razvoj lokalne samouprave

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni

27. 02. 2024 08.15

Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Hrvaška mesta bodo lahko omejevala zasebne turistične nastanitve

15. 12. 2023 16.46

Na Hrvaškem bo z novim letom začel veljati zakon o turizmu, ki cilja na razvoj trajnostnega turizma. Tega bo zakon, ki ga je danes potrdil sabor, zagotavljal tudi tako, da bodo enote lokalne samouprave lahko omejevale število zasebnih turističnih nastanitev, ki jih je na hrvaški obali vse več.

Ajanović Hovnikova in Jevšek s srbskim ministrom o koheziji in regionalnem razvoju

28. 07. 2023 15.47

Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek ter ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik sta v Ljubljani gostila srbskega ministra brez resorja za regionalni razvoj Edina Đerleka. Tema pogovorov so bili regionalni razvoj, lokalna samouprava in kohezijska politika.

Golob: Omejitev mandatov županom ni smiselna

05. 06. 2023 12.25

V Združenju občin Slovenije so kritični do zakonodajne pobude Piratske stranke za omejitev županskih mandatov na dva zaporedna mandata. Menijo, da je omejevanje števila mandatov v nasprotju s temeljnimi demokratičnimi načeli, volivci pa so tisti, ki odločajo, koga bi radi imeli za svojega predstavnika. Pridružuje se jim tudi predsednik vlade Golob, ki je povedal, da je sam proti tem omejitvam.

Svoboda za spremembe glede volitev v organe KGZS

12. 05. 2023 20.25

Poslanska skupina Svoboda je v parlamentarni postopek vložila predlog novele zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), s katero bi spremenili pravila glede volitev v organe zbornice. Glavni cilj je uvedba inštituta nezdružljivosti za voljene in imenovane člane obveznih organov KGZS, s čimer bi se izognili korupcijskim tveganjem.

SD: Povišanje cen vrtcev ne sme pristati na plečih staršev

03. 02. 2023 13.19

Poslanci SD so na vlado naslovili pobudo, s katero predlagajo vzpostavitev sistema brezplačnega predšolskega varstva in vzgoje ter prenos financiranja predšolske vzgoje z lokalne na državno raven. Do uveljavitve nove rešitve pa v luči napovedanega dviga cen vrtcev predlagajo vzpostavitev začasnega mehanizma, ki bo to preprečil.

'Živimo v okolju, ki opravičuje rek 'Len po naravi'

19. 01. 2023 08.00

Trenutno več kot polovica svetovne populacije živi v mestih, do leta 2060 naj bi se ta številka povečala na 80 odstotkov. Ob teh statistikah je zastrašujoč podatek, da so mestni prebivalci štirikrat bolj dovzetni za razvoj depresije. Dnevno povprečna oseba pred zaslonom preživi slabih sedem ur, otroci pa se gibajo manj, kot bi bilo treba. Odgovor na vprašanje, kako lahko človek v takšnem izjemno urbaniziranem in digitaliziranem svetu spremeni svoj odnos z naravo, so skušali najti udeleženci panela, ki je potekal na Svetovnem gospodarskem forumu.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Obljubo o demokratičnem soodločanju držala manj kot polovica županov

18. 07. 2022 09.30

56 slovenskih županov se je v aktualnem mandatu zavezalo k izvajanju procesa demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela proračunskih sredstev neposredno odločajo občani. Obljubo o participativnem proračunu pa je izpolnilo le 24 županov, navaja inštitut Danes je nov dan. Skupno v demokratičnih procesih soodločanja pri porabi sredstev sodelujejo prebivalci 39 slovenskih občin.

Pokrajinska zakonodaja ključna za decentralizacijo države

07. 06. 2022 14.41

Interesna skupina lokalnih interesov in komisija za lokalno samoupravo in regionalni razvoj DS sta predlog zakona o ustanovitvi pokrajin, ki ga je pripravila strokovna skupina pod vodstvom Boštjana Brezovnika, ocenili kot primernega za vložitev v parlamentarni postopek. O tem bo na julijski seji odločal še DS in ga v primeru potrditve vložil v DZ.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?

18. 04. 2022 07.00

O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

SDS: Na spletu bomo navedli, da so projekti financirani iz različnih virov

13. 04. 2022 08.28

Poročali smo, da stranka SDS z zavajajočimi oglasi, ki so del predvolilne kampanje, razburja lokalne prebivalce. Plaz kritik se je vsul iz Slovenj Gradca, Ormoža, Hrastnika in še nekaterih drugih slovenskih občin. V SDS na očitke odgovarjajo, da gre za projekte, ki jih je vlada pod vodstvom stranke potrdila, načrtovala, začela izvajati ali jih tudi dokončala na občinski, medobčinski in državni ravni ter še, da bodo na spletnih objavah v izogib manipulacijam navedli, da so projekti financirani iz kombinacij različnih virov.

Komisija DS podprla referendum glede ustanovitve Občine Golnik

18. 10. 2021 18.13

Komisija državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je podprla predlog za razpis referenduma za ustanovitev Občine Golnik z izločitvijo dela Mestne občine Kranj v novo občino. Člani komisije so izpostavili, da je treba ljudem dati priložnost, da povedo svoje mnenje na referendumu.

Nova Gorica je razvojno najprodornejša občina

12. 02. 2021 13.08

Ob zaključku jubilejne desete konference Zlati kamen so danes podelili nagrado zlati kamen 2021 Mestni občini Nova Gorica kot razvojno najprodornejši občini. Nagrado je iz rok predsednika republike Boruta Pahorja prevzel novogoriški župan Klemen Miklavič, ki je tako kot Pahor izpostavil priložnosti čezmejnega povezovanja in evropske integracije.

Veliko olajšanje: DZ soglasno sprejel zakon o finančni razbremenitvi občin

07. 12. 2020 18.23

Državni zbor je soglasno, z 81 glasovi za in nobenim proti, sprejel zakon o finančni razbremenitvi občin. Ta bo občinam v letu 2021 prinesel za več kot 70 milijonov evrov finančne razbremenitve. Kot je danes ocenil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, gre za pomemben premik v finančni samostojnosti slovenskih občin.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Poslanci potrdili razbremenitev plač in večjo obdavčitev kapitala

23. 10. 2019 10.33

Državni zbor je sprejel spremembe štirih davčnih zakonov, s katerimi se razbremenjuje lestvica za odmero dohodnine, po drugi strani pa zvišuje obdavčitev kapitala in uvaja minimalna stopnja obdavčitve podjetij. V proračun se bo zato steklo manj denarja, a naj bi izpad nadomestili z bolj učinkovitim pobiranjem davkov in strožjim nadzorom.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?

14. 09. 2018 06.00

13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS

04. 06. 2018 07.17

V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

FAKULTETA USPEŠNIH PRAVNIKOV

07. 02. 2018 07.53

Izobraževanje pravnikov na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru je vpeto v pravosodni sistem Republike Slovenije, sodniške, tožilske in odvetniške službe, njeni diplomanti pa so prepoznavni tudi v državni upravi, strukturah lokalne samouprave, predvsem pa so znani tudi kot uspešni pravniki v gospodarstvu in managersko finančnih funkcijah.

Štirje predsedniki: Slovenija je na pravi poti, stabilnost treba izkoristiti za sprejem reform

19. 12. 2016 13.09

Predsedniki republike, vlade, državnega zbora in državnega sveta menijo, da je Slovenija na pravi poti in da imamo razlog za optimizem. Poudarili so, da je stabilnost treba izkoristiti za sprejem potrebnih reform, krepiti pa je treba tudi zaupanje ljudi v delovanje političnih institucij.

Vlada obiskala Podravje, a ni dajala velikih obljub

09. 03. 2016 11.07

Vlada na čelu s premierjem Mirom Cerarjem je obiskala Podravje, za razliko od prejšnje vlade pa ni dajala obljub, ki jih ni mogoče uresničiti. Med drugim je napovedala razpise za več kot deset milijonov evrov za projekte iz regije ter skorajšnjo izbiro dolgoročnega upravljavca mariborskega letališča in zagon dispečerskega centra v Mariboru.

Nordijski center Planica je odprt, prav tako najsodobnejši urgentni center v državi

11. 12. 2015 08.42

Predstavniki vlade so na obisku Gorenjske. Premier Miro Cerar, ministrica pristojna za šport Maja Makovec Brenčič in direktor Zavoda Planica Jelko Gros so odprli novi nordijski center Planica. Na Jesenicah pa so odprli novi urgentni center. Obisk bojkotirajo župani.

Katičeva: Želim si, da bi Slovenija še naprej ostala ena izmed najbolj varnih držav Evrope

21. 04. 2015 15.07

Stranka SD za novo ministrico za obrambo predlaga poslanko in podpredsednico DZ Andrejo Katič, ki je dobra političarka, pravnica in ima izkušnje pri vodenju, je pojasnil predsednik SD Dejan Židan. Cerar je po njegovih besedah predlog sprejel.

Kdo podpira odpoklic župana, kdo bi združeval občine in kdo uvedel proračun, pri katerem bi imeli besedo volivci?

03. 10. 2014 09.59

Pred lokalnimi volitvami smo politične stranke prosili, naj strnejo svoje predvolilne obljube v pet konkretnih predlogov, zanimalo nas je tudi, ali delijo mnenje kritikov, da je pri nas preveč predragih in premajhnih občin, ter ali bi podprle idejo o odpoklicu župana, ko bi to zahtevali volivci.

Katere novosti prinaša tretja različica osnutka koalicijskega sporazuma?

21. 08. 2014 16.52

Osnutek tretje različice koalicijskega sporazuma je bolj jedrnat in upošteva ključne zahteve DeSUS in SD. Med drugim je izpadla ukinitev razreda dohodninske lestvice s 50-odstotno davčno stopnjo, besedilo o privatizaciji pa je nekoliko strožje.

Zavezništvo Alenke Bratušek

16. 06. 2014 06.30

Zavezništvo Alenke Bratušek je nastalo po razkolu v Pozitivni Sloveniji. Stranka se na volitve podaja samostojno, volivce pa želi prepričat predvsem z uspehi vlade svoje ustanoviteljice.

Koalicijska pogodba: Bratuškova prevzema nadzor nad črpanjem evropskih sredstev in mladimi

15. 01. 2014 12.42

Koalicija je svoje prioritete za prihodnje obdobje zapisala v 28 strani dolg dokument. Med prioritetami so zagon gospodarstva, učinkovitejše črpanje evropskih sredstev in reforma zdravstva. V osnutku je tudi namera o neodvisni reviziji projekta Teš 6.

'Obstaja velika verjetnost, da bo zakon o davku na nepremičnine padel'

03. 01. 2014 07.07

Združenje občin Slovenije zahteva oceno ustavnosti zakona o davku na nepremičnine. Združenje je prepričano, da bo zakon povzročil velik izpad njihovih finančnih virov in posegel v avtonomijo lokalnih skupnosti.