reševanje

195144inđić zavrača mednarodne posrednike

09. 02. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je danes v pogovoru za agencijo Tanjug zavrnil možnost, da bi se v pogajanja med Srbijo in Albanci z juga Srbije vključili mednarodni posredniki. "Mislim, da ni nikakršne osnove niti potrebe po posredovanju," je menil 195144inđić in dodal, da sicer nikakor ne nasprotuje uslugam, če se zanje prosi, da pa bi sodelovanje tretje strani neposredno vplivalo na pogajanja.

Učinkovitejše reševanje težav z ilegalci?

08. 02. 2001 00.00

Po zadnjih izjavah številnih politikov se zdi, da bodo končno začeli z učinkovitejšim reševanjem problematike ilegalnih prebežnikov. 47 prosilcev za azil so iz nastanitvenega begunskega centra v Črnomlju konec minulega tedna premestili na več lokacij po Sloveniji, med drugim tudi v Hrastnik.

Srečanje Bohinca in Vreska

05. 02. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je sprejel namestnika hrvaškega notranjega ministra Josipa Vreska, s katerim sta govorila o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij in vračanju tujcev, preprečevanju mejnih incidentov in strategiji vključevanja v EU.

Izpisek iz matične knjige prek interneta

04. 02. 2001 00.00

V centru za upravno informatiko bodo predvidoma že v prvi polovici letošnjega leta omogočili pridobitev izpiska iz matične knjige prek interneta. Projekt elektronskega poslovanja državne uprave je del nacionalne strategije, ki jo je pripravil Center vlade za informatiko (CVI), v prihodnosti pa naj bi bilo možno preko virtualne upravne enote na internetu opraviti vrsto storitev, kot so podaljšanje vozniškega dovoljenja, registracijo avtomobilov ali sprememba bivališča, je za STA povedal vodja Centra za upravno informatiko Tadej Gabrijel.

Joseph Kabila v VS

03. 02. 2001 00.00

Po sestanku z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom v New Yorku, se je predsednik Demokratične Republike Kongo Joseph Kabila včeraj udeležil še seje Varnostnega sveta, ki je bila posvečena mirovnemu procesu v njegovi državi. Kabila je v govoru pred člani VS izrazil pripravljenost za začetek političnega dialoga s sovražniki, ki jih je ob tem pozval, naj storijo enako.

Grizold in Sovič o letališču

02. 02. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold se je dopoldne v prostorih Mestne občine Maribor srečal z županom Borisom Sovičem, s katerim sta govorila o možnosti premestitve strelišča v Radvanju pod Pohorjem, ki ga uporablja Slovenska vojska (SV). Grizold je sogovornika opozoril, da obrambno ministrstvo pripravlja celovito rešitev problematike vadišč SV, v okviru katere bo skušalo najti rešitev tudi za radvanjsko strelišče, ki je v neposredni bližini hotela Habakuk in zato ovira razvoj tamkajšnjega turizma.

Počasna vrnitev beguncev

30. 01. 2001 00.00

Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

V Indiji okoli 100 tisoč mrtvih

30. 01. 2001 00.00

Tisoče prebivalcev je danes v strahu pred novimi potresnimi sunki pobegnilo iz glavnega mesta province Gudžarat, kjer že peti dan poteka reševanje redkih preživelih po petkovem potresu. Eksodus preživelih prebivalcev petmilijonskega Ahmedabada se je še povečal, ko je indijski obrambni minister George Fernandes napovedal, da se boji, da je potres zahteval celo 100,000 žrtev. Predstavniki province pa dvomijo o teh številkah in predvidevajo okoli 20.000 mrtvih. Manjši potresni sunki so včeraj cel dan stresali zahodno Indijo, kar je še povečevalo strah med prebivalstvom. Nezadovoljstvo ljudi zaradi počasnega poteka reševanja v bolj oddaljenih predelih vedno bolj narašča, ponekod pa prihaja tudi do plenjenja.

Zavračanje govoric o trajni preselitvi tujcev

30. 01. 2001 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve zanika govorice, da naj bi šlo pri začasni selitvi tujcev v Vidonce za dolgo načrtovano akcijo, s ciljem da se tujce trajno preseli v Prekmurje. Pogodba, ki jo je ministrstvo podpisalo s tamkajšnjim županom, kaže, da gre za začasno naselitev, ministrstvo pa bo pogodbo spoštovalo. Primeri, ko lokalne oblasti prebivalce spodbujajo k uličnemu zbiranju ne prispevajo k rešitvi problemov, poleg tega pa prosilce za azil, ki so potrebni pomoči in ilegalne migrante, ki jih policija preganja, pogosto zamenjujejo.

Med žrtvami potresa ni bilo Slovencev?

29. 01. 2001 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo nima podatkov, da bi bil med žrtvami potresa, ki je v petek prizadel zahodno Indijo, kak slovenski državljan, vendar še naprej spremlja položaj na prizadetem območju. MZZ je indijske oblasti že zaprosilo za seznam najbolj potrebne materialne pomoči, ki jo bo za prizadeto območje indijske zvezne države Gudžarat pripravilo v sodelovanju z upravo za zaščito in reševanje.

Vukasović obtožuje Drnovška

29. 01. 2001 00.00

Predstavnik hrvaških varčevalec pri zagrebški podružnici Ljubljanske banke (LB) Božidar Vukasović je vodji delegacije Evropske unije v Zagrebu Peru Vintherju poslal pismo, v katerem slovenskega premiera Janeza Drnovška med drugim obtožuje, da se poigrava s kolegi v hrvaški vladi in zavira reševanje odprtih vprašanj. Omenjeno pismo so iz Zagreba že posredovali v Bruselj glavnemu pogajalcu Evropske unije za Slovenijo Jaimeju Garcii Lombarderu.

Srečanje Drnovška in Koštunice

28. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu 31. Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu prvič po spremembi režima v Beogradu oktobra lani, srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. V pogovoru, ki je potekal v pozitivnem vzdušju, sta govorila o poglobitvi odnosov med državama, srečanje pa oba izpostavila kot začetek novega obdobja v teh odnosih. Izmenjala sta si vabila za obisk v Ljubljani oziroma v Beogradu in izrazila željo, da se bosta prihodnjič srečala v kateri od omenjenih prestolnic.

Obveznosti SMS do LDS so izpolnjene

26. 01. 2001 00.00

Predsednik Stranke mladih Slovenije (SMS) in direktor vladnega urada za mladino Dominik S. Černjak je na današnji tiskovni konferenci dejal, da so v vladajoči koaliciji stranke, ki so podpisale koalicijsko pogodbo, v opoziciji pa tiste, ki je niso. In Stranka mladih Slovenije (SMS) pogodbe ni podpisala, je poudaril predsednik Stranke mladih.

Zasedanje srbske skupščine

25. 01. 2001 00.00

Z več kot enourno zamudo se je dopoldne začelo drugo izredno zasedanje srbske skupščine, ki ima eno samo točko dnevnega reda - potrditev vlade mandatarja Zorana 195144inđića. Nova vlada naj bi imela sedem podpredsednikov in 17 ministrskih resorjev. Predsednik Demokratske stranke (DS) in neformalni vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) 195144inđić je poslancem predstavil program in sestavo svojega kabineta.

Troha izginil neznano kam

25. 01. 2001 00.00

Na operativno komunikacijskem centru ljubljanske policijske uprave so potrdili vesti o izginotju majorja Ladislave Trohe. Policija pogrešanega častnika Slovenske vojske, ki je nedavno v dnevniku Večer obtožil nekaj pripadnikov specialne brigade Moris za podstavitev eksploziva pod osebno vozilo poslanca predsednika SNS Zmaga Jelinčiča leta 1993, išče na območju celotne države. Za zdaj policijsko iskanje še ni obrodilo sadov. Izginotje je v torek, 23. januarja, na policijski postaji v Kočevju prijavil brat Ladislava Trohe Robert.

Rupel s predstavniki slovenske Istre

24. 01. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki civilne družbe iz slovenske Istre. Predstavniki različnih organizacij, mnenjskih skupin, društev in gibanj, ki delujejo pod skupnim imenom Skupaj za Slovensko Istro, so ministru predstavili svoje poglede na reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi Italijo.

Minister Grizold nadaljuje z obiski SV

24. 01. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold je tudi danes nadaljeval z obiski v enotah Slovenske vojske. Dopoldne se je v vojašnici Kranj srečal s predstavniki 1. operativnega poveljstva vojaškega letalstva in zračne obrambe. Pohvalil je vodstvo poveljstva za sprotno reševanje oziroma opozarjanje na težave, s katerimi se srečuje. Obrambni minister je znova opozoril, da je Slovenija že leta 1993 kot svoj strateški cilj opredelila vključitev v kolektivno obrambno organizacijo oz. v zvezo NATO. Kot je dejal, bo naša država zaradi omejenih zmogljivosti z vstopom v zvezo NATO pridobila "mnogo več", kot pa če bi ostala zunaj severnoatlantskega zavezništva.

Srečanje Potočnikove, Rihterjeve in Čokove

22. 01. 2001 00.00

Koordinacija in sodelovanje med državo in glavnim mestom je ključna za izvajanje nacionalno pomembnih projektov, je ena izmed skupnih ugotovitev delovnega sestanka ljubljanske županje Vike Potočnik in ministric za kulturo ter za šolstvo, znanost in šport Andreje Rihter in Lucije Čok. Sogovornice so se strinjale, da je med vsemi tremi institucijami nujno potrebna večja koordiniranost. Tako je bila sprejeta odločitev, da bo današnjemu sestanku sledil sestanek čez mesec dni, do katerega bodo strokovne službe ljubljanske mestne uprave, ministrstva za kulturo in ministrstva za šolstvo, znanost in šport preučile odprta vprašanja in predlagale možne rešitve. Dogovorile so se tudi o rednih mesečnih delovnih sestankih med vsemi tremi institucijami.

Bohinc na obisku v Bruslju

22. 01. 2001 00.00

Slovenski notranji minister Rado Bohinc je po srečanju z evropskim komisarjem za pravosodje in notranje zadeve Antonijem Vitorinom izrazil upanje, da bo do konkretnega vsebinskega napredka na pristopnih pogajanjih z EU o poglavju pravosodja in notranjih zadev prišlo že v prvi polovici letošnjega leta, tako da ne bi bilo treba čakati na drugo polovico leta 2001, v katerem zaprtje poglavja indikativno predvideva unijina širitvena strategija.

Kakšen je novi predsednik

21. 01. 2001 00.00

Potem ko je v Belo hišo prišel novi ameriški predsednik George W. Bush, se vsi sprašujejo, kakšen je v resnici. Ameriški mediji so izsledili naslednje podatke: Bushev najljubši igralec je Jack Nicholson, najljubša knjiga je roman Larryja McMurtryja o divjem zahodu Lonesome dove (Osamljena golobica). Med njegove največje vrline spada, da ne gleda televizije. Njegov najljubši zajtrk je sestavljen iz žitaric, obogatenih s proteini, sicer pa se rad loti vsake hrane z žara in brokolija, upreti pa se ne more kokosovi piti. Srečate ga lahko v njegovi najljubši restavraciji Cooper's Old Time v Teksasu. Med njegove priljubljene glasbenike sodijo Everly Brothers, Buddy Holly in Van Morrison, njegov najljubši film pa je Reševanje vojaka Ryana. Bush vsak dan preteče pet kilometrov, rad pa igra tudi golf in baseball. Novi ameriški predsednik pa ni ponočnjak - vsak dan gre v posteljo že ob pol desetih.

Popravek bo onemogočil zlorabo

19. 01. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je v odgovoru na decembrsko odprto pismo urada za intervencije in skupine posameznikov, ki so pristojnim državnim institucijam očitali neustrezno reševanje problema ilegalnih migracij, zapisal, da si notranje ministrstvo prizadeva za izboljšanje življenjskih pogojev za prosilce azila.

Rupel povabil Piculo

18. 01. 2001 00.00

Z zunanjega ministrstva so nam sporočili, da je slovenski zunanji minister Rupel danes povabil svojega hrvaškega kolega Piculo na uradni obisk v Slovenijo. Ministra naj bi se pogovarjala o slovenskih predlogih za nadaljevanje pogajanj ter o stališčih Hrvaške do odprtih vprašanj med državama. Minister je ob tem izrazil pričakovanje, da bo do srečanja prišlo v februarju.

Vlada o živalskih odpadkih

18. 01. 2001 00.00

Vlada je pooblastila ministrstvo za okolje in prostor, da podpiše trimesečno pogodbo za odstranjevanje živalskih maščob s ptujskim podjetjem Eko-les. To bo odpadke izvozilo v Avstrijo, kjer jih bodo sežgali.

Kučan o rešitvi vprašanj s Hrvaško

18. 01. 2001 00.00

Predsednik Kučan je danes sprejel predsednika hrvaškega sabora Zlatka Tomčića, ki se s parlamentarno delegacijo mudi na enodnevnem obisku v Ljubljani. Hrvaški parlamentarci so se poleg obiska pri predsedniku Kučanu udeležili še srečanja s slovenskimi kolegi in s premierom Janezom Drnovškom. Obisk je bil predvsem vljudnosten, za edino zanimivost pa je poskrbel predsednik hrvaškega parlamenta, ki je odprl vprašanje statusa hrvaške manjšine v Sloveniji.

Skupina pakta stabilnosti končala obisk

18. 01. 2001 00.00

Delovna skupina za pripravljenost in preventivo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki deluje v okviru pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, je končala tridnevni obisk v Sloveniji, med katerim se je seznanila s sistemom varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v državi. Skupina na obiskih v državah JV Evrope pripravlja poročilo o stanju na področju pripravljenosti in preventive pred nesrečami v regiji.

Študentski svet na ustanovni seji

16. 01. 2001 00.00

Študentski svet ljubljanske univerze, ki ga sestavlja 44 članov in članic, se bo danes zbral na ustanovni oziroma prvi seji v letošnjem študijskem letu. Na njej se bo svet seznanil z uradnimi rezultati volitev v študentski svet, informacijo o nalogah in delu sveta ter poročilom predsednice sveta v prejšnji sestavi. Poleg tega bodo na seji izvolili predsednika in dva podpredsednika sveta ter opravili kandidiranje za funkcije v svetu.

Drnovšek bo obiskal sosede

15. 01. 2001 00.00

Premier Janez Drnovšek je v izjavi, ki so jo objavili na spletni strani vlade, napovedal, da se namerava v naslednjem mesecu sestati s predsedniki vlad vseh sosednjih držav. Pojasnil je, da bodo srečanja usmerjena v utrjevanje dobrososedskih odnosov in v reševanje odprtih vprašanj, med katerimi jih je največ v odnosih s Hrvaško. Drnovšek meni, da ta vprašanja izhajajo iz preteklosti, iz skupnega življenja v nekdanji SFRJ, medtem ko so tekoči odnosi razmeroma dobri in sta jih državi urejali v številnih dvostranskih sporazumih podpisanih v zadnjih letih. Glede na to, da je sedaj politični položaj v obeh državah stabilen in ob dejstvu, da obe vladi izražata interes za urejanje odprtih vprašanj, se po mnenju Drnovška ponuja resna priložnost, da državi napravita črto nad preteklostjo in se usmerita v evropsko prihodnost.

Ministrstvo za sanacijo plazu

13. 01. 2001 00.00

Ministrstvo za okolje in prostor je v četrtek, 11. januarja, od Uprave za zaščito in reševanje prevzelo usmerjanje aktivnosti za trajno sanacijo zemeljskega plazu v Logu pod Mangartom, so sporočili iz omenjene uprave.

O problematiki politike plač

12. 01. 2001 00.00

Iz Demokratske stranke Slovenije (DS) so v zvezi z reševanjem problematike plačne politike sporočili, da je preteklo parcialno reševanje in popuščanje vlade premiera Janeza Drnovška na področju plač v javnem sektorju pripeljalo do absurdnih razmerij, kar po njihovem prepričanju kaže na to, da delujoča vladna garnitura nima dolgoročnejših načrtov politične in upravne ureditve, ampak deluje po načelu sprotnega gašenja problemov.

Hrvaška vlada o strategiji pogajanj

10. 01. 2001 00.00

Hrvaška vlada naj bi jutri na zaprtem delu svoje redne seje razpravljala o strategiji pogajanj s Slovenijo, poročajo danes hrvaški mediji. To razpravo je sicer že prejšnji teden na zadnji seji vlade napovedal hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Hrvaška stran bo slovenski predlagala, da se o vrsti nerešenih vprašanj ne bi pogajali v paketu, pač pa posamič, je za novinarje danes izjavil Picula. Picula je še dejal, da bo Sloveniji predlagal reševanje najprej lažjih in šele potem težjih vprašanj.