razvita država

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno
28. 01. 2025 11.49
"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00
Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Slovensko podjetje s podpisom pogodbe vstopilo na ukrajinski trg
26. 11. 2024 20.29
Rem power je postalo prvo slovensko podjetje, ki je med vojno vstopilo na ukrajinski trg. Na ukrajinskem veleposlaništvu se je podpisu pogodbe pridružil tudi ukrajinski veleposlanik Andrij Taran, ki je povedal, da to ni le poslovna odločitev, temveč da korak nosi tudi globoko simboliko solidarnosti in podpore Ukrajini v teh težkih časih.

Slovenija bi bila lahko polnopravna članica Cerna v drugi polovici 2025
04. 10. 2024 12.09
Slovenska zastava bo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave zaplapolala predvidoma v drugi polovici leta 2025. Svet Cerna je namreč nedavno pozitivno ocenil pripravljenost Slovenije na polnopravno članstvo v tej organizaciji, med drugim zaradi dobro razvite skupnosti na področju eksperimentalne fizike osnovnih delcev.

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec
07. 09. 2024 07.00
Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

Putin ji je ubil moža, zdaj ima za evropske politike samo eno vprašanje: Kakšna je vaša strategija?
02. 09. 2024 16.11
Julija Navalna, vdova umorjenega ruskega protikorupcijskega aktivista Alekseja Navalnega, je v okviru Blejskega strateškega foruma prejela posebno nagrado. Predvsem pa je spregovorila o izzivih Rusije in izzivih mednarodne skupnosti, povezanih z Rusijo.

Udobna trenirka in ljubezen v uniformi
19. 05. 2024 20.56
"Ta trenirka je zelo udobna, kar se tiče vojaške opreme, bi pa vseeno morda prej izbral smučarsko," se posmeji Žan Kranjec, ko ga prestrežemo ob prihodu pred dvorano Tabor. Naš najboljši alpski smučar je že nekaj let zaposlen v Slovenski vojski, ki je ta teden praznovala svoj rojstni dan, je del športne enote.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?
02. 05. 2024 19.32
Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

'Slovenija je odporna na geopolitične napetosti, inflacija še naprej upada'
30. 01. 2024 15.33
Slovenski finančni sistem ostaja odporen na povečane izzive, a država potrebuje strukturne reforme, med drugim pri pokojninskem in zdravstvenem sistemu, je v okviru rednih letnih posvetovanj ocenila misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF). V Banki Slovenije so zadovoljni, da imajo z IMF podoben pogled na stanje in izzive. IMF je sicer izboljšal napoved rasti svetovnega gospodarstva. Po tem, ko je oktobra pričakoval, da se bo svetovni BDP letos okrepil za 2,9 odstotka, po novem ocenjuje, da se bo za 3,1 odstotka. Bolj optimistično napoved je utemeljil z nepričakovano odpornostjo razvitih in hitro rastočih držav po svetu.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa
04. 11. 2023 10.46
Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

'Ne preostane nam drugega, kot da se odločimo in zapustimo svoje hiše'
27. 08. 2023 07.00
Iz nočnega neba se je neumorno cedilo že nekaj ur. Ob treh zjutraj so v Lokah pri Mozirju začeli zvoniti telefoni. "Voda gre." Prebivalci štirih hiš na desnem bregu Savinje so skočili na noge in se spustili v kleti ter pritličja. Vedeli so, kaj morajo storiti. Ni bilo prvič. Stvari so reševali že leta 1990, pa 2012. Toda tokrat je bilo drugače. Dve uri kasneje je voda segla do kolen, umaknili so se iz hiš. To je bila zadnja noč, ki so jo prebili na zemlji svojih očetov.

Posojilo, ki ga ne zmoremo odplačati
05. 08. 2023 14.04
Današnje razmišljanje začenjam z vprašanjem: "Veš, človeštvo, svoj dolg?" saj smo v teh dneh, 2. avgusta, če smo natančni, z grenkim priokusom obeležili dan globalnega ekološkega dolga. V Sloveniji smo, še bolj skrb vzbujajoče, ta prag dosegli že 18. aprila. Neslavni naziv je dodeljen dnevu, ko (kot človeštvo ali kot posamezna država) porabimo vse naravne vire, ki nam jih mati Zemlja lahko omogoči za tisto leto.

Obnovljeno letalo bi lahko bilo kos tudi superceličnim nevihtam
28. 07. 2023 15.35
Letalska obramba pred točo je v primeru superceličnih neviht, kakršnim smo bili v Sloveniji priča v preteklih dneh, otežena. A kljub temu daje rezultate, so prepričani v Letalskem centru Maribor, kjer zaenkrat edini v državi izvajajo ta ukrep zavarovanja pred točo. "Povsem se toče ne bo dalo nikoli preprečiti. A če na leto ubranimo en sam oblak, ki povzroči 15 milijonov evrov škode, je vsako vlaganje v to preventivo upravičeno," je prepričan vodja obrambe pred točo v omenjenem centru.

'Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, ne more računati na gospodarski razvoj'
05. 07. 2023 15.13
Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, po besedah generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal ne more računati na gospodarski razvoj. Predstavniki zbornice so opozorili na nevzdržne razmere v prometu, zaradi katerih nastaja tudi gospodarska škoda, na neizvajanje strategije razvoja logistike in predolgo umeščanje projektov v prostor.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11
Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00
Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'
20. 05. 2023 08.00
V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?
18. 05. 2023 06.00
Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Golob in Breton poudarila pomen jedrske energije za zeleni prehod
20. 04. 2023 16.41
Slovenski premier Robert Golob in evropski komisar za notranji trg Thierry Breton sta se na srečanju v dvorcu Zemono strinjala, da je jedrska energija sestavni del zelenega prehoda, je po srečanju povedal Golob. Pomen jedrske energije je poudaril tudi komisar Breton.

Oboroženi moški vdrli v vodni park in ubili sedem ljudi
16. 04. 2023 11.33
Oborožena skupina moških v mehiškem mestu Cortazar je vdrla v vodni park in ubila sedem ljudi. Oblasti so na lov za napadalci napotile mehiško vojsko. Motiv za napad še ni znan, je pa zvezna država, v kateri se je zgodilo streljanje, znana po spopadih med mamilarskimi karteli.

'Ko se izobešajo zastave, naj bo slovenska enakovredna ali dominantna v primerjavi s tujo'
25. 03. 2023 18.12
Izobešanje (tujih) zastav na območju Republike Slovenije je že nekajkrat dvigovalo prah oziroma delilo mnenja ob ukrajinskih zastavah na oknih domov v znak solidarnosti, izraelski zastavi na poslopju vlade, med romanjem hrvaških navijačev na Euro 2008. Tudi med nedavno športno prireditvijo na gorenjskem koncu so tamkajšnji policisti dobili prijavo, zaradi katere so se odpravili na teren.

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?
15. 02. 2023 12.09
Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje
14. 11. 2022 10.08
Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Pirc Musarjeva: Na polnočnici sem bila že velikokrat
18. 10. 2022 20.29
V oddaji Svet na Kanalu A se v zadnjem tednu podrobneje predstavljajo predsedniški kandidati. Tokrat je bila gostja Nataša Pirc Musar, ki je sicer prva napovedala svojo kandidaturo. Bi kot predsednica države pomilostila koga, ki ga je kot odvetnica zagovarjala na sodišču? Podporo sta ji izrekla dva nekdanja predsednika, pa se je z njima tudi posvetovala med kandidaturo? In ali bi kot predsednica podprla legalizacijo marihuane?

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'
02. 10. 2022 07.00
Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki
10. 09. 2022 18.57
Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

Zakon preprečuje, da bi policijska psička Dona in njen vodnik ostala skupaj
21. 06. 2022 18.10
Predstavniki Društva za dobrobit živali AniMa – Animals Matter so nam sporočili, da so na Ministrstvo za notranje zadeve naslovili prošnjo o posvojitvi upokojene devetletne policijske psičke Done. Njen večletni vodnik Zvonko Galun, ki se je pred kratkim upokojil, je ne sme posvojiti, ker ga pri tem omejuje zakon. Ta predpisuje, da je brezplačni prenos živali na vodnika možen le v primeru, da je bila žival z njim sedem let. Zakon ne upošteva starosti živali, so opozorili pri društvu in izpostavili, da bo Policija zato primorana Dono prodati na licitaciji.

Dan po volitvah: stranke v analizo rezultatov in načrtovanje koalicijskih pogovorov
25. 04. 2022 06.37
Dan po državnozborskih volitvah, na katerih je slavilo Gibanje Svoboda, bodo v strankah najverjetneje premlevali svoje volilne rezultate. Okrajne volilne komisije pa bodo ugotavljale še izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Na uradne izide volitev, ki jih mora Državna volilna komisija razglasiti do 10. maja, pa bo treba še počakati.

Zlati potni listi in vize: rdeča preproga za bogataše, ki si v Evropi kupujejo državljanstvo
10. 03. 2022 06.00
Zakaj bi morala Evropska unija odpraviti t. i. zlate potne liste in vize? Ker bogatim omogočajo pridobitev evropskega državljanstva v zameno za naložbe, so jasni v Evropskem parlamentu. Do leta 2025 nameravajo ukiniti tovrstne sheme, ki najbogatejšim omogočajo neoviran vstop v Unijo, s tem pa vrata na široko odpirajo tudi številnim nevarnostim, kot sta korupcija in pranje denarja. "Poskrbeti želimo za tako strogo regulacijo, da bodo te sheme privabile le resnične investitorje," poudarja Sophie in 't Velt. Poslanci so z veliko večino podprli njeno poročilo o prepovedi zlatih potnih listov in regulaciji zlatih viz.

Challe Salle: Nisem zvezda, sem povsem običajen človek
27. 02. 2022 09.00
Mineva že 12 let, odkar se je Challe Salle predstavil na slovenski glasbeni sceni s svojo prvo radijsko pesmijo Nočm it domov, ki jo je takrat posnel s prijateljem Manchetom. Kariera nasmejanega, pozitivno naravnanega in delavnega 30-letnika je imela v zadnjih 12 letih tako vzpone kot tudi padce. Če se je kot najstnik Sloveniji predstavil kot eden glavnih upornikov na glasbeni sceni, danes velja za glavnega motivatorja med glasbeniki in eden glavnih idolov mlajših poslušalcev. Od trdega gangster rapa do melodičnega reggeatona … Vse to je Saša Petrović, ki ga Slovenija pozna kot Challeta Salleta.