razstava. muzej

Tudi uporniška Ljubljana je imela svojo 'Alo Alo' gostilno

27. 04. 2025 07.00

Pletenka za vino z dvojnim dnom, v katerem je bilo prepovedano žganje, ki so ga v partizanski saniteti uporabljali kot razkužilo. Lesen stol, ki je bil zadnje, kar je pod seboj čutila 22-letna mladenka. Zamišljen sivolasi gospod, ki mu misli odtavajo h kanglici in vrsti za mleko na Celovški cesti, v kateri je (pogosto zaman) čakal z materjo. Ter opomnik za odločevalce, ki razmišljajo o orožju, da človeštvo v resnici hrepeni po miru.

V največji muzej 'mini železnice' spustil solzivec

13. 04. 2025 11.45

V eni najbolj znanih turističnih znamenitosti v Nemčiji Miniatur Wunderland – muzeju z največjim modelom pomanjšanega železniškega sistema na svetu – so morali v soboto evakuirati več kot 1000 obiskovalcev, potem ko je zgradbo preplavil dražilni plin. Kdo je razpršil solzivec, policija še ugotavlja.

Prestavitev razstave o Srebrenici: muzej zavrača obtožbe o relativizaciji zgodovine

09. 04. 2025 09.36

Ob torkovem odprtju razstave ob 30. obletnici genocida v Srebrenici so v Muslimanskem kulturnem centru pojasnili, da so zaradi nesoglasij glede uvodnega pojasnila razstave prekinili sodelovanje z Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Organizatorji so predlog muzeja, da se uvodno besedilo izpusti ali spremeni, videli kot poskus relativizacije zgodovine, zato so razstavo prestavili v prostore MKC. V Muzeju pravijo, da so to odločitev sprejeli z obžalovanjem. Obtožbe o relativizaciji zgodovine pa zavračajo.

Razstavo o genocidu v Srebrenici zaradi nesoglasij glede dejstev prestavili

08. 04. 2025 19.44

Muslimanski kulturni center v Ljubljani je ob odprtju razstave ob 30-letnici genocida v Srebrenici opozoril na poskuse relativizacije zgodovine. Razstava, ki je del širšega sklopa spominskih dogodkov, bi morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine, a so jo zaradi nesoglasij prestavili. Prikazuje pričevanja 15 preživelih iz Srebrenice, ki zdaj živijo v Sloveniji. Namesto v muzeju bo razstava na ogled v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani vse do 13. julija, nato pa se bo selila še v druga slovenska mesta.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti

27. 01. 2025 06.07

Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

V Londonu bodo razstavili znamenite rdeče kopalke Pamele Anderson

11. 12. 2024 15.03

Enodelne rdeče kopalke so najverjetneje najbolj znan kos kopalne opreme na svetu, zaslovele pa so, ko jih je v seriji Obalna straža nosila Pamela Anderson, ki jo je vloga izstrelila med najbolj privlačne zvezdnice tistega obdobja. Sedaj si jih bodo lahko v živo ogledali oboževalci z vsega sveta, saj bodo na ogled na razstavi v Londonu.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Nogomet, orientacijski tek, smučarski poleti ... Šele nato je sedel na kolo

23. 10. 2024 17.47

Kot otroka ga je sprva navdušil nogomet, za tem orientacijski tek, preizkusil se je tudi v smučarskih poletih, nato pa je po vzoru starejšega brata Tilna sedel še na kolo in začela se je pisati velika zgodba. Tadej Pogačar je moral na kolo počakati do devetega leta, saj pred tem niso imeli dovolj majhnega kolesa zanj. Tako je ob odprtju razstave v Komendi njegove začetke opisala kolesarjeva mama.

Znana v celoti moška zasedba gostiteljev naslednje Met gale

10. 10. 2024 17.28

Glasbenik Pharrell Williams, britanski dirkač Formule 1 Lewis Hamilton, igralec Colman Domingo, raper A$AP Rocky in košarkar LeBron James. To je celotna moška zasedba gostiteljev naslednje Met gale, ki bo prihodnji maj skupaj z odgovorno urednico revije Vogue in vsakoletno organizatorko dogodka Anno Wintour gostila najbolj bleščeč dogodek leta. In kakšna bo tema dogodka?

Vabljeni na FrikaFest, Kmečki praznik v Tolminu

09. 10. 2024 00.15

V Tolminu bo 12. oktobra potekal 4. FrikaFest, festival posoških kmetij in ljubiteljev tradicionalne Tminske frike. Festival je nastal v čast pastirjem, ki se običajno sredi oktobra vračajo s planin, kjer so poleti sirili mleko in pekli friko, medtem ko se je živina prosto pasla po najboljših gorskih pašnikih. Stojnice na FrikaFestu bodo polne lokalnih izdelkov in pridelkov, po različnih lokacijah Tolmina pa bo potekal zanimiv izobraževalno kulturni program katere rdeča nit je lokalna kulinarika, tradicija in kmetijstvo.

Uslužbenec muzeja v smeti pomotoma vrgel umetniško delo – pločevinki piva

08. 10. 2024 08.30

Z Nizozemske prihaja zanimiva, za marsikoga pa tudi smešna novica. Zaposleni v tamkajšnjem muzeju je namreč s tal pobral dve pločevinki in ju vrgel v smeti. Izkazalo se je, da sta bili prazni pločevinki pravzaprav umetniško delo francoskega umetnika.

Alfi Nipič praznuje 80 let

17. 09. 2024 08.15

Pevec zabavne in narodnozabavne glasbe Alfi Nipič praznuje 80. rojstni dan. Širši javnosti je najbolj znan s skladbo Silvestrski poljub iz leta 1971, ki je postala zimzelena in tradicionalno predvajana v decembrskem času. Leta 2014 je prejel državno odlikovanje red za zasluge, letos poleti pa so v Jarenini odprli po njem imenovan muzej.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

V bavarskem Münchnu nova muzejska razstava Pussy Riot

09. 09. 2024 10.02

V münchenskem Haus der Kunst so minuli teden odprli novo muzejsko razstavo ruske art-punk skupine Pussy Riot. Razstava z naslovom Žametni terorizem: Rusija Pussy Riot je prva muzejska razstava o delu skupine v Nemčiji. Odprtja razstave muzej javno ni napovedal, najverjetneje iz varnostnih razlogov.

Umrla je nemška vizualna umetnica Rebecca Horn

08. 09. 2024 16.22

V starosti 80 let je umrla nemška vizualna umetnica Rebecca Horn, so danes sporočili iz fundacije Moontower, katere ustanoviteljica je bila. V mednarodnem prostoru je Horn veljala za eno najbolj prepoznavnih osebnosti sodobne umetnosti. Leta 2012 se je v okviru EPK z deli predstavila tudi v Umetnostni galeriji Maribor.

Barbie iz vesolja na razstavi v londonskem Muzeju oblikovanja

05. 07. 2024 09.15

Igralna lutka Barbie, ki je šest mesecev krožila okoli Zemlje na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), bo od danes prvič javno razstavljena v Muzeju oblikovanja v Londonu. Na ogled bo v okviru nove razstave ob 65. obletnici lutke Barbie, ki jo je muzej pripravil v sodelovanju s proizvajalcem igrač Mattel.

Naomi Campbell dobila svojo razstavo v londonskem muzeju

24. 06. 2024 09.58

V londonskem Muzeju Viktorije in Alberta so konec tedna odprli razstavo Naomi In Fashion. Z deli svetovno znanih oblikovalcev in fotografov se posvečajo karieri modne manekenke Naomi Campbell, njenemu ustvarjalnemu sodelovanju, aktivizmu in družbenemu vplivu. Je prva večja muzejska razstava, ki je posvečena manekenki.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

V dunajski Mozartovi hiši razstava o skladatelju in hrani

24. 05. 2024 11.05

V dunajski Mozartovi hiši je od danes na ogled razstava, posvečena Mozartu za mizo. Tema je predstavljena skozi glasbene rokopise in pisma, zgodovinsko glasbo, pisne in slikovne dokumente ter predmete iz javnih in zasebnih zbirk. Obravnavane so tako skladateljeve prehranjevalne navade kot tudi pojavljanje hrane v njegovih delih.

Ob dvojnem jubileju zveze Nato razstava v Parku vojaške zgodovine

27. 03. 2024 15.52

Ob 75. obletnici nastanka zveze Nato in 20-letnici priključitve Slovenije tej vojaški organizaciji so v Parku vojaške zgodovine v Pivki pripravili razstavo in okroglo mizo o pomenu in prihodnosti Nata. Sogovorniki so se strinjali, da je imela zveza pomembno vlogo pri ohranjanju miru v Evropi in tako bo ostalo tudi v prihodnje.

Umrla je ameriška oblikovalka in modna ikona Iris Apfel

02. 03. 2024 09.15

V 103. letu je umrla ameriška oblikovalka in modna ikona Iris Apfel, med drugim znana po svojem ekscentričnem modnem slogu, poročajo ameriški mediji, ki se sklicujejo na obvestilo na njenem profilu na družbenem omrežju Instagram.

Razstava Van Goghovih del tudi v Trstu

20. 02. 2024 10.50

Razstava del Vincenta van Gogha iz muzeja Kröller-Müller na Nizozemskem bo v letu in pol še na tretjem razstavišču v Italiji. Po Rimu, kjer si jo je ogledalo 600.000 obiskovalcev, in Milanu bo v prihodnjih mesecih na ogled v Trstu. Med 22. februarjem in 30. junijem jo bo gostil muzej Revoltella.

V Kamniku pripravljajo več kot 40 prireditev v čast Rudolfu Maistru

05. 02. 2024 14.22

V Kamniku ob tako imenovanem Maistrovem letu, ki ga je vlada razglasila ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova, pripravljajo skoraj 40 prireditev.

Slovenija pred sklenitvijo sporazuma o financiranju skupne razstave v Auschwitzu

23. 01. 2024 15.51

Vlada je na seji odbora za državno ureditev in javne zadeve sprejela poročilo o zaključenih pogajanjih za sklenitev sporazuma o financiranju ponovne vzpostavitve skupne razstave republik nekdanje Jugoslavije v Državnem muzeju Auschwitz-Birkenau. Kot so sporočili po seji, bodo sporazum podpisali v četrtek na sedežu Unesca v Parizu.

Na Novi Zelandiji po uničenju razstave več aretiranih protestnikov

11. 12. 2023 10.13

V novozelandskem Narodnem muzeju Te Papa v Wellingtonu so zaradi uničenja razstave o temeljnem državnem dokumentu, pogodbi iz Waitangija, aretirali 12 protestnikov iz maorske aktivistične skupine. Protestniki so bili iz skupine Te Waka Hourua in se imajo za zagovornike pravic za Maore, staroselsko prebivalstvo Nove Zelandije.

Visoki leteči obiski, spektakularni izbruh in botanično odkritje stoletja

18. 11. 2023 11.15

Ta teden smo dobili poseben Natov obisk, v ljubljanskem botaničnem vrtu se lahko pohvalijo z živim fosilom, premier Golob si je ogledal zasilni nasip, ki so ga začeli graditi v Sneberjah, za odmevno gospodarsko novico pa je poskrbel Mercator oziroma skupina Fortenova, ki je kupila Tuš. Etna je s spektakularnim izbruhom navduševala na jugu Italije, v Krajinskem parku Sečovlje pa je navdušenje povzročila jata plemencev.

Neznanci s simbolom svastike nad Judovski kulturni center v Ljubljani

16. 11. 2023 12.24

"Niti v najhujši nočni mori si nismo predstavljali, da bomo v enem najbolj miroljubnih evropskih mest kdaj videli sveže narisano svastiko. Še posebej v takšnem kontekstu. Še posebej v kraju, kot je ta. Da se to ne bo nikoli več ponovilo – pravkar smo dobili zelo pomemben dokaz, da se to ponovno dogaja," so sporočili iz Judovskega kulturnega centra v Ljubljani. Policisti so opravili ogled in preiskujejo sum kaznivega dejanja z elementi spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.