rešijo

Zaradi ognjenega pekla v Oregonu domove zapustilo več kot 100.000 ljudi
11. 09. 2020 08.21
V ameriški zvezni državi Oregon še naprej divjajo požari, pred katerimi beži več kot pol milijona ljudi. Ogenj razpihujejo nenavadno vroči in suhi vetrovi, za vsaj en požar pa sumijo, da je bil podtaknjen. S požari se borijo tudi v Washingtonu in Kaliforniji, število smrtnih žrtev pa narašča, mnogi so še pogrešani.

Miami je izločil najboljše moštvo rednega dela sezone
09. 09. 2020 00.41
Milwaukee se je brez prvega zvezdnika Giannisa Antetokounmpa dolgo boril, da po prepričljivem prvem mestu v rednem delu sezone prepreči izpad že v polfinalu. A je Miami v tekmi dveh odločnih obramb izrabil drugo priložnost in s četrto zmago (103:94) napredoval v finale vzhodne konference.

Porušili bodo rastlinjak, kam z rastlinami, še ne vedo: 'Kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke'
06. 09. 2020 08.00
"Rastline nimajo oči in ne jokajo, zato se jih preprosto lahko pusti zmrzniti, ne bodo protestirale pred parlamentom," opozarjajo v Botaničnem vrtu v Ljubljani. Tam bodo namreč porušili rastlinjak, v katerem bi moralo prezimiti 300 rastlin izjemne vrednosti. Če izgubimo te rastline, je, kot ponazori dr. Jože Bavcon, direktor Botaničnega vrta, kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke. Gre lahko tudi za mednarodni škandal, saj smo jih dobili z izmenjavo iz tujih vrtov in se jih ne sme prodati niti podariti.

Triletna Lili premagala raka, zdaj njen oče pomaga drugim
04. 09. 2020 12.52
Definicija pravi: "Junak je nekdo, ki prenaša, opravlja stvari, za katere je potreben velik napor, požrtvovalnost. Izredno pogumen, neustrašen človek." Otroci, ki se zdravijo na hemato-onkološkem oddelku Pediatrične klinike, so nedvomno veliki junaki. Čeprav nekateri še shodili niso, jim je življenje že naprtilo izjemno težko preizkušnjo. Skozi zahtevna zdravljenja jim pomagajo njihovi starši, zato so junaki tudi oni. In prav ti so se povezali med seboj in ustanovili društvo Junaki 3. nadstropja, da pomagajo otrokom in njihovim staršem skozi zahtevno preizkušnjo.

Ruski zdravniki le prikimali: Navalnega lahko premestijo na zdravljenje v Nemčijo
21. 08. 2020 08.36
Letalo z zdravniškim osebjem in vso potrebno medicinsko opremo, ki je poletelo iz Nemčije, bo ruskega opozicijskega aktivista Alekseja Navalnega očitno le prepeljalo iz bolnišnice v Omsku, kot je bilo sprva tudi načrtovano. Iz sibirskega mesta naj bi ga v Berlin premaknili iz varnostnih razlogov. Ruski zdravniki so sprva sicer ocenili, da njegovo zdravstveno stanje ni dovolj stabilno, da bi lahko potoval, a so si očitno premislili. Sporočili pa so še, da preiskave niso pokazale, da je bil zastrupljen.

Sekretar ZN: Humanitarni delavci so neprepoznavni junaki odziva na pandemijo
19. 08. 2020 12.12
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres se je danes ob svetovnem dnevu humanitarnosti poklonil delu humanitarcev, ki premagujejo ogromne izzive, da lahko rešijo in izboljšajo življenja milijonov ljudi. Opozoril je, da so letos humanitarni delavci obremenjeni kot še nikoli prej.

Pivčeva: Pomembno je zgolj to, da se me diskreditira in odstrani
17. 08. 2020 12.38
Svet stranke DeSUS, ki ga vodi Tomaž Gantar, naj bi predvidoma prihodnji torek odločal o usodi Aleksandre Pivec. Pivčeva in Gantar možne pravne postopke rešitve spora, ki je razklal vrh stranke, sicer razlagata različno. Pivčeva je danes razkrila pravno mnenje Inštituta za ustavno pravo – svet stranke je ne more razrešiti. Gantar pravi, da bo mnenje poiskal tudi on. Pivčeva to komentira, da obžaluje, da to zdaj izpade kot pravni spopad različnih mnenj.

Šolska torba naj ohranja dobro držo otroka in poskrbi za vidnost
09. 08. 2020 07.23
Starši pogosto zgolj sodelujejo pri otrokovi izbiri šolske torbe, saj na koncu pristanejo na njegove želje. Prav je, da je torba otroku všeč, a strokovnjaki opozarjajo, naj bodo starši pri nakupu pozorni na udobje, primerno velikost, funkcionalnost in varnostni vidik. Dobra torba namreč otroka lahko prikrajša bolečin v remenih, vratu ali hrbtu.

Osebe, ki so prebolele koronavirus, lahko darujejo svojo krvno plazmo in rešijo življenja obolelim
06. 08. 2020 19.47
"Darujte svojo krvno plazmo in rešite življenja", pa vse, ki so preboleli okužbo, pozivajo v Zavodu za transfuzijsko medicino. V njihovi krvi se namreč skrivajo protitelesa, ki jih je ustvaril imunski sistem. Ta pri bolniku, ki se bori s covidom-19, delujejo kot zdravilo, saj nevtralizirajo, zajezijo ali celo popolnoma uničijo virus in s tem omogočijo krajše zdravljenje, morda celo preprečijo smrt. Strokovanjaki ocenjujejo, da lahko življenje reši že 200 mililitrov plazme.

Dva krvodajalca stokratnika na Ptuju
04. 08. 2020 17.16
Na Enoti za transfuzijsko dejavnost Ptuj so gostili krvodajalca stokratnika. V klub stokratnikov sta vstopila 64-letni Janez Golob iz Ptuja, ki je kri prvič daroval leta 1976, ter 53-letni Drago Furek iz Hajdine v občini Draženci, ki je na krvodajalski stol prvič sedel leta 1984. Vodja ETD Ptuj Božislava Majcen Vivod se jima je z zdravstvenim osebjem za to plemenito dejanje zahvalila.

Po hudi prometni nesreči umrl Rajko Dujmić
04. 08. 2020 15.31
Zaradi posledic prometne nesreče, ki se je zgodila preteklo sredo, je v reški bolnišnici umrl nekdanji član Novih Fosilov Rajko Dujmić. Bil je eden od najbolj cenjenih avtorjev v zgodovini hrvaške pop glasbe, v svoji bogati karieri je spisal mnoge hite in delal z izvajalci, kot so Riva, Srebrna Krila, Jasmin Stavros in drugi.

Na Kitajskem spet porast okužb, na Malti kljub koronavirusu pripravljajo festivale
31. 07. 2020 11.13
Na Kitajskem so v zadnjem dnevu zabeležili 127 novih okužb s koronavirusom, kar je največ po več kot treh mesecih. V sosednjem Vietnamu pa so zabeležili prvo smrtno žrtev covida-19. V tej azijski državi od sredine aprila do sredine julija niso zabeležili nobenega lokalnega prenosa virusa. Ta se je znova pojavil prejšnji konec tedna v med turisti priljubljenem kopališkem mestu Da Nang. V Indiji boj proti epidemiji otežujejo poplave, na Malti pa kljub covidu-19 tečejo priprave na štiri glasbene festivale.

Socialne delavke pregorevajo: 'Ne zmoremo več, jokamo, doživljamo živčne zlome'
29. 07. 2020 13.25
Socialna delavka na bežigrajskem centru za socialno delo je opisala stiske tam zaposlenih, ker družinam, ki nujno potrebujejo denar, ne morejo zagotoviti odločb v zakonsko predpisanem roku, saj so preobremenjeni. Vodstvo centra priznava: od začetka epidemije se je za približno 35 odstotkov povečalo število vlog za izredno denarno pomoč, od uporabnikov dobijo 40 odstotkov več klicev in 30 odstotkov več elektronske pošte. Številne vloge so, ker jih uporabniki ne oddajajo več osebno, temveč prek računalnika ali navadne pošte, nepopolne, kar predstavlja dodatno delo.

Sanja Grohar: Seveda nam je bilo hudo, ampak smo veseli, da imamo drug drugega
22. 06. 2020 08.53
Sanja Grohar, ki z možem Matejem Kovičem že več let živi v Londonu, je bila v času karantene na Otoku. Slovenijo in svoje domače je zaradi izbruha novega koronavirusa nazadnje obiskala decembra lani. V pogovoru nam je med drugim zaupala, kako je doživljala to obdobje in spregovorila o preizkušnji, ko je na hitro prenehala dojiti, ter o novi poslovni ideji.

V spopadu na indijsko-kitajski meji v Himalaji umrlo 20 indijskih vojakov
17. 06. 2020 06.35
Potem ko je indijska vojska po nasilnem spopadu med kitajskimi in indijskimi oboroženimi silami sporočila, da so bili ubiti trije indijski vojaki, je kasneje potrdila, da je zaradi hudih poškodb umrlo še 17 vojakov. Po poročanju lokalnih medijev so Kitajci Indijce pretepli do smrti. Kitajska smrtnih žrtev ni potrdila, je pa indijske vojake obtožila, da so provocirali Kitajce in dvakrat prestopili mejo.

Na indijsko-kitajski meji prvi resnejši incident po 45 letih
16. 06. 2020 11.20
Na meji med Indijo in Kitajsko v Himalaji je izbruhnil spopad med indijskimi in kitajskimi vojaki, v katerem je bilo ubitih 20 indijskih vojakov, smrtne žrtve pa naj bi bile tudi na drugi strani. Gre za prvi resnejši incident po 45 letih. Indija in Kitajska sta v sporu glede himalajskega dela meje, ki skupaj meri 3500 kilometrov. Ta del meje ni bil nikoli določen. Vojaki obeh držav se medsebojno obtožujejo o kršitvah.

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?
16. 06. 2020 12.46
V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

Po spletu kroži pola z letošnje mature. RIC od srednjih šol zahteva notranji nadzor
11. 06. 2020 11.30
Po več zaprtih skupinah na Facebooku je zakrožila maturitetna pola iz matematike, čeprav do 13. julija, ko je predvidena uradna objava rezultatov splošne mature, velja, da je to tajni dokument. "Skrajno zaskrbljujoče je, da obstaja možnost, da so imeli nekateri posamezniki vpogled v rešitve mature že pred samim preizkusom," je prepričana skupina dijakov iz Ljubljane. Na Državnem izpitnem centru zagotavljajo, da je pola ušla v javnost šele dva dni po pisanju mature. Je pa z objavo prišlo do kršenja poslovne tajnosti, priznavajo.

Bi bilo z drugačnimi ukrepi manj žrtev med starostniki?
25. 05. 2020 18.25
Več kot 80 odstotkov umrlih zaradi koronavirusne bolezni je bilo stanovalcev domov starejših občanov. Bi bilo žrtev manj, če bi vse okužene starostnike iz domov, ki so v času epidemije postali žarišča širjenja virusa, premestili v bolnišnice? Na to, da je vlada z odločitvijo, da okužene zadrži v domovih, naredila napako, so že pred tedni opozarjali direktorji zavodov. Da bi bilo zanje bolje poskrbljeno v bolnišnicah, je prepričan tudi nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

Letošnje poletje: na 100 kvadratnih metrih le 15 kopalcev
15. 05. 2020 18.39
Aplikacija za prehajanje meje in stroga navodila za vedenje na plaži. Načrt hrvaških oblasti za letošnje poletje ob hrvaškem morju je vse bolj jasen. Hrvaški minister za turizem pravi, da so pripravili aplikacijo za mobilne telefone, na ta način naj bi čim bolj pospešili čezmejni promet in skrajšali čakalne dobe ob vstopu v državo. Od turistov pa bodo zahtevali tudi odgovorno vedenje na plaži. Na morskih in sladkovodnih kopališčih bo istočasno na 100 kvadratnih metrih lahko 15 kopalcev. Tako v vodi kot na plaži bo potrebna medsebojna razdalja - meter in pol. Ležalnike in toaletne prostore bodo redno dezinficirali. Ukrepi so podobni tistim, o katerih razmišljajo tudi druge države, denimo Španija.

Na prostem skladiščen pepel iz toplarne 'prekril' Zalog, odvoz obljubljajo v kratkem
04. 05. 2020 14.47
Zaskrbljeni prebivalci ljubljanskega Zaloga so zadnje tedne opažali večje količine prahu, ki so ga povezali z začasnim odlagališčem elektrofiltrskega pepela podjetja ML Surovine d.o.o. Tam skladiščijo odpadke iz Toplarne Ljubljana. Inšpekcijski nadzor je pokazal, da so odpadke res skladiščili napačno – v razsutem stanju in na prostem. V podjetju zatrjujejo, da gre za nenevarne odpadke in priznavajo, da je pepel res raznašalo naokoli, za kar pa se krajanom opravičujejo. Kot pojasnjujejo, se zaradi epidemije covida-19 in sprejetih ukrepov, ki so ohromili gospodarstvo, občasno pojavljajo večje količine tega odpadka. Obljubljajo, da se bo odvoz odpadkov začel v kratkem.

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet
21. 04. 2020 12.24
"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

Namesto regresa vrednostni boni za dopust pri slovenskih turističnih ponudnikih?
05. 04. 2020 18.33
Med prvimi, ki so zaradi pandemije ostali brez posla, so bili delavci v turizmu. Gre za eno pomembnejših dejavnosti pri nas, saj prispeva več kot 13 odstotkov bruto nacionalnega dohodka in zaposluje osmino delovno aktivnih prebivalcev Slovenije. Ti bodo zaradi krize najbrž tudi najdlje prizadeti, saj bo tudi potem, ko ukrepov ne bo več, trajalo kar nekaj časa, da bodo ljudje spet začeli potovati. Ali lahko letošnjo sezono vsaj približno rešijo domači gosti, ki običajno sicer ustvarijo le četrtino prihodkov našega turizma?

Lažna prijava: 'V gozdu sem se ujel v lovsko past, privezan k drevesu ne morem nikamor'
24. 01. 2020 10.45
51-letnik je poklical policiste in jih prosil, naj ga rešijo. Z motorjem naj bi zapeljal v gozd in se ulovil v lovsko past. Ker je bila noč, temperature pa nizke, so policistom na pomoč priskočili tudi službeni psi. Nesrečnika so našli, a so hkrati ugotovili, da je bila zgodba del njegove domišljije ali pa posledica velike količine alkohola, ki jo je pokazal alkotest.

Nogomet nad dva tisoč metri? Argentinci nad nadmorsko višino z viagro
17. 04. 2019 18.13
Visoka nadmorska višina je v preteklosti že povzročala preglavice nekaterim nogometnim klubom, sploh kadar ti gostujejo v ekvadorski prestolnici Quito. Ta se nahaja kar 2782 metrov nad morjem. V nogometnem klubu Union de Santa Fe so se odločili, da zagato glede višinske razlike rešijo s prav posebnim pripravkom – viagro.

'Udari kot ford escort? Jaz bi si izbral primerjavo z boljšim avtomobilom'
14. 02. 2019 20.05
Borilno tekmovanje UFC je za mnoge borce način, da z udarci rešijo eksistenčna vprašanja. Tako se je Francis Ngannou iz pariškega brezdomca prelevil v superzvezdnika. Kamerunec ima sloves najmočnejšega borca v težki kategoriji in v noči z nedelje na ponedeljek bo njegov udarec znova na preizkušnji. Skoraj dvometrskega hrusta želi nokavtirati povratnik - legendarni mojster borilnih veščin Cain Velasquez. Prenos na VOYO v noči iz nedeljo na ponedeljek ob 3.00.

Ali bi bila humanitarna pomoč lahko bolj učinkovita?
29. 01. 2019 15.17
120 milijonov ljudi po vsem svetu potrebuje pomoč samo za preživetje zaradi nasilja in konfliktov. Jemen, Sirija in Južni Sudan so sinonim za trpljenje. Kljub temu da humanitarne organizacije vsako leto rešijo in zaščitijo na desetine milijonov ljudi in je njihova pomoč bolj relevantna, pravočasna in učinkovita kot kdaj koli prej, pa humanitarne akcije niso vedno tako hitre, kot bi morale biti, pomoč je neenakomerno razporejena. Kje so rešitve, kakšni so izzivi?

Na silvestrovo je sopel kot astmatik in se penil okrog gobčka
19. 12. 2018 06.00
Strah, skrivanje in beg, pa panika, napadalnost in celo smrt zaradi kapi. Vse to je pirotehnika skozi oči živali. Na udaru pa niso le hišni ljubljenčki, ampak tudi divje živali. V urbanih okoljih so ogrožene predvsem ptice. Zaradi glasnih in močnih pokov pa lahko celo poginejo.

Johnny English, tretjič!
18. 10. 2018 20.45
Tajni agenti nikoli ne počivajo. To smo se naučili že pri Jamesu Bondu. Tudi ko so že upokojeni, z veseljem spet rešijo svet. Med vohune se je znova vrnil Johnny English, najbolj nerodni agent njenega veličanstva, z njim pa tudi legendarni igralec Rowan Atkinson.

Kako lahko pomagam?
17. 10. 2018 06.00
Če se želite povezati z nami v Verigo dobrih ljudi, boste tu našli vse podatke, ki jih potrebujete, da postanete tudi vi njen člen. Z vašo pomočjo bo veriga še močnejša in trdnejša. Izjemno veseli smo vsake pomoči in vsakega novega člena.