja po nastopu ministra za delo Luke Mesca, ki je dejal, da obstajajo indici, da so inšpektorji avtopralnici Avtostop, kjer indijski delavci trdijo, da so jih obravnavali kot sužnje, gledali skozi prste in da je bilo to podjetje več let nedotakljivo ter da se je vedelo, kaj se tam dogaja, tudi to, da so bili o obiskih inšpekcij obveščeni vnaprej. V omenjeno avtopralnico so svoje službene avtomobile vozili tudi inšpektorji za delo. Kot pojasnjujejo, je bilo podjetje Amonte izbrano kot najugodnejše med izvajalci v postopku javnega naročanja.

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'
06. 07. 2022 06.00
Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti
17. 05. 2022 07.00
Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26
Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

'Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo vstopa v izredne razmere'
11. 05. 2022 21.28
Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo Amalija Žakelj zaradi še vedno trajajoče odprte splošne stavke vstopa tako rekoč v izredne razmere, po objavi imen kandidatov za bodoče ministre pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Novo ministrstvo se bo moralo po njegovem mnenju prednostno lotiti reševanja stavkovnih zahtev.